Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Landesschützen - strzelcy obrony terytorialnej Wehrmachtu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Kwi 11, 2016 7:30 pm    Temat postu: Landesschützen - strzelcy obrony terytorialnej Wehrmachtu Odpowiedz z cytatem

I. Organizacja

Strzelcy obrony terytorialnej (Landesschutzen - Ldschtz) – jednostki piechoty Wehrmachtu formowane głównie z poborowych w wieku powyżej 35 lat (czyli przede wszystkim roczników z lat 1894 – 1904, które nie zostały powołane przed wybuchem wojny) oraz funkcjonariuszy policji powyżej 45 roku życia.


Dodatkowo w trakcie wojny wcielano do nich ozdrowieńców, których stan zdrowia nie pozwalał permanentnie lub czasowo na pełnienie służby frontowej.


Na diagramie widać, że z baterii ozdrowieńców żołnierz przenoszony był okresowo do batalionu strzelców obrony terytorialnej

Pododdziały obrony terytorialnej tworzone były w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, na jednostki pełniące funkcje okupacyjne, na zajmowanych obszarach. Organizacyjnie powoływane były bataliony i pułki o strukturze identycznej jak w „normalnych” jednostkach piechoty Wehrmachtu. Bataliony składały się z 4 (rzadziej 5) kompanii i liczyły przeciętnie 500-700 żołnierzy.

Przydzielane były do określnych okręgów wojskowych, w których działały jednostki uzupełnieniowe dla nich dedykowane.
Z tego względu bataliony / pułki Landesschutzen do szczebla dywizji nigdy nie były rozwijane – w wypadkach konieczności działania w większym związku operacyjnym, wcielano je do Dywizji Bezpieczeństwa
i przemianowywano na Sicherungsbataillone (co wiązało się również ze zmianami organizacyjnymi wewnątrz jednostek).
Jako pododdziały powstające w ramach IX (i późniejszych) fal mobilizacyjnych oraz biorąc pod uwagę
ich drugorzędne znaczenie, były gorzej umundurowane, wyposażone, uzbrojone oraz wyszkolone.
Na porządku dziennym było wykorzystywanie w nich broni zdobycznej.

II. Zadania

Do zadań Landesschutzen należało pełnienie służby na terenach Rzeszy oraz okupowanych,
a w szczególności:
• ochronach obiektów i urządzeń wojskowych,
• ochrona ważnych obiektów i urządzeń drogowych, kolejowych, wodnych oraz zakładów przemysłu wojennego
• ochrona obozów jenieckich,
• służba garnizonowa.

Żołnierze Landesschutzen-Battailon XIII pełnią wartę na terenie AWF w Warszawie
Album zachowanych fotografii ze służby żołnierzy Landeschützen-Kompanie 52/VI w Polsce, w linku poniżej:
http://www.1944.pl/galerie/fototeka/autor/141


W celu ich realizacji bataliony Ldschtz często dzielone były na poddziały wielkości plutonów.
Żołnierze obrony terytorialnej nie brali udziału w żadnych walkach na froncie. Z tego powodu zasadniczo frontowi żołnierze odnosili się z pogardą do żołnierzy obrony terytorialnej, przezywając ich "Schützenbrüder" (bractwo strzeleckie / klub strzelecki).

III. Barwa i broń

Ze względu na pełnioną służbę żołnierzom LSB nie zawsze wydawano pełne wyposażenie – na fotografiach brak puszek na maski przeciwgazowe, łopatek, płacht namiotowych i jak w przypadku jednostek armii rezerwowej często nosili tylko jedną ładownicę na amunicję. Wczesne zdjęcia często pokazują tych żołnierzy bez naramienników na bluzach / płaszczach.
Zużycie odzieży w tych jednostkach było mniejsze niż w pododdziałach frontowych zatem nawet
w późniejszym okresie wojny żołnierzy wykorzystywali wcześniejsze modele mundurów.

Jedynym elementem umundurowania odróżniającym żołnierzy Landesschutzen od pozostałych żołnierzy piechoty Wehrmachtu był monogram jednostki noszony na naramiennikach (we wczesnym okresie wyszywany na nim, później w postaci wsuwki – a w przypadku oficerów / starszych podoficerów w formie metalowych wpinek).


Zawsze był on dwurzędowy i składał się z litery „L” (gotyckiej lub arabskiej) oraz numeru batalionu:

• we wcześniejszym okresie bataliony numerowane były cyframi rzymskimi:

• następnie zaś numerami arabskimi



IV. Historia Landesschutzen Battalion 996

Od 1942 Generalna Gubernia stanowiła odrębny okręg wojskowy z siedzibą dowództwa w Krakowie. Dowodził nim ostatecznie generał S. Haenicke (Wehrkreis Generalgouvernement; WKGG). Dowództwu okręgu podlegały Główne Komendantury Polowe w poszczególnych dystryktach (Oberfeldkommandantur; OFK). Wach-Regiment „Warschau” (Pułk Wartowniczy „Warszawa”) został utworzony rozkazem z dnia 24 kwietnia 1940 roku, na terenie II Okręgu Wojskowego (Brandenburgia), następnie przeszedł pod dowództwo Obszaru Wojskowego GG. Dowódca pułku podlegał bezpośrednio dowódcy wojskowemu Generalnej Guberni.

Landesschutzen Battalion 996 został oficjalnie utworzony rozkazem z dnia 5 lipca 1941 roku, na terenie Generalnej Guberni. Powstał z rozformowanego w dniu 13 czerwca 1941 roku I. Batalionu Wach-Regiment „Warschau” (3 kompanie). Ponieważ stacjonował on wraz z 997. LSB i 998. LSB, w Warszawie i jej okolicach podlegał Oberfeldkommandantur Warschau (z siedzibą dowództwa w Warszawie). Był skoszarowany w budynku szkoły na ul. Grottgera. Bataliony strzelców obrony terytorialnej 996, 997 i 998 stacjonujące na terenie Generalnej Guberni zasilone zostały po zajęciu zachodniej Ukrainy również ukraińskimi obywatelami polskimi oraz Polakami, którzy przyjęli niemiecka listę narodowa, służyli w niej także Litwini, Łotysze.
W Powstaniu Warszawskim 996. LSB został użyty pod koniec sierpnia w natarciu na Mokotów (po wycofaniu RONA do Puszczy Kampinoskiej), jako wzmocnienie grupy bojowej „Rohr” (zgrupowanie I, do którego zadań należało opanowanie Miasta ogrodu Czeniaków i nawiązanie łączności bojowej ze zgrupowaniem policji Hahna w al. Schucha oraz obserwowanie działań „Baszty” na Mokotowie).
W dniu 1/10/1944 996.LSB liczył 280 żołnierzy. Po upadku obrony Warszawy w styczniu 1945 roku batalion został rozwiązany.

W naszej grupie temat Landesschutzen realizujemy jako kolejny projekt:


Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hubertus1656



Dołączył: 12 Kwi 2014
Posty: 1

PostWysłany: Czw Kwi 14, 2016 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas są pewne kontrowersje:różne źródła podają iż pod Wygodą dzisiejsza DW80-1 na Puławy,młyn Sucheckich zachowany do dziś pozycje obsadzał 994 lub 944 batalion ochronny,rozbity 29.07.1944.

Jesteście w stanie odgadnąć która to faktycznie jednostka tam była?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Kwi 15, 2016 8:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hubert,
na szczęście kontrowersji nie ma! Ty piszesz o jednostce, która w czasie ofensywy radzieckiej ’44’ rozbudowywała i obsadzała umocnienia Przedmościa, na „Waszym” odcinku, my zaś skoncentrowaliśmy się na jednostce, która w okresie okupacji niemieckiej pełniła służbę patrolową i wartowniczą w rejonie jego obiektów. To były dwie różne jednostki.

Wracając do tego co napisałeś – z pewnością chodzi o Sicherungs-Bataillon 944. (czyli Batalion Ochrony 944.). Został on utworzony 21 marca 1943 roku w Warszawie z czterech kompanii I. batalionu 613. Zapasowego Pułku Piechoty.
Sicherungs-Bataillonen, czyli Bataliony Ochrony (inaczej tłumaczone jako Bataliony Bezpieczeństwa) były jednostkami Wehrmachtu, które zaczęto tworzyć w 1941 roku, po rozpoczęciu inwazji na ZSRR. W pierwszym etapie z pododdziałów trzeciorzutowych. W późniejszym okresie powoływano do służby w nich żołnierzy z jednostek zapasowych (w ramach przygotowania do służby frontowej) oraz z Landesschutzen (o czym pisałem w poście przewodnim).
Ich zadaniem było zabezpieczanie zaplecza frontu (Rückwärtiges Heeresgebiet) - w tym m.in. zwalczanie lokalnej partyzantki. W późniejszym okresie wojny często angażowane do walk na froncie.
Sicherungs-Bataillon 944. w lecie 1944 roku działał na Przedmościu Warszawskim, został rozbity zimą 44/45 na linii Wisły i w tym momencie oficjalnie rozwiązany.

Natomiast coś takiego jak Batalion Ochrony 994. (Sicherungs-Bataillonen 994.) w ogóle nie istniało. Owszem, był Landesschutzen-Bataillon 944., ale powstał on 5 lipca 1941 roku w Krakowie (w sile 3 batalionów). W 1945 roku, w wyniku walk w tym mieście poniósł ciężkie straty i został przeniesiony na Węgry.
Zatem nie mógł w żadne sposób w interesującym nas okresie znaleźć się pod Warszawą.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Kwi 30, 2016 10:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hubert,
projekt 944. Batalionu Ochrony powoli nabiera rumieńców – na wizytę u Was za tydzień będziemy gotowi!

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bjar_1



Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 339
Skąd: MG

PostWysłany: Pią Maj 13, 2016 12:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 1944/45 roku Strzelcy Krajowi byli nagminnie wykorzystywani do zapychania dziur w stanie osobowym "frontowych" jednostek piechoty - stąd tak wiele nieśmiertelników Ld.Schtz. na polach bitew I.1945 roku i w mogiłach, podczas ekshumacji szczątków żołnierzy.
_________________
Stabskp./Gren. Rgt. 506
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum