Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Maska przeciwgazowa M30/M38 (Gasmaske Modell 1930/38)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lut 06, 2007 10:31 am    Temat postu: Maska przeciwgazowa M30/M38 (Gasmaske Modell 1930/38) Odpowiedz z cytatem

Ponieważ akurat maska przeciwgazowa jako taka, nie jest moim ulubionym elementem niemieckiego wyposażanie, więc postanowiłem, że tym razem nie będę zagłębiał się w temat.
Tylko zasygnalizuję, że generalnie w modelu M30 część twarzowa wykonana była z nagumowanej tkaniny obszytej na brzegu miękką skórą

, natomiast w modelu M38 wykonana była z gumy.

Różnił je również sposób wykonania i mocowania pasków nośnych.
A tutaj rzut oka na dostępne do tych masek modele filtrów (od lewej do prawej: FE37(R), FE37R(Tp), FE41 i FE42)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Sie 29, 2007 2:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiście nie jestem entuzjastą tego elementu niemieckiego wyposażenia (jak już wcześniej o tym pisałem). Może dlatego, że generalnie okazało się ono zbędnym obciążeniem (po za ochroną twarzy przed mrozem i innymi tego typu nieregulaminowymi rozwiązaniami). W związku z tym przez długi czas nie byłem zainteresowany posiadaniem maski pgaz (w odróżnieniu od puszki do niej, których w swojej kolekcji mam już kilka). Postanowiłem bowiem, że jak mam już jakąś sobie nabyć to musi być ona w przyzwoitym stanie i jednocześnie w przyzwoitej cenie, co z reguły nie idzie w parze. W końcu niedawno udało mi się nabyć kompletną maskę przeciwgazową Wehrmachtu model z 1938 roku „M38” (z gumową częścią twarzową) z większym pochłaniaczem typu FE41. Ładnie sygnowaną Waffenamt’ami. No i co ciekawe w niebieskim malowaniu elementów metalowych. Właśnie to malowanie stanowi dla mnie największą zagadkę. W literaturze znalazłem dwa wyjaśnienia dla takiego koloru: a) oznaczał on zwiększoną zawartość żelaza w stopie z którego wykonano metalowe elementy maski (było to ważne dla żołnierzy korzystających z kompasów!), b) maski z malowaniem elementów na niebiesko dystrybuowane były w jednostkach paramilitarnych (przy czym nie do końca jestem przekonany do tego wyjaśnienia, bo niemieckie organizacje paramilitarne miały własny model maski pgaz). Co Wy o tym sądzicie?





Dodane po 3 godzinach 13 minutach:

Przed chwilą dostałem informację od gościa z forum WA, że od 8 lipca 1943 wszystkie maski, który elementy wykonane były ze stopu żelaza miały te elementy malowane na niebiesko, żeby dać wskazówkę żołnierzom korzystającym z kompasów, że będą one je zakłócać. No, ale nie żebym był do końca przekonany Confused


Ostatnio zmieniony przez Hindus dnia Czw Sie 30, 2007 7:06 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Sro Sie 29, 2007 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niebieskie malowanie oznacza stop "magnetyczny", czyli z dużą porcją żelaza. Jak pisałeś- aby nie zakłócać pracy kompasów (moim zdaniem głupia wskazówka, przecież miał na sobie masę wyposażenia, często 100% stalowego, więc co za różnica z czego były okucia maski pgas? Mad )

Ponoć malowano maskowe detale równiez na zielono, czerwono i piaskowo. Te barwy też coś oznaczały! Poszukam tylko co...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Sie 29, 2007 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O to ciekawe co piszesz Stadler, bo ja się spotkałem tylko z malowaniem zielonym i tym kontrowersyjnym niebieskim właśnie. Jak coś znajdziesz wdzięczny będę! Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Sro Sie 29, 2007 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cyt ze strony gasmasklexikon.com

"GM-30 mit blauer Anschluss Stueck und Augenringen hatten bei den Metallteilen teilweise einen sehr hohen Eisenanteil und wurden hauptsaechlich an uniformierten
Einheiten ausgegeben, die nach der Genfer Konvention nicht den Kampftruppen
angehoerten (z.B. Feuerschutzpolizei, Schutzpolizei, Technische Nothilfe,
Luftschutzpolizei, aber auch die uniformierten Beamten der Wehrmacht waren Nichtkombattanten...) auch bei der "Organisation Todt" wurden diese Masken verwendet, da die "OT" militaerisch gefuert war und eng mit der Gestapo und SS zusammen- gearbeitet hat, gibt es auch "Blaue" mit Nummer"

W wolnym tłumaczeniu: bla bla bla, maski z niebieskimi okuciami (czyli magnetyczne) miały być używane przez formacje i instytucje nie biorące udziału w walkach na froncie (czyli wszelakie organizacje paramilitarne, techniczne czy ochronne). Istnieje cień podejrzenia, że jednym z powodów mogło być zakłócanie pracy kompasów, ale to tylko moja luźna sugestia.

Maska tropikalna :
Zwracam uwgę na specjalny filtr pustynny!



Niestety maski z czerwonym ryjem nie namierzyłem jeszcze, choć jestem pewien że takową widziałem!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Sie 30, 2007 6:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stadler dzięki!!! To chyba najbardziej wiarygodna wersja powstała z obu wyjaśnień Wink Co do filtra tej maski w malowaniu piaskowym, to nie jest on jakoś szczególnie specjalny – to jest po prostu ostatnia wersja filtra – model FE42 – największy.

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Czw Sie 30, 2007 10:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To by było zbyt proste Hindusie! Very Happy Jestem niemal pewien, że posiada on dodatkową wkładke przeciwpyłową. Surprised
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
fallschirmjager



Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 5

PostWysłany: Nie Paź 11, 2009 11:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam pytanie jaki byl sklad filtrow do masek pgas niemieckich prosil bym o jakis przekroj filtru i opis sqadu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Pon Paź 12, 2009 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filtr mial dwie glowne warstwy:
Kohlefilter - do filtrowania powietrza z par i gazów, wykonywana z węgla aktywnego w postaci sypkiej. (na rysunku warstwy 5 i 6)
Schwebstoffilter - z substancji włóknistych takich jak papier, wata filc - filtrujący powietrze z zawiesin koloidalnych - węgiel aktywny ich nie adsorbował (na rysunku warstwa 7)

Rysunek - z ksiazki Chemie des Waffen und Maschinenwesens z 1942 r. wydanej dla Kriegsmarine:




_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
fallschirmjager



Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 5

PostWysłany: Sob Paź 17, 2009 1:02 pm    Temat postu: filtr Odpowiedz z cytatem

dzięki za zdjęcie czyli w maskach niemieckich nie używano azbestu jako materiału filtrującego tak jak to się zdarzało w polskich powojennych maskach Smile
Pozdrawiam FALLSCHIRMJAGER
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Komandos94



Dołączył: 01 Lip 2011
Posty: 1

PostWysłany: Nie Lis 20, 2011 2:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam mam pytanko co oznacza malowanie części metalowych przy masce na:
-czarno
-zielono
-czerwono.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ottmar pi.btl.42



Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 24

PostWysłany: Pon Gru 26, 2011 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mój nowy nabytek Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AHF



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 15

PostWysłany: Wto Lut 21, 2012 9:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Czy wewnętrzne osłony zaworów masek M30 i M38 są takie same i pasują do siebie nawzajem?

Chodzi o ten element:


Przy okazji - nie ma ktoś tego elementu na zbyciu?

_________________
Pozdrawiam,
Artur
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lut 21, 2012 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygląda na to, że tak...


Na zbyciu takowego jednak nie mam...

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AHF



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 15

PostWysłany: Sro Lut 22, 2012 8:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki, Hindus! Czyli nic się w osłonie nie zmieniło.
_________________
Pozdrawiam,
Artur
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum