Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Insygnia dywizji SS Totenkopf

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Waffen-SS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Porucznik



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 12

PostWysłany: Pią Mar 30, 2012 12:49 pm    Temat postu: Insygnia dywizji SS Totenkopf Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich ! Najsamwprzód chciałbym się przedstawić, zwłaszcza tym którzy nie znają mnie osobiście : Michał Kępiński, szef takich grup jak Czata 49, Szósta Pomorska tudzież pierwszy zomowiec III RP Very Happy

Moje pytanie dotyczy obszyć na mundurach dywizji Totenkopf. Otóż na zdjęciach archiwalnych spotkałem się z różnymi konfiguracjami patek kołnierzowych oraz opasek na rękaw. Jeśli chodzi o patki to czasem jest to układ prawa czaszka - lewa stopień, czasem czaszki na obydwu patkach ( lustrzane ) a jeszcze dodatkowo albo pionowe albo poziome.

Opaski występują albo z napisem "Totenkopf" albo z czaszką ( oczywiście w różnych wersjach wykonania - haft bajorkiem, Bevo, haft maszynowy, ale nie o to chodzi ).

Czy może ktoś się orientuje od czego zależało to zróżnicowanie obszyć w obrębie tej samej jednostki ? Czy może zależy to w jakim okresie były stosowane, jesli tak to które kiedy ? Możemy pominąć okres SS-TV, chodzi mi o okres działalności 3 Dywizji Pancernej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Peiper



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 43

PostWysłany: Sob Mar 31, 2012 6:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od 1942 wprowadzono opaski naramaienne "Tottenkopf", które nosili żołnierze, którym nie przysługiwały opaski pułkowe - Theodor Eicke, Thule itd.
Opaska z trupią głowką jest opaską pułkową pułku SS Oberbayern.

Jeszcze jedna poprawka
W Men-at-Arms The Waffen-SS 1 to 5 Divisions znalazłem takie zdanie:
""Początkowo na obu kołnierzach noszono patki z lustrzanymi odbiciami trupich czaszek, ale w maju 1940 lewą potke zastąpiono standardową ze stopniem."

Ale regulamin regulaminem, a życie życiem - w tej książce jest zdjęcie SS-Obersturmfuhrera Erwina Meierdressa, który na kołnierzy miał dwie trupie głowki i nie lustrzane, ale obie zwrócone na lewo.
Na zdjęciu ma Krzyż Rycerski, który dostał 13 marca 1942 r. i zdjęcie pewnie jest z tego okresu.

Niestety moja wiedza o tej dywizji jest bardzo skromna.

Dodane po 10 godzinach 14 minutach:

To jeszcze pozwolę sobie dodać listę SS-Totenkopf Standarte:
1. "Oberbayern" - na opasce zamiast nazwy była trupia czaszka
2. "Brandenburg"
3. "Turingien"
4. "Ostmark"

Wszyscy członkowie tych jednostki jak nazwa wskazuje byli strażnikami obozów koncentracyjnych.

Noszenie tych opasek było dozwolone, co więcej w wymienionym wcześniej MAA 401 autor napisał, że noszenie opaski pułku "Oberbayern" było tak prestiżone, że nowi rekruci starali się wejść w posiadanie tej opaski, aby podawać się za "starą wiarę" ("old sweats").
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Porucznik



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 12

PostWysłany: Sob Mar 31, 2012 9:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informacje.

Pułki które wymieniłeś to pułki wartownicze SS-TV . Mnie interesuje, tak jak wcześniej napisałem, Dywizja Pancerna "Totenkopf". Rozumiem że opaski z czaszką nosili byli członkowie pułku Oberbayern. Piszę "byli", bo w strukturze 3. SS-Panzer-Division Totenkopf taki pułk już nie występuje, a opaski te występują na mundurach w zasadzie z całego okresu wojny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Peiper



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 43

PostWysłany: Sob Mar 31, 2012 11:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładanie tak - noszono opaski przynależności do odzdaiłów wartowniczch czasami bezprawnie.

Tu jest fragment o tym



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Porucznik



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 12

PostWysłany: Sob Mar 31, 2012 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak to było w przypadku czarnych mundurów pancerniackich ? Czy np. czołgista który zaczynał karierę w pułku Oberbayern mógł mieć też taką opaskę ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Peiper



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 43

PostWysłany: Sob Mar 31, 2012 2:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiem w sposob wymijający - wspomniany przeze mnie Erwin Meiedress nosił taką opaskę, a był oficerem artylerii dywizji Totenkopf a dokładniej baterii dział szturmowych (StuG).

SS-Standartenfuhrer Fritz Biermeier dowódca II./3rd SS-Panzer.Rgt był członkiem SS-Totenkopf Standarte "Oberbayern" i on mógł nosić taka opaskę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Porucznik



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 12

PostWysłany: Sob Mar 31, 2012 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwnie wyglądają dwie patki Totenkopf na bluzie artylerii pancernej. Można pomylić z daleka ze zwykłymi patkami pancernymi WH ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2012 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opieranie się w dywagacjach nad obszyciami stosowanymi w Waffen SS, na książeczkach ospreya, uważam za mocno ryzykowne (z racji pobieżnego prześliźnięcia się po zagadnieniu), ale dotarcie do regulaminów i przepisów ubiorczych w ss też nie wyjaśnia kwestii do końca. Zatem jedynym skutecznym sposobem jest sugerowanie się materiałem ikonograficznym. Niemniej jednak przepisowo wyglądało to tak:
1. patki - w początkowym okresie istnienia dyzwizji Totenkopf, oznaczenia stopni mialy byc stosowane tak jak w armii, tylko na naramiennikach, zatem dwie lustrzane trupie głowki na patkach wprowadzono jako obowiązujące. Dosyc szybko Himmler nakazał przywrócic oznaczenia stopni ss na patce lewej, min. z racji noszenia przez jednostki ss bluz maskujących, które zakrywały oznaczenia stopnia na naramiennikach. Nadal stosowano patki wertykalne. (początkowo patki były pionowe bo pod głowką znajdował się jeszcze numer pułku, w rzymskiej inskrypcji). Po roku 1940 układ czaszek miał sięzmienic na poziomy, jak w innych jednostkach, ale ... jeszcze podczas walko w Rosji w roku 1941 widac noszących patki starego typu. Patki dla żołnierzy i podoficerów haftowane były nicią bawełnianą, dla oficerów - bajorkiem i obszywane srebrną plecionką.
2. opaski - Ogólnodywizyjna - napis "Totenkopf" haftowany nicią bawełnianą na taśmie RZM, stosowana od 1 września 1942 do zużycia (żołnierz otrzymywał dwie opaski na rok), srebrnym bajorkiem dla oficerów, Wcześniej stosowano opaskę pułku Oberbayern (z byłych członków tego pułku rekrutowała się duża częśc żołnierzy dywizji, a do tego cieszyła się ona popularnością z uwagi na atrakcyjnośc rysunku), w hafcie bawełnianym, bajorkiem, ale także tkane. Tolerowane przez dowództwo przez cała wojnę. Opaska "Thule" pojawiła się wiosną 1943 roku w wersji haft maszynowy i BEVO. 6 pułk grenadierów pancernych otrzymał nazwę "Theodor Eicke" 2 marca 1943 roku i od tego czasu datuje się istnienie opaski z łacińską inskrypcją jedynie w wersji BEVO. W dywizji funkcjonowała jeszcze jedna opaska "Heimwehr Danzig" (żołnierze tej jednostki w roku 1940 weszli w skład dywizji TK), produkowana metodą haftu na taśmie RZM w inskrypcji gotyckiej, nicią bawełnianą lub bajorkiem, noszona jako pamiątkowa, mimo braku uregulowań regulaminowych (funkcjonują zdjęcia z późniejszych lat wojny, żołnierzy z tymi opaskami).
Jak dowodzą fotografie regulamin był tylko kierunkiem, a moda wojskowa, przywiązanie do tradycyjnych symboli poszczególnych żołnierzy, indywidualny szyk, to już zupełnie inna historia Wink

Dodane po 9 minutach:

Jeszcze a propos pancerniaków. W obrębie dywizji, często przeszkolenie w broni pancernej otrzymywali żołnierze piechoty, artylerii, czy też innej specjalności, którzy przed przeniesieniem do pułku pancernego czy artylerii szturmowej, służyli w piechocie, a wcześniej mogli rekrutowac się z z pułku Oberbayern. Tak więc opaska z czaszką u czołgisty czy artylerzysty nie jest niczym nadzwyczajnym, jak już wcześniej napisano - cieszyła się ogromną popularnością.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Porucznik



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 12

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2012 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Richard napisał:
6 pułk grenadierów pancernych otrzymał nazwę "Theodor Eicke" 2 marca 1943 roku i od tego czasu datuje się istnienie opaski z łacińską inskrypcją jedynie w wersji BEVO.


Czyli nie występowała opaska w wersji oficerskiej, haftowana bajorkiem ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2012 4:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystkie nowe jednostki powstające od roku 1943 (czy tak jak w tym przypadku, nowa nazwa), zaopatrywane były w opaski wykonywane techniką tkania (BEVO). Chociaż jak to w WSS, jeżeli oficer zlecił wyhaftowanie opaski bajorkiem, to nikt nie zabronił mu jej nosic. Niemniej jednak oficjalnie takie opaski już nie były produkowane.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Waffen-SS Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum