Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polski kamuflaż wz.68 "Mora"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 5:39 pm    Temat postu: Polski kamuflaż wz.68 "Mora" Odpowiedz z cytatem

Korzystając z gościnności Waszego forum pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze z nieco innej epoki.

Jako, że w wątku:
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=1991&postdays=0&postorder=asc&start=15
pojawił się temat polskiego kamuflażu wz.68 "Mora" pozwolę sobie wstawić zdjęcie porównawcze wszelkich znanych mi wariacji i pochodny wz.68 "Mora".



Opis:
1. "Mora" w wersji strażackiej, tło szaro-zielone, plamy ciemno brązowe-czarne ( mój egzemplarz jest używany i wypłowiały);
2. "Mora" dla Straży Więziennej, tło lekko fioletowawe, plamy czarne, używane do dziś;
3. "Mora" w wersji Milicyjnej (MSW), tło niebieskawe, plamy ciemnogranatowe;
4. "Mora" w wersji dla Wojsk Lotniczych i Wojsk Obrony Powietrznej Kraju oraz Marynarki Wojennej, tło szaro-zielone, plamy czarne;
5. "Mora" właściwa czyli w wersji dla Wojsk Lądowych (używana też w WOPie, który mimo to, że podlegał pod MSW używał umundurowania wojskowego), tło szaro-zielone, plamy ciemno zielone;
6. Polski "Deszczyk" wz.58, wersja wojskowa, mocno wypłowiały;
7. "Mora" eksperymentalna, testowana pod koniec lat 80tych, jednak nie weszła do użycia. Na wzór "Mora" dla WL, naniesiono czarne smugi. Po roku 1990 szyto z niej na rynek cywilny stroje dla wędkarzy.

Chodzi oczywiście o opis wariantów kamuflażu a nie o kroje mundurów, to na inny temat.

Jeżeli ktoś wykrył jakieś błędy, braki, może coś uzupełnić to proszę pisać. W tym przypadku krytyka jest mile widziana.
Być może istniała jeszcze jakaś inna nieznana nam wersja "Mory".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bialy55



Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 280

PostWysłany: Pią Sie 05, 2011 12:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RTK- Bardzo ciekawe zestawienie, Możesz coś więcej powiedzieć to tym eksperymentalnym typie "Mory"? Czy zdarzają ze także czapki/rogatywki uszyte z tego materiału i czy ten egzemplarz który Ty posiadasz jest w kroju wojskowym, czy już dla wędkarzy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mauser98k



Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 295

PostWysłany: Pią Sie 05, 2011 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wreszcie pojawił się temat dotyczący mojej drugiej kolekcji militariów Very Happy .
Pozwolę sobie odpowiedzieć za kolegę:
Cytat:
Czy zdarzają ze także czapki/rogatywki uszyte z tego materiału

Jedyną wojskową rzeczą wykonaną z tego materiału jaką widziałem był chlebak tego typu: http://sklep-arsenal.pl/product_picture/square_150/e0ddf20cf9ef3b285330373ca67f58e0.jpg Very Happy . Z czapek widywałem już jedynie typowo cywilne baseballówki czy wędkarskie kapelusze z rondem. Są dwie hipotezy odnośnie pochodzenia owego moro- albo jak już wspomniano to wzór eksperymentalny albo odrzucona przez wojsko partia materiału lub resztki moro które stały się bezużyteczne gdy wprowadzono kamuflaż wz.89 "Puma". Wtedy dodatkowy nadruk miałby za zadanie pozbawić materiał cech wojskowych a tym samym uczynić go akceptowalnym do sprzedaży na cywilny rynek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Pią Sie 05, 2011 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W temacie "Mory" ze smugami to spotkałem się z teorią wzoru eksperymentalnego, ale również teoria "ucywilnienia" zapasów tkaniny jest prawdopodobna.

Na zdjęciu znajduje się kawałek samego materiału.

Spotkałem się z kamizelkami dla wędkarzy i spodniami o kroju nieco przypominającym amerykańskie BDU.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Pią Sie 05, 2011 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skąd wzięła się ta rzekomo poprawna nazwa "Mora"?
Mam dwie kurtki strażackie z metkami, mają nabite nazwę kamuflażu "Moro"...



A tu zdjęcie z blokad Samoobrony. Widać kurtki mają się dobrze Wink

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bialy55



Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 280

PostWysłany: Sob Sie 06, 2011 1:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehe, Stadler na wsi sielskiej, wsi wesołej niedawno dane mi było zobaczyć kamuflaż LWP w cywilnym użyciu z tym ze był to najwcześniejszy wariant "deszczyka" Laughing
Mam w kolekcji tzw. kurtkę "bechatkę" z maja 59r. w deszczyku z tym ze jest ucywilniona poprzez zafarbowanie jej na fioletowy kolor;
Co do tematu "Mory/Mora" to posiadam coś na wzór kaptura dopinanego do kurtki w tym kamuflażu ale nie spotkałem ze z czymś takim w sprzęcie wojskowym, czyżby szyte z materiału wojskowego na rynek cywilny?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Sob Sie 06, 2011 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stadler napisał:
Skąd wzięła się ta rzekomo poprawna nazwa "Mora"?
Mam dwie kurtki strażackie z metkami, mają nabite nazwę kamuflażu "Moro"...


Nazwa "mora" pochodzi z Instytutu Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi, który przekształcił się w Instytut Włókiennictwa.

Więcej na ten temat tutaj:
http://www.militarni.pl/?lang=1&cat=136&art_id=341

Poza tym nazwa "Mora" jest logiczna, gdyż wzór kamuflażu przypomina efekty "Prążki moiré", oraz pasuje do rodzaju tkaniny "Mora", co zapewne było źródłosłowem nazwy wz.68.
Mora - tkanina, najczęściej jedwabna, w której odpowiednie sploty wątku i osnowy dają deseń podobny do słojów drzewa. ...

A "moro" powstało w wyniku uproszczenia wymowy i się upowszechniło do tego stopnia, że w Polsce wszelkie mundury polowe nazywane są "moro". Nawet przez mundurowych, którzy od ponad 15 lat noszą mundury wz.93 "pantera" Smile

Ja na swoich mundurach z tkaniny wz.68 mam tylko cyfrową sygnaturę tkaniny oraz nazwy w stylu "drelich polowy wojsk lądowych". Jak znajdę te z metkami to wstawię.

Poza tym "Mora" strażacka najbardziej się różni od wszelkich innych wzorów wz.68.

Sprawa nazewnictwa nadal jest otwarta, gdyż nie widziałem żadnego dokumentu potwierdzającego nazwę.
Ponoć są w Instytucie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bialy55



Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 280

PostWysłany: Sro Wrz 07, 2011 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://pl.wikipedia.org/wiki/Moro_(tkanina)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Sro Wrz 07, 2011 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Słowo "moro" jest skrótem od "materiał odzieżowy roboczo-ochronny"


Dziękuję Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
remius



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 2214

PostWysłany: Sro Wrz 07, 2011 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy koledzy orientują się jakie formacje używały spodnii wz.4605?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Sob Wrz 17, 2011 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bialy55 napisał:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Moro_(tkanina)


Jest to jakaś teoria tylko, że tak samo jak nazwa "mora" nie znajduje potwierdzenia w dokumentach.
Poza tym wszyscy wiemy jaka jest wartość merytoryczna informacji zawartych w Wikipedii Smile

Moje wątpliwości budzi zapis:
Słowo "moro" jest skrótem od "materiał odzieżowy roboczo-ochronny"

skoro jest skrótem to zgodnie z wojskowymi zasadami powinien się pisać MORO.

Dodatkowo tekst ten zawiera błędy, które podważają jego wartość naukową.


"stosowanego przez LWP", skróty tyle popularny co niepoprawny. Co zresztą jest wyraźnie określone w odsyłaczu. To można jeszcze zaakceptować jako swoisty skrót myślowy.

Ale fragment "jednostki MSW oraz MSWiA (m.in. ZOMO, WOP)" powinien brzmieć "
jednostki MSW (m.in. ZOMO, WOP) i MSWiA (m.in. Policja, SG).

Czy ktoś może sprecyzować o co chodzi z mundurami "moro "Obrony Cywilnej, leśników, Służby Ochrony Kolei"? Nigdy nie spotkałem się z mundurami kamuflażowymi szytymi wyłącznie dla OC z tkaniny tego wzoru (nie licząc wycofanym mundurów wojskowych w "deszczyku" a później "moro"). Tak samo leśników ? SOKiści mieli mundury "moro/mora" ale o ile mnie pamięć nie myli wzoru Milicyjnego. Jak ktoś zna jakiegoś emerytowanego SOKistę lub posiada taki mundur to niech doprecyzuje.
Kolejny niedopracowany fragment "zastąpiony przez kamuflaż puma." Tutaj nie ma już wątpliwości, ten wzór oficjalnie nazywa się wz.89 "Puma" i nie jest to żaden skrót.

Reasumując nadal nie ma pewności co do poprawności nazwy "mora" czy "moro".
Wpis do Wikipedii bez podania źródeł nie jest dowodem.
Tak samo jak nadal brak potwierdzenia nazwy "mora".
W tym przypadku jestem niewierny Tomasz, nie uwierzę dopóki nie zobaczę dokumentu.
I nie chodzi o metki z mundurów.

I na koniec wyjaśnienie.
Nie chodzi mi o upartą obronę tezy wyższości nazwy "mora" nad "moro" tylko ostateczne potwierdzenie terminologii i zamknięcie dyskusji.

Dodane po 3 godzinach 11 minutach:

PS. Prywatnie wolę mimowszystko używać określenia wz.68 Moro. Początkowo też bardzo się zdziwiłem określeniem "Mora".
Wcześniej ani w wojsku ani w życiu kolekcjonerskim nie spotkałem się z rozwinięciem nazwy "Moro" jako skrót: "materiał odzieżowy roboczo-ochronny".
Przyznam, że jest to jakieś wytłumaczenie.

Proponuję aby do czasu wiarygodnego potwierdzenia jednej lub drugiej hipotezy stosować stare określenie "Moro".
Wcześniejszych postów zmieniać na razie nie będę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fasinda



Dołączył: 06 Wrz 2023
Posty: 3

PostWysłany: Sro Wrz 06, 2023 5:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygląda to bardzo ekscytująco.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum