Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Strafdivision 999

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mr_ffox



Dołączył: 11 Cze 2011
Posty: 10

PostWysłany: Czw Wrz 08, 2011 8:22 pm    Temat postu: Strafdivision 999 Odpowiedz z cytatem

Czym sie charakteryzowali? Z tego co wyczytałem to:

Ok. 1/3 stanowili wiezniowie polityczni, lub osoby po wyrokach politycznych.
komuniści, lub ci co przeskrobali i zostali zdegradowani.

Nie nosili pagonów, klamry na pasach były tylko z wieńcem.

Czy może ktoś uzupełnić jak wyglądali, i jeżeli posiada jakieś informacje na ich temat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Schellong



Dołączył: 03 Lip 2011
Posty: 18

PostWysłany: Czw Wrz 08, 2011 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To chyba największa jednostka karna. W sumie to funkcjonowała też jako 999. leichte Afrika-Division. Z tego co słyszałem to w całości składała się z "elementu". Chrzest bojowy dywizja odbyła w Afryce, część dywizji stacjonowała w Grecji. O dywizji są pewne informacje w książce "lisy pustyni". Cytat z książki jaki znalazłem w sieci:
"W tym czasie von Arnim otrzymał do dyspozycji jeszcze jedną dodatkową dywizję lub przynajmniej część dywizji. Berlin przysłał 999. Dywizję Piechoty. Swego rodzaju "jednostkę do sprawdzenia". Składała się z żołnierzy, którzy byli skazani za słuchanie wrogich radiostacji, za nielegalny ubój i za wszystko, co możliwe. Do tego wśród szeregowych byli zdegradowani oficerowi i podoficerowie oraz aresztanci "ułaskawieni" z obozów koncentracyjnych. A więc ludzie, którzy nie mieli żadnego powodu, aby reżim Hitlera utożsamiać z ojczyzną. Ale trzeba od razu powiedzieć, że dywizja, której dowódca został zestrzelony podczas przelotu nad Morzem Śródziemnym, biła się zadziwiająco dobrze, przede wszystkim zaś pułk strzelców podpułkownika Wolfa. Niecałe dziesięć procent przeszło na stronę nieprzyjaciela. Pozostali, bijąc się dzielnie, próbowali zmazać swój rejestr kar. Ale mimo wszystko zamiast "dywizji elitarnej" jedna "dywizja do sprawdzenia"! Dywizja do sprawdzenia na końcową fazę walk w Afryce. Oto co pozostało z zapewnień poczynionych w głównej kwaterze fuehrera."
i kolejny cytat:
"Ponurym symbolem tej wojny z jej zawiłymi ideologicznymi frontami jest to, że żołnierze 1 pułku 999 dywizji "do sprawdzenia" byli tym oddziałem grupy bojowej Fullriedego, który przez sześć dni utrzymywał przesmyk Pichon-Fondouk przeciwko ponad dwu dywizjom, zestrzelił 60 czołgów amerykańskich i tym samym przykrywał odwrót na nową pozycję, którą osiągnięto 13 kwietnia."
A gdzie znalazłeś info o ich umundurowaniu?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mr_ffox



Dołączył: 11 Cze 2011
Posty: 10

PostWysłany: Czw Wrz 08, 2011 10:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Info o umundurowaniu znalazłem na jakimś anglojęzycznym forum, niestety nie znalazłem żadnych zdjęć poza jednym małym. Temat dość ciekawy ale bardzo mało informacji. Na niemieckiej Wikipedii znalazłem nawet nazwiska osób tam służących i jakie pełnili funkcje przed wcieleniem.


http://de.wikipedia.org/wiki/Strafdivision_999




Zdjecia z filmu Strafbataillon 999

http://images3.cinema.de/imedia/3600/1923600,kpNLHl8hwAsdhCAEetKf7gTwyrekETl9nwvUGYYmnugA4+dduLjXVruWRd7EkIuGViTMsXj+BpJkjE2irqViww==.jpg
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Schellong



Dołączył: 03 Lip 2011
Posty: 18

PostWysłany: Pią Wrz 09, 2011 7:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem jeszcze info, że w maju 1943 jej pozostałe w Grecji resztki zostały włączone do Sturm-Division Rhodos. W październiku 1944 roku w okolicach Belgradu dywizja "Rhodos" została włączona w skład Dywizji Grenadierów Pancernych Brandenburg. Więcej info nie znalazłem. Confused
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bjar_1



Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 339
Skąd: MG

PostWysłany: Sob Wrz 10, 2011 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z Tessina:
_________________
Stabskp./Gren. Rgt. 506
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piett



Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 63

PostWysłany: Nie Wrz 11, 2011 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ten "Fulriede" to ten sam późniejszy komendant obrony Kolberga?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Schellong



Dołączył: 03 Lip 2011
Posty: 18

PostWysłany: Nie Wrz 11, 2011 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, to właśnie on.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum