Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bluzy polowe Wehrmachtu
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Sty 09, 2007 1:28 pm    Temat postu: Bluzy polowe Wehrmachtu Odpowiedz z cytatem

Pierwsza część antologii niemieckich mundurów z okresu II WŚ.

Przede wszystkim od razu zastrzegam, że materiał w tym poście zamieszczony dotyczy wyłącznie mundurów polowych dla podoficerów i żołnierzy. Mundury oficerskie Wehrmachtu, szyte były w większości prywatnie, naturalnie wg określonych standardów, ale często znacznie różniły się między sobą wyglądem – jest to temat rzeka, więc może później się nim zajmiemy.
Na razie chciałbym omówić podstawowe rodzaj mundurów polowych, wykorzystywane przede wszystkim w jednostkach piechoty, artylerii, saperów Wehrmachtu.

Co czwarty żołnierz Wehrmachtu, miał mundur szyty prywatnie z regulaminowego materiału (i uwaga ta nie dotyczy tylko oficerów, którzy nagminnie szyli sobie mundury prywatnie). Wydawano podręczniki dla krawców cywilnych obszywających wojaków. Mundury takie sprawiała sobie nie tylko kadra zawodowa ale też niżsi stopniem. Wykonany tak mundur miał szereg zalet, był nie tylko idealnie dopasowany do sylwetki i maksymalnie wygodny lecz też dopasowany do potrzeb użytkownika i teatru działań.

M36

Bluza polowa M36 dla żołnierzy i podoficerów wprowadzona jako bluza ogólnowojskowa rozkazem Der Reichswehrminister Az.64 t 10 V 3 [VIb] Nr 31.33 z dn 4.5.1933, była do końca wojny używaną częścią niemieckiego umundurowania – konsekwentnie wypieraną jednak przez kolejne wersje.
Kurtka mundurowa wzór 36 była wykonana z wysokiej jakości wełny z niewielką domieszką uszlachetniającą - 10 % bawełny. Miała ciemnozielony kołnierz (z tego samego materiału wykonywano równiez górną - licową cześć naramienników i na takim podkładzie haftowano godło narodowe umieszczone na prawej piersi - mogło ono być również tkane systemem BEVO i występować w kilku odmianach – ale tutaj nie będę wchodził w tego typu szczegóły). Miała 5 lub 6 guzików z przodu (uzależnione było to od wysokości żołnierza, na którego kurtka była szyta), kieszenie miały zakładki, a klapki kieszeni były wyprofilowane (charakterystyczna „mewka”). Dolne kieszenie posiadały „miech”. Kołnierz był zapinany na pojedynczą haftkę, ale w warunkach polowych można było nosić go rozpiętym, stąd charakterystyczne wyprofilowanie górnej części poł bluzy, aby po wyłożeniu tworzyły rewersy. Z tego też względu obszywano je od spodu suknem takim samym jak materiał konstrukcyjny kurtki. Podszewkę wszywano w miejscach najbardziej narażonych na wycieranie i robiono ją z piaskowej bawełny. Osławiony system haków (4 haki) do pasa głównego polecono usunąć już w połowie 1939 roku, w związku z tym, że ze względu na zmianę systemu troczenia i przenoszenia podstawowego ekwipunku był przestarzały i niepotrzebny. Zastąpiły go szelki skórzane z taśmami pomocniczymi do plecaka szturmowego. Wszystkie oddziały, którym wydano szelki, zobowiązane były usunąć haki. Niemniej jednak niektóre fabryki nadal wszywały taśmy do haków, aż do generalnej modyfikacji kurtki mundurowej jaka miała miejsce w 1943 roku.

M40

Na początku roku 1940, ze względów oszczędnościowych zrezygnowano z ciemnozielonego obszycia kołnierza i naramienników. Proces ten jednak nie przebiegał jednocześnie we wszystkich wytwórniach ze względu na posiadane zapasy surowca i konieczność ich zużycia. Ze tego powodu wypuszczono całą gamę nieregulaminowego umundurowania będącego kompromisem tzn. z naramiennikami szarymi, a kołnierzem ciemnozielonym lub odwrotnie. Generalnie Feldbluse M40 nie różniła się niczym od M36, poza pogorszeniem się jakości materiału wełnianego (stosowano nawet do 25% sztucznych domieszek) i wprowadzeniem w wielu seriach kurtek podszewki ze sztucznego jedwabiu (lub materiałów jemu podobnych). Nowy materiał charakterystyczny dla tego okresu, miał intensywniejszy szary odcień. Równolegle z nim stosowano materiał o tonacji szaro-brązowej. Ze względu na różnie przeprowadzany proces farbowania i dużą liczbę warsztatów produkujących umundurowanie na potrzeby armii, do końca wojny nie udało się Niemcom osiągnąć równego odcienia sukna mundurowego. Na porządku dziennym było, że bluzy różniły się miedzy sobą odcieniem - starano się osiągnąć przynajmniej taki efekt żeby przody i tył były w podobnym kolorze, nagminnie natomiast naszywano kieszenie w innych odcieniach niż podkład. Wiązało się to ściśle z fazami technologicznymi procesu produkcyjnego. Wprowadzono też malowane na kolor bluzy guziki. Bluza M40 była najczęściej wydawaną i noszoną bluzą polową w Wehrmachcie w czasie II WŚ.

M43

Feldbluse M43 wprowadzono jesienią 1942 do testów polowych w dywizji Grossdeutschland i kilku innych. Jest to zaraz za bluzą M40 najczęściej używany wzór niemieckiej kurtki mundurowej w czasie II WŚ. Był on kontynuacją polityki zmian stylistycznych i technologicznych związanych z opublikowaniem w 1942 pracy znanej firmy krawieckiej „Das Schneidermeister” - rewolucyjne trzy metody obliczania luzów w kurtce, tak aby gors munduru był bardziej dopasowany do ciała, a rękaw umożliwiał wygodne poruszanie się, jednocześnie upraszczając produkcję i zapobiegając defasonowaniu się kurtek wykonywanych z coraz gorszej jakości sukna. Poza takimi ważkimi, a niedostrzegalnymi zmianami, w odmianie bluzy polowej M43, usunięto zakładki z kieszeni, uproszczono kształt klapek kieszeni i dolnych rogów tychże. W 1943 roku wprowadzono też najgorszą wersję materiału feldgrau. Miał on do 90% sztucznych domieszek, przewagę nici w splocie o barwie zielonej. Bluzy miały podszewkę kiepskiej jakości - imitację poprzednich rozwiązań. Pozbawiono je też ostatecznie systemu podtrzymywania pasa. Feldbluse M43, więc to nie tylko oszczędności stylistyczne i materiałowe, to też zupełnie nowe rozwiązania w technologii wytwarzania, mające na celu przyspieszenie masowej produkcji. Kaprys historii, że to właśnie dzięki takiemu swoiście rozumianemu upraszczaniu zawdzięczają Niemcy sławę najlepiej odzianej armii II WŚ.

M44

Feldbluse M44 była całkowitym zerwaniem z dotychczasową linią stylistyczną niemieckiego munduru. Wzorowany na brytyjskim battledress' ie, model ten był stworzony tak żeby maksymalnie zekonomizować zużycie materiału i czas produkcji. Do wykonania bluzy mundurowej wcześniejszego wzoru, po wszystkich uproszczeniach dokonanych w latach wojny i tak potrzeba było ponad 73 operacji technologicznych, zmiana kroju była więc jedynym sposobem zracjonalizowania produkcji. Szyto je albo z tkaniny feldgrau, w wersji z lat 43-45 identycznej jak była stosowana w bluzie M43 albo z nowo wprowadzonego koloru zielonobrazowego, który miał rozwiązać wcześniejsze problemy z różnorodnością odcieni sukiennego materiału. Ten wzór bluzy i należących do niej spodni wysłano do testów pod koniec roku 1943 do kilku dywizji polowych. Wyniki testów były pomyślne, wprowadzono więc zestaw 1944 jako obowiązujący dla całych sił zbrojnych oraz Waffen SS i Luftwaffe w lipcu 1944. Specjalnie dla tej kurtki wprowadzono też godło narodowe na trójkątnym podkładzie, ale na fotografiach widać, że używano też wcześniejszych wersji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rok temu napisałem powyższy wątek n.t. bluz polowych Wehrmachtu, ale w związku z licznymi pytaniami i jednocześnie chcąc uściślić zawarte w nim informacje (a konieczność taka jak widzę, po jego powtórnym przeczytania, zdecydowanie jest) – poniżej garść dodatkowych informacji i zdjęć.

Bluza polowa M36
Elementy charakterystyczne:
- ciemnozielony kołnierz,
- 5 guzików na belce głównej,
- klapki kieszeni w „jaskółkę”,
- kieszenie z zakładkami,
- bawełniana podszewka,
- kanały na integralne szelki do podwieszenia haków pasa głównego.
Mundur produkowany w okresie: 1935 – 1941 (stąd w literaturze często nazywany M35).
Używany w okresie: 1935 – 1943 (ale sporadycznie, aż do 1945 roku).




Bluza polowa M40
Elementy charakterystyczne:
- kołnierz w kolorze munduru,
- 5 guzików na belce głównej,
- klapki kieszeni w „jaskółkę”,
- kieszenie z zakładkami,
- bawełniana podszewka,
- kanały na integralne szelki do podwieszenia haków pasa głównego
Mundur produkowany w okresie: 1938 – 1943
Używany w okresie: 1938 – 1945





Bluza polowa M41
Elementy charakterystyczne takie same jak w bluzie M40, jedyną wyraźną różnicą było dodanie szóstego guzika na belce głównej. Dlatego w literaturze często te dwa typy mundurów występują pod tą samą nazwą.






Bluza polowa M42
Elementy charakterystyczne:
- kołnierz w kolorze munduru,
- 6 guzików na belce głównej,
- klapki kieszeni w „jaskółkę”,
- kieszenie gładkie, bez zakładek,
- podszewka satynowa
- wewnętrznie wszyte krótkie paski do podwieszenia haków pasa głównego.
Mundur produkowany w okresie: 1941 – 1945
Używany w okresie: 1941 – 1945



Uwaga: niektóre zdjęcia dokumentalne żołnierzy WH walczących pod koniec roku 1941 i na początku 1942 pod Leningradem i Stalingradem, pokazują, że mieli oni na sobie luzy tego typu.

Zanim przejdziemy do opisu kolejnej bluzy (czyli M43) należy stwierdzić, że rozgraniczenie miedzy modelami M42 i M43 jest tak naprawdę niepotrzebne, bo jedyna różnica między tymi modelami bluz polegała na kształcie klapek górnych kieszeni - dlatego raczej należy traktować to jako różnice w produkcji w poszczególnych warsztatach, niż oficjalnie zaaprobowany model zmian w mundurach WH. Dla porządku jednak (bo podział taki w literaturze jest używany) wymienimy bluzę M43 jako osobny typ.

Bluza polowa M43
Elementy charakterystyczne:
- kołnierz w kolorze munduru,
- 6 guzików na belce głównej,
- proste klapki kieszeni,
- kieszenie gładkie, bez zakładek,
- podszewka satynowa
- wewnętrznie wszyte krótkie paski do podwieszenia haków pasa głównego.
Mundur produkowany w okresie: 1943 – 1945
Używany w okresie: 1943 – 1945




Bluza polowa M44/45
Całkowite odejście od dotychczasowej linii projektowej w zakresie typowego wyglądu niemieckiego munduru. Pomysł zerżnięty z brytyjskiego batteldress’u i amerykańskiej krótkiej kurtki mundurowej (Ike Jacket). Ten nowy projekt nazywane jest w literaturze M44 lub M45.
Elementy charakterystyczne:
- znacznie krótsza – nie zakrywała już tyłka,
- brak dolnych kieszeni,
- 6 guzików na belce głównej,
- proste klapki kieszeni,
- kieszenie gładkie, bez zakładek,
- podszewka satynowa.
Mundur produkowany w okresie: 1944 – 1945
Używany w okresie: lato 1944 – 1945 (niektóre jednostki bojowe dostały to umundurowanie do testów już latem 1944 roku).


Oczywiście Niemcy nie byli by sobą, gdyby nie skomplikowali sprawy późniejszym kolekcjonerom i doprowadzać ich do szewskiej pasji rozmaitymi modyfikacjami i upiększeniami swoich mundurów Wink – tutaj kilka przykładów takich, wykonanych w trakcie wojny, modyfikacji, które wbrew pozorom były bardzo popularnymi wśród żołnierzy WH:

- konwersja austriackiej bluzy polowej na mundur M36:


- konwersja bluzy M41 na M36:


- konwersja bluzy M43 na M36:


- konwersja bluzy M43 na M36:


- konwersja bluzy M43 na M36:


Zwróćcie uwagę, że przede wszystkim konwersje miały upodobnić późniejszy mundur do wyglądu bluzy M36 – dlatego na wielu zdjęciach dokumentalnych z końca wojny, można się bardzo pomylić biorąc taką konwertowaną bluzę za mundur M36 – stąd między innymi w środowisku rekonstrukcyjnym nadal pokutuje błędne przeświadczenie, że w bluzie M36 można w zasadzie odtwarzać epizody wojenne z każdego okresu IIWŚ – nic bardziej mylnego!

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Albert



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 201

PostWysłany: Czw Sty 17, 2008 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Idealne uzupełnienie tematu kolego Hindus. Proponuję jeszcze uzupełnić sprawę kurtek m35/40 o której rozmawialiśmy Very Happy [/url]
_________________
Es ist so schoen Soldat zu sein
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Albert – podrążę temat tak jak się umawialiśmy Smile

A na razie znane zdjęcie ceremonii nadania odznaki za własnoręczne zniszczenie czołgu żołnierzowi z dywizji „Grossdeutschland” – jak uważnie się przyjrzeć to widać, że mundur nagradzanego żołnierza to nic innego jak bluza M43, w które w celu upodobnienia do munduru wzór M36, wymieniono kołnierz na ciemnozielony. Co ciekawa oficer przypinający odznaczenie również ma na sobie bluzę mundurową M43 (widać biedak słabo zarabiał skoro fasował umundurowanie z magazynów armijnych, a nie szył go sobie prywatnie Wink


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 2:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie techniczne: na ile to rzeczywiście były konwersje na M36 (czyli doszycie kołnierza od starej M36 itp), a na ile szycie od podstaw takiego właśnie egzemplaża przez krawca?
I jeszcze jeden rodzaj konwersji (dawałeś gdzieś już jego zdjęcia Hindusie, o ile dobrze pamiętam): przerabianie bluz żołnierskich na oficerskie (np. przez dodanie wysokiego, zwanego "francuskim" mankietu, a czasem także dodawanie większego, sztywnego kołnierza).

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
na ile to rzeczywiście były konwersje na M36 (czyli doszycie kołnierza od starej M36 itp), a na ile szycie od podstaw takiego właśnie egzemplarza przez krawca?

Na w większości bluz żołnierskich, które uległy takim modyfikacjom widać wyraźne ślady poprawek krawieckich, a po za tym widać najczęściej również elementy charakterystyczne dla pierwotnego modelu którym była określona bluza – czyli jeżeli mamy do czynienia z bluzą M43 upodobnianą przez dodanie kołnierza do bluzy M36, to w środku widać nadal integralne paski do mocowania haków do pasa głównego, których w bluzie M36 jeszcze nie było, podszewkę satynową, a nie bawełnianą inny jej układ etc. Oczywiście można założyć, że jakieś warsztaty szyły jednak nadal pod koniec wojny pojedyncze egzemplarze bluz M36, ale jest to raczej wątpliwe biorąc pod uwagę ograniczenia materiałowe.
Po za tym myślę, że żołnierz raczej nie zdecydował by się na taką ekstrawagancję jak szycie od podstaw nowego munduru naśladującego np. bluzę M36 gdyż była ona kosztowna i wolał brać to co wyfasował z magazynu – a samych modyfikacji na mundurze wydanym z magazynu, w prosty sposób (np. odpruwając kołnierz od zniszczonej bluzy M36, albo obszywając choćby ręcznie, ciemnozielonym materiałem) mógł dokonać krawiec kompanijny.

Cytat:
I jeszcze jeden rodzaj konwersji (dawałeś gdzieś już jego zdjęcia Hindusie, o ile dobrze pamiętam): przerabianie bluz żołnierskich na oficerskie (np. przez dodanie wysokiego, zwanego "francuskim" mankietu, a czasem także dodawanie większego, sztywnego kołnierza).

Alex – tutaj masz link do wątku, który masz na myśli:
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=306&highlight=oficerskie

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Sob Sty 19, 2008 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy słabo zarabiał... może po prostu kradł mniej niż inni Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 2:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak na poważnie, to przypuszczam, że zdjęcie zostało zrobione w okresie gdy do Dywizji „Grossdeutschland” przysłano jesienią 1942 roku mundury M43 do testów polowych, więc pewnie wszyscy, którzy mogli zaopatrzyli się w nie (łącznie z oficerami), traktując jako niezły bajer i wyróżnienie, że właśnie ich jednostka może sprawdzać w warunkach polowych te mundury.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 11:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, do którego działu dać ten mały detal umundurowania Wink
Dziękując za Reiberta Smile chciałem zapytać o jeden mały element: o halsztuch, który jest na jednej z rycin, obok Kragenbinde. Czy był on na wyposażeniu żołnierzy, czy oficerów, czy o co z nim chodziło?

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 8:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja od razu mówię, że nie wiem w jakich okolicznościach Halstuch był używany – być może do munduru paradnego lub wyjściowego (Kragenbinde to wiadomo, że zastępowała kołnierzyk koszuli, które w tamtym okresie takowego nie miały - w tym znaczeniu, że zapobiegał obcieraniu szyi przez kołnierz munudru do którego był przyczepiony) – natomiast skoro jest na rycinach w naszej książeczce to trzeba zakładać, że należał do wyposażenia żołnierskiego.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 12:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do tego, że wszystko co jest na rysunku, żołnierzowi wydawane było (przynajmniej dopóki gospodarka niemiecka działała w miarę sprawnie trybami wojennymi) to wątpliwości nie mam - podręcznik był "biblią" dla niemieckich żołnierzy. Chodzi mi o zastosowanie w praktyce poszczególnych artefaktów z ryciny, żeby wiedzieć co z nich jest mi docelowo do rekonstrukcji potrzebne (nie zamierzam z powodów logistycznych rekonstruować w domu "szafki koszarowej", gdzie wszystkie te rzeczy znalazłyby odpowiednie miejce) Wink
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Albert



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 201

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 11:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam taki zamiar Smile ... a Halstuch był chyba zamiennie wydawany z Kragenbinde. Częściej stosowany chyba w SS-VT. Ma swoje korzenie w I wojnie światowej i cały czas myślę, jak by go tu uszyćSmile
_________________
Es ist so schoen Soldat zu sein
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 12:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak się zastanawiam czy był wydawany Mannschaftowi, czy tylko oficerom, bo na rycinie są np. takie elementy, jak Kartenmeldentasche.
Co do halsztucha, to pasowałoby mieć jakieś zdjęcie oryginału, bo przecież polskie grupy posiadają kopie takowych, w tym wersję z białego materiału. Mniemać można, że krój był podobny. Kwestia jaki ma być kolor niemieckiego: biały, czy szary? Jeśli był taki sam, jak I wojenny, to tu jest link, a kolor pewnie był szary (czyli szwajcarska koszula starego wzoru by mogła dać materiał) http://www.altearmee.de/hilfe/halsbinde.htm

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wiesz, Kartenmeldentasche była wykorzystywana np. przez telefonistów, gońców motocyklowych, etc. więc do wyposażenia żołnierskiego należała.

A’propos Kragenbinde to mi dzisiaj wpadło w ręce takie zdjęcie – fajnie podkołnierzyk widać na pierwszym planie u żołnierza z MG’ietą Smile


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lut 26, 2008 2:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uwagę tą powinienem uczynić już na początku tego tematu, więc teraz małe, acz istotne uzupełnienie.
Numeracja modeli niemieckich bluz polowych (M36, M41, etc.) została wprowadzona dopiero po wojnie przez kolekcjonerów, w celu odróżnienia poszczególnych wariantów tych bluz od siebie i nie ma nic wspólnego z wojskową nomenklaturą niemiecką z okresu IIWŚ.
Sygnatura „M+numer” w istocie wskazuje przypuszczalny okres, w którym konkretny wariant bluzy został wyprodukowany – i trzeba do niego podchodzić z pewnym dystansem, czego najlepszym przykładem jest oryginalna bluza M42, której zdjęcia niedawno wdziałem, wyprodukowana pod koniec 1944 roku z brązowo-szarego sukna stosowanego w bluzach M44.

Wczoraj natrafiłem na taką systematykę niemieckich bluz polowych produkowanych w okresie 1933 – 43, opracowaną przez kolekcjonerów – zakłada ono, że podstawą dla wszystkich modeli tych bluz (po za M44, bo to nie była już kurtka 4 kieszeniowa) była kurtka polowa wzór M33, a następne modele były po prostu jej modyfikacjami (przeważnie uproszczeniami).

M33 Felbluse:
- 5 guzików,
- kołnierz w kolorze feldgrau,
- brak podszewki,
- kieszenie z zakładkami i klapkami w “mewkę”,
- brak dziurek na haki do pasa głównego z przodu, 2 x 3 dziurki na haki do pasa głównego z tylu

M33/34 Feldbluse:
- 5 guzików,
- kołnierz w kolorze ciemnego (!) feldgrau,
- brak podszewki,
- kieszenie z zakładkami i klapkami w “mewkę”,
- 2 x 3 dziurki na haki do pasa głównego z przodu i z tyłu

M33/35 Felbluse:
- 5 guzików,
- kołnierz ciemnozielowny,
- brak podszewki,
- kieszenie z zakładkami i klapkami w “mewkę”,
- 2 x 3 dziurki na haki do pasa głównego z przodu i z tyłu

M33/36 Felbluse:
- 5 guzików,
- kołnierz ciemnozielowny,
- podszewka prawie całkowita,
- kieszenie z zakładkami i klapkami w “mewkę”,
- 2 x 3 dziurki na haki do pasa głównego z przodu i z tyłu

M33/40 Felbluse:
- 5 guzików,
- kołnierz w kolorze Feldgrau,
- podszewka prawie całkowita,
- kieszenie z zakładkami i klapkami w “mewkę”,
- 2 x 3 dziurki na haki do pasa głównego z przodu i z tyłu

M33/41 Felbluse:
- 6 guzików,
- kołnierz w kolorze Feldgrau,
- podszewka prawie całkowita,
- kieszenie z zakładkami i klapkami w “mewkę”,
- 2 x 3 dziurki na haki do pasa głównego z przodu i z tyłu

M33/42 Felbluse:
- 6 guzików,
- kołnierz w kolorze Feldgrau,
- podszewka prawie całkowita,
- kieszenie z klapkami w “mewkę”, ale bez zakładek,
- 2 x 3 dziurki na haki do pasa głównego z przodu i z tyłu

M33/43 Felbluse:
- 6 guzików,
- kołnierz w kolorze Feldgrau,
- podszewka prawie całkowita,
- kieszenie z prostymi klapkami i bez zakładek,
- 2 x 3 dziurki na haki do pasa głównego z przodu i z tyłu

Pozdrawiam
Hindus

Dodane po 9 minutach:

A tutaj świetne zdjęcie pokazujące różnorodność mundurów używanych w Wehrmachcie pod koniec wojny:

Od lewej: żołnierz w bluzie M42, podoficer sanitarny w bluzie M36, żołnierz w bluzie M36, żołnierz w bluzie M43, prawdopodobnie żołnierz w bluzie M36 i podoficer w bluzie M40. Robi wrażenie co?

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
Strona 1 z 11
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum