Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Patki dywizji SS Totenkopf

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Waffen-SS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
class



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 80

PostWysłany: Pon Sty 14, 2013 5:52 pm    Temat postu: Patki dywizji SS Totenkopf Odpowiedz z cytatem

Witam. Patki w/w dywizji wystepowały w kilku wersjach. Nie interesuje mnie podzial tkane /haftowane lecz kierunek totenkopf na patce.Były zwrocone w lewo w prawo oraz umieszczone pionowo na patce.Czy zależalo to od okresu wojny ? Jesli tak to jakie pochodzily z jakiego okresu? Janik ma w swojej ofercie 3 rodzaje patek SST i nie mam pewnosci czy sa one poprawne.Jesli macie jakas wiedze w temacie prosze o wskazowki.pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Wto Sty 15, 2013 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skupiając się jedynie na dywizji Totenkopf (TK), chociaż jako taka powstała pod koniec roku 1939, a jednostki Totenkopfverbande brały udział w kampanii września 1939 roku, należy sposób noszenia patek usystematyzowac w sposób następujący:
1. okres wcześniejszy - patki pionowe, prawa patka z czaszką, lewa z oznaką stopnia.
Ten okres datował się od powiedzmy (cały czas mówimy o jednostkach wojskowych TK) początku wojny (najlepszym tego przykładem jest Heimwehr Danzig) do reformy mundurowej Waffen SS w roku 1940.
2. okres późniejszy - patki poziome.
Odmianą obu tych wersji były patki lustrzane - na obu występowały totenkopfy. Obie wersje noszone były przez żołnierzy, istnieją na to dowody ikonograficzne, niemniej jednak były rzadsze. Teoretycznie po roku 1940 powinny występowac tylko patki poziome, ale na zdjęciach z Rosji, jeszcze w roku 1942, pojawiają się pionowe, zapewne u weteranów, którzy podkreślali tym swoje doświadczenie w służbie. W Waffen SS istniały zwyczaje lżejszego traktowania regulaminu mundurowego i noszenia emblematów i dystynkcji, również z powodu swoistej woskowej elegancji, później także z powodu braków w dostawach etc.
Jak to mawiam w WSS oddział jednolicie umundurowany to taki, który ma mundury w tym samym kolorze Wink
Podstawowym źródłem wiedzy w tej materii jest "SS cloth insignia" J.R. Angolii, do której lektury zapraszam.
Co do insygniów produkcji yanika to szczerze odradzam, rysunek patek z tego źródła jest taki sobie, haft winien byc wykonany nicią biała, a nie kremową (czy jak tę barwę określic). dużo lepsze są w epic militaria.
Pomogłem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
class



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 80

PostWysłany: Wto Sty 15, 2013 4:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje za info. Pozostaje jednak kwestia zwrocenia totenkopf w prawa lub lewa strone na prawej patce-od czego to zalezalo? pozdr.

te dwa przykladowe zdjecia obrazuja dwa przeciwnie skierowane tottenkopf-nie jest to lustrzane odbiecie-od czego to zależało?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Wto Sty 15, 2013 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czaszka na patce powinna "patrzec na stojącego na przeciw" Wink Prawidłowo jest tak jak na zdjęciu oficera. Sturmmann Christiansen prawdopodobnie ma patkę od kompletu lustrzanego, która winna znajdowac się z prawej strony kołnierza. To może byc przykład doraźnego reagowania na braki w dostawach dystynkcji. Swoją drogą gratuluję obserwacji Smile Przyznam, że ja na to nie zwróciłem uwagi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
class



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 80

PostWysłany: Wto Sty 15, 2013 5:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to zdjecie nie jest wyjatkiem gdyz mozna znalezc wiele takich z patka totenkopf zwrocona w prawa strone-co do wykorzystanie patki lewej to ta hipoteza niezbyt mnie przekonuje bo patki mialy okreslony kroj wiec dopasowanie ich do strony przeciwnej wymagaloby odpowiadniego ich uformowania. Wlasnie tu lezy problem-czy produkowano i noszona totenkopf zwrocony w prawa lub lewa strone w roznych okresach wojny?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Wto Sty 15, 2013 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli lustrzaną patkę z prawej strony, przyszyjesz z lewej to otrzymasz dokładnie taki efekt jak na zdjęciu sturmmanna Christiansena. Patka to nic innego jak romb i po odwróceniu niczego w tym przypadku formowac nie trzeba (przed chwilą sprawdzone empirycznie na patkach TK). Powód takiego postępowania (braki, moda czy inne), jest nie istotny. Regulaminowa patka Totenkopf wygląda jak napisałem, podałem Ci nawet źródło do którego się możesz odwołac. Czy to Cię przekonuje czy nie mówiąc szczerze, to Twój problem. Bardzo często w Waffen SS regulamin mówił jedno, a żołnierze praktykowali co innego. Istnieją fotografie z roku 1944, na których są patki kołnierzowe wycofane w roku 1940 ! Po prostu tak było i już.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
class



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 80

PostWysłany: Wto Sty 15, 2013 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie rozumiemy sie.
Jesli lewa patke ze zdjecia powyzej chcialbys umiescic po prawej stronie to wlasnie ten romb jaki stanowi nie bedzie wpasowywal sie w ksztalt kolnierza( przeciez w jakims celu zaprojektowano taki ksztalt patek a nie inny)- jesli natomiast bylby zmodyfikowany przyciety lub uformowany to patka straci ksztalt.
co innego to ta patka
nie wiem czy jest to postrzona kopia czy oryginal ale pasuje ksztaltem i kierunkiem totenkopf do prawej strony kolnierza.Tylko kwestia czy produkowano rowniez ta wersje patek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Sro Sty 16, 2013 7:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobrze Kolego class przepraszam i zwracam honor. Człowiek uczy się całe życie. Aż sięgnąłem do wspomnianej książki. Jak napisałem w pierwszym poście wcześniejsze patki to patki pionowe, z początku pod totenkopfem umieszczano jeszcze numer standarte albo symbol oznaczający konkretny obóz koncentracyjny czy inny przydział służbowy. Rzeczywiście zmiana kierunku nastąpiła w roku 1940, jak pisze autor powodem tego było wprowadzenie bluz kamuflażowych, które mogły zasłaniac insygnia starego typu. Z tej samej przyczyny, lewa patka została oznaczona stopniem - naramienniki przestały byc widoczne pod panterką. I do tego miejsca było łatwo Wink
Niestety na postawione przez Ciebie pytanie odpowiedzi nie ma Sad Nawet na najwcześniejszych fotografiach występują patki pionowe "leftfaced" jak i "rightfeced". Takoż samo jest z tymi poziomymi. Spotkałem się z informacją, że kolekcjonerzy, zapewne na swoje potrzeby (to jak z oznaczaniem bluz mundurowych M36, M40 itd.), nazywają poziome "leftfaced" wczesnymi M40. Co ciekawe sam posiadam dwa komplety replik - pionowe lustrzane mam "leftfaced", na poziomej (wersja ze stopniem), "buźka" zwrócona jest w prawo i dotychczas nie zwróciłem na to uwagi. Wychodzi na to, że funkcjonowały one w tym samym czasie w dwóch wersjach.
Tak to jest kolego przy rekonstrukcji WSS, jak już myślisz, że coś wiesz, wyłażą nowe "trupy z szafy" Wink
W takich przypadkach jak ten jest miejsce na "podoba mi się" albo "nie podoba mi się". Możesz wybrac Smile Gratuluję spostrzegawczości, jeszcze raz.

Dodane po 11 godzinach 21 minutach:

J.R. Angolia "wykpił" się w temacie kierunku patrzenia czaszki, jednym zdaniem, że "zależało to od producenta patek".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Waffen-SS Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum