Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szkolenie kandydatów na oficerów Wehrmachtu
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Kwi 10, 2007 2:04 pm    Temat postu: Szkolenie kandydatów na oficerów Wehrmachtu Odpowiedz z cytatem

Kandydat na oficera w Wehrmachcie otrzymywał tytuł Fahnrich – jego odpowiednikiem w Wojsku Polskim jest podchorąży. Tytuł „Fahnrich” pochodzi od słowa Fahnenträger – tłumaczonego jako „noszący sztandar” – czyli tak jak w języku polskim znaczy dosłownie chorąży.
Żołnierz posiadający ten tytuł służył najpierw jako młodszy podoficer, a następnie awansowany był w trakcie kształcenia w ramach procesu szkolenia przyszłego oficera, na stopnie będące odpowiednikami sierżanta, starszego sierżanta i sierżanta sztabowego (została stworzona specjalna nomenklatura). Celem końcowym procesu było wykształcenie z podchorążego oficera – „,,,produkt końcowy: podporucznik,,,” (cytując mojego ulubionego niemieckiego pisarza wojennego H.H.Kirst’a, z książki „Fabryka oficerów”).

Starszych podchorążych w Wehrmachcie rozpoznać można było po srebrnym sznurze na czapce (takim samym jak dla oficerów), srebrnym portepee (gałka na szarfie do wiązana do żaby bagnetu, noszona do munduru wyjściowego) oraz niekiedy po noszeniu na naramiennikach metalowych (tak jak dla oficerów), a nie haftowanych oznaczeniach jednostek i służb.

Proces szkolenia oficera Wehrmachtu

W okresie do 29.01.1940 roku:
Do 29 stycznia 1940 roku każdy poborowy zakwalifikowany jako potencjalny kandydat na oficera, przechodził najpierw pełny, podstawowy trening unitarny w jednym z pododdziałów Armii Zapasowej. Po jego zakończeniu był kierowany do szkoły wojennej (Kriegsschule) – podstawowej rzec by można – kolor służby (Waffenfarbe) (rodzaju broni) obecnie już Fahnrich nosił w trakcie odbywania kursu w tej szkole wojennej, taki jak miał pierwotnie . Po ukończeniu tego kursu Fahnrich kierowany był na następny kurs do specjalistycznej szkoły wojennej albo akademii wojennej (w przypadku gdy był saperem, lekarzem wojskowym lub weterynarzem). Po ukończeniu i tego kursu przyszły oficer kierowany był do macierzystego pododdziału, w którym pełnił służbę jako odpowiednik podporucznika (Leutnant), aż do czasu promocji na pierwszy stopień oficerski.

Po 30.01.1940 roku system szkolenia oficerów uległ poważnym zmianom. Ze względu na wzrastające potrzeby kadrowe Wehrmachtu umożliwiono starszym podoficerom kandydowanie do stopnia oficerskiego (wcześniej tylko przed wstąpieniem do Wehrmachtu poborowy klasyfikowany był jako potencjalny kandydat na oficera).

Kandydat, który od 1941 roku nazywany był „Cadet” musiał przejść szkolenia w szkole nazywanej obecnie „Waffenschule” (a od 1942 „Schuke fur Offizieranwarter” – szkoła dla kandydatów na oficerów albo w akademii wojskowej (w przypadku saperów, lekarzy wojskowych i weterynarzy). 28 kwietnia 1943 roku szkoła wojenna została przemianowana na „Schule fur Fahnenjunker” (szkoła kadetów).
W trakcie trwania wojny celowe okazało się skrócenie czasu trwania szkolenia w szkołach wojennych, a wydłużenie czasu służby jako ekwiwalent oficera w jednostkach liniowych w celu nabycia umiejętności praktycznych przez przyszłego oficera.

Do 20.10.1942 roku insygnia na mundurach kandydatów na oficerów, nie różnił się niczym od insygniów na mundurach pozostałych żołnierzy.

Od 20.10.1942 roku dla odróżnienia kandydatów na oficerów od pozostałych żołnierzy wprowadzono rozkaz by każdy z podchorążych nosił dwa poprzeczne odcinki tresy w poprzek naramiennika.

Po 30.01.1942 roku normalne tytuły stopni służbowych kandydatów na oficerów w randze żołnierzy przedłużane były przyrostkiem „-Offizierbwerber” (tłumaczmy to jako „oficer-aplikant” i brzmiało to np. Gefrejter- Offizierbwerber. Kandydaci na oficerów w randze starszych podoficerów tytułowani byli z przyrostkiem „-Offizieranwärter”, np. Feldwebel- Offizieranwärter (kandydat na oficera).
Po 1941 roku kandydaci na oficerów w randze starszych podoficerów otrzymali przedrostek –„Fahnenjunker” (kadet) – i od tej pory ich stopnie służbowe brzmiały np. Fahnenjunker Unterfeldwebel.

Oznaczenie stopni służbowych na mundurach kandydatów na oficerów w okresie 20.10.1942 – 08.05.1945 roku

Schutze Offizierbwerbe:

Kandydat na oficera odbył 4 miesięczne szkolenie podstawowe w pododdziale Armi Rezerwowej i jeden miesiąc odsłużył w jednostce liniowej.

Gefreiter Offizierbwerbe:


Kandydat na oficera przynajmniej 2 miesiące służy w jednostce liniowej jako dowódca plutonu.

Fahnenjunker Unteroffizier:

Kandydat na oficera skierowany do specjalistycznej szkoły wojskowej (na ten drugi kurs!) albo do akademii wojennej.

Fahnenjunker Feldwebel:

Kandydat na oficera po trzech miesiącach kursu (tego drugiego!) w specjalistycznej szkole wojennej.

Fahnenjunker Oberfeldwebel:

Kandydat na oficera po ukończeniu kursów w szkołach wojennych, odbyciu stażu jako odpowiednik Leutnanta w jednostce liniowej i czekający na promocję na pierwszy stopień oficerski.

Uwaga: należy zwrócić uwagę, że w przypadku stopni służbowych kandydatów na oficerów brak jest kilku stopni: Obeschutze, Obergefreiter, Stabsgefreiter, Unterfeldwebel!

Tutaj przykład naramienników kandydata na oficera w stopniu Fahnenjunker Feldwebel wojsk pancernych – wyraźnie widać, że dwa poprzeczne paski tresy naszyte są na jeden, szerszy kawałek materiału w kolorze naramienników.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Wto Kwi 10, 2007 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki! Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Kwi 11, 2007 10:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma za co Maciek. I tak od jakiegoś już czasu nosiłem się z zamiarem przygotowania artykułu na ten temat na nasze forum - a tak miałem przynajmniej motywację, żeby to wreszcie zrobic Wink

Dodane po 1 godzinach 25 minutach:

I jeszcze kilka ciekawych przykładów:

kandydat na oficera z Werfer Lehr Regiment 1


kolekcja naramienników kandydatów na oficerów z jednostek pancernych


kandydat na oficera w trakcie odbywania kursu w akademii medycznej Wehrmachtu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2007 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawdę mówiąc raczej powinienem wrzucić to do galerii „Ciekawe zdjęcia”, ale myślę, że tu jednak bardziej pasuje.

Poniżej prezentuję Wam krótki fotograficzny zapis kariery wojskowej jednego żołnierza Wehrmachtu – pana Horsta Haase.

Pierwsze zdjęcie – H.Haase w stopniu Unteroffizier (plutonowy) – kwiecień 1942 roku – już jest posiadaczem obu klas Żelaznego Krzyża – co ciekawe w kaburze ma pistolet Walther PP 7.65 mm (świadczy o tym wpis w jego Soldbuch’u!):


Tutaj H.Haase jako kandydat na oficera w czasie szkolenia – czerwiec 1943 roku – wyraźnie widać poprzeczną podwójną tresę na naramiennikach oraz literę „P” – oznaczenie jednostek niszczycieli czołgów („Panzerjager”):


Dwa zdjęcia pokazujące H.Haase po zakończenia szkolenia oficerskiego już w trakcie oczekiwania na promocję na pierwszy stopień oficerski podporucznika (Leutnant) – październik 1943 roku – charakterystyczne jest to, że ma on już na sobie mundur oficerski, ale jeszcze z naramiennikami starszego sierżanta oraz oficerską czapkę (do tego mieli prawo kandydaci na oficerów, po ukończeniu szkolenia):



Porucznik (Oberlejtnant) H.Haase po zdobyciu Krzyża Rycerskiego KŻ – 01.02.1945 r. – w mundurze niszczycieli czołgów:


Porucznik Haase jako jeniec wojenny – lato 1945 roku:


Spotkanie kombatantów II WŚ, po przywróceniu w 1958 roku prawa do noszenia przez nich odznaczeń zdobytych w czasie II WŚ – w środku pan Haase:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2007 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwa rodzaje tresy na naramiennikach kandydatów na oficerów:

Dwa odcinki zwykłej tresy do obszywania naramienników podoficerskich:


Jeden odcinek podwójnej tresy, z której pod koniec wojny wykonywano „kąt” Obergefreiter’a, który nie wymagał naszycia na dodatkowy trójkątny kawałek materiału przed przyszyciem do munduru:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 3:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem Smile A jakie były zależności służbowe, jeśli uczeń szkoły znalazł się w jednostce?
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lip 17, 2007 3:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jego stopień służbowy korespondował ze stopniem służbowym odpowiadającym w normalej strukturze, np. jeżeli był Gefreiter Offizierbwerbe to traktowano go jak młodszego podoficera, Fahnenjunker Unteroffizier jak plutonowego, a ponieważ do jednostki liniowej wracał w celu nabycia praktycznych umiejętności dowódczych,już po odbyciu kursów w (najcześciej) randze Fahnenjunker Feldwebel, więc mało kto mógł mu podskoczyć, zwłaszcza, że pełnił oficjalnie obowiązki dowódcy plutonu Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pon Wrz 24, 2007 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam takie pytanie: jakie mundury nosili niemieccy "podchorążowie"? Szczególnie chodzi mi o.. spodnie i buty. Czy nosili saperki, czy też oficerki do bryczesów?
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2007 7:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć AlexxG!
Oficerki i bryczesy, nie były częściami umundurowania, które fasowano z sortów mundurowych, ale zamawiano prywatnie. Dlatego kandydaci na oficerów przez okres szkolenia chodzili w spodniach i butach, takich samych jak reszta podoficerów i żołnierzy (nie mam tu na myśli jednak dobrze zarabiających starszych podoficerów z dużą wysługą lat, bo oni pozwalali sobie na wiele ekstrawagancji podobnych do oficerskich). Po zakończeniu szkolenia i w oczekiwaniu na promocję, podchorąży zamawiał sobie nowy mundur – bardzo często, w czasie wojny, w celu ograniczenia kosztów, zlecał przerobienie dotychczasowego munduru polowego na oficerski. Wtedy też jak zależało mu na wyglądzie, zamawiał sobie bryczesy i oficerki (oczywiście, nie mam tu na myśli jednostek kawalerii, gdzie bryczesy i wysokie buty, były na standardowym wyposażeniu żołnierzy i podoficerów).
Należy pamiętać, że zwłaszcza w końcowym okresie wojny, młodym oficerom, doświadczonym bojowo, wcale nie zależało, na podkreślaniu różnic w swoim wyglądzie, w porównaniu z żołnierzami – w celu ochrony przed snajperami bardzo często upodabniali się do żołnierzy, nosząc spodnie i saperki, pasy główne z klamrą dla podoficerów i żołnierzy, oporządzenie, na szelkach, i nawet czapki polowe bez charakterystycznego srebrnego sznurka wszytego w rant denka.
Hollywoodzki wizerunek niemieckiego oficera obowiązkowo elegancko ubranego w spodnie do konnej jazdy i długie buty, nie do końca odpowiada prawdzie historycznej, zwłaszcza końcowego okresu wojny (pomijam już całkowicie sens używania takich spodni i butów w określonych rodzajach służb Wehrmachtu).

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Lis 07, 2007 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podchorąży w rewelacyjnie sfatygowanej czapce garnizonowej – zwróćcie uwagę jak adlerowi skrzydełka zgiął Wink Ciekawe czy taki sposób traktowania tej czapeczki wynikał z chęci upodobnienia jej do normalnego crusher’a (a przez to całego swojego wyglądu do wyglądu oficera)?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Maj 23, 2008 8:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj znalazłem takie zdjęcie podchorążych WH:


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajne zdjęcie trzech braci – z których dwóch było kandydatami na oficerów WH – ten po lewej był już w przededniu promocji na stopień oficerski (ma już oficerskie patki na kołnierzu), ten po prawej był jeszcze w trakcie szkolenia.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Lut 26, 2009 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Późna wojna – front wschodni – podchorąży z GD, a za nim żołnierz w kurtce maskującej w kamuflażu błotnym.

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Albert



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 201

PostWysłany: Pią Lut 27, 2009 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.youtube.com/watch?v=oUV8EV6vvC8&feature=channel_page

szkolenie Fahnenjunkrów GJ oraz Infanterie.

i druga część :

http://www.youtube.com/watch?v=EtCrTAeUH90&feature=channel

_________________
Es ist so schoen Soldat zu sein
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Lis 11, 2009 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kandydat na oficera (chyba Pioniere):

Podchorąży z Krzyżem Niemieckim:

Podchorąży przed promocją na pierwszy stopień oficerski:

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum