Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nosidło na cięższe wyposażenie
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 12:10 pm    Temat postu: Nosidło na cięższe wyposażenie Odpowiedz z cytatem

Na „Odkrywcy” pojawił się wątek dotyczący nosideł używanych w Wehrmachcie - więc uważam, że i u nas taki by się przydał. Zwłaszcza, że temat jest bardzo obszerny gdyż w trakcie wojny Niemcy używali w swej armii kilku rodzajów tego wyposażenia (nie wliczając w to dwóch rodzajów zwijaków do kabla telefonicznego). Ja znam przynajmniej dwa modele – Traggestell 39 i Traggestell 43.
Domniemywam, że nosidła w WH zaadoptowane zostały z jednostek górskich, w których używane były jeszcze przed 1939 rokiem. Pierwszy powszechnie stosowany w armii nosidłem był Traggestell 39 – który widać na tym oryginalnym zdjęciu żołnierzy z obsługi moździerza.

oraz na tej powojennej rekonstrukcji z torebką do A-ramy:

Drugi model to Traggestell 43 – szerszy i przez to bardziej pojemny. Ciekawostką jest, że szelki do niego wykonywane były z party, ale również z plecionki z nagumowanego sznurka oraz z plecionki wykonanej z pociętych na wąskie paski płacht przeciwiperytowych.
Zwróćcie uwagę, że żołnierz mający na placach nosiło ma pobielone i ładownice i pas główny:


Tutaj na Tragstelle 43 założona jest skrzynka z rakietami do Panzerschreck’a:



Cały problem jednak polega na tym, że już wielokrotnie spotkałem się z nazywaniem obu tych modeli jednym mianem Traggestell 39. Stąd moja wątpliwość – czy oba te nosidła wprowadzono w tym samym momencie - czy też to większe wprowadzono jednak później w trakcie wojny.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Yuri



Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 252

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prośba o wymiary takiego noszaka to za dużo by było Question Cool
_________________
War, war never changes...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 3:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie Yuri to o wiele za dużo… – sami chcielibyśmy je znać Sad
Ale może ktoś z Kolegów ma takowe i by się z nami podzielił?

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gunter



Dołączył: 30 Sty 2008
Posty: 22

PostWysłany: Sro Sty 30, 2008 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przenoszę się tutaj.
Przede wszystkim witam!
Jeżeli chodzi o wymiary takiego noszaka, to ja ewentualnie będę dysponował. Mam taką ramę, wykop, trochę pogięta, więc trzeba będzie część wymiarów wyszacować. Kupiłem kiedyś na Allegro za astronomiczną kwot 10 PLN. Pionier 39 będzie robił kopię takowego, więc jak przygotuję plany mogę kolegom z Lehra użyczyć. Może to trochę potrwać, bo mam dość mało wolnego czasu.
Pozdrawiam

Gunter, GRH Pionier 39
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Sty 30, 2008 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gunter - przede wszystkim serdecznie witamy na naszym forum!
Za użyczenie warunków technicznych serdecznie dziękuję już z góry! Smile
Jakie szelki zamierzaci do niego zrobić?

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Czw Sty 31, 2008 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślałem o parcianych, ze względu na większą dostępność tego materiału.
Powrót do góry
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Czw Sty 31, 2008 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie żebym się wymądrzał, czy coś, ale inne niż parciane raczej w grę nie wchodzą Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Czw Sty 31, 2008 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I tu sie stadler mylisz Smile
Jest jeszcze wersja z szelkami wyplatanymi z cietych na paski placht przeciw-iperytowych i innych gumowanych materialow Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Czw Sty 31, 2008 10:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No coś jest na rzeczy- na tej jednej fotce co Hindus wkleił to chyba jest- zastanawiałem sie co to jest za barachło... Laughing Jakieś dziwne to rozwiązanie i nie jestem do niego ostatecznie przekonany. Muszę przeryć WAF :]
Zwróćcie uwagę, że paski są tam uszyte z brezentu, nie są zaś stricte parciane...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Pią Lut 01, 2008 12:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



W każdym razie coś takiego.
Powrót do góry
grunt



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 156

PostWysłany: Pią Lut 01, 2008 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Dość rzadko udzielam się na forum ale jeżeli chodzi o plecionki z ceraty to mój ulubiony temat. Nie jest to jakiś wielki hit i odkrycie,z tego materiału wykonywane były również pasy nośne do skrzynek od MG. Mam taki w swojej kolekcji i postaram się go wrzucić w poniedziałek.

Dodane po 12 minutach:

I jeszcze odpowiedz na pytanie Michała. Jeżeli chodzi o model stelaża który nas interesuje to Traggestell 44 i tak występuje w nomenklaturze. Ten właśnie model będę wykonywał dla nas do grupy. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
grunt



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 156

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia pasa nośnego wz41 w wersji z plecionej "ceraty"

Dodane po 15 minutach:

Dorzucam jeszcze parę szczegółowych fotek treggestell 44

Dodane po 2 godzinach 39 minutach:

Dorzucam parę fotek w nawiązaniu do modelu 39
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Seeteufel



Dołączył: 17 Lut 2008
Posty: 645

PostWysłany: Pią Paź 31, 2008 10:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie, może ktoś ma dokładne zdjęcia/rysunki/schematy szelek, troków, klamerek itd do Traggestell 39?
Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc bo właśnie nabyłem Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Paź 31, 2008 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Domyślam się który - bo też się wczoraj mu przyglądałem - ale niestety ja osobiście wiedzą na temat jego elemetów Cię nie poratuję... Sad

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Yuri



Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 252

PostWysłany: Pią Paź 31, 2008 11:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam i gratuluje - cena za niego była zaiste śmieszna.
Przyznam się szczerze, że sam bym się nie zastanawiał, gdyby nie moje ostatnie odkrycie w temacie noszaków Wink







Cytat:
Load Carrier for Mountain Troops. Traggestell fur Gebirgsjager. Extremely rare, pre / early war load carrier, primerily used by Mountain Troops. Field grey painted wood frame with brown leather carrying straps, which has metal rings at ends for securing to legs of frame. The load, i.e. MG amunition tins were held in place by 2 wooden swivle brackets & 2 brown leather straps. A horse hair filled, striped canvas pad is fitted to the base of the frame, for comfort & support. The straps are un-marked, the frame is Waffenampt stamped. The wooden platform has shrunk with age, causing the wood to split around the 4 corner screws. Otherwise in very good condition.


Przepraszam za tekst w języku Shakespearea - mam nadzieję, ze kazdy zrozumie Wink

W Grupie pracujemy aktualnie nad takim noszakiem dla amunicyjnego MG Trupp. Dodam tylko, że wypełnienie poduszki jak w oryginale bedzie stanowiła także końska sierść Cool

_________________
War, war never changes...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum