Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bergmutze Luftwaffe
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Lip 21, 2007 9:14 am    Temat postu: Bergmutze Luftwaffe Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
dzisiaj znalazłem nie lada ciekawostkę na jednym z zachodnich serwisów.
Przypuszczam, że może ona zaciekawić zwłaszcza Alexx’a i Stadlera, ale myślę, że i Yuri’ego oraz Heresbergfuhrer'a też powinna zainteresować Wink

Autentyczna – zostało to potwierdzone – czapka polowa jednostek górkich WH (Bergmutze) w wersji dla Luftwaffe.
Co ciekawe nie jest to czapka oficerska – co wyklucza chęć zaspokojenie fantazji jakiegoś oficera – ale wyraźnie intensywnie eksploatowana czapka żołnierska.



Stąd moje pytanie do Was jako znawców zagadnienia – czy w polowych jednostkach LW były również pododdziały strzelców górskich?

Pozdrawiam
Hindus


Ostatnio zmieniony przez Hindus dnia Pon Lip 23, 2007 11:34 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Sob Lip 21, 2007 1:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic mi o tym nie wiadomo, żeby LW miała jednostki górskie. W nazwach dywizji słowa "Gebirgs(jager)" nie było. Tak sie zastanawiam, czy to poprostu nie była "czapka narciarska" LW... tylko poco? I znów luźna hipoteza: LW była dość "wysportowanym" rodzajem broni. Mieli kluby piłkarskie (np. w Krakowie LSV Boelcke i LSV Molders). Może też Wielki Łowczy "postarał się" jako Bawarczyk o kluby narciarskie, czy o jakieś narciarskie przeszkolenie? Może "trop" prowadzi w stronę FJ?
Inna hipoteza: ci żołnierze LW, którzy walczyli z Dietlem pod Narvikiem, dostali prawo do noszenia szarotek na czapkach. Może później "doszyli sobie" i Bergmutze? Tylko tu nie ma dziurek po szarotce Wink

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Lip 21, 2007 2:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie przyszło do głowy coś takiego.

W trakcie przygotowań do operacji „Merkur” – inwazji na Kretę – grupa strzelców górskich z ochotniczo została przeszkolona w wykonywaniu skoków spadochronowych i na przełomie maja i czerwca 1940 roku zrzucona na Kretę.

Być może potem, któremuś z „górali” spodobało się skakania na „spadakach” i został transferowany do Falschirmjagr’ów – a ponieważ umiłowanie symboli związanych z górami – czyli miedzy innymi Bergmutze było u strzelców górskich bardzo silne (gdy przechodzili oni do innych rodzajów służb często zachowywali prawo do noszenia tej czapki) może właściciel czapki z obrazków przeze mnie załączonych postanowił sprawić sobie Bermutze w barwach swojej nowej służby?

Tutaj zdjęcie strzelców górskich przeszkolonych w skokach spadochronowych przed operacją „Merkur”:

A tutaj oficer ze 137. Pułku Strzelców Górskich z odznaką kwalifikacyjną strzelców spadochronowych Luftwaffe:


Ostatnio zmieniony przez Hindus dnia Wto Gru 11, 2007 2:46 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Sob Lip 21, 2007 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po prostu były i tyle :]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Fallschirmjaeger



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 234

PostWysłany: Sob Lip 21, 2007 9:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo was zmartwię ale:

To jest uproszczona czapka 43 w wersji z jednym guzikiem, przez niektóre źrodla określana jako czapka 44, czyli wprowadzona jako regulaminowa z mundurem 44.
Aczkolwiek te czapki już występowały w 43 roku, głownie w Waffen SS w dywizjach Prinz Eugen i Totenkopf a także innych. Ze względu na dużą ilość ich w Prinz Eugen niektore sklepy oferują je jako czapkę górską dla SS.

Czapki te były używane w niewielkich ilościach w WH i LW. Replika takiej jest na Lost Battailons. Wiem co mówie bo badałem występowanie tych czapek. Mam Takie dwie w kolorze Feldgrau 44.




_________________
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ


Ostatnio zmieniony przez Fallschirmjaeger dnia Sro Lip 25, 2007 8:29 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Nie Lip 22, 2007 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fallschirmjaeger – nie mogę się z Tobą zgodzić – owszem przedstawiona przez mnie czapka jest podobna do uproszonej czapki polowej z jednym guzikiem, ale jest to jednak Bergmutze – przyjrzyj się uważnie charakterystycznym szczegółom odróżniającym ją od zwykłych czapek polowych: krótszy daszek, większa wysokość całej czapki oraz szersza część nauszna, oraz otwory wentylacyjne, które w czapkach polowych, o których wspomniałeś (M44) nie były już wykonywane.

Ze Stadlerem włączyliśmy się do dyskusji na forum W-A dotyczącym tej czapki i jak na razie brak jednoznacznej odpowiedzi co do jednostki, w której mogła być używana.

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Nie Lip 22, 2007 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta czapa to w sumie taki mieszaniec- ni to M44, ni to Bergmutze... jednak skłoniłbym się do wersji o M44
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Nie Lip 22, 2007 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja upieram się, że jest to Bergmutze - z M44 ma tylko wspólny pojedynczy guzik - reszta szczegółów technicznych je różni.

Ale do póki nie udałoby się zidentyfikować jednostki, w której służył jej pierwotny właściciel to chyba nie posuniemy sprawy na przód Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Fallschirmjaeger



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 234

PostWysłany: Nie Lip 22, 2007 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus. Nie masz racji. Czapki jednoguzikowe są ze swej natury wyższe niż dwuguzikowe wz 43. Dla mnie te czapki to w zasadzie żadna nowość. Już w 2004 roku kumpel z FJR1 miał taką. W 2005 roku miałem okazje zakupu takiego oryginału ale nie skorzystałem bo stan nie był najlepszy. Wielkość daszka i wywietrzniki to właściwie detale zależne od producenta.

Mam w swoim archiwym zdjecia czapek GJ z rożnymi daszkami i bez wywietrzników. Takich czapek LW z jednym guzikiem oraz czapek m43 z roznej wielkości daszkami, guzikami i innymi rozniacymi je detalami. I to od lat, i nigdy nikomu z moich kumpli ani mnie nie przyszlo nigdy nazwac tego czapką gorska LW.

To co odróznia czapkę górską od wz 43 czy 44 to nie ejs dlugość daszka czy wywietrzniki a przedewszytkim kształt zakladki "na uszy". Zwróć uwagę żejest ona wszyta tylko do początku daszka. W czapkach górskich zachodzi znacznie głębej i czesto patrzac na czapke od przodu widać oba krańce zakladki konczące się nad daszkiem. Stadler powinien o tym wiedzieć bo zwróciłem mu a to uwagę pokazującco źle uszyl w swojej replice czapki GJ.

A co do daszka to moje daszki nawet jeśli są większe od tej ze zdjęcia to tylko minimalnie. Wiem bo nosilem czapke za pasem do munduru Prinz Eugen i dokladnie wiem że z profilu ze zlozonym daszkiem moje wyglądają identycznie. Zresztą wczoraj porównywaliśmy zdjecia z oberszucem i tez stwierdził że moje mają taki sam daszek.

Niestety anglosasi ze swoim poziomem wiedzy coraz bardziej tracą w moich oczach. Maj imponujące kolekcje i pieniądze na nie ale z wiedzą jest u nich coraz bardziej kiepsko. Tak samo jest z ichnimi rekonstruktorami. Mojego kumpla przyjęto ostatnio do Second Battle Group- najlepszej grupy SS LAH w UK (tej ktorarobiła za Das Reich w Szeregowcu Ryanie) i okazało się że wiekszość tam biega w SZWEDACH!!!

Dodane po 1 minutach:

Aaaaa jeszcze jedno. Jedyny epizod jaki łączy nakrycia głów LW z GJ to fakt że we włoszech FJ walczący w górach czasem na czapkach albo furażerkach nosili szarotki WH.

_________________
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Nie Lip 22, 2007 10:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Aaaaa jeszcze jedno. Jedyny epizod jaki łączy nakrycia głów LW z GJ to fakt że we włoszech FJ walczący w górach czasem na czapkach albo furażerkach nosili szarotki WH.


W biografii gen. Dietla R. Kalteneggera wyraźnie jest mowa o "nadawaniu" szarotek tym żołnierzom LW, którzy wraz z GJ walczyli w Norwegii. Czyli w tym przypadku szarotkę traktowano jako swego rodzaju "odznakę pamiątkową".

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fallschirmjaeger



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 234

PostWysłany: Pon Lip 23, 2007 8:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie czytałem tej biografii ale w to wierzę skoro w Narvik im Bild są zdjęcia nawet żołnierzy KM którzy na rękawach i furażerkach mają szarotki WH. We włoszech była to bardziej inisjatywa oddolna tzw. patroli wysokogórskich FJ która zapuszczały sie czasem aż do poziomu lodowców.
_________________
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Lip 30, 2007 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przed urlopem nie zdążyłem wrzucić – ale może Was to zainteresuje.
Już rozkaz mundurowy Luftwaffe z dnia 19 grudnia 1938 roku (Luftwaffe Bekleidungs Amt Befehl BLB 39 No.31) stwierdzał, że personel Luftwaffe przeznaczony do pełnienia służby w warunkach górskich winien być wyposażany w specjalnie w tym celu produkowanym dla niego umundurowaniu górskim odpowiadającym takiemu jak stosowane przez jednostki górskie w wojskach lądowych (w tym również Bergmutze). Odbiegając od tematu nieco przypomnę tylko, że nieskrywaną ambicją H.Goring’a był posiadanie pod swoim dowództwem pełnowartościowej armii lądowej, tak by być niezależnym od struktur dowództwa wojsk lądowych w tym zakresie (jak wiemy nie udało mu się to, bo sformowane jednostki „nielatające” Luftwaffe, operacyjnie podporządkowane były OKW lub OKH w zależności od teatru działań wojennych).
Po drugie, 501, 502 i 503 Pułki „grenadierów Goringa”, które formowane były w Norwegii, specjalizowane były w pełnieniu właśnie służby w warunkach górskich.

Tutaj żołnierze Luftwaffe pełniący służbę w warunkach górskich:


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Fallschirmjaeger



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 234

PostWysłany: Pon Lip 30, 2007 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus jedna rozbierzność: rozkaz jest z 38 roku a wzór czapki z 43. Ergo bergmutze luftwaffe powinno być dokladnie takie same jak bergmutze WH do 43 roku z dwoma guzikami. Pozatym powinno być Berghose blaugrau, windjacke Blaugrau itd. Dotychczas nie stwierdzono wystepowania takich przedmiotów.

O noszeniu szarotek pisaliśmy już z Alexem. Mam w archiwum fotki LW w zwykłych czapkach 43 oraz furażerkach z szarotkami.

_________________
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Wto Lip 31, 2007 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie: Norwegia, Narvik, gen. Dietl, Luftwaffe (nie tylko FJ, ale także załogi zniszczonych samolotów) i szarotka jako odznaka pamiątkowa "braterstwa broni". W cytowanym przeze mnie źródle była też mowa o przyznaniu prawa do noszenia szarotek także... marynarzom, którzy walczyli na lądzie razem z GJ (chodzi o załogi jednostek zatopionych w fiordach, którym udało się ocaleć i wyjść na ląd). Inaczej mówiąc, ci ludzie z LW przeszli szkolenie górskie że tak powiem "empiryczno - ogniowe".

Zgodzę się też z Fallschirmjaegerem: gdyby ten rozkaz wszedł istotnie w życie, to musiałaby być jego część "mundurowa". Na żadnej ze stron czy to rekonstruktorów, czy to hobbystow LW, gdzie są różne mundury (nawet kombinezony ciśnieniowe dla pilotów) nie znalazłem choćby szkicu (na podstawie "warunków technicznych" z rozkazu) jak miałby mundur górski LW wyglądać. Co oczywiście nie oznacza, że Hindus nie może miec racji co do rozkazu z 1938 roku Wink Wielki Łowczy miał wiele dziwnych pomysłów, z których nie wszystkie zostały zrealizowane. Trzebaby prześledzić, czy były inne rokzazy w kwestii mundurów dla LW.

I jeszcze taka sugestia - pytanie: szkolenie polskich spadochroniarzy z 1SBS rozpoczęło się od... szkolenia narciarskiego (dokładnie: Sosabowski wyslał ludzi na szkolenie narciarskie, zanim zapadła decyzja o tym, że jego jednostka będzie spadochronowa). Czy jest możliwe, by przed wojną (by był na to czas) wysyłano kandydatów na FJ na szkolenie narciarskie właśnie w ramach "przygotowania sportowego"?

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fallschirmjaeger



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 234

PostWysłany: Wto Lip 31, 2007 9:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To że rozkaz był to nie podważam... ale obstawiam że nigdy nie został wykonany.

FJ oczywiście byli szkoleni w narciarstwie ale to już traktowano jako szkolenie specjalistyczne po szkoleniu podstawowym i nadaniu odznaki skoczka. W SS i SA natomiast były takie szkolenia jeszcze przed wojną i rozgrywano nawet zawody wewnętrzne. Stąd zresztą rekrutowano późniejszą kadrę jednostek górskich SS. Co ciekawe zarówno SA jak i SS miały już przed wojną własne mundury górskie składające się z bluzy, Berghose, butów górskich i czapek. Dla SA były one brunatne a dla SS czarne.

_________________
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum