Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szelki szturmowe (Koppeltrager)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Lut 01, 2007 4:03 pm    Temat postu: Szelki szturmowe (Koppeltrager) Odpowiedz z cytatem

Jeden z najbardziej charakterystycznych, jak myślę, elementów niemieckiego wyposażenia (no może nie tak jak puszka na maskę pgaz Wink.
Oficjalnie zostały zatwierdzone do użytku w Wehrmachcie w kwietniu 1939 roku i przewidziane były do wykorzystania jedynie w jednostkach piechoty (mieli je dostać na wyposażenie wszyscy żołnierze, podoficerowie i co ciekawe również leutnanci)
W 1941 roku szelki zostały oficjalnie wprowadzone również w jednostkach motocyklowych, a w 1943 roku w jednostkach rowerowych. W rzeczywistości jednak często żołnierze innych rodzajów broni chętnie korzystali z nich, jako bardzo wygodnego elementu wyposażenia.
Nie będę się rozpisywał na temat rodzajów i sposobów wykonania niemieckich szelek z okresu II WŚ, bo to jest temat na osobny wątek, który na pewno powstanie.

Tutaj tylko od strony praktycznej chciałbym pokazać, że w czasie wojny Niemcy stosowali kilka sposobów mocowania szelek do pasa. W każdym razie to nie wstyd nie mieć D-ringa…Wink

Mocowanie klamrohakiem szelki do D-ringu przyszytego do pleców ładownicy (tutaj wersji na amunicję do karabinu 98k – ale inne ładownice też go miały):


Mocowanie klamrohakiem do D-ringu na pasie:


Uchwycenie pasa bezpośrednio przez wsunięcie go w klamrohak:


Uchwycenie pasa przez spięcie klamrohaka ze „oczkiem” taśmy pomocniczej szelek – moim zdaniem najmniej praktyczny sposób – osobiście odradzam Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 1:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na poniższym zdjęciu prezentowany jest piękny przykład niemieckich, parcianych szelek szturmowych. Wbrew obiegowym opiniom były one stosowane przez Wehrmacht nie tylko w Afryce Północej, ale na wszystkich teatrach dziań wojennych (w Polsce często znajdowane były parciane elemnety wyposażenia niemieckich żołnierzy). Było to spowodowane niższymi kosztami produkcji takich szelek i dlatego nie została ona zakończona po kapitulacji Wehrmachtu w Afryce, ale kontynuowana do końca wojny.


Ostatnio zmieniony przez Hindus dnia Sro Gru 30, 2009 11:25 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Mar 17, 2007 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardziej szczegółowe zdjęcia parcianych szelek szturmowych:









A tutaj przeróbka standardowych parcianych szelek szturmowych na oficerskie - wymieniono klamrohaki i tylny zaczep (co ciekawe na zaczep od manierki Smile

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Pon Maj 28, 2007 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako że dłubie wlasnie (w zasadzie kończe) replike parcianych szelek (szyje od podstaw, z czeskich mam tylko skóre i kółko z tyłu po przeróbce mocowania oraz hak tylny i przesówki do pasków ) to niedlugo sie pochwale efektami ale dzieki za te foty - sporo mi pomogły
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Maj 28, 2007 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to cieszę się, że moja robota przy gromadzeniu materiałów na temat niemieckiego ekwipunku nie idzie na marne i się Wam przydaje Smile

Oschutze, a z jakiej party je szyjesz?

Czekam z niecierpliwością na efekty Twojej pracy - bo parciane szelki szturmowe to moim zdaniem bardzo fajna sprawa (zwłaszcza, że nie są popularne w rekonstrukcji tak jak skórzane).

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

selki usunięto z powodu stworzenia nowych, patrz ostatnia strona tematu

Ostatnio zmieniony przez oschutze dnia Pią Lut 15, 2008 4:25 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Parta wyglada mi na angielska.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W rzeczy samej, lepszej znalezc nie umiałem - do tego jest stosunkowo tania (ok 30 zł na całe szelki) i jest jej dużo - problemem jest czasem odcien ale i to da sie dobrac.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Cze 04, 2007 7:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oschutze – mnie one osobiście bardzo się podobają – naprawdę fajnie Ci wyszły! Smile
A wykonywanie niemieckich szelek szturmowych z brytyjskiej party ma bardzo długą tradycję, sięgającą okresu II WŚ (patrz wątek: http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=198 ) Wink

A powiedz jeszcze - klamrohaki masz nowe, czy to wtórnie malowane oryginały?

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Pon Cze 04, 2007 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ile kosztowaloby zamowienie u Ciebie takiego fantu?
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Cze 04, 2007 9:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek, czyżby i w Tobie rozbudził się apetyt na parciane oporządzenie. Bo ja nie ukrywam, że bardzo chciałbym mieć takowe Wink

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Pon Cze 04, 2007 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Klamrohaki zrobił znajomy, natomkiast nad ew produkcja nie zastanawiam sie dopóki nie zmajstruje mi wiecej okuć - kółek do tyłu, haków i przesówek ; ) Wtedy podlicze ile co kosztuje i pomysle za ile ew zrobic na zamówienie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Cze 04, 2007 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK - w takim razie będziemy czekać niecierpliwie na informację od Ciebie!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Wto Cze 05, 2007 10:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja caly zestaw okuc mam, klamrohaki tez.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Lip 06, 2007 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem dzisiaj zdjęcie czterech oryginalnych kompletów parcianych szelek szturmowych WH - szkoda, że marnej jakości, bo przydałoby się móc porównać ich warunki techniczne:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Następny
Strona 1 z 17
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum