Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Późnowojenny plecak ogólnowojskowy WH (Rucksack)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Wrz 04, 2008 8:29 pm    Temat postu: Późnowojenny plecak ogólnowojskowy WH (Rucksack) Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj stałem się szczęśliwym posiadaczem późnowjennego plecaka ogólnwojeskowego w wersji dopinanej do szelek szturmowych (było to dla mnie ważne, gdyż w odróżnieniu od tornistrów, w tym typie plecaka nie ma możliwości wymiany D-ringów na szelki nośne, gdyż były one przynitowane, a nie montowane na przekładkach z blokadą (to się chyba „Affe” nazywa – poprawcie bo nie pamiętam). Plecak jest kompletny, mało zniszczony i ładnie sygnowany kodem.



Nie mogłem się powstrzymać, żeby nie sprawdzić od razu jego pojemności i jak się zapewne domyślacie, w porównaniu z ładownością tornistra to to jest hangar Smile Wsadziłem do niego: puszkę na maskę pgaz, dwie ładownice do K98k, kaburę z Parabelką, bagnet z żabą, manierkę i hełm, i zostało jeszcze trochę miejsca. Jak już był tak ładnie wypchany to nie mogłem się opanować, żeby nie przypiąć do niego szelek szturmowych i A-ramy z wyposażeniem – w ten sposób plecak prawie, że został marszowo spakowany – brakuje jeszcze zrolowanego koca na nim i byłby komplet Wink


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Fallout



Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 122

PostWysłany: Czw Wrz 04, 2008 9:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piękne cudeńko Smile Nic tylko pozazdrościć i gratulować świetnego zakupu.

p.s. można wiedzieć ile dałeś za ten plecaczek? Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Wrz 05, 2008 7:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że niezbyt dużo - 70 PLN...

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Pią Wrz 05, 2008 9:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratuluje, ja tez od jakiegos czasu choruje na tego typu plecak, bardzo ladny fant. Smile
Widzialem kiedys, ze plecaki tego typu byly nawet wykorzystywane jako plecaki sanitarne.
Affe /Malpa/ z tego co wiem to okreslenie uzywane na tornister z futrem - tak jak u nas niekiedy "cielak".

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Wrz 05, 2008 9:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Affe /Malpa/ z tego co wiem to okreslenie uzywane na tornister z futrem - tak jak u nas niekiedy "cielak"

ano właśnie też mi się wydawało, że to określenie tyczy się całego tornistra, a nie tylko tych mocowań z przekładkami (w jakimś źródle na taką informację trafiłem - wyraźnie wychodzi moja słaba znajomość niemieckiego Wink

Pozdrawiam
Hindus

P.S. Ciekawe, że te plecaczki nie wzbudzają żadnego zainteresowania na wiadomym serwisie aukcyjnym - sam do aukcji tego konkretnego egzemplarza przymierzałem sie trzy razy - i dopiero przy trzecim wystawieniu zdecydowałem się zawalczyć o niego - i o dziwo bez walki go zgarnąłem Wink

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mario33



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 348

PostWysłany: Pią Wrz 05, 2008 12:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To teraz już hindus wiesz jak wiele wchodzi w plecak: M31 Rucksack fur Gebirgstruppen Smile Od tego modelu w końcu wszystko się zaczęło...

Plecak górski mial jedną odrózniającą cechę - pas biodrowy.

Problem tego i tego typu plecaka to utrzymanie porządku i własciwe zapakowanie. W przypadku plecaka górskiego, służą ku temu trzy metody, mniej lub bardziej uregulowane oficjalnie:

1. wewnątrz plecaka są dwie duże płócienne kieszenie - przy 'plecach' oraz w klapie; szczególnie przy plecach - regulamin oraz zwykłe reguły praktyczne nakazują aby umieszczać tam miękkie elementy ubioru - jak np bielizna na zmianę, w klapie umieszcza się drobiazgi osobiste i rzeczy które powinny być pod ręką - jak zapasowe skarpety
2. do plecaka górskiego wydawane były brezentowe worki Ruckssackbeutel fur Gebirgsrucksack; ok. 30x20 cm, zielony brezent, z oznaczeniem przeznaczenia/zawartości w postaci małej trapezoidalnej naszywki w róznych kolorach; do tej pory spotkałem 5 róznych kolorów, z tym że jednoczesnie wydawano 3 takie woreczki do jednego plecaka: 1 na buty (wspinaczkowe lub zapasowe), 1 na przybory i srodki higieniczne, 1 na art. spozywcze i z nimi związane
3. dodatkowo wykorzystywano przystosowane woreczki pierwotnie przeznaczone na amunicję (zwykłe białe płóciennne woreczki z tasiemką).

Repliki ostatnich dwóch elementów sa praktyczne niedostępne, ale kto chce to może - ja mam Smile

_________________
Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!

Kampfgruppe EDELWEIß, 1KP/100GJR

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Czw Paź 23, 2008 12:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam taki, musiałem troche podszyć klape, i jedno 'oczko' do przeciągania sznurka bylo wyrwane a tunel na sznurek rozdarty na długosci ok 6 cm, ale udało mi sie to o dziwo zacerowac i wbic oczko spowrotem.
fotki:



wersja jak widać raczej oszczędnościowa ;D

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Paź 23, 2008 1:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oschutze - czy na łącznie klapy z plecakiem nie było przyszytych D-ringów do A-ramy - bo wygląda jakby były ślady po ich wypruciu?

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Czw Paź 23, 2008 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie było raczej, klapa była lekko odpruta i poszarpane miała końcówki, natomiast śladów równych po szwach generalnie nie ma, pozatym na dole gdzie powinny być dwa nastepne oczka nie ma w ogole ani jednej malenkiej dziurki co sugeruje że oczek na górze tez nie było, bo i po co - na 2 sie to nie utrzyma ; ) Nie ma też żadnych śladów po szlufkach do troczenia koca...
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Paź 23, 2008 3:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
na 2 sie to nie utrzyma

widziałem takie rozwiązanie, że właśnie było tylko na dwa - górne D-ringi do A-ramy - dlatego pytałem...

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Czw Paź 23, 2008 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1 raz słysze o czymś takim, ehh całe życie się człowiek uczy ; )
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Gru 16, 2008 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako ciekawostkę zamieszczam zdjęcia mojego plecaka artyleryjskiego WH. Został on wprowadzony dla żołnierzy jednostek artylerii WH rozkazem z 21 lutego 1940 roku. Występował w dwóch wariantach – z integralnymi skórzanymi szelkami, bądź za pomocą D-ringów dopinany do szelek szturmowych.
Mój egzemplarz to ewidentnie produkt późnowojenny. Wykonany jest ze stosunkowo cienkiego płótna, nie ma już skórzanych szlufek do troczenia koca po bokach i na klapie, sama klapa jest nieco mniejsza niż we wcześniej produkowanych egzemplarzach, no i D-ringi nie są monolitami (są wyginane i spawane z cienkich płaskowników - jak w wyżej pokazanym przez Oschutz'a jego plecaku).
Artylerzyści mieli znacznie mniejszą przestrzeń bagażową niż żołnierze wyposażani w standardowe plecaki armijne – plecak artyleryjski jest jednak znacznie mniej pojemny (wchodzi do niego mniej więcej tyle ile do zwykłej reklamówki). Sygnatur niestety do tej pory żadnych nie znalazłem na nim Sad




Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Klaus BOLS



Dołączył: 11 Paź 2007
Posty: 475

PostWysłany: Pon Sty 26, 2009 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem








a oto moja rekonstrukcja plecaka, na bazie czechosłowackiego mieszoka

_________________
GRH Kampfgruppe Hoffmeyer


Klaus w dom, Bóg w dom
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kuba



Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 62

PostWysłany: Czw Sty 29, 2009 11:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie , a co powinno sie znajdowac w plecaku ? Pozdrawiam
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Sty 29, 2009 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Generalnie, to samo co wcześniej przenoszono w tornistrze i torbie ubraniowej Smile

Kiedyś Kiler wrzucił na forum SPMiP ciekawy skan ilustracji zawartości plecaka z podręcznika dla żołnierzy LW:
http://spmip.mojeforum.net/w-plecaku-fliegera-temat-vt703.html

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 1 z 9
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum