Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kabura do pistoletu
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 12:20 pm    Temat postu: Kabura do pistoletu Odpowiedz z cytatem

Nie będę się tutaj rozpisywał nad jej zastosowaniem, ani sposobem wykonania – generalnie w naszym środowisku rekonstrukcyjnym funkcjonują trzy modele kabur do pistoletów służbowych:
- twarda kabura do pistoletu Parabellum P-08,
- twarda kabura do pistoletu Walther P-38,
- miękka kabura do pistoletu Walther P-38.
Wszystkie powyższe wykonywane są z grubej licowanej skóry barwionej na czarno i szyte białą dratwą szewską.
O ile w domowych warunkach dość ciężkie jest wykonanie kabur twardych, gdyż wymaga profilowania skóry na klapę kabury, o tyle można sobie domowym sumptem uszyć ładną kaburę miękką.
Ja osobiście polecam STURM’ową kaburę do parabelki, bo wykonana jest solidnie i robi bardzo ładne wrażenie.
Pistolet służbowy po za oficerami i podoficerami starszymi, wydawany był żołnierzom z obsług karabinów maszynowych, sanitariuszom (od momentu rozpoczęcia wojny z ZSRS) i innym żołnierzom z personelu pomocniczego.
Zasadniczo w warunkach bojowych pistolet był noszony na pasie, tak by D-ring do szelek szturmowych znajdował się między szlufkami kabury (patrz załączone zdjęcie).

Zdarzały się jednak bardzo ciekawe modyfikacje, polegając na odpruciu jednej ze szlufek od kabury i przyszyciu w jej miejsce D-ringa. Sam zastanawiam się nad takim przerobieniem swojej kabury (przynajmniej nie zgubię D-ringu Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
lesiu



Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 32

PostWysłany: Sro Sie 12, 2009 11:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam replikę p08 średniej wielkości (wersja marine??), czy ktokolwiek produkuje repliki kabur do tych pistoletów? Do standardowej kabury moja replika nie wejdzie.
Dzięki z góry za pomoc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 348

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co widziałem na fotkach, oprócz kabur skórzanych były także kabury brezentowe/parciane (?), wydawane na początku głównie w śródziemnomorskim klimacie. Interesuje mnie kabura do pistoletu P-38. Ktoś posiada może oryginał lub dobre zdjęcia oryginalne pokazujące ten element ?

Ktoś przypadkiem produkuje repliki takich kabur ?

_________________
Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!

Kampfgruppe EDELWEIß, 1KP/100GJR

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wśród kolekcjonerów panuje przekonanie, że coś takiego jak masowo produkowana tropikalna (brezentowa / parciana) kabura do P38 nie istniała – być może egzystowały pojedyncze egzemplarze wytwarzane w warunkach polowych.
Niemcy natomiast mieli możliwość wykorzystania parcianych kabur do węgierskiego pistoletu Femuru oraz włoskiej Beretty M43, do których właziły niemieckie pistolety.
Jedyne znane mi zdjęcie parcianej kabury na P38 pochodzi z książki „Afrikakorps”, ale jej autentyczność jest kwestionowana (jak z resztą wielu fantów w niej prezentowanych):


Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zielik



Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 127

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pojawiają się również tzw. miękkie kabury do przykładowego Walthea. Czy są jakieś wytyczne do stosowania tych kabur (twardej i miękkiej) ?

Dokładniej chodzi mi o mundur polowy oficera WH, kabura miękka czy twarda ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wprowadzenie "miękkich" kabur o Walthera P38 i Parabellum P08 (policyjnej) podyktowane było względami ekonomicznymi w trakcie trwania wojny - mniejsze zużycie skóry potrzebnej do ich wyprodukowania oraz znacznie mniejszy nakład pracy (odchodziły na przykład wszystkie czynności związane z kształtowaniem skóry).

Cytat:
Dokładniej chodzi mi o mundur polowy oficera WH, kabura miękka czy twarda ?


Wszytko zależy z jakiego okresu wojny jest odtwarzana przez Ciebie sylwetka oraz w jaki pistolet ma być wyposażona.
Oficerowie sztabowi preferowali mniejsze pistolety (np. Walther PP lub PPK), natomiast liniowi woleli większe (np. Walther P-38, Browning HP). Ale oczywiście nie było to żadną zasadą.

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Paź 22, 2009 1:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha – uściślę – „twarde” kabury do Parabellum P08 i do Waltera P-38 przestano produkować w 1943 roku. Może się komuś do czegoś przyda taka informacja… Wink

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Sob Lis 07, 2009 10:15 am    Temat postu: zapach kabury Sturma Odpowiedz z cytatem

Wczoraj dotarła do mnie replika kabury do Walthera P38 produkcji Sturma.

Otworzyłem przesyłkę i przeżyłem ... szok ... zapachowy.

Już 20 lat robię w tej branży, spędziłem wiele godzin w wojskowych magazynach i takiej "aromatoterapii" sobie nie przypominam Smile
Mam kilkanaście oryginalnych kabur skórzanych i żadna nie ma takiego "specyficznego zapachu".
Z czego to Chińczycy robią, a raczej czym malują ?
Wasze kabury od Sturma też tak śmierdziały ?

Macie jakieś pomysły na neutralizacje tego zapachu?

Moja kabura na razie wietrzy się na świeżym powietrzu Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mauser98k



Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 295

PostWysłany: Sob Lis 07, 2009 10:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coś ostatnio wszyscy na zapach replik Sturma narzekają Smile . Zalecam wietrzenie- potem i tak się przyzwyczaisz do tego aromatu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Lis 07, 2009 10:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe mam repliki kabury do Parabelki i do Walthera produkcji STURM'a i na szczęście ja na ich zapach nie mogę narzekać - może jestem dziwny, a może moje nie śmierdzą Smile

Ale ma inne pytanie za to - czy Wam też P38 tak ciasno włazi do kabury, czy to u mnie tylko jest ten problem? Z P08 nie mam takiego kłopotu...
"Klamki" są replikami Denixa.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Yossarian



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 2960

PostWysłany: Sob Lis 07, 2009 11:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio nabyłem kaburę do P08 STURMA i nie narzekam na żadne anomalia zmapachowe.
_________________

Historia uczy nas tylko jednego, ?e nigdy, nikogo i niczego nie nauczy?a.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Sob Lis 07, 2009 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na razie kaburę nasmarowałem balsamem do skóry i ją wietrze Smile
W najbliższym czasie sprawdzę czy wchodzi do niej replika P38 z Tokyo Mariu i podeśle fotki.

Czesi twierdzą, iż jest też problem ze spasowaniem do tej kabury gazowego P38 kaliber 8mm firmy Bruni Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nordzik



Dołączył: 21 Wrz 2009
Posty: 255

PostWysłany: Sob Lis 07, 2009 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety moja kabura do P38 też nie zachwyca zapachem. Też mam P38 denix'a i muszą mocno naciskać na kaburę aby się domkneła.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Lis 07, 2009 7:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
muszą mocno naciskać na kaburę aby się domkneła

ano właśnie...

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyjrzałem się wreszcie bliżej „twardej” kaburze do Walther P-38 produkcji STURM’a.
Z pozoru wygląda ona na bardzo solidny produkt – gruba skóra, dość precyzyjne szycie i wykończenie.
Wszystko fajnie gdyby nie to, że ma ona dwa poważne błędy merytoryczne.
Pierwszym z nich jest za krótka klapa zamykająca kaburę – w oryginalnych egzemplarza jest ona dłuższa, tak że zachodzi aż za chwyt pistoletu.
Poniżej obrazek ilustrujący co mam na myśli:

I kilka zdjęć zachowanych, oryginalnych egzemplarzy dla porównania.







Przypuszczam, że powyższy problem wynika z faktu, iż producent w ramach cięcia kosztów do obu oferowanych modeli „twardych” kabur (P08 i P38) stosuje niestety tą samą klapę zamykającą:

Druga kwestia to wewnętrzne wyciecie umożliwiające wyciągnięcie pistoletu z kabury. W produkcie STURM’a jest ono za małe – przez co uchwycenie pistoletu przy wyjmowaniu nie jest mało wygodne. A do tego wykonane mało starannie – przy czym jego kształt też wygląda tak jak pod chwyt Parabelki.
Poniżej zdjęcie

Nie wiem – być może to tylko problem w moim egzemplarzu występujący…
W oryginalnych egzemplarzach to wycięcie jest znacznie większe.





I jeszcze taka sprawa kosmetyczna – szlufki do pasa powinny być naszyte z pewnym przesunięciem, tak by kabura nie wisiała dokładnie w pionie, ale była nieco przekrzywiona (żeby łatwiej można z niej było wyjąć pistolet).





A tak wygląda to w produkcie STURM’a:

Uprzedzając pytanie – czy w takim razie ktoś robi repliki kabur do P38 bez tych błędów? Hm..myślę, że tak – całkiem nieźle wykonany futerał ma w swojej ofercie sklep:
http://www.repliki-kloda.com
Na marginesie – parę lat temu kupiłem u nich kaburę do Parabelki i muszę stwierdzić, że daje radę.
A poniżej w materii kabur do Walthera P38, produkt z Dalekiego Wschodu w kontraście do produktu STURM’a (choć z resztą też pewnie ich produkcja idzie z DW, ale kto wie…a może z Pakistanu… Smile :


Gwoli ścisłości z tą klapką od kabury do P08 zastosowanej przez STURM w kaburze do P38, to warto dodać, że pierwszą, „zerową” serię P38 Niemcy upychali w kabury od Parabelek, ale szybko dali sobie z tym spokój, jako z rozwiązaniem mało praktycznym i zaprojektowali odrębną kaburę do P38.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum