Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gwizdek podoficerski Wehrmachtu
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Sty 26, 2007 1:36 pm    Temat postu: Gwizdek podoficerski Wehrmachtu Odpowiedz z cytatem

Poniżej kilka zdjęć poglądowych na ten charakterystyczny element wyposażenia niemieckiego podoficera.




Dodane po 33 minutach:

A tutaj spis niemieckich komend wydawanych gwizdkiem:

------- Kontynuowane gwizdanie ALARM
- - - 3 długie gwizdnięcia ZBIÓRKA
- 1 długie gwizdnięcie NAPRZÓD / DO ATAKU
- - Powtażane dwa długie gwizdnięcia ODWRÓT
- * 1 długie gwizdnięcie 1 krótkie gwizdniecie PRAWE SKRZYDŁO NAPRZÓD
* - 1 krótkie gwizdniecie 1 długie gwizdnięcie LEWE SKRZYDŁO NAPRZÓD
* * - 2 krótkie gwizdniecie 1 długie gwizdnięcie NA LEWO
- * * 1 długie gwizdnięcie 2 krótkie gwizdnięcia NA PRAWO
* * * * 4 krótkie gwizdnięcia PRZEGRUPOWAĆ SIĘ
- * - 1 krótkie, 1 długie i 1 krótkie gwizdnięcie ZBÓRKA PRZY DOWÓDCY
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Pią Sty 26, 2007 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurka przegapilem aukcje na allegro gwizdka WH. Tak mi na nim zalezalo i zupelnie o nim zapomnialem Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Sty 27, 2007 11:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek, nie martw się - mam oryginalny niemiecki gwizdek podoficerski - właśnie zamierzam do niego upleść zawieszkę - jak będzie potrzebny na imprezy to Ci go chętnie porzyczę Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze
Gość





PostWysłany: Wto Kwi 24, 2007 10:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja posiadam taki gwizdek oraz stosowną, wykonaną własnoręcznie kopię sznura, całkowity koszt tego zestawu to 7.50 pln (5 zł za gwizdek wygrzebany ze stosu gratów na jednej z giełd staroci i 2.50 za sznurek odpowiedniej barwy)

zamieszczam zdjęcia: (wybaczcie niska jakość, robione na szybko przed chwila za pomocą komórki ;P)





Pozdrawiam!
Powrót do góry
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2007 8:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przede wszystkim Oschutze serdecznie witamy na forum!!! - jeżeli nie jest to dla Ciebie problemem to zachęcam do zarejestrowania się na nim!

Bardzo ładnie wyszła Ci smycz do gwizdka - widzę, że wyplatałeś ją z tego samego sznurka co i ja - już dwie takie zrobiłem Smile

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pon Cze 04, 2007 9:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam problem i proszę o pomoc. Mianowicie rekonstruuję postać podoficera Dywizji Panzerno - Spadochronowej LW "Hermann Goering" i nie mam pojęcia (nie trafiłem na zdjęcie) jak nosiło się gwizdek podoficerski do Fliegerbluze. Chodzi o to, że ta bluza mundurowa nie posiada kieszeni na piersiach. Być może ktoś z Was widział zdjęcie podoficera w jakiejś podobnie skrojonej bluzie (np. wczesna HBT), gdzie widać w jakim miejsu ów gwizdek jest schowany? Dolna kieszeń - odpada. Wewnętrzna... - jak i do czego zapiąć sznurek, żeby dało się z gwizdka skorzystać?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Cze 04, 2007 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AlexxG – prawdę mówiąc swoim pytaniem zabiłeś mi ćwieka!

Ponieważ w swoim archiwum nie znalazłem jak dotychczas potwierdzenia mojej teorii, mogę jedynie domniemywać, że podoficer noszący Fliegerluse mógł nosić gwizdek przytroczony sznurkiem do pierwszego (licząc od góry) guzika i mieć go schowanego rzeczywiście w wewnętrznej kieszeni munduru. Będę jednak szukał dalej. Aha, jakbyś potrzebował sznurka do gwizdka to daj znać – mogę Ci taki wypleść.

Przy okazji jednak (choć to kompletne OT) znalazłem zdjęcie z jednej z zachodnich kolekcji militariów, przedstawiające wykonany w warunkach polowych, mundur kamuflażowy podoficera z HG Division, z okresu walk we Włoszech – zwróćcie uwagę na krój bluzy jednostek pancernych!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Lip 12, 2007 8:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AlexxG – znalazłem dzisiaj takie zdjęcie żołnierza LW, z wyraźnie widocznym sznurkiem od gwizdka przechodzącym pod kołnierzem – pytanie do Was czy pod kołnierzem właśnie znajduje się jakiś guzik, do którego ten sznurek można przyczepić – albo może specjalnie był on przyszywany przez użytkowników gwizdka?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 12:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, tam się znajduje guzik do "patki", którą można spiąć kołnierz w formie stójki (taka wersja na większy wiatr). Dzięki Hindus, to mi się wyjaśniła "zagadka" Smile
Swoją drogą ciekawa zagadka... człowiek na zdjęciu jest... Fliegerem, czyli szeregowcem... a ma podoficerski gwizdek. No i popatrzcie, jakie ma grube szkła okularów. I zobaczcie też, że naramienniki ma przyszyte na stałe, a nie dopinane.

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 7:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fakt wszycia naramienników, a nie przypinania ich do bluzy może świadczyć o tym, że była ona szyta prywatnie na zamówienie, a nie wydawana z sortów magazynowych (to samo widziałem na przykład w bluzach M36)- jak pisałem w innym wątku statystycznie co czwarty żołnierz WH szył sobie umundurowanie prywatnie u specjalnie w tym celu przeszkolonych krawców.
Niewykluczone, że ze względu na stan zdrowia (pogorszenie wzroku - stąd okulary) został on odkomenderowany jako instruktor do jakieś szkoły pilotażu etc. i wtedy miał prawo tak jak podoficerowie nosić gwizdek.
Postaram się zidentyfikować odznakę cywilną, którą ma przypiętą do munduru – może ona coś wyjaśni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 9:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To mógł być równie dobrze jakiś inżynier czy technik, wcielony do LW jako specjalista czy instruktor Wink
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 10:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale wtedy zamiast "mewek" na kołnierzu powinien mieć albo stylizowane śmigło, albo trójramienną gwiazdkę (i oczywiście inny kolor podkładki).
Tutaj przykład patek oficerów z korpusu inżynierów Luftwaffe:

A tu tutaj żołnierzy, podoficerów i oficerów z korpusu specjalistów LW (po za kompletem pierwszym z lewej należącym do podoficera z kontroli lotów):


Dlatego w tym przypadku jestem przekonany, że mamy do czynienia z kimś z personelu latającego (lub spadającego - spadochroniarzy Wink.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do kolorów, to jedno jest pewne: on ma coś jasnego, a to może być:
personel latający (spadający)
weterynarz (jasnoróżowy),
żandarm (pomarańczowy od 1943) - może stąd gwizdek?
łączność (cielistoróżowy)
HG to nie jest bo raz że patki wydają się ciemnieszje niż białe, a dwa że nie brano tam ludzi w okularach
http://www.axishistory.com/index.php?id=4583

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Pią Lip 13, 2007 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem po cholere se Niemcy komplikowali- co służba to inne oznaczenia i naramienniki, normalnie paranoja, jak sie w tym połapać?

EDIT: żołnierz nosi odznakę "Keissieger Abzeichen im Reichsberufswettkampf" czyli za udział (czy zajęcie miejsca) w jakichś zawodach handlowych, czy zawodowych.
Czyli trafił do WL "całkiem niedawno", zapewne był uzdolniony w jakimś zakresie, który był przydatny w WL i powierzono mu funkcję kierowniczą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Sob Lip 14, 2007 1:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://de.wikipedia.org/wiki/Reichsberufswettkampf
Do była znaczy się jakaś nagroda za "współzawodnictwo pracy" w ramach Deutsche Arbeitsfront czy Hitler Jugend. Czyli gość się wykazał jakimiś talentami albo na praktyce w DAF, albo na studiach. Czyli to albo jakiś łącznościowiec, albo weterynarz Wink Choć może jednak i żandarm?

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum