Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Łopatka saperska z pokrowcem (Tasche fur kleines Schanzzeug)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 2:34 pm    Temat postu: Łopatka saperska z pokrowcem (Tasche fur kleines Schanzzeug) Odpowiedz z cytatem

W czasie wojny w Wehrmachcie wykorzystywanych było wiele wzorów łopatek saperskich (kleines Schanzzeug), będących na etatowym wyposażeniu każdego żołnierza. Po za łopatkami produkcji niemieckiej wydawano również część wzorów zdobycznych, szczególnie polski odpowiednik, który był podobny do saperki niemieckiej, ale miał pięciokątne ostrze ze stępionym wierzchołkiem. Ostrze łopatki malowane było na czarno, czasami (w Afryce Północnej) na beżowo lub piaskowo, natomiast trzonek był nie malowany, aby chronić ręce przed powstawaniem pęcherzy, chociaż podczas produkcji drewno pokostowano.
Pokrowiec na saperkę (Tasche fur kleines Schanzzeug) składał się z kawałka skóry w kształcie ostrza z tylu i skórzanej ramki z przodu (nazywany przez kolekcjonerów „pokrowcem z zamkniętym tyłem "). Do górnej części były przypięte dwie szlufki służące do zakładania na pas. Skórzany pasek mocowano do prawej części ramki i zapinano drugim końcem do lewej. Saperkę wkładano do uchwytu, a pasek mocujący owijano wokół trzonka w miejscu, gdzie łączył się z ostrzem. Produkowano też odmiany bez pełnego tylu, tylko z ramka podobna do tej z przodu (nazywane przez kolekcjonerów „pokrowcem z otwartym tyłem" lub „szkieletowym "). Do polowy lat trzydziestych uchwyty były ciemnobrązowe,
a później przeważnie czarne. Od kwietnia 1938 r. wykonywano je głównie z czarnej sztucznej skóry, a szlufki i taśmy mocujące - z prawdziwej skóry, tak jak uchwyty późniejszych saperek składanych. Pod koniec wojny uchwyty wytwarzano z czarnego lub jasnobeżowego Presstoffu, ale ciągle ze szlufkami i taśmami z prawdziwej skóry. W Afryce Północnej wydano niewielkie ilości modeli brezentowo-parcianych w kolorze zółtozielonkawym, o takim samym wzorze jak „pokrowiec z zamkniętym tyłem". Żabka do bagnetu była umieszczona na pasie pomiędzy dwiema szlufkami uchwytu a taśma podtrzymująca narzędzie, owinięta wokół pochwy i trzonka saperki. W warunkach bojowych bagnet mocowano jednak na pasie przed saperką, tak by był łatwo dostępny.
Saperka składana (Klappspaten) była nowym modelem wprowadzonym w listopadzie 1938 r., jednak nie weszła do użytku aż do wybuchu wojny. Była solidniejsza, miała dłuższy trzonek i większe składane ostrze. Z ostrzem zablokowanym pod katem 90° służyła do wybierania ziemi. Gdy była rozłożona, mierzyła ok. 70 cm, a 50 cm — gdy była złożona. Ostrze ze stali wraz z blokująca nakrętka z bakelity ze stalowym pierścieniem wzmacniającym malowano na czarno (beżowo lub piaskowo w Afryce Północnej). Początkowo pokrowiec do saperki składanej (Tasche fur Klappspaten) wykonywano z czarnej, sztucznej lub naturalnej skóry, natomiast późniejsze wersje - z jasnobeżowego preszpanu, z pełna częścią tylna i zewnętrzna ramka z prawdziwej skóry. Narzędzie wsuwano od góry i unieruchamiano dzięki szerokiej taśmie skórzanej przypinanej do spinki umocowanej na cienkiej krzyżującej sie taśmie. Czubek ostrza był dopasowany do skórzanej kieszeni wyposażonej w metalowy ochraniacz. Wersje z późniejszego okresu wojny miały pełny tył i zamiast pełnej ramki boczne paski podtrzymujące i dno otwarte. Pokrowiec zamykała wąska klapka z cienkim paskiem mocującym, przypinanym do paska poprzecznego łączącego paski boczne. Oba rodzaje miały szeroka skórzana szlufkę przynitowana do tylnej ścianki. Szlufka podtrzymująca pochwę na bagnet była przynitowana w dolnej części ścianki tylnej, po lewej stronie, a żabka do bagnetu była noszona na pasie ponad uchwytem saperki.
Ponieważ w naszej grupie ustaliliśmy, że wykorzystywać będziemy w rekonstrukcji wyłącznie saperki składane – poniższa galeria zdjęć będzie im poświęcona (na nich widać pokrowiec na saperkę składaną, bez blaszanego zabezpieczenia ostrza). Inna sprawa, że ten model saperki nie ma swojego odpowiednika, ani nie są produkowane jego repliki, więc musimy korzystać z oryginalnych łoptek (w odróżnieniu od modelu prostego, który można zastąpić np. polską saperką powojenną po wymianie trzonka).








Poniżej zaś kilka zdjęć dokumentalnych prezentujących saperki noszone przez żołnierzy Wehrmachtu:



A tutaj zdjęcia pokrowca (kliknijcie na miniaturę, żeby powiększyć) jakie wykonuje Łukasz dla naszych saperek – wersja z blaszanym ogranicznikiem – moim zdaniem są rewelacyjne:




Ostatnio zmieniony przez Hindus dnia Sro Kwi 04, 2007 11:25 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
grunt



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 156

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 3:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodaję zdjęcie oryginału w wersji z blachą do porównania z kopią

Dodane po 10 minutach:

Co do tego pokrowca u góry to prawdopodobnie jest on wykonany ze sztucznej skóry natomiast zdjęcie poniżej przedstawia pokrowiec z typowego presstoffu czyli prasowanej tektóry. Oczywiście elementy nararzone na zginanie itp wykonane z naturalnej skóry
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to kopia pokrowca na prosta saperkę mej produkcji:



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
grunt



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 156

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się że musisz jeszcze trochę popracować nad szyciem pokrowców. Paski mocowania saperki powinny być troszkę niżej i jest widoczny brak pełnego zamknięcia przedniej części pokrowca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Stadler,
przede wszystkim witamy na naszym forum! Smile
O ile sobie przypominam, przy produkcji tego pokrowca prosiłeś między innymi mnie o zdjęcia oryginałów - z midrą do wierzchu - przepraszam, że wtedy nie odpowidziałem, ale akurat miałem dłuższy wyjazd służbowy, a przez to Twoja prośba zupełnie wypadła mi z głowy.
Mam nadzieję, że teraz będę mógł Ci pomóc!

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już się tłumaczę- pokrowiec ten był szyty ze starej torby i tylko tak pasowało wyciąć skórę. Następne będą już szyte z płatów skórzanych, dolna krawędź [zarówno przednia jak i tylna] będzie odpowiednio wycięta [z załamaniem po bokach], pasek zapinający też będzie niżej [na tej skórze musiałem tak doszyć, bo byłoby widać dziury po szwie Crying or Very sad ]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O widzę, że Łukasz włączył się do dyskusji Wink
Ja w tej sytuacji nie będę już się odzywać, bo jestem tylko marnym zjadaczem kartofli biorąc pod uwagę wiedzę fachową w zakresie produkcji niemieckiego wyposażenia, jaką dysponuje Łukasz Smile
Mam nadzieję jednak Stadler, że wybaczysz Łukaszowi krytykę, ale działa on w dobrej wierze - chcemy sobie na wzajem pomagać - po to stworzyliśmy to forum!

Pozdrawiam
Hindus

P.S. Jak się domyślasz w sprawie miękkiej kabury do P-38 to Łukasz jest ekspertem Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krytyka zawsze mi się przydaje- zwykle ludzie tylko chwalą moje wyroby a nikt nic się nie czepia [a może po prostu ludzie się nie znają?]
Zdaję sobie sprawę z niedociągnięć, wszystko jest do poprawy Wink
Powiem szczerze, że jednak mój pokrowiec podoba mi się bardziej niż np. replika z repliki.com natomiast do at the front jeszcze jest przepaść ewolucyjna Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 9:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja osobiście również nie cenię sobie produktów repliki.com, bo są produkowane bez zachowania warunków technicznych - przykład: chciałem kupić u nich kiedyś szelki szturmowe, ale jak zobaczyłem klamrochaki jakie do nich przyczepiają i sposób łączenia taśm dodatkowych to mi przeszło i sam sobie szelki skompletowałem z exCSLA szelek - od tej pory wszystkim polecam takie rozwiązanie - jedny problem to dostać oryginalne klamrohaki, ale to tylko kwestia cierpliwości w poszukiwaniu Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
grunt



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 156

PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 12:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Absolutnie niemam nacelu nikogo pogrąrzać wręcz przeciwnie jeżeli będziesz miał chęć jestem do dyspozycji. Jeżeli chodzi o fotki to postaram się podrzucić. Natomiast proponował by zacząć szyć pokrowce z prasowanej tektury to świetny sposób na nauczenie się szycia i koszty są znacznie niższe. Taką tektórę można dostać w karzdym sklepie papierniczo artystycznym do tego potrzeba trochę czarnej lub żółtej okleiny i parę paseczków skórzanych. Efekt jest niezły a takich pokrowców było najwięcej poniewasz doś wcześnie zaprzestano urzywania skóry do produkcji pokrowców zastępując ją właśnie tymi ze sztucznej skóry i z presstoffu. Postaram się podzrzucić kilka fotek takich pokrowców jako wrór dla ciebie.

Dodane po 17 minutach:

zdjęcie pokrowca wykonanego ze skóry. Jak widać tego typu pokrowce ( z pełnym tyłem) miały szlówki wszywane w między ramke.

Dodane po 5 minutach:

Ponirzej szczegółowe zdjęcie pokrowca wykonanego z presstoffu



Dodane po 5 minutach:

I na koniec fotka pokrowca wykonanego z prasowanej tektóry z laminatem żółtym. Jest to mój ulubiony wzór i takie pokrowce będe produkował dla naszej grópy na Ardeny Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 4:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukasz dobrze, że mnie uprzedziłeś z tym Ardenami, bo chciałem już sprzedać moją prostą saperkę i pozostać tylko przy składanej Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Sob Cze 16, 2007 8:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem





i z bagnetem (docelowo ta ramke uszylem do zestawu na front włoski, wiec docelowa zabka bedzie tropikalna ;P)



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Czw Cze 28, 2007 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stałem się dzisiaj szczęśliwym posiadaczem org składanej łopatki (z dorobionym trzonkiem) w co dla mnie najważniejsze org sygnowanym pokrowcu w wersji bez blaszanego usztywnienia, łopatka również sygnowana w tym Waa i gapa, zamierzam na podstawie org pokrowca zrobic kopie i takiego zestawu uzywac ; )

tak sie tylko chwale ;p
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Czw Cze 28, 2007 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tere- fere Very Happy

Zdjęcia dawaj!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Cze 28, 2007 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to serdecznie gratuluję!!! Pogadaj z naszym kolegą Łukaszem - on nam szyje pokrowce na skałdane saperki (bo takich używamy w grupie) z tym, że z metalowym okuciem. Zdjęcia ich są na forum.

Tak jak powiedział Stadler - wrzuć zdjęcia, bo strasznie ciekaw jestem stanu saperki i pokrowca Wink

Fajna i rzadziej spotykana, w odróżnieniu od prostych pokrowców, sprawa.

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Następny
Strona 1 z 15
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum