Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Troki do oporządzenia
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Paź 31, 2008 7:29 pm    Temat postu: Troki do oporządzenia Odpowiedz z cytatem

O trokach swego czasu już dyskutowaliśmy sobie w temacie menażek – ale myślę, że ten element ekwipunku, traktowany niejednokrotnie po macoszemu, jest bardzo istotnym z punktu widzenia wygody rozmieszenia ekwipunku na sobie.
Tradycyjnie troki konieczne są do troczenia koca i płaszcza do tornistra / plecaka, manażki do chlebaka, zrolowanej celty do szelek szturmowych / pasa / chlebaka, a i oczywiście torby z płachtą przeciwiperytową do puszki na maskę pgaz – co kto lubi i jak mu z tym jest wygodnie….
Musimy sobie otwarcie powiedzieć, że troki wykonane licową skórą na wierzch, z klamerką zanitowaną, a nie zaszytą, a co gorsza jeszcze ze szlufką z drutu, a nie skórzaną, nie są dobrym rozwiązaniem dla rekonstruktora (który zajmuje się odtwarzaiem sylwetki żołnierza WH / WaffenSS) – powiem więcej nie są żadnym rozwiązaniem dla takiego rekonstruktora i w związku tym podlegają kryterium „dobrego reko”! Dlaczego tak jest - to się okaże poniżej…

Generalnie w WH, w czasie wojny używane były trzy typy troków do oporządzenia.


Trok podstawowy (Mantelriemen) – zwykły rzemień z zaszytą na końcu sprzączką i skórzaną szlufką – jak to zawsze u Szkopów bywało, wykonany mizdrą na wierzch zabarwioną na czarno – przy czym zwłaszcza na początku wojny wykorzystywano jeszcze spuściznę po Reichswehr’ze – troki w kolorze naturalnej skóry licem na wierzch, jak również troki produkowane już na potrzeby Wh, ale również nie barwione.
Taki trok przeważnie miał długość ok. 58 cm – piszę „około”, bo zdarzały się i nieco dłuższe i trochę krótsze – między innymi z tego powodu, że skóra się rozciąga, więc po latach eksploatacji mogły się wydłużyć i do naszych czasów przetrwały już takie…
Takim trokiem można było i płaszcz zrolowany do tornistra / plecaka przytroczyć, a i był on wystarczająco długi, co by nim menażkę do chlebaka przymocować – a skoro z menażką sobie radził, to w zasadzie ze wszystkim innym też (torba z płachtą przeciwiperytową do puszki na maskę pgaz, etc.).






Najfajniejszym moim zdaniem trokiem był trok z dodatkowym paskiem i knopikiem – długości ok. 53 cm. Ze względu na swą krótkość (celowo użyłem tego określenia) nie nadawał się on do troczenia menażki i był on w zasadzie przewidziany tylko do troczenia płaszcza / koca do tornistra / plecaka (na szczęście dla torby z płachtą przeciwiperytową był wystarczającej długości). Oczywiście produkowany zasadniczo miodną na wierzch barwioną na czarno – ale wersje w kolorze skóry naturalnej były również (według tego co napisałem w poprzednim akapicie).






Trzeci trok budzi zawsze największe kontrowersje wśród kolekcjonerów, bo jego przeznaczeni nie do końca jest udowodnione. W każdym razie tradycyjnie określa się go trokiem do A-ramy. Był on długi - znacznie dłuższy niż dwa wcześniej opisane troki – ok. 67 cm i miał aż trzy zamiast jednej szlufki! Że do A-ramy on się nadawał wyśmienicie to nie ulega wątpliwości, bo tam trok trza przez ramiona A-ramy przewlec, co zabiera trochę jego długości i choć zwykłym trokiem też na siłę da się menażkę do niej przytroczyć, to wygodne to to nie jest…dlatego taki trok jest jednak znacznie lepszy.




Naturalnie, gdy biuro podróży „Wehrmacht” zdecydowało się otworzyć na kierunek turystyczny – Afryka Północna – zarządzający firmą w mig ocenili, że potencjalnych turystów trza będzie wyposażyć w lżejszy niż w Europie ekwipunek.
Stąd opracowano też wersję parcianą troków do ekwipunku – i tych fajnych z dodatkowym paskiem (pasek zauważcie jednak skórzany) z knopikiem, i tych długich do menażek nazywanych trokami do A-ramy.











A teraz konkluzja, na którą wszyscy czekacie – czyli opcja zaopatrzenia się w troki, których jako rekonstruktorzy sylwetek żołnierzy WH / Waffen - SS nie będziemy się wstydzili.

Opcja najlepsza – uszycie potrzebnych nam troków samemu – przytaczam poniżej fragment postu Heiniego, w którym swego czasu podzielił się on z nami swoi doświadczeniem w zakresie szycia:

Stare paski (brązowe, bez grubej powłoki lakierowej, cienka można zeszlifować delikatnym papierem) dobrze się do tego nadają, wiec jest to rozwiązanie jak nie masz dostępu do skory... Szyjesz mizdrą na wierzch, no ale dobrze, żeby wnętrze nie było badziewne.
Rozrysowany na podstawie mojego oryginału trok.
Zdjecia jednego z moich troków - trochę krzywo zszyty, ale następnym razem sie juz poprawie Wink Klamerkę pozyskasz z troku LWP, żeby metal nie był za jasny można podgrzać nad piecem do czerwoności i potem gorącą zanurzyć nagle w wodzie...


Do zaproponowanej przez Heiniego opcji w ogóle dobrze nadają się szyte troki LWP (wczesne), które były jakiś czas temu dostępne za grosze na Allegro – wykonane z naturalnej skóry, jak się trafiło na ładne, to mizdra nie miała „groszkowej” faktury, więc efekt konwersji jest jeszcze lepszy. Garść troków w moim wykonaniu, jeszcze przed przycięciem końcówek pod większym kątem (jak powinno to być zrobione w oryginalnych trokach).
Cztery z nich sprułem, zafarbowałem stronę z mizdrą na czarno i ponownie zeszyłem:

Niestety nie udało mi się przetrasować szwów szydłem, bo rozcinało ono skórę na wylot (po pierwotnej stronie szycia już jest trasowanie, co znacznie osłabia skórę w tych miejscach i dochodzi do przedarć) – w ten sposób jeden trok zniszczyłem – może i dobrze, bo zaobserwowałem na nim jeszcze inne zjawisko – skóra jest mocno wysuszona i przy wywijaniu troków mizdrą na wierzch miejsce przy klamerce pęka. Dlatego warto je jednak po rozpruciu porządnie zmiękczyć np. przez solidne natłuszczenie Daichmann’em Sad
Muszę sobie chyba barwnik do skóry zmienić, bo jakoś w tym sztucznym świetle lampy błyskowej mało czarny on wyszedł Sad

Tak czy siak nie ma to jak szyć troki od podstaw z dobrej skóry i to polecam wszystkim z nas Smile

Ciekawostka – niekiedy oryginalne troki niemieckie mimo, że czarne to szlufkę miewały brązową…





Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kamil1944



Dołączył: 13 Lut 2009
Posty: 7

PostWysłany: Pią Lut 13, 2009 11:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze chcialbym się przywitać ze wszystkimi bywalcami forum, gdyż jestem tu nowy. I pytanko: Tyczy się tak nazwanego przez Hindusa: ,,troka z dodatkowym paskiem i knopikiem – długości ok. 53 cm".Mianowicie czy ten dodatkowy przyszyty pasek do knopika był podobnie jak cały trok wykonany mizdrą na wierzch zabarwioną na czarno, czy był czerniony licem na wierzch? Z góry dziękuję za odpowiedż i proszę o pomoc w tej sprawie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Lut 13, 2009 11:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Kamil – witamy na forum! Smile
W moim egzemplarzu dodatkowy pasek do Knopika również wykonany jest czernioną mizdrą na zewnątrz.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Sob Lut 14, 2009 11:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Kiedyś dawno temu wykopałem resztki szelek szturmowych, ładownicy do Kar98 oraz coś takiego było razem w komplecie (okopie).
Paseczek jest nie ruszany jest taki jak go znalazłem lekko oczyszczony,skóra jest krucha więc nie rozpinam,klamerka jest nitowana (1 nit),resztki szarej farby,3 otworki regulacyjne.
Co to mogło być i czy znajdowało się przy ekwipunku WH???



Wszelkie pomysły mile widziane Wink

Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 4:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sama klamerka wygląda jak od fasunku do niemieckiego hełmu….

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 9:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak bardzo podobna nawet kształtem ale moja hełmowa ma wew. dł. 16mm (szerokość paska) a ta ma 13-14mm i jest raz cieńsza hmm???

Dzięki
Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widywałem podobne przy sztylpach epokowych, również niemieckich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 5:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi Ci o ten pasek pod podeszwę???
No niby tak ale musiał by przechodzić przez jakieś uszy bo to pętla.
Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbyszek1969



Dołączył: 20 Wrz 2008
Posty: 29

PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Być może się mylę,ale może jest to od czegoś takiego.

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=646168#764112
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Nie Lut 15, 2009 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Dziękuje bardzo Zbyszek bardzo ciekawy trop bo w tym miejscu bronili się 544 Dywizja Grenadierów Ludowych i 75 Dywizja Piechoty ale żeby SS???
Hm ciekawe Wskazywało by to na „Horst Wessel” Waffen-SS ale oni zajęli pozycję o 30km dalej Hmm ciekawe Smile

Jak wrócę do macierzy to chyba znowu ruszę w las Smile


Jest możliwość że to pochodzi od ekwipunku WH czy te żabki były tylko dla SS

Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
krystian-szabla



Dołączył: 09 Sty 2009
Posty: 19

PostWysłany: Wto Mar 17, 2009 1:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ma kto moze fotke troczkow parcianych ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Mar 17, 2009 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ma kto moze fotke troczkow parcianych ?


szukajcie, a znajdziecie…

Krystian, tu je kiedyś wrzucałem:
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=779&highlight=troki

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Yossarian



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 2960

PostWysłany: Wto Mar 17, 2009 10:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

problem w tym że obrazki fotosik przyblokował Sad
_________________

Historia uczy nas tylko jednego, ?e nigdy, nikogo i niczego nie nauczy?a.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Mar 17, 2009 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qur...a!!! Evil or Very Mad
nie wiedziałem - postaram się dzisiaj wrzucić ponownie...

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
LaSSie



Dołączył: 05 Lut 2009
Posty: 62

PostWysłany: Pon Lip 27, 2009 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak zszywacie ręcznie troki? bo z jednej strony wychodzi mi super a z drugiej taka fuszera że szkoda gadać i lepiej nie patrzeć.

Jak zszyć, żeby mieć takie krzyżyki jak w przerobionych trokach Hindusa i żeby nie było widać frędzli na początku i na końcu szycia?
(mam nadzieje że zrozumieliście o co chodzi)

Szyje to, szyje i tylko z wierzchu ładnie....

_________________
hej ho!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum