Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Maski zimowe WH

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ernst Friedrich



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 57

PostWysłany: Czw Paź 15, 2009 1:44 pm    Temat postu: Maski zimowe WH Odpowiedz z cytatem

Halo! Wiecie może coś o kamuflażowych maskach zimowych, chroniących twarz przed mrozem?
Dysponujecie może zdjęciami z II WŚ? Sam w swoim archiwum fotografii nic nie znalazłem. Jakie jednostki dostawały tego typu maski ochronne (przypuszczam, że były ogólnowojskowe)? Na jaką skalę były one stosowane?

Pozdrawiam!
Ernst

_________________
"Ten, który walczy z potworami, powinien zadba?, by sam nie sta? si? potworem. Gdy d?ugo spogl?damy w otch?a?, otch?a? spogl?da równie? w nas." Friedrich Wilhelm Nietzsche
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
fallschirmjager



Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 5

PostWysłany: Sob Paź 17, 2009 9:42 pm    Temat postu: Maski ochronne Odpowiedz z cytatem

Jedyne maski jakie zapamiętałem i mam ich zdjęcia w kampani zimowej to maski pgas czyli gm 30 i gm38
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ernst Friedrich



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 57

PostWysłany: Nie Paź 18, 2009 12:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie o takie maski chodzi Wink . Tu bodajże replika jednej z nich od Franka - http://mundury-historyczne.pl/sklep/product_info.php?cPath=24_32&products_id=795 .
_________________
"Ten, który walczy z potworami, powinien zadba?, by sam nie sta? si? potworem. Gdy d?ugo spogl?damy w otch?a?, otch?a? spogl?da równie? w nas." Friedrich Wilhelm Nietzsche
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
fallschirmjager



Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 5

PostWysłany: Nie Paź 18, 2009 12:04 pm    Temat postu: maska Odpowiedz z cytatem

On ją źle nazwał to jest tzw maska snajperska którą używali snajperzy do kamuflażu a zwykli żołnierze ich nie dostawali a ta z linka to maska snajperska w wersji zimowej w kamo sumpftarn
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marek588



Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 1132

PostWysłany: Nie Paź 18, 2009 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka lat temu w piśmie Kommandos czytałem artykuł o działalności Werrwolfu i tam było zamieszczone propagandowe zdjęcie na którym stał szereg żołnierzy w podobnych maskach
_________________
GRH Panzer Lehr

...?yciem ?o?nierza rz?dzi mgnienie oka, w jednym momencie jest co? do jedzenia i picia, wi?c nale?y u?ywa? ?ycia, bowiem ka?dego los wiedzie na ?lepo przez ?ycie i ka?dy nast?pny moment mo?e by? tym ostatnim. (Albrecht Wacker)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ernst Friedrich



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 57

PostWysłany: Nie Paź 18, 2009 2:47 pm    Temat postu: Re: maska Odpowiedz z cytatem

fallschirmjager napisał:
On ją źle nazwał to jest tzw maska snajperska którą używali snajperzy do kamuflażu a zwykli żołnierze ich nie dostawali a ta z linka to maska snajperska w wersji zimowej w kamo sumpftarn


Tak się właśnie domyslałem, acz pewny nie byłem. Pewnie dlatego to tak rzadka rzecz.

Pozdrawiam!
Ernst

_________________
"Ten, który walczy z potworami, powinien zadba?, by sam nie sta? si? potworem. Gdy d?ugo spogl?damy w otch?a?, otch?a? spogl?da równie? w nas." Friedrich Wilhelm Nietzsche
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adam



Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 105

PostWysłany: Pon Paź 19, 2009 7:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maskowanie twarzy, zarowno letnie jak i zimowe nie było dedykowane wyłącznie dla snajperów czy strzelców wyborowych. Chyba, że określenie dotyczy precyzyjnego strzelania z broni kaliber od 12 mm do 120 mm.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Falko



Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 115

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://img377.imageshack.us/img377/4773/ssdirlewanger38et.jpg


tutaj przykład (nie) snajperskiego zastosowania - może zwiad, a może po prostu propaganda. Na temat masek już pisaliśmy dość długo w dziale Scharfschutze - bardzo ciężko stwierdzić faktyczną skale użycia takich masek przez snajperów - pojawiają się głównie na fotkach propagandowych. Z przeprowadzonych prób w okresie letnim mogę przyznać, że maska idealnie chroni, przed robactwem - przypuszczam więc, że to mogło być częstszym powodem ich stosowania.

Widziałem kiedyś gdzieś fotkę, zwykłych żołnierzy w maskach zimowych - ale podejrzewam ,że był to odosobniony przypadek.

_________________
"Fajny na Pan granat w tych kaloszach"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ostwid



Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 181

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 9:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat samych masek bardzo mnie zainteresował, chodz to temat bardzo trudny. Na sam poczatek znalazłem tylko kilka zdjęć. Może z czasem uda mi się coś więcej znaleść.
Na poczatkem maska w kamuflarzu ss

[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/eb99f842b5f7aa6e.html]
Kolejna w kamuflarzu ss- chyba dąb
[/URL]
A teraz coś całkiem innego, ale wręcz bardzo ciekawego. Chyba jakaś frontowa robota.

Teraz może trochę fotek wspólczesnych replik:

To by było na tyle.

Dodane po 1 godzinach 4 minutach:

kolejna dawka zdjęć
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zolnierz oddzialow zadymiania - Nebeltruppe - w masce ochronnej - tak jakby ktos mial zamiar pomylic ja kiedys z zimowa Wink Gazeta z marca 1939


_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale zdjęcie opublikowane w tej gazecie chyba znacznie wcześniejsze, patrząc na insygnia na czapce tego żołnierza i na samą czapkę (swoją drogą ciekawe - wygląda jakby była ona wykonana ze skóry lub jakiegoś impregnowanego materiału - strasznie się świeci...).

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:
Ale zdjęcie opublikowane w tej gazecie chyba znacznie wcześniejsze, patrząc na insygnia na czapce tego żołnierza i na samą czapkę (swoją drogą ciekawe - wygląda jakby była ona wykonana ze skóry lub jakiegoś impregnowanego materiału - strasznie się świeci...)

Pozdro
Hindus


Nie wiem czy kombinezonu tez nie ma ze skory lub grubej ceraty jak to bylo u niektorych z Flammenwerferami Wink To by sie zgadzalo bo przy zadymianiu owczesnymi metodami (m.in. przy pomocy urzadzenia o nazwie Nebelzerstauber) mozna bylo wejsc w bezposredni kontakt z chemikaliami

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 11:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi ten materiał przypomina coś w rodzaju niepalnego kombinezonu (przeciwtermiczny) dla radzieckich czołgistów...

Pozdro

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yossarian



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 2960

PostWysłany: Wto Lis 17, 2009 1:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maski jak te na okładce gazety miały zastosowanie wśród czołgistów w czasie I Wojny Światowej, postaram się odnaleźć bo gdzieś mam takie foty.
_________________

Historia uczy nas tylko jednego, ?e nigdy, nikogo i niczego nie nauczy?a.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum