Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jaką replikę czapki M43 wybrać?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wojtek



Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 3

PostWysłany: Czw Wrz 20, 2007 8:28 pm    Temat postu: Jaką replikę czapki M43 wybrać? Odpowiedz z cytatem

Witam Very Happy

Na początku wypada się krótko przedstawić: mam 34 lata, mieszkam we Wrocławiu, nie należę jeszcze do żadnej z grup, na razie jestem na początkowym etapie kompletowania wyposażenia. Herr Unteroffizier Hindus Very Happy spotkał mnie na form "Odkrywcy", a że był tak miły i zaprosił tutaj, więc jestem Very Happy

Chciałbym prosić o pomoc w wyborze repliki czapki M43 - szukałem, przeglądałem, wybierałem, mam kilku faworytów i spośród nich chciałbym wybrać. Może Koledzy mają jakieś doświadczenia z tymi firmami? Jeśli nie, to też nie problem - każda podpowiedź, choćby na podstawie oględzin poniższych fotek M43, będzie dla mnie bardzo cenna. Oto linki do sklepów, których czapki szczególnie przypadły mi do gustu:

http://www.zeugwart.de/Bilder/DetailbilderW04.htm - ich M43 zdecydowanie najbardziej mi się podobają Very Happy No i sklep w Europie, po sąsiedzku.

http://www.hessenantique.com/PhotoGallery.asp?ProductCode=HEGH016 - wg informacji na stronie czapki szyte w Niemczech; chwalą się, że to najlepsze dostępne czapki. Niewykluczone, że to te same, co na www.zeugwart.de tylko obszyte

http://www.lostbattalions.com/german33-45/heer/heercaps/ArmyM43EMCap.html - też fajna, choć wolałbym bez obszycia, no i te wywietrzniki jak w Bergmutze... Confused

http://cgi.ebay.com/WWII-German-M43-Field-Grey-Field-Cap-Size-XL-62_W0QQitemZ200153058992QQihZ010QQcategoryZ36049QQtcZphotoQQcmdZViewItem - wielkim plusem jest cena, minusy to ten Hong Kong, no i chyba trochę skaszanione zapięcie odwijanych nauszników, choć tak szerokie "klapy" też widziałem na w oryginalnych M43.

Sklep At The Front odrzuciłem - wiem, wiem, wszyscy chwalą. Ale nie bardzo podoba mi się ich podejście do klienta i słownictwo na stronie... Confused

No i co mi poradzicie? Very Happy Z góry dziękuję serdecznie za wszelkie uwagi! Very Happy

_________________
Pozdrawiam!
Wojtek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DI



Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 2300

PostWysłany: Czw Wrz 20, 2007 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czesc Wojtek. Niestety nie pomoge Ci z wyborem czapki. Lecz czy Ty moglbys wytlumaczyc mi co rozumiesz pod slowami "podejście do klienta" i przede wszystkim "słownictwo na stronie"?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wojtek



Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 3

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2007 6:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słownictwo niewybredne, prostackie i trywialne. To, co usłyszeć można na ulicy niekoniecznie pasuje na oficjalnej stronie sklepu internetowego. Mnie się to nie podoba i dlatego nie skorzystam z ich oferty.
_________________
Pozdrawiam!
Wojtek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2007 7:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Wojtek!
Przede wszystkim witamy serdecznie na naszym forum! Smile
Prawdę mówiąc produkcji dwóch pierwszych dostawców w ogóle nie znam. Przyznam szczerze, że czapeczka z „Zeugwart” podoba mi się – ale ponieważ nie miałem jej w rękach więc moją ocenę opieram tylko na tym co widzę na zdjęciach.
Produkt „Lost bataillon” wziąłbym po ciemku i z zamkniętymi oczami – dla mnie osobiście to najwyższa liga! – więc jeżeli było by mnie stać na ich ofertę to bym się w ogóle nie zastanawiał!
Czapeczka od Kifa – czyli z Hong-Kongu to prawdę mówiąc zagadka – my od niego zamówiliśmy już sporo umundurowania i sprzętu, i jak do tej pory jesteśmy z nich bardzo zadowoleni, ale ponieważ nie miałem tej czapki w rękach, więc znowu nie chcę wnioskować tylko ze zdjęć.
A co masz na myśli pisząc „minusy to ten Hong Kong”? Problem z realizacją zamówienia, czy niepokój o jakość wykonania? Bo jeżeli tak to jesteś w dużym błędzie!

Z jednej strony doskonale rozumiem Twoją irytację na sposób w jaki przekazywane są Klientom informacje na stronie ATF’u – ja również uważam, że skoro decyduję się dać komuś swoje pieniądze, to powinien traktować mnie z szacunkiem!
Z drugiej jednak strony rezygnując z ich oferty odrzucasz jednocześnie możliwość zakupu rewelacyjnie wykonanej repliki czapki M43.

Pozostaje jeszcze jedna sprawa – jak piszesz na razie nie należysz do żadnej grupy rekonstrukcji historycznej, ale jak mniemam taki masz zamiar. Dlatego przede wszystkim proponowałbym Ci najpierw skontaktować się z wybranymi grupami rekonstrukcyjnymi i zastanowić się w której z nich mógłbyś najlepiej realizować swoje zainteresowania. Każda z grup ma bowiem wizję, jak mają być umundurowani jej członkowie. Stąd warto zanim zaczniesz kompletować elementy umundurowania i wyposażania skonsultować to z potencjalną grupą.

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
DI



Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 2300

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2007 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wojtek napisał:
Słownictwo niewybredne, prostackie i trywialne. To, co usłyszeć można na ulicy niekoniecznie pasuje na oficjalnej stronie sklepu internetowego. Mnie się to nie podoba i dlatego nie skorzystam z ich oferty.


Słownictwo ATF jest dość specyficzne, to fakt. Faktem jest też to, że mnóstwo ludzi nie czyta opisów czy etykietek, później dziwią się, że wylądowali w szpitalu (no bo przecież hełm miał chronić) i skarżą sklep. Panowie z ATF mogą też mieć dość odpisywania na dziwne wiadomości odnośnie produktów oferowanych przez ich sklep - stąd proste ale nie da sie ukryć, trafiające do ludzi słownictwo.

Nie bronie ATF, ale skreślanie sklepu na podstawie opisu produktów? Confused
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wojtek



Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 3

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2007 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak widzę na Hindusa zawsze można liczyć! Very Happy Dziękuję bardzo Very Happy Masz rację - najpierw powinienem skontaktować się z kilkoma grupami, poznać, pooglądać, zadecydować... Tak też planuję, a moje podpytywania są "zwiadem" - po prostu chcę mieć już nakreślony jakiś obraz rynku reprodukcji niemieckiego umundurowania i wiedzieć, co i gdzie mogę kupić. Nie chcę przychodzić do grupy jako zupełny ignorant i stąd moja obecność tutaj Very Happy No i zacząłem od czapek, bo ten element umundurowania wykazuje wielkie zróżnicowanie (zarówno oryginały, jak i kopie), a do tego bardzo rzuca się w oczy Very Happy Jestem ciekaw bardzo wielu rzeczy i jednocześnie pozostaję pod OGROMNYM WRAŻENIEM WASZEJ WIEDZY! I to nie jest komplementowanie i podlizywanie się, tylko szczera prawda! Very Happy

Wracając do czapek M43 - rzeczywiście, moje obawy dotyczące Hong Kongu wiązały się z jakością wyrobu i realizacji zamówienia (zwłaszcza, że naciąłem się kupując bransoletę do zegarka), ale skoro jest jak pisze Hindus, to jestem spokojniejszy Very Happy Może rzeczywiście zbyt emocjonalnie podszedłem do ATF, ale te ich teksty naprawdę mnie zniesmaczyły... Confused Doskonale rozumiem, że Amerykanie to dziwny naród i potrafią się np. sądzić z producentem cygar, bo nie zamieścił na nich informacji, że wypalenie cygara spowoduje jego bezpowrotne zniszczenie ( Exclamation ), z producentem pralek, bo nie napisał, że nie wolno prać kota (teraz niektórzy już piszą NIE PRAĆ DZIECI), a z producentem kubków do napojów, bo nie napisał, że w środku kubka może być gorąca kawa... Shocked Choć trudno w to uwierzyć, to powyższe sprawy sądowe są faktami autentycznymi... Shocked Ale sprzedawca nie powinien dawać się wyprowadzić z równowagi nawet najgłupszemu i najbardziej męczącemu klientowi, więc to, że w ATF mają dosyć odpowiadania na durne listy i dlatego tak piszą nie jest dla mnie argumentem.

Teraz już mi trochę przeszło i już nie odrzucam tak zdecydowanie czapki ATF... Very Happy A propos tej czapki - czy wiadomo, kiedy guziki metalowe na M43 zostały zastąpione przez kryzysowe guziki z tworzywa? Jak długo produkowano takie czapki, zanim weszła wersja z jednym guzikiem?

_________________
Pozdrawiam!
Wojtek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Panzergrenadier



Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 22

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2007 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wittman

Wojtek jesteś z Wrocławia pod koniec każdego miesiąca we Wrocku jest giełda staroci udaj się tam i popytaj o gościa o który nazywa się Maciej Koziczak jest to osoba dobrze znana w środowisku rekonstruktorskim będzie pod koniec września na giełdzie we Wrocławiu bo sam z nim rozmawiałem na ostatniej Bzurze gdzie miał swoje stoisko czy zawita do Wrocławia co potwierdził. Maciek handluje ciuchami z firmy Sturm czapki M43 też posiada w cenie ok 70 zł ja takową czapkę posiadam i jestem z niej zadowolony a przeszła już zemną trochę imprez i dała radę w naszej grupie większość chłopaków posiada właśnie te czapki tej firmy i sobie je chwali. Ale oprócz Macka na allegro jest gość o nicku "creopb" on też posiada w sprzedaży te czapki tej firmy

Pozdrawiam
Grzegorz SGRH "FESTUNG BRESLAU"

_________________
Tam gdzie pojawi?y si? Tygrysy Alianci ......[*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2007 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

STURM’a M43 niestety już się nie nadaje – mam tegoroczną produkcję, a kumpel z grupy z przed dwóch lat i są one do siebie podobne jak pięść do oka – jakość produkcji tej firmy uległa niestety drastycznemu pogorszeniu (co widać z resztą nie tylko po czapkach polowych M43). Są one źle szyte – za dużo materiału jest w środku naddawane na szwach, przez co się defasonuje w inny sposób niż powinna Sad

I nawet ciężka (co opisuję poniżej) praca nad nią nie dała w pełni zadowalającego efektu.

Przede wszystkim trzeba złamać daszek – na zdjęciach dokumentalnych widać to bardzo dobrze – weterani Wehrmachtu bardzo często na pytanie, gdzie przechowywali swoje czapki polowe odpowiadali „gdzie się dało” – były więc one wkładane za pas, do kieszeni, chlebaka, w mroźne dni wpychane pod hełm i w związku z tym daszek od razu był łamany, żeby czapka łatwiejsza była do schowania.

Po drugie – trzeba ukształtować czub! Tradycyjny „czób” w miejscu naszywki z adlerem i kokardą w barwach narodowych, nie był unormowany regulaminowo, ale dopuszczony i bardzo popularny. Było on efektem podejścia niemieckich żołnierzy do nakryć głowy. W trakcie procesu szkolenia nowego żołnierza, do munduru służbowego otrzymywał on czapkę garnizonową ze skórzanym daszkiem. Nawyk, który nabywał on bardzo szybko zmuszał go do jej zakładania i zdejmowania bez dotykania palcami daszka. Wynikała to z faktu, że przełożeni w koszarach jak również żandarmeria polowa w miastach garnizonowych surowo karali żołnierzy, na których daszkach czapek widać było smugi lub zabrudzenia (daszki winny lśnić jak lustro!). W związku z tym żołnierze nawykowo łapali czapkę przy zakładaniu i zdejmowaniu za denko na wysokości obszyć. Ten nawyk był w nich tak głęboko zakorzeniony, że zachowywali się tak samo również przy noszeniu czapki polowej M43 i w ten sposób tworzył się ów charakterystyczny „czub”.

Po trzecie powinna być ona pognieciona – ten efekt łatwo uzyskać – ja na przykład noszę swoją czapeczkę w swojej aktówce do pracy – co pewien czas wyjmując ją i wkładając w inny sposób, by się odkształcała inaczej Wink

Po za tym w trakcie imprez traktuję czapkę polową jako „frotkę” i zawsze wycieram się nią z potu Smile


Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum