Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mundury żołnierskie przerabiane na oficerskie
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lip 10, 2007 1:37 pm    Temat postu: Mundury żołnierskie przerabiane na oficerskie Odpowiedz z cytatem

Wełniany mundur polowy był dość drogim elementem wyposażenia żołnierza Wehrmachtu i w związku z tym starano się przedłużać jego „żywotność” tak długo jak to tylko było możliwe – aż do jego całkowitej „śmierci technicznej”. A potem i tak wykorzystywany był do naprawy innych mundurów. Zwłaszcza w trakcie deficytu materiałowego pod koniec wojny. Dlatego nie dziwi więc fakt, że wielu nowo upieczonych oficerów zaraz po promocji zamiast szyć sobie nowy komplet mundurowy decydowało się na przerobienie swojego dotychczasowego munduru polowego. Co więcej takie rozwiązanie powodowało, że ich mundur znacznie mniej odróżniał się od mundurów żołnierskich, a to w znacznym stopniu ograniczało zagrożenie ze strony wrogich strzelców wyborowych.

Zdjęcie poniżej jest swego rodzaju kuriozum – widoczny na nim podporucznik nawet nie przerabiał swojego munduru – do zwykłej bluzy żołnierskiej po prostu doczepił oficerskie naramienniki:


Bluza polowa porucznika artylerii konwertowana z bluzy M36 poprzez doszycie insygniów oficerskich:


Bluza polowa kapitana piechoty konwertowana z bluzy typu M43, poprzez wymianę kołnierza na ciemnozielony i obszycie oficerskimi insygniami – co ciekawe orzeł pozostał taki jak dla szeregowców i podoficerów. Zwraca uwagę inny kolor obu gwiazdek na naramiennikach – widać, że pierwsza to ewidentnie awans polowy, bo wpięta została gwiazdka podoficerska (srebrna), a nie oficerska (czyli złota) – właścicielowi pewnie nie chciało się już tego później zmieniać, albo uważał, że tak będzie wyglądać bardziej frontowo. Co ciekawe zostały do tej bluzy doszyte, charakterystyczne dla bluz oficerskich „francuskie mankiety”. Dobrze widać haki mundurowe – których w bluzach oficerskich z reguły niestosowano.


Bluza polowa podporucznika piechoty z 9.IR, konwertowana z bluzy M36 poprzez wymianę kołnierza na szerszy (i z innego kształtu końcami):


Nie tylko młodsi oficerowie, zaraz po promocji konwertowali żołnierskie bluzy polowe na mundury oficerskie – tutaj egzemplarz bluzy polowej majora z jednostki transportowej konwertowany z bluzy polowej M36:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Sro Lip 11, 2007 7:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zawsze bardzo ciekawy artykulik.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Lip 11, 2007 7:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cieszę się, że spodobał się Wink Prawdę mówiąc mundury oficerskie Wehrmachtu to był początek moich poważnych zainteresowań "barwą i bronią WH" - równolegle do niemieckich odznaczeń - o czym już kiedyś wspominałem Wam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tutaj świetne zdjęcie dokumentalne pokazujące podporucznika w oficerskiej bluzie polowej konwertowanej z bluzy żołnierskiej M36 – zwraca też uwagę pokrowiec maskujący na hełmie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Go?cx
Gość





PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jako, że gdzie nie spojrzeć Hindus udziela fachowych rad to kieruję do niego takie pytanie:
Jak powinien wyróżniać się kołnierz z bluzy oficerskiej od polowej? I czy gdzieś da się takowy zakupić?
Jak powinien leżeć mundur na oficerze? Jakiej długości powinien być mankiet francuski. W jakiej proporcji powinna się znajdować kieszeń od naramienników?
Z góry dzięki.
Powrót do góry
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 9:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jako, że gdzie nie spojrzeć Hindus udziela fachowych rad

Miło słyszeć, że moje rady traktowane są jako fachowe Wink A na poważnie, to mam nadzieję, że czasami do czegoś się one komuś przydają!

Bluzy oficerskie (mam tu na myśli wyłącznie bluzy stricte przeznaczone dla oficerów, a nie jakieś konwersje), to temat trudny do prostej klasyfikacji, gdyż w przeważającej części zamawiane były one prywatnie w rozmaitych warsztatach krawieckich, które miały koncesję na działalność prowadzoną na potrzeby armii. Stąd bardzo często bluzy oficerskie mogą się między sobą znacznie różnić krojem, układem kieszeni, ilością guzików ect. – bo wiele rzeczy zależało od upodobań przyszłego właściciela
Prawdę mówiąc dlatego właśnie tematu mundurów oficerskich jako takich nigdy nie poruszałem, gdyż wydawał mi się on mało interesujący.
W każdym razie kilka generalnych uwag, które na podstawie moich obserwacji poczyniłem, zamieszam poniżej.

Cytat:
Jak powinien wyróżniać się kołnierz z bluzy oficerskiej od polowej?

Jak rozumiem rozmawiamy o różnicach między żołnierską bluzą polową, a oficerską bluzą polową – to tak gwoli uściślenia.
Przede wszystkim kołnierz w bluzie oficerskiej był nieco wyższy niż w bluzie żołnierskiej – bardziej zbliżony był do stójki w koszuli – przez co zapinany był na dwie haftki, a nie na jedną. Po za tym końcówki wykonane były pod znacznie ostrzejszym kątem i dodatkowo usztywnione – przez co po zapięciu mniej rozchodziły się na boki, tak jak w bluzie żołnierskiej. Po za tym był nieco szerszy, bo i szersze były insygnia oficerskie na nim naszywane.



Cytat:
I czy gdzieś da się takowy zakupić?

Czy sam kołnierz będziesz w stanie gdzieś dostać – nie wiem. W naszym kraju są obecnie co najmniej dwaj znani mi producenci mundurów oficerskich WH:
http://www.hero-collection.com.pl/content/index.htm
http://www.regalia-uniform.com/
więc ewentualnie tam pytaj.

Cytat:
Jak powinien leżeć mundur na oficerze?

W zasadzie na to pytanie powinna paść tylko jedna odpowiedź – „Jak ulał!” – ale na poważnie to sprawa miała się tak jak w przypadku dobrze skrojonego garnituru (w końcu jak pisałem to też była odzież szyta na miarę) – powinien być dopasowany do figury użytkownika.

Generalnie mundur niemiecki (abstrahuję od różnic w wykonaniu bluz żołnierskich i oficerskich) w swym kroju znacznie odbiegał od wykonania mundurów obecnych armii świata, czy tym bardziej ubrań cywilnych. Przede wszystkim był dość krótki, miał małe otwory na ramiona i wąskie plecy – przez to użytkownik miał wrażenie, że mundur jest ciasny w części górnej i dobrze dopasowany na dole – dlatego obecnie często kupując replikę takiego munduru można odnieść mylne wrażenie, że jest on po prostu źle uszyty. Rękaw prawidłowej długości nie powinien był zasłaniać w ogóle dłoni.

Oczywiście oficerowie mając możliwość zamówienia munduru prywatnie, starali się swoje preferencje w zamówieniu uwzględnić – dlatego mundur taki często maskował niedostatki figury swego użytkownika.

Cytat:
Jakiej długości powinien być mankiet francuski.

15 cm – przynajmniej ja spotkałem się z takim wymiarem

Cytat:
W jakiej proporcji powinna się znajdować kieszeń od naramienników?

Nie jestem niestety w stanie odpowiedzieć Ci na to pytanie – niestety to są już sprawy ściśle konstrukcyjne – ja się niestety krawiectwem nie zajmuję.
Być może pomocne będą zdjęcia zachowanych mundurów oficerskich WH oraz kilka fotografii dokumentalnych.















Wiem, że tak naprawdę to temat tylko liznęliśmy, bo jest to bardzo obszerne zagadnienie.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za fachową odpowiedż. Co do kołnierzyka problem rozwiązany. Pozostaje problem tego, że mundur żle leży, niby długość odpowiednia, ale coś jest dalej nie OK ( kołnierzyk zaczyna się w okolicy lini między pachami, przynajmniej u mnie ). Odpowiedź pojawiła się gdy założył go mój ojciec (o sporym obwodzie ) wtedy wszystkie dysproporcje się wyrównały. Pytanie mam takie, czy ma sens przerabiać mundur? Czy jest to możliwe domowymi sposobami, albo u krawca, i czy jest to opłacalne?
Powrót do góry
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kwestia ile zapłaciłeś za ten mundur. Może się okazać, że prościej i taniej jest sprzedać ten, a kupić mniejszy. Samodzielnie bym tego nie radził robić, bo mundur oficerski ma leżeć dobrze, a ryzyko "spaprania" jest spore. Idź do krawcowej, o której wiesz, że szyje garnitury (taka od sukienek i wszywania zamków w spodnie raczej odpada) i zapytaj poprostu o cenę. Wtedy będziesz wiedział, czy się opłaca: jeśli suma ceny tego munduru + krawcowej nie bedzie dużo wyższa od zakupu nowego - przerabiaj. Jeśli będzie - sprzedaj ten i kup mniejszy.
Ogólnie co do oficerskiego, to nawet jeśli rozmiar będzie mniej więcej OK, to warto odwiedzić krawcową celem jego dopasowania do figury, tak jak to riobiono w przypadku mundurów zakupionych za pośrednictwem Kleiderkasse, a nie szytych od razu na miarę.
btw. jaki rozmiar garnituru nosisz Ty, a jaki Twój Ojciec? (to tak orientacyjnie, żeby zobaczyć, czy wogóle jest czym głowę zawracać krawcowej).

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 9:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozmiar mój wzrobwz pierśobw pas: 1769682 ojciec: 17610494 .
Mundór dostałem za darmo Very Happy .
Powrót do góry
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co to za mundur oryginalnie? Jakaś dobra kopia oficerskiego, czy też DDR, czy inne coś? wg mnie to jednak róźnice są nieco za duże, żeby się opłacało coś z tym majstrować.
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno mi powiedzieć. Naoevno to jakaś kopia, bo brak jakichkolwiek sygnatur. Krór munduru oficerskiego (podszewka, mankiet, ale kołnierzyk jak u szeregowców ). Nie wiem co z tym zrobić.
Powrót do góry
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Nie Sty 27, 2008 1:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrób zdjęcia i wrzuć na Forum. Powinniśmy Ci pomóc to zidentyfikować. Obstawiam na mundur z NRD.
Czy materiał to sukno, czy też przypomina raczej coś sztucznego? Czy ten mundur ma jakieś obszycia/naszywki, naramienniki, czy coś jeszcze?

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie Sty 27, 2008 10:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Obszyciami się nie sugeruj, bo były dokupione potem. Zrresztą teraz już są inne. Materiał to wełna, gryzie jak pierun Wink .
Powrót do góry
henry99



Dołączył: 30 Lip 2007
Posty: 180

PostWysłany: Nie Sty 27, 2008 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bez dwóch zdań mundur od Yanika. A mundury oficerskie ma pieruńsko drogie (jak na chwile obecną) chyba coś ok 550pln? Nie warto więc katować jej z przerabianiem etc., spróbuj sprzedać na alledrogo i zamów następny, bądź przerób kurtkę dla szeregowca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Nie Sty 27, 2008 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podzielam opinię: też bym sprzedał i kupił mnieszy rozmiar.
No i właśnie: nie wiem czy z oficerskiej w rekonstrukcji będziesz miał pożytek Wink I jeszcze pytanie czy masz spodnie do niego. Jeśli nie, to licz się z koniecznością zakupu bryczesów, a te tanie nie są, oraz oficerek (tak samo droga impreza nawet jak na drogie hobby).

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 1 z 10
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum