Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mundury Dywizji Hermann Goering - Polska 1944

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Peter44



Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 43

PostWysłany: Nie Gru 18, 2011 5:23 pm    Temat postu: Mundury Dywizji Hermann Goering - Polska 1944 Odpowiedz z cytatem

Witam,
Macie może informacje jakich zestawów mundurowych używały oddziały grenadierów tej dyw. podczas walk na przedpolu Warszawy i na przyczółku warecko- magnuszewskim. Chodzi mi o umundurowanie maskujące czy były to dalej panterki Waffen-SS jak podczas walk w Tunezji i Włoszech w 1943. Spotkałem się z informacją że w Polsce została wyposażona w bluzy maskujące kamuflażu błotnego oraz bluzy jednostek polowych LW z naszytym orłem. Jeszcze sprawa patek na kołnierzu czy były one białe czy też zostały czyste granatowe patki z ,,Mewką,, LW. Materiał ikonograficzny mile widziany

_________________
GRH "Grenadiere"
2./Pz.Gren.Regt.74
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Radi



Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 558

PostWysłany: Nie Gru 18, 2011 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.prusy.fora.pl/luftwaffe-fd,8/tutti-frutii-division-czyli-hermann-goering-div,308.html
_________________
Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 9:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aż dziwię się, że mi umknął ten wątek Very Happy

Jest to moja osobista opinia (czym podparta napiszę troszkę dalej), ale uważam że w lecie 1944 roku w Polsce Dywizja HG wystąpiła w kurtkach Tarnjacke Splitter B i ewentualnie w jakichś elementach w kamuflażu włoskim. Umundurowanie zaprezentowane w artykule z wątku, który wstawił Radi to jesień 1944. Nastąpiła wtedy wielka reorganizacja i przekształcenie Dywizji Pancernej w Korpus Pancerny. Kurtki kamuflażowe Sumpf otrzymały w tym czasie nowoformowane pułki gren. panc. HG 3 i HG 4 z Dywizji HG 2. Wspomina o tym (choć w tym wypadku o parce zimowej w tym kamuflażu) ta relacja:

http://dererstezug.com/VetRewwer.htm

Jeśli natomiast chodzi o lato 44, to najbardziej chyba reprezentatywne będą zdjęcia żołnierzy Dywizji HG z Toskanii z lipca 1944 na miesiąc przed wyjazdem do Polski zamieszczone w tym wątku forum WA (nie przeklejam, bo panowie z tego forum są bardzo czuli na tym punkcie - trzeba się zalogować i sobie obejrzeć):

http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=364641&highlight=hermann+goering+division&page=8

Jak widać głównie Tarnjacke Splitter B i zelty. Pojawiają się też kurtki SS i samoróbki w Telo Mimetico.

Co do białych patek, to oficjalny rozkaz zniósł je na mundurach polowych w styczniu 1944. Myślę, że w tym wypadku żołnierze wykazali się zdrowym rozsądkiem i zastosowali się do niego.

_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Czw Sie 16, 2012 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znane jest zdjęcie wziętych do niewoli żołnierzy dywizji HG (nie pamiętam czy na przyczółku warecko-magnuszewskim, czy później), w kombinezonach spadochronowych, częśc grenadierów jak pamiętamy pochodziła z wcielonego do dywizji 5 pułku spadochronowego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kris



Dołączył: 18 Maj 2012
Posty: 29

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 8:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi to zdjecie nie jest znane.Bylbym wdzieczny za umieszczenie go i innych zolnierzy HG z okresu walk w polsce.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum