Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytanie o MG42

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Seeteufel



Dołączył: 17 Lut 2008
Posty: 645

PostWysłany: Pią Mar 09, 2012 3:42 pm    Temat postu: Pytanie o MG42 Odpowiedz z cytatem

Nigdy jakoś nie zwróciłem na to uwagi, ale na części zdjęć z FJ pojawia się taka wersja MG42.
Zwróćcie uwagę na naciąg zamka. Ktoś może powiedzieć coś więcej na ten temat?
Jest szeroki sztywny poziomy, a nie jak w standardzie składany pionowy.
I tak jak mówię, pojawia się tylko na zdjęciach w użyciu FJ.



Tu słabiej widać, ale zasada ta sama:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
cbr



Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 2030

PostWysłany: Pią Mar 09, 2012 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Banalne pytanie Wink , jest to rękojęsc napinacza pierwszego typu. Z tego co pamiętam produkowany do października 43 roku. Mg 42 z tego typu rękojeścią używane były nie tylko przez FJ. Trzeba używać sporo siły do machania tą blachą. Amerykanie "kopiując" piłę, zrobili nawet taki sam u siebie. Po prostu, zwracałęś uwagę do tej pory na napinacz "T". Na znanych zdjęciach, które na pewno widziałęś do tej pory widać też blaszane:













Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
cbr



Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 2030

PostWysłany: Nie Mar 11, 2012 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno. Właśnie sobie przypomniałem, że w MG42V / MG 45 też wystąpiły prawdopodobnie takie rękojęści.
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Czw Mar 15, 2012 11:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, ale miały zupełnie inną konstrukcje wewnętrzną, były też modyfikacje po przez zastosowanie mechanizmu z późniejszej wersji T.

Problem z tą dzwignią polegał na tym że naciągała ona bezpośrednio zamek zaryglowany w lufie, co wymagało od strzelca użycia dużej siły w celu pokonania siły sprężyny powrotnej lufy (czegoś w rodzaju oporopowrotnika).

Dlatego właśnie była ona nielubiana i w tym celu niemieccy inżynierowie zaprojektowali model T, który posiadał dodatkowy występ/dzwignie, który podczas odciągania uchwytu T powodował ruch dzwigni dwustronnej, w początkowej fazie, dawał dodatkowy moment pozwalający na łatwiejsze pokonanie oporu sprężyny powrotnej lufy, a co za tym idzie odryglowanie zamka.

Trochę to skomplikowane do wytłumaczenia ale myślę że Ci którzy mieli w rękach/użyciu odciąg T wiedzą o co chodzi

Wink

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
cbr



Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 2030

PostWysłany: Czw Mar 15, 2012 12:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie miałem możliwości praktycznego zapoznania się z późnymi konstrukcjami Grossfussa A Ty ? Wink
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Czw Mar 15, 2012 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej, miałem w rękach 42 z tą prostą rączką - w ramach rekonstrukcji w UK.

W IWM w Londynie jest 34S.

Co do MG39 to jedyny zachowany (oficjalnie) egzemplarz jest w muzeum artylerii w St.Petersburgu.

MG42V - nie wiem czy gdzieś jest, MG45 - też nie słyszałem ani nie widziałem.

Ale mam fajną książkę gdzie wszystkie te ciekawostki są dość rzetelnie opisane Smile

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
cbr



Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 2030

PostWysłany: Czw Mar 15, 2012 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sebol13 napisał:

MG42V - nie wiem czy gdzieś jest, MG45 - też nie słyszałem ani nie widziałem.


Właśnie o te konstrukcje pytałem. Z tego co zorientowałem się do tej pory podobno też jest w Rosji prawdopodobnie MG 45.

sebol13 napisał:

Ale mam fajną książkę gdzie wszystkie te ciekawostki są dość rzetelnie opisane Smile


Niech zgadnę kolekcjonerska pozycja pana F. M.? Wink

_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum