Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Puszka na maskę przeciwgazową wz. 1930/38 (Gasmaskenbüchse)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 20, 21, 22  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lut 06, 2007 9:51 am    Temat postu: Puszka na maskę przeciwgazową wz. 1930/38 (Gasmaskenbüchse) Odpowiedz z cytatem

Niewątpliwie jest to najlepiej rozpoznawalny element niemieckiego wyposażenia w okresie II WŚ, a jednocześnie jak się okazało najmniej przydatny. Jednak od czasu przerażających ataków gazowych z I WŚ, maska pgaz stała się regulaminowym wyposażeniem każdego niemieckiego żołnierza, z którym według zarządzeń nie mógł się ani na chwilę rozstawać na froncie (podobno ten punkt regulaminu podyktowany był osobiście przez A.Hitlera, któremu doświadczenia frontowe z okresu I WŚ głęboko zapadły w pamięć).

Po prawej stronie (nr 3) pokazana jest wczesny model kanistra na maskę pgaz o długości ok. 24,5 cm, który rozkazem z listopada 1941 roku, zastąpiony został modelem o 3 cm dłuższym (nr 1 i2). W kwietniu 1942 wszystkie oddziały etatowe Wehrmachtu wyposażone zostały w dłuższy model puszki na maskę pgaz, natomiast krótkie kanistry przekazane zostały jednostkom zapasowym Wehrmachtu oraz Luftschutz’u.


Poniżej obrazkowo przedstawiona jest podstawowa metoda noszenia zasobnika na maskę pgaz przez żołnierza Wehrmachtu.


Rzut oka na kanister na maskę pgaz z roku 1944 z kompletem pasków:


Na wewnętrznej stronie pokrywy puszki na maskę pgaz znajdowało się mniejsze pudełko na szkiełka przeciwpotne („Klarscheiben”) do maski pgaz – początkowo były tam chowane ich dwa komplety, ale po 1942 roku już cztery).


Na dnie puszki znajdowała się szmatka do konserwacji maski (o wymiarach ok. 22 x 24 cm) przytrzymywana sprężyną rozporową.


Niekiedy pod pokrywą puszki znajdowała się gumowa uszczelka zabezpieczająca przed wilgocią, ale spotyka się ją tylko sporadycznie, a więc nie było to powszechnie stosowane rozwiązanie.
Wbrew surowym zakazom władz wojskowych praktyka wojenna zweryfikowała przydatność maski pgaz w czasie działań bojowych. W warunkach bojowych żołnierze niemieccy traktowali puszki na maski pgaz jako hermetyczne pojemniki na żywność, napoje (np. wódkę), prezerwatywy i inne bardziej niż maska przydatne na froncie przedmioty (nagminnie występowały takie przedmioty puszkach w inwentarzach grobowych ze stanowisk ekshumowanych niemieckich żołnierzy na zlecenie Fundacji ''Pojednanie").
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 10:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od dawna szukałem informacji na temat pokrowców kamuflażowych na puszki od masek przeciwgazowych Wehrmachtu – widziałem bowiem coś takiego na kilku fotografiach, ale zawsze na tyle słabej jakości, że nie do końca byłem pewny czy rzeczywiście jest to pokrowiec, czy po prostu malowanie.
Dzisiaj udało mi się znaleźć zdjęcia takiego pokrowca, wykonanego dla oddziałów Afrikakorps – po za kamuflowaniem puszki (zamiast piaskowego malowania), spełniał on jeszcze jedną istotną funkcję – zapobiegał w dużym stopniu nagrzewaniu się puszki, a co za tym idzie parcieniu gumowych elementów znajdującej się w środku maski przeciwgazowej:

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy pokrowiec, praktyczne zastosowanie Smile Niedługo będę szył koledze płócienny, biały pokrowiec maskujący na puszkę zimową.


Z ciekawostek powiem, że po wojnie Bundeswehra używała takich samych puszek jak WH, fabrycznie zaopatrzonych w pokrowce brezentowe (wszystkie miały pokrowce), niestety nie wiem jak długo uzywano tego typu puszek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie z tymi pokrowcami Bundeswehry miałem spory kłopot, bo każdego kogo poprosiłem o fotografie pokrowca na puszkę WH pokazywał mi właśnie te powojenne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 10:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do tych 3 modeli z pierwszego zdjęcia dorzucę jeszcze jeden niski sprzed 1937 roku (ten akurat z 1936) z innym typem zatrzasku:


_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 10:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do tej pory miałem tylko raz możliwość oglądać puszkę z tym typem zatrzasku, w kolekcji naszego kolegi z grupy Grunt’a Smile

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim razie dorzucę jeszcze fotke wnętrza:



Jak widać takie samo jak w późniejszych modelach, a inskrypcja na pudełku świadczy o wojskowym użytkowaniu Wink .

_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 10:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiler - czym wykonana jest inskrypcja - ołówkiem kopiowym?

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najprawdopodobniej, choć szczerze mówiąc nigdy ołówkiem kopiowym nie pisałem więc na 100 % tego nie określę.
_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 252

PostWysłany: Pon Lut 04, 2008 12:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:
Do tej pory miałem tylko raz możliwość oglądać puszkę z tym typem zatrzasku, w kolekcji naszego kolegi z grupy Grunt’a Smile

Pozdrawiam
Hindus


Posiadam w bardzo ładnym stanie puszkę tego typu z paskami do niej, oraz taki sam model, który kupiłem za 10 zł w stanie nieco gorszym i po przemalowaniu służy na rekonstrukcjach zimowych.

Postaram sie po pracy wrzucić fotki modelu puszki uzywanej przez Kilera - wg. mnie powinny uzbroić się w ten model zainteresowani stricte okresem wrzesnia 1939, naprawde fanty wczesne "robią robotę" Wink

EDIT: Obiecane fotki. Sorki za jakość, ale robione telefonem.







Koszt puszki z maską M30 - jakieś 30-40 zł.

_________________
War, war never changes...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Shigella



Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 327

PostWysłany: Sro Lut 13, 2008 3:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Od kilku dni ja także jestem szczęśliwym posiadaczem, krótkiej puszki z nietypowym zatrzaskiem, wyprodukowanej w 1936r. Zachowało się sporo oryginalnej farby.





Na koniec foto rodzinne Razz


_________________
Pozdrawiam,
Shigella
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ernst Friedrich



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 57

PostWysłany: Sro Lut 13, 2008 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo, witam! Jestem nowy na forum, jak z resztą i w rekonstrukcji - chodzi o odtwarzanie żołnierza Wehrmachtu z końca wojny Wink. Niedawno zakupiłem sobie ładną niemiecką puszkę pgaz. (sygnowana na 1944). Brakuje mi tylko do niej pasków (długiego i krótkiego). Wiecie może czy można dostać repliki/zamienniki takich pasków? Danke. Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mateusz94-39



Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 203

PostWysłany: Sro Lut 13, 2008 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Preferuje paski od puszki BW są bardzo podobne tylko że teraz dostaniesz prędzej oryginalne paski niż paski BW..... Sad
Pzdr

_________________
Pozdrawiam
Mateusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mauser98k



Dołączył: 25 Lip 2007
Posty: 295

PostWysłany: Sro Lut 13, 2008 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czołem Hans!
Co do pasków to masz kilka rozwiązań:
Paski powojenne Bundeswehr (tu akurat źródełko główne przyschło i trzeba polować na allegro, chcesz to wstawię Ci ich zdjęcia)
lub też profesionalne kopie z Czech (wbrew pozorom niska cena, nieco wyższa od BW). Możesz skorzystać też z oferty Kolegi Sondera, który takowe wykonuje. Powiedz tylko czy chcesz paski ze skórzanymi wszyciami czy całe z party.

Pozdrawiam Mauser 98k
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ernst Friedrich



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 57

PostWysłany: Czw Lut 14, 2008 10:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Danke schön Smile. Mam jeszcze jeszcze jedno pytanie odnośnie pasków. Mam wrażenie, że we wcześniejszych wzorach puszek występują paski jeszcze całe bez skórzanych wszyć, zaś w późniejszych (np. z 1944) już są z wszyciami. Czy te dwa rodzaje pasków występowały równocześnie, czy może odwrotnie? Jak to z nimi jest Smile?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 20, 21, 22  Następny
Strona 1 z 22
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum