Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Crusher" - oficerska czapka polowa starego wzoru
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Lut 15, 2008 1:54 pm    Temat postu: "Crusher" - oficerska czapka polowa starego wzoru Odpowiedz z cytatem

Ponieważ zauważyłem, że w innym wątku pojawiła się dodatkowa dyskusja na temat czapki polowej nazywanej potocznie „crusher’em” myślę, więc, że warto było by w tej sytuacji poświęcić jej osobny temat.

Tym razem jednak do Was mam prośbę, o przygotowanie „wsadu merytorycznego” tego wątku, bo prawdę mówiąc uważam, że moja wiedza w dziedzinie tego elementu niemieckiego umundurowanie jest tylko fragmentaryczna.

Dlatego ja służę galerią zdjęć oryginalnych egzemplarzy tych czapek oraz zdjęciami dokumentalnymi ich użycia, a Was proszę o podanie faktów Wink

Oryginalne egzemplarze:

- piechota:




zwróćcie uwagę, że właściciel dla dodania sobie godności doczepił sznur oficerski do niej, a po za tym do jej obszycia wykorzystano orła BEVO w wersji na czapki polowej Afrikkorps:


- artyleria / artyleria szturmowa:




zwróćcie uwagę na mieszanie insygniów na poniższej czapce – orzeł metalowy z czapki garnizowanowej, wieniec haftowany srebrnym bajorkiem z czapek oficerskich zamawianych prywatnie:




- kawaleria / jednostki zwiadu,


- służba medyczna:
Zwróćcie uwagę, że właściciel dla dodania sobie godności doczepił sznur oficerski do niej:




- służba transportowa:
Insygnia wyszywane srebrnym bajorkiem:

insygnia metalowe z czapki garnizonowej:


- żandarmeria polowa:


- rzadka czapka polowa jednostek brzegowych Kriegsmarine:


Garść zdjęć dokumentalnych:



Oficer ze 116.Dyzwizji Pancernej – zwróćcie uwagę na Krzyż Żelazny na kieszeni jego koszulo, który w istocie jest naszywką:


Podoficer SS w crusher’erze z materiałowym daszkiem:

a tu grupa podoficerów i żołnierzy w takich czapkach:


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”


Ostatnio zmieniony przez Hindus dnia Pią Lut 15, 2008 3:37 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pią Lut 15, 2008 2:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z lektury artykułu na germanmilitaria.com wynika coś takiego:
Crusher (Offiziersfeldmutze alter Alt, czyli oficerska czapka polowa starego wzoru) był początkowo regulaminową czapką polową oficerów. Nawiązywał kształtem do wzorów używanych i w Reichswehr i w armii cesarskiej. W 1927 roku regulamin nakazał noszenie sznurów na czapce przez oficerów, a pasków skórzanych - przez szeregowców i podoficerów. W 1936 zezwolono starszym podoficerom, oraz podchorążym (Fahnenjunker) na noszenie sznurów srebrnych jak oficerowie. W 1934 Crusher stał się obowiązującą czapką polową oficerów. W 1935 roku wprowadzono nowy model orła i wieńca (jak rozumiem - chodzi o ten "płaski" BeVo, ale tu pewien nie jestem, więc proszę o pomoc). W 1938 zaczęto zastępować Crushery furażerkami oficerskimi M38. Regulamin wyznaczył datę graniczną na przemundurowanie na 1942 rok.

I ciekawa rzecz. W artykule na germanmilitaria sporo miejsca poświęca się kwestii kolorów sznurów i paska dla podoficerów, poczym autor pisze że Crusher od czapki garnizonowej (Visor cap) różnił się brakiem drutu usztywniającego w górze czapki, miękkim daszkiem i tym celuloidowym rombem, oraz właśnie brakiem sznura oficerskiego Wink Jednak napewno widzieliście crushery, albo garnizonówki z wyjętym sztywnikiem, z dopiętym do nich sznurem, aby nadać właścicielowi "frontowego" wyglądu.

Zdjęcia dokumentalne pokazują, że crusher był bardzo popularny wśród oficerów Heer i Waffen SS (oraz pozostałych formacji SS co widać choćby na zdjęciach z Auschwitz) również po roku 1942, Specem od "elektryków" nie jestem. Ciekawe, że na germanmilitaria nie piszą nic o "crusherze SS" - czyżby to była "pozaregulaminowa" modyfikacja tej czapki?

No i jeszcze pytanie o "rywalizację" między furażerką oficerską a Crusherem: jakie macie spostrzeżenia? Z moich obserwacji wynika, że tu była raczej moda, niż regulamin. Niektórzy woleli jeden model, a drudzy - inny. Natomiast dość dziwne w świetle tego artykułu z germanmilitaria jest pojawianie się na filmach oficerów w czapkach Schirmmutze na froncie.

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Lut 15, 2008 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Informacje na Germanmillitaria.com są chyba jednak nieścisłe.

Cytat:
No i jeszcze pytanie o "rywalizację" między furażerką oficerską a Crusherem: jakie macie spostrzeżenia?

przynajmniej jeżeli chodzi o koniec wojny, który przyniósł „renesans” crusherów, to na zdjęciach dokumentalnych wyraźnie widać, że bardzo wielu oficerów w nich chodziło.

Cytat:
"crusherze SS" - czyżby to była "pozaregulaminowa" modyfikacja tej czapki

wręcz przeciwnie z tego co wiem to właśnie w Waffen-SS ta czapka była znacznie bardziej popularna i powszchniej używana niż w Wehrmachcie.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”


Ostatnio zmieniony przez Hindus dnia Czw Sie 05, 2010 1:41 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pią Lut 15, 2008 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK, to teraz efekt moich dalszych poszukiwań i analiz. Odkrywcze nie będzie, ale nie miało takie być.

Crusher to nazwa potoczna dla dwóch czapek (z tym, że jednak raczej tylko w odniesieniu do tej pierwszej jest to wg mnie prawidłowe):

1. Offizierfeldmutze alter Alt, czyli oficerska czapka polowa starego wzoru - podstawowa czapka garnizonowa WH do momentu wprowadzenia Schirmutze (jako taka miała sznury lub paski), oraz czapka polowa dla oficerów, podoficerów wyższych (mit Portepee) i podchorążych (wówczas bez pasków, a jedyna różnica to wykonanie obszyć). Teoretycznie miała zostać zastąpiona furażerką oficerską M38, ale bywało z tym różnie. Jak to ładnie napisał Hindus - pod koniec wojny był "renesans" crusherów Wink Czasami dla fasonu dodawano do nich odpowiednie sznury lub paski.

2. Schirmmutze z usuniętym usztywniającym drutem, a przez to upodobniona do tej starego wzoru. Różniąca się od poprzedniej kszałtem (podobny, ale nie identyczny) i średnicą części górnej (większa), oraz daszkiem (lakierowana sztywna skóra, a nie miękka i giętka, oraz zdaje się że i tworzywo sie pojawiało, ale tu nie jestem pewien).

Nie udało mi się ustalić następujących rzeczy (liczę na pomoc):

1. Czy były robione czapki starego wzoru po wprowadzeniu Schirmutze, czy też te które widać na późniejszych zdjęciach, to poprostu stare czapki "wydobyte z szaf i magazynów"?
2. Jak to z czapkami SS było: czy tak samo jak z Heer, czy też jakoś inaczej? Wiem, że na początku była jakaś czapka jak "kepi" SA. Nie chcę się w tej kwestii wypowiadać bo się nawet nie usiłuję znać.

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Albert



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 201

PostWysłany: Pon Lut 18, 2008 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o czpaki Waffen-SS to ciekawostka, jaką znam to to, że te z materialowym daszkiem to model z 1938 i od tego roku można było je spotkać. Tak na początku były kepi takie jak w SA, tylko, że czarne i to ni jak ma się do czapek wojskowch, a w ogóle już do crusherów.

Jeśli chodzi o produkcję tych czapek to na 100% były szyte na prywatne zamówienie. Znana jest np. czapka starego wzoru uszyta w 1943 roku we Włoszech.

_________________
Es ist so schoen Soldat zu sein
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pon Lut 18, 2008 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tym kepi wspomniałem dla formalności, skoro mówimy przy okazji o "ewolucji nakryć głowy w III Rzeszy" Wink

Czy SS również miało dwa rodzaje tych "czapek garnizonowych": starego i nowego wozru, czy też był to tylko jeden wzór? Pomijam oczywiście kwestie kolorów materiału.

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Seeteufel



Dołączył: 17 Lut 2008
Posty: 645

PostWysłany: Pon Lut 18, 2008 11:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Waffen SS (odroznijmy W-SS od zwyklego SS podlegajacego pod RSHA i WVHA. SD i pochodne nie maja tu nic do rzeczy) sprawa jest troche bardziej skomplikowana.
Tak naprawde uzywali 3 rodzajow schirmmutze, ze sztywnikiem i twardym daszkiem, takaz sama z wyrwanym sztywnikiem oraz calkowitego "flaka" czyli w/w crushera.
Pojecie Alter Art odnosi sie TYLKO do czapek wczesnego wzoru z badz to miekkim skorzanym daszkiem, badz do czapki z daszkiem pokrytym materialem.
Kwestia materialu to rzecz wtorna, czasami byl to klasyczny sukienny feldgrau mundurowy, czasami gabardyna garniturowa. Zalezalo to tez od okresu, pod koniec byly to fatalnie uszyte czapki z naprawde szmatlawego materialu.

Kwestia popularnosci uzywania tych czapek nie jest zbytnio skomplikowana.
Przede wszystkim byla po prostu "modna". I wygodna.
Czapek tych mogli jednak uzywac jedynie zolnierze w stopniu SS-Unterscharfuhrer i wzwyz.
Dlaczego byla taka popularna u oddzialow pancernych?
Odpowiedz jest prosta. Dodawala "szyku" i, co najwazniejsze, mozna bylo wygodnie zalozyc na nia sluchawki:) po czym w razie potrzeby pogniesc ja i schowac do kieszeni (wiem bo mam taka i sobie to chwale Wink ).
Dlatego bardzo czesto wypruwano z nich druciany sztywnik. Sprobujcie zalozyc sluchawki czolgowe na sztywna oficerska czapke Laughing Porazka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pon Lut 18, 2008 11:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
odroznijmy W-SS od zwyklego SS podlegajacego pod RSHA i WVHA. SD i pochodne nie maja tu nic do rzeczy


Jednak pociągnąłbym temat, w kontekście umundurowania oczywiście. Była rotacja między Tottenkopf-verbande (czyli strażą obozową) a W-SS (oczywiście nie wszyscy przechodzili przez pilnowanie KL). Tego udowadniać nie trzeba, a jak coś to odsyłam do takiego tematu na forum www.dws.org.pl. Jak się miała sprawa z czapkami tamtych "formacji wartowniczych", oraz ewentualnej wymiany mundurów (lub ich niewymianiania) podczas tej "wymiany stanowisk służbowych"?

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 8:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ile mnie pamięć nie myli Tottenkopf-verbande używała (przynajmniej w czasie wojny) normalnych mundurów polowych Waffen-SS więc o wymianie umundurowania trudno tu mówić.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Seeteufel



Dołączył: 17 Lut 2008
Posty: 645

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:
O ile mnie pamięć nie myli Tottenkopf-verbande używała (przynajmniej w czasie wojny) normalnych mundurów polowych Waffen-SS więc o wymianie umundurowania trudno tu mówić.

Zgadza sie jako ze jako autonomiczna jednostka SS-Totenkopfverbände istniala do ok. lutego 1940, kiedy to stworzone zostalo formalnie Waffen SS (bez SS-TV jednakze formalnie byla ona takze czescia W-SS). Znanych nam mundurow polowych "feldgrau" uzywano juz od 1937 roku.
Temat podzialu jednostek na przestrzeni lat poczynajac od 1933 jest dosc zawily jesli chodzi o SS.

pozdr.
See
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DI



Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 2300

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Seeteufel napisał:
SS-TV


Laughing Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 1:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DI, cóż zrobić skoro w powojennej terminologii zachodniej właśnie takim skrótem oznaczano jednostki wartownicze KL (z resztą nie wiem czy sami Niemcy na to wcześniej w swoich dokumentach nie wpadli).
Ale fakt, skrót jak dla telewizji neonazistowskiej…

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak było z czapkami w Allgemeine SS i różnymi RSHA? Może i to też by wartało tu opisać, skoro jest wątek o mundurach policyjnych?

Cytat:
O ile mnie pamięć nie myli Tottenkopf-verbande używała (przynajmniej w czasie wojny) normalnych mundurów polowych Waffen-SS więc o wymianie umundurowania trudno tu mówić.


OK, ale tu mówimy o formacji wartowniczej, a nie fronotwej, więc zapewne bardziej przestrzegano tu regulaminów, niż mody.

Cytat:
DI, cóż zrobić skoro w powojennej terminologii zachodniej właśnie takim skrótem oznaczano jednostki wartownicze KL (z resztą nie wiem czy sami Niemcy na to wcześniej w swoich dokumentach nie wpadli).
Ale fakt, skrót jak dla telewizji neonazistowskiej…


Neonazista to raczej nie użyłby "anglicyzmu" , tylko raczej "SS-Fernsehen" Wink

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
OK, ale tu mówimy o formacji wartowniczej, a nie fronotwej, więc zapewne bardziej przestrzegano tu regulaminów, niż mody.

W przypadku starszych podoficerów i oficerów – którzy jak to napisał Seeteufel mieli prawo do noszenia tej czapki, naginanie regulaminu mundurowego było przecież nagminne.

Cytat:
A jak było z czapkami w Allgemeine SS i różnymi RSHA? Może i to też by wartało tu opisać, skoro jest wątek o mundurach policyjnych?

Nie widzę przeciwwskazań Wink bo temat ciekawy i ja się w nim mocny nie czuję, więc chętnie bym swoją wiedzę w tej dziedzinie rozszerzył.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Seeteufel



Dołączył: 17 Lut 2008
Posty: 645

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 2:54 pm    Temat postu: Re: "Crusher" - oficerska czapka polowa starego wz Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:
Podoficer SS w crusher’erze z materiałowym daszkiem:

Zdjecie wczesne ale odpowiada czesciowo na pytanie. Ow jegomosc jest wlasnie czlonkiem zalogi obozowej.
A tu crusher podoficerski Allgemeine SS starego typu, z tym ze model M37, kiedy to podoficerowie zgodnie z rozkazem mieli przymocowywac do czapek skorzane paski, w odroznieniu do oficerskich sznurow, do noszenia tylko na terenie garnizonu i okolic, jednak pozniej rozkaz zostal odwolany i wszedl drugi, nakazujacy zdjecie tychze paskow, odrozniajac tym samym czapke stricte polowa od czapki wyjsciowej. Rozkaz oczywiscie nagminnie ignorowano Wink Niemcy byli mistrzami w "ulatwianiu" sobie zycia.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum