Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Feldgenadarmerie i Feldjagerkorps - policja Wehrmachtu
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Lut 01, 2008 1:07 pm    Temat postu: Feldgenadarmerie i Feldjagerkorps - policja Wehrmachtu Odpowiedz z cytatem

Feldgendarmerie

Korzenie żandarmerii polowej Wehrmachtu sięgają aż do XVIII wieku, kiedy to Fryderyk II powołał do życia w 1740 roku formację wojskową nazwaną Feldjagerkorps zu Pferd (przemianowaną później Reitendes Feldjagerkorp) – w wolnym tłumaczeniu „Żandarmeria wojskowa na koniach”. Do zadań tej jednostki należało kierowanie ruchem drogowym kolumn wojskowych, przekazywania meldunków oraz ochrona członków rodziny panującej. Rozwinięciem tej jednostki było powołanie do życia Feldjagerkorps zu Fuss (pieszej żandarmerii polowej), która służyła podczas wojen napoleońskich oraz francusko-pruskich.

Na początku I WŚ armia niemiecka miała w swoim składzie 33 kompanie żandarmerii polowej, każda składająca się z około 60 żołnierzy i podoficerów. Przed zakończeniem wojny formacja ta rozrosła się i liczyła już 115 kompanii. Po zakończeniu wojny zostały one jednak wszystkie rozwiązane.
W związku z tym w Reichswerze nie funkcjonował w ogóle taki rodzaj służby jak żandarmeria wojskowa. Obszary garnizonowe patrolowane były przez zwykłych żołnierzy pełniących funkcje żandarmerii.
W nowopowstającym Wehrmachcie żandarmeria polowa (nazywana potocznie Kattenhunde – „psy łańcuchowe”, ze względu na nienawiść jaką żywioną do niej przez większość żołnierzy Wehrmachtu) została powołana jako odrębna służba i choć jej żołnierze przechodzili pełne szkolenie takie samo jak żołnierze piechoty, to jednocześnie wyposażani byli w szerokie kompetencje policyjne. Pododdziały Feldgendarmerie powstawały na szczeblach dywizyjnych i wyższych, i cieszyły się sporą niezależnością w prowadzonych działaniach. Żandarmeria polowa ściśle współpracowała z Tajną Policją Polową („Geheim Feld Polizei”) oraz z dowódcami obwodów wojskowych oraz komendantami miast.

Pierwsza szkoła wojskowa żandarmerii polowej Wehrmachtu powołania została do życia w Poczdamie. W zakres szkolenia wchodziło:
- kodeks karny,
- podstawowe i specjalne uprawnienia policyjne,
- kodeks leśny, wędkarski, wodny oraz drogowy (ponieważ w III Rzeszy jako państwie policyjnym każdy z tych aspektów miał swoje własne rodzaje policji),
- kodeks ochrony zakładów przemysłowych,
- służba patrolowa,
- służba kontrolna (paszporty, dokumenty tożsamości),
- kultura regionalna,
- pierwsza pomoc,
- musztra z bronią oraz jej obsługa i konserwacja,
- strzelectwo,
- techniki policyjne (w tym poskramianie napastnika oraz jego aresztowanie),
- postępowanie w dochodzeniu kryminalnym,
- przygotowywanie wszelkiego rodzaju dokumentów policyjnych.
po za tym słuchacze tej szkoły przechodzili kurs obrony przeciwlotniczej, zajmowania się zwierzętami pociągowymi oraz kurs pisania na maszynie i stenotypowania.
Kurs trwał roku i kończył się egzaminem – jego nie zaliczenie kończyło się powrotem kandydata do macierzystej jednostki i zwykłej służby – nie było możliwości przystąpienia jeszcze raz do egzaminu lub powtarzania kursu. O skali trudności egzaminu świadczy fakt, że na jednym z kursów na 219 kandydatów tylko 89 zdało końcowy egzamin.
Po rozpoczęciu wojny szkoły wojskowe Felgendarmerie powstały jeszcze w Pradze i w Łodzi, a Berlinie powstała szkoła techniczna żandarmerii polowej.
Feldgendarmerie służyła do samego początku II WŚ na wszystkich jej frontach, często zamiast pełnić zadania policyjne angażowana była do walk jako regularne oddziały wojskowe – dzięki czemu wielu jej żołnierzy zostało odznaczonych za okazane męstwo. Pod koniec wojny każdy z żołnierzy żandarmerii wojskowej złapany przez żołnierzy radzieckich (w Armii Czerwonej oferowana była nagroda za złapanie takie jeńca) mógł spodziewać się natychmiastowego rozstrzelania – dlatego posługiwali się drugim Soldbuchem z fikcyjnymi danymi oraz drugim nieśmiertelnikiem. W rejonach o podwyższonym zagrożeniu wzięciem do niewoli, żołnierze żandarmerii polowej oddawali swoje autentyczne Soldbuch’y oraz znaki identyfikacyjne do depozytu centralnej komendantury Felgendarmerie na danym obszarze i w zamian za nie otrzymywali fałszywe dokumenty i nieśmiertelniki stwierdzające, że są zwykłymi żołnierzami.
Żandarmeria polowa była służbą Wehrmachtu, która najpóźniej ze wszystkich rodzajów złożyła broń na koniec II WŚ przez zachodnimi aliantami. Jej żołnierze pełnili bowiem służbę nadal po zakończeniu wojny, ale już pod dowództwem alianckim.

Pełniona służba
Genealnie służba żandarmerii polowej sprowadzała się do kierowania ruchem drogowym, przepływem ludzi i sprzętu z zachowaniem porządku i dyscypliny. Było o szczególnie potrzebne w trackie przemieszczania dużych jednostek wojskowych, zwłaszcza w czasie trudnych warunków drogowych / wojennych – dlatego Feldgendarmerie pełniła służbę we wszystkich kluczowych miejscach łańcucha transportowego: skrzyżowaniach, magazynach przyfrontowych, instalacjach wojskowych, parkach samochodowych etc.

Szczegółowe zadania:
- kierowanie ruchem na określonym odcinku drogi jako „Router Kommandant” na wyznaczonym odcinku lub w określonym rejonie,
- prowadzenie dochodzenia w sprawie wszelkich wypadków drogowych z udziałem personelu wojskowego, a o ile miał on miejsce z udziałem również osób cywilnych to przy współpracy z lokalną policją,
- egzekwowanie u personelu wojskowego postępowania zgodnego z regulaminem i dyscypliną, zwłaszcza w miejscach gdzie nie ma przełożonych, najczęściej na ulicach miast, w trakcie patroli we współpracy ze zwykłymi patrolami garnizonowymi („Heeres Streifedienst”).
- zapobieganie kradzieżom i plądrowaniu,
- zapobieganie dezercjom i aresztowanie osób z personelu wojskowego oddalającym się od macierzystych jednostek bez przepustek / urlopów,
- organizacja aresztu dla osób zatrzymanych,
- usuwanie przeszkód i utrudnień w prawidłowym funkcjonowaniu komunikacji wojskowej, często we współpracy z pododdziałami remontowymi określonych jednostek,
- przeszukania nieprzyjacielskich stanowisk dowodzenia oraz innych instalacji wojskowych w poszukiwaniu informacji wywiadowczych – przede wszystkim map, dokumentów, książek kodowych etc., najczęściej we współpracy z Geheim Feld Polizei.
- rozbrajanie ludności cywilnej, zwłaszcza na nowo zajmowanych obszarach,
- organizacja lokalnej policji cywilnej na obszarach okupowanych.

Żołnierze Feldgandarmerie nosili standardowe umundurowanie Wehrmachtu obowiązujące w poszczególnych okresach wojny. Z pośród innych żołnierzy Wehrmachtu wyróżniała ich pomarańczowa Waffenfarbe (na wypustkach naramienników oraz we wczesnym okresie wojny na patkach kołnierzowych), pomarańczowy orzeł policyjny naszywany na lewym rękawie bluzy mundurowej, ciemnopomarańczowa wstęga naszyta na ten sam rękaw z białym napisem wykonanym gotykiem „Feldgendarmerie” oraz noszony w trakcie służby ryngraf z napisem „Feldgandarmerie” i orłem wojskowym pokrytymi farbą fluorescencyjną.








Organizacja zmotoryzowanej jednostki żandarmerii polowej na przykładzie Feldgendarmerie Trupp 82 należącej do struktur 2.Dywizji Pancernej Wehrmachtu

Liczebność Fg. Trupp 82 (mot) / 2.Pz.Div:
- 1 oficer dowodzący,
- 2 oficerów,
- 30 podoficerów,
- 11 kierowców pojazdów w stopniu podoficera,
- 16 kierowców w stopniu szeregowego,
- 4 szeregowych.

Łącznie 64 ludzi.

Pojazdy jednostki:
- 8 motocykli,
- 4 motocykle z wózkiem bocznym,
- 17 lekkich pojazdów terenowych,
- 2 dwutonowe ciężarówki,
- 2 trzytonowe ciężarówki.
Oczywiście w warunkach polowych rekwirowano również rozmaite pojazdy cywilne (łącznie z autobusami).

Uzbrojenie jednostki:
- 14 pistoletów służbowych (Walther PPK, Waltehr P38)
- 8 pistoletów maszynowych (MP34, MP40),
- 45 karabinów (Mauser k98)
- 4 lekkie karabiny maszynowe (MG34 lub MG 42).

Feldjagerkorps
W 1943 gdy morale w armii niemieckiej zaczęło drastycznie spadać, wzrosła liczba dezercji. Żandarmeria polowa i Tajna Policja Wojskowa zaczęła traci kontrolę nad wyłapywaniem wszystkich dezerterów oraz utrzymywaniem dyscypliny, zwłaszcza, że musiała jednocześnie pełnić inne funkcje.
W związku z tym w listopadzie 1943 roku powołana została do życia nowa formacja – Feldjagerkorps. Do służby w niej mogli być powołani jedynie żołnierze, którzy przynajmniej przez 3 lata pełnili służbę frontową i zostali odznaczeni co najmniej Krzyże Żelaznym II klasy.

Feldjagerkorps składał się z trzech Feldjagerkommando:
- I Feldjagerkommando utworzone w Królewcu pod dowództwem General der Flieger Ernst Muller,
- II Feldjagerkommando utworzone we Wrocławiu pod dowództwem General der Panzertruppe Kempf,
- III Feldjagerkommando utworzone w Wiedniu pod dowództwem General der Infanterie von Scheele.

Feljagerkommando I i II zostały wykorzystane do akcji na froncie wschodnim, zaś Feljagerkommando II na froncie zachodnim.
Feldjagerkommando składało się z pojedynczego pułku (Feldjagerregiment), który zawierał 5 batalionów (Feldjagerabteilung), składających się z 3 kompanii, każda po około 50 ludzi. Podstawowym pododdziałem był patrol (Strefie) składający się z 1 do 3 żołnierzy (Feldjeger) i oficera.

Autorytet Feldjegerkorps oparty był na pełnomocnictwach udzielonych mu przez Obberkommando der Wehrmacht i teoretycznie nawet niski rangą żołnierz Feldjagerkorps miał znacznie większe kompetencje niż zwykły oficer Wehrmachtu. Dowódca Feldjagerkommando miał taki sam poziom uprawnień co dowódca szczebla armii, z kompetencja nakładania kar na żołnierzy każdego rodzaju broni (w tym Waffen-SS).

Żołnierze Feldjagerkorps prowadzili działania operacyjne równolegle do linii frontu, w odległości 12-15 mil od niego. Do ich zadań należało:
- utrzymywanie porządku i dyscypliny,
- przeciwdziałanie panice w trackie odwrotów i ucieczkom,
- wyłapywanie maruderów i odstawianie ich do punktów tworzenia doraźnych pododdziałów,
- sprawdzanie rozkazów wyjazdu lub dokumentów urlopowych na punktach kontrolnych,
- wyłapywanie dezerterów i przekazywanie do macierzystych jednostek, lub oddawanie ich w ręce żandarmerii polowej lub Geheim Feld Polizei albo rozstrzeliwanie,
- wyłapywanie jeńców wojennych i przekazywanie odpowiednim władzom.

Oczywiście Feldjeger mogli być również angażowani w takie same działania jak Feldgendarmeria.

Po kapitulacji III Rzeszy, Feldjagerkommando III (Wiedeń) nie zostało rozbrojone przez aliantów i pozostało w ich dyspozycji pilnując dyscypliny wśród niemieckich jeńców wojennych. Feldjagerkommando III formalnie złożyło broń przed aliantami 23 czerwca 1946 roku.

Żołnierze Feldjagerkorps nosili zwyczajne mundury Wehrmachtu w których wcześniej pełnili normalną służbę – tylko wszystkim naramienniki wymienili na z barwą broni piechoty (białą). Ich wyróżnikiem w czasie służby był ryngraf (o takim samym kształcie jak żandarmerii polowej) z napisem Feldjagerkors i orłem wojskowym pomalowanymi farbą fluorescencyjną. W końcowym okresie wojny, ze względu na braki materiałowe ryngraf zastąpiła czerwona opaska naramienna z napisem „Oberkommando der Wehrmacht – Feldjeger –„.



Trzecia, najmniej znana jednostka policyjna w strukturach Wehrmachtu – Geheim Feld Polizei (tajnej policji polowej) to już temat na osobny wątek Smile

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Pią Lut 01, 2008 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podobno w mej rodzinnej Wschowie (przed wojną Fraustadt) również była szkoła żandarmerii. Tak bynajmniej mówił mi dziadek, który mieszkał przed wojną w tych okolicach- ponoć znał żandarma wojskowego który tu służył. Nie wiem, na ile miała tu być szkoła, a na ile była w tutejszym garnizonie zwykła jednostka żandarmerii... chyba wersja ze szkołą odpada Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Panzerknacker



Dołączył: 27 Paź 2007
Posty: 20

PostWysłany: Pon Mar 24, 2008 1:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jeszcze dotarłem do informacji wedle których, na szczeblu dywizji, do dywizyjnej kompanii żandarmerii trafiali ranni żołnierze, aczkolwiek na tyle sprawni żeby pełnić zadania związane z tą służbą.
Ranny żołnierz wciąż był wartościowy, no i żołnierze z macierzystej dywizji darzyli go większym szacunkiem niż regularnego żandarma.

Patrole żandarmerii dzieliły się na:
-Streife: minimum 2 Ludzi
-Zug: Dowodzony przez starszego podoficera lub młodszego oficera
-Trupp: Dowodzony przez kapitana.

Na szczeblu dywizji kompanią żandarmerii dowodził major.

Typowym uzbrojeniem żandarma był Kar 98K oraz P 08 lub P 38.
W odróżnieniu od innych żołnierzy, żandarmi nosili jedną parę ładownic do Mausera, miejsce drugiej zajmowała kabura z pistoletem.
Używano oczywiście MP 38/40.
Na skrzyżowaniach, punktach kontroli czy w wypadku blokad korzystano z MG 34 lub 42.

Żandarmi nosili również minimum ekwipunku (pas, ładownice, broń)

Jak Hindus wspomniał, w drugiej połowie wojny zrezygnowano z orłów policyjnych oraz Waffenfarbe właściwej dla FG.Używano wszelkich Waffenfarbe a jedynym wyróżnikiem był ryngraf któreg w razie potrzeby szybko szybko się pozbywano.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
skibstein



Dołączył: 19 Mar 2008
Posty: 5

PostWysłany: Czw Kwi 10, 2008 12:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za dogłębne info. Podajcie jeszcze dla pewności, czy klamry feldgendarmerie, były standardowe dla wh w roku 1939, czy może miały na przedzie glace. Dzięki za info.
A wogóle to jestem tutaj pierwszy raz i witam się serdecznie ze wszystkimi użytkownikami forum.Pozdro.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Kwi 10, 2008 7:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skibstein – serdecznie witamy na naszym forum! Smile
Feldgandarmerie jako, że była służbą Wehrmachtu nosiła normalne klamry Heer czyli wojsk lądowych Wehrmachtu.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Maj 09, 2008 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nowa garść zdjęć oficerów i żołnierzy z żandarmerii polowej:

Plutonowy ze sznurem strzeleckim:


Starszy sieżant sztabowy z kolegą w stroju sportowym:


Podporucznik w mundurze tropikalnym:


Trzech oficerów:


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
LASSie
Gość





PostWysłany: Sob Cze 28, 2008 2:19 pm    Temat postu: gendarmerie Odpowiedz z cytatem

Mam w domu zielony, oryginalny płaszcz Zandarmerii (1940) i białą opaskę z żółtym napisem. że zielone nosili to rozumiem, ale kto nosił białe opaski feldgendarmerie???
Powrót do góry
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Cze 28, 2008 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
oryginalny płaszcz Zandarmerii (1940)

W jakim sensie jest to oryginalny płaszcz Żandarmerii? – żołnierze Felgandermerie nosili zwykłe płaszcze Wehrmachtu z naramiennikami z wypustką w barwie broni pomarańczowej.

Cytat:
białą opaskę z żółtym napisem. że zielone nosili to rozumiem, ale kto nosił białe opaski feldgendarmerie

Ciekawa sprawa – mógłbyś wrzucić jej zdjęcie?

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Paź 03, 2008 4:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako ciekawostkę zamieszczam zdjęcie podoficera żandarmerii polowej LW.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Pią Paź 03, 2008 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świetna fotka. Prawdziwą ciekawostką są tu jednak oznaczenia stopnia LW na rękawie Tarnjacke - rzadko spotykana rzecz.
_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak wyglądałą sprawa Waffenfarbe w oddziałch żandarmerii polowej Luftwaffe? Nie mogę się doczytać. Z tego co doczytałem to tylko jednostki naziemne (Feld Division, FJR) miały Feldgendarmerietrupp.

Czy to oznacza, że FG nosiły Waffenfarbe odpowiednią dla konkretnych formacji (Białę dla HG, zielone dla LwFD itd...)
Powrót do góry
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W "Handbucher der Luftwaffe" nie ma wyróżnionej oddzielnej Waffenfarbe dla żandarmerii, ale on jest z 1941, więc sprzed powstania LWFeld.
_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DyziK



Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 31

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o Dywizję HG to do kwietnie 1943 żandarmeria nosiła białe patki kołnierzowe z jasnoniebieskim obszyciem oraz pagony z białą wypustką. Rozkaz z 2 kwietnia wprowadzał jednak zmiany - od tej pory każdy żołnierz nosił tylko białe patki kołnierzowe a wypustka na pagonach określała jego oddział ( w tym wypadku w kolorze jasnoniebieskim ). 3 czerwca zmieniono jednak kolor wypustek żandarmerii na pomarańczowy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Albert



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 201

PostWysłany: Czw Paź 09, 2008 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://d2134644.u48.surftown.nu/coppermine/thumbnails.php?album=178&page=1 generalnie jedna wielka policyjna Bomba Zdjęciowa! Zdjęcia są niesamowite!
_________________
Es ist so schoen Soldat zu sein
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LaSSie
Gość





PostWysłany: Nie Lis 09, 2008 2:07 pm    Temat postu: moj plaszcz zandarmerii Odpowiedz z cytatem








podobny plaszcz był na germanmilitaria ale nie moge go znalezć...
pod pachami ma skórki do włożenia granatów a co najlepsze w kolnierzu ma wszytą podchełmówkę która idealnie trzyma kolnierz w górze- jak znalazł ado jazdy motocyklem.
do tego spinane poły na haftki, zeby się nie majtał podczas jazdy.
podszyty baranim futerkiem, sygnowany w wewnetrznej kieszeni(razem ma ich pięć).
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum