Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czarna wersja M36

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Identyfikacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nexusdj



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 5

PostWysłany: Sro Maj 15, 2013 3:26 pm    Temat postu: Czarna wersja M36 Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie forumowiczów.Będąc ostatnio na pchlim targu w Wałbrzychu widziałem u pewnego sprzedawcy czarna wersję munduru M36(Marynarka+bryczesy). Marynarka miała obszycia SS.Teraz pytanie czy możliwe jest to że ten komplet jest/był oryginałem z czasów WWII?
Nie posiadam zdjęć z racji tego że sprzedający nie pozwolił ich zrobić.
Zakaz tłumaczył tym że lampa błyskowa może przebarwić materiał.Wg. mnie to śmieszny zakaz ale co zrobić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Czw Maj 16, 2013 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wg mnie przefarbowane po wojnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nexusdj



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 5

PostWysłany: Czw Maj 16, 2013 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sukno nie wygldadało na farbowane.Wg.mnie ale moge się mylić
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Slajmi130



Dołączył: 03 Wrz 2011
Posty: 148

PostWysłany: Nie Maj 19, 2013 9:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Albo jakaś lipa handlarska, albo przefarbowane jak Stadler mówi. Generalnie często, bardzo często handlarze wciskają ludziom gówno podróby itp, czekając a jelenia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Nie Maj 19, 2013 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co to znaczy czarna wersja munduru M36? Czarne bryczesy i marynarka, co prawda, w wersji z kołnierzem wykładanym do koszuli z krawatem to był regulaminowy mundur ss, noszony jeszcze w niektórych służbach do roku 1940, a w Allgemeine SS do końca istnienia formacji. Identyfikacja możlwa byłaby jedynie na podstawie dokładnych zdjęc strony zewnętrznej i wewnętrznej, chociaż bardziej sklaniam się do wersji ze ściemą. Poważny kolekcjoner nie wystawiałby oryginalnego munduru na pchlim targu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nexusdj



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 5

PostWysłany: Nie Maj 19, 2013 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak pisałem nie mogę określić czy to sciema czy też nie.Dlatego odezwałem się z tym na forum.Facet wyglądał na pracownika antykwariatu, ale nie mam pewności że nim jest.Na straganie było wiele rzeczy militarnych z okresu WWII.Muszę przyznać ze marynarka w czarnym kolorze wyglądała zaj...... . M36 to numer wzoru krawieckiego.Kolega nade mną miał na myśli marynarki z wzoru M32(Sam posiadam taką marynarkę). Wolę pisać nawę wzoru lub kroju jak kto woli.Jest to dokładniejsze z racji tego że niemieccy oficerowie mieli różne zachcianki.Na przykład marynarki Allgemeine SS(M32) były czarne mimo tego tak samo krojono ich szare wersję Co do zdjęć nie mogłem wykonać żadnego sprzedający zabronił ich robienia.Wracając do jednak do tematu.Rozmawiałem z kilkoma szanującymi się historykami na temat tego znaleziska.Jest procent prawdopodobieństwa że to oryginał.Na 5 spytanych 4 stwierdziło że to mogła być prywatna zachcianka oficera SS.Ostatni powiedział że to raczej powojenny kolekcjoner szył sobie na miarę właśnie marynarkę tego wzoru w czarnej wersji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Pon Maj 20, 2013 9:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwie sprawy:
1. W epoce nie istniały mundury (same marynarki), użyjmy nazwy M36, w kolorze czarnym !!! Jednostki uzbrojone ss - SSVT następnie WSS, na wojnę poszły w mundurach koloru feldgrau (możliwe też, że donaszano jakieś elementy steingrau).
2. Niestety Kolego nexusdj mylisz się i to mocno. Zachcianki oficerów w tym przypadku nie mają tu nic do rzeczy. Mundury czarne ss występowały w tym samym wzorze (kołnierz marynarki wykladany do koszuli z krawatem) dla wszystkich szarż !!! Różniły się szczegółami wykończenia oraz faktem, że oficerskie były gabardynowe, a szeregowych i podoficerów - sukienne. Mundury szare (jak je nazywasz) - steingrau, zaczęly pojawiac się w jednostkach wojskowych ss w latach 1936/37, marynarka (potem w literaturze nazwana M37), miała co prawda wykladany kołnierz, ale z możliwością zapięcia pod szyją. Był to zupełnie inny w kroju mundur, niż czarny. Po reformie mundurowej w roku 1938 otrzymały one kolor feldgrau.
Zapraszam do literatury - najlepiej A. Beaver "Uniforms of the SS"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mauser98k



Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 295

PostWysłany: Pon Maj 20, 2013 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzadką wariacją jest też czarna, czterokieszeniowa kurtka pancerniaków. Zakładając, że mundur z giełdy nie był kolejną podróbą niskich lotów to mogła być to taka własnie bluza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nexusdj



Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 5

PostWysłany: Pon Maj 20, 2013 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sprzeczka nie ma najmniejszego sensu zapytałem tylko co wy o "tym" znalezisku sądzicie.Kolego Richardzie twoje ekscytacja jest przerażająca i jesteś w błędzie myśląc że chcę zmieniać historię umundurowania.Podczas wojny nazwy typu M32,M36 nie istniały historycy nadali krojom takie a nie inne numery by było łatwiej je rozpoznać.Co do literatury czuję się obrażony.Nie jesteś jedynym który wdał się w czytanie lektur na temat umundurowania.Kolega nade mną dał Ci świetny przykład na temat warjacji mundurowych.Marynarkę którą ja widziałem była krojona jak zwykła marynarka z tym że była czarna nie szara.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Wto Maj 21, 2013 6:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam w zwyczaju ekscytowac się tematyką umundurowania w sposób przerażający. Ponieważ jesto to forum miłośników historii i militariów to jedynie starałem się sprostowac popełnione przez Ciebie, ewidentne błędy typu "widzimisię oficerów", fotki zaprezentowanych powyżej mundurów pancernych WH to żaden dowód i nijak mają się do tematu wątku - mundurów ss o kroju m36 w kolorze czarnym. Nic takiego nie istniało w WSS. Skoro czujesz się obrażony moją propozycją lektury książek to może nie uczestnicz w dyskusjach na publicznych forach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mauser98k



Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 295

PostWysłany: Wto Maj 21, 2013 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
i nijak mają się do tematu wątku


Polemizowałbym. Zakładając oczywiście oryginalność wspomnianego przedmiotu mogła to być właśnie taka bluza, tyle że z dodanymi obszyciami SS. Niemniej dyskusja bez jakichkolwiek zdjęć jest czysto akademicka i w tej sytuacji nie warto kruszyć kopii w tej materii Wink.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Identyfikacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum