Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przegląd na szczeblu kompanii Wehrmachtu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Kwi 30, 2016 9:56 am    Temat postu: Przegląd na szczeblu kompanii Wehrmachtu Odpowiedz z cytatem

Wszystkim, którzy wiedzą, że armia niemiecka nawet w późnym okresie IIWŚ opierała się na silnie zakorzenionym porządku i dyscyplinie, polecam poniższy post. Jest on tłumaczeniem fragmentu poradnika dla szefów kompanii, napisanego w 1942 roku przez Hans Rödel'a (który na pewnym etapie swojej kariery wojskowej był Hauptfeldwebel'em) “Hilfsbuch für den Hauptfeldwebel”.
W swojej pracy odnosił się on m.in. do obowiązujących w WH regulaminów i instrukcji, których brzmienie nie było zmieniane od przed wojny (stąd występują w niej pewne anachronizmy, gdy spojrzeć na nią z perspektywy późniejszego okresu wojny).

Inspekcja (zakres elementów poddawanych kontroli w trakcie jej trwania)

Wygląd zewnętrzny
: ręce i paznokcie czyste, twarz starannie ogolona, włosy regulaminowo obcięte, dłonie bez obrączek / sygnetów, oraz zegarków naręcznych.
Bielizna: każdorazowo przed inspekcją zmieniana na czysty komplet: koszula, podkoszulek, kalesony / majtki i skarpetki. W koszuli wszystkie guziki muszą być przyszyte i zapięte, tak jak i tasiemki do mocowania bielizny w spodniach. Podkoszulek wciągnięty w majtki, a majtki wciągnięte w spodnie. Skarpetki starannie zacerowane.
Spodnie: starannie wyprasowane, wszystkie guziki przyszyte (także w kieszeniach) i zapięte, rozporek zapięty. Czyste szelki właściwie przymocowane, pętelki do mocowania bielizny przyszyte. Dopuszczalna zawartość kieszeni: czysta chustka do nosa, nożyk, komplet do szycia, zapałki, mały portfel.
Bluza: podkołnierzyk właściwie przymocowany, rękawy zapięte na guziki, naramienniki prawidłowo przypięte (jeżeli na naramienniki założone są wsuwki z numerem batalionu, powinny być założone prawidłowo, a nie odwrócone), wewnętrzne szelki prawidłowo założone, haki do pasa głównego przeciągnięte przez otwory w bluzie, w ten sposób, żeby pas znajdował się między dwoma najniższymi guzikami zapinającymi bluzę (dot. bluz zapinanych na 5 – guzików). Dopuszczalna zawartość kieszeni: Soldbuch w lewej kieszeni na piersi, książeczka strzelań oraz tablice strzelań w lewej, dolnej kieszeni bluzy.
Obuwie: wyczyszczone, natłuszczone i wypolerowane. W przypadku trzewików sznurowadła (wykonane z rzemienia) uczernione, zawiązane prawidłowo i schowane. Niesplątane.
Pas: wyczyszczony, strona zewnętrzna poczerniona, tak jak i język klamry. Pas lekko opina bluzę. Ładownice na pasie. Końce pasków zapinających komory ładownic schowane. W lewej ładownicy amunicja, w prawej wypełnienie drewniane.
Ułożenie wyposażenia na pasie od lewej strony do prawej: ładownica lub futerał z lornetką (taśma nośna futerału lornetki pod taśmą puszki na maskę pgaz), hak do pasa głównego, prawe „ucho” chlebaka, trok płachty namiotowej, hak chlebaka, hak do pasa głównego, hak puszki na maskę pgaz, lewe „ucho” chlebaka, prawe „ucho” futerału na łopatkę, hak do pasa głównego, bagnet w żabie, lewe „ucho” futerału na łopatkę, ładownica na amunicję i jeżeli na stanie żołnierza jest mapnik, to pod ładownicą. Trok zapinający futerał na łopatkę powinien być zapięty na bagnecie. Łopatka nie powinna wystawać z futerału.
Chlebak: napełniona manierka wraz z przymocowanym do niej kubkiem powinna być przytroczona po prawej stronie, menażka po lewej stronie, tak by trok przechodził przez środek jej pokrywy, a zapięcie troka było na zewnątrz.
Maska przeciwgazowa: taśma nośna puszki przełożona przez prawe ramię i tak ściągnięta, żeby nie uderzała o menażkę, ale również by nie była zbyt ciasna. Na wewnętrznej stronie pokrywy puszki etykieta imienna użytkownika, w pudełku zapasowe wkładki przeciwpotne.
Płachta namiotowa: prawidłowo zrolowana, tak by jej szerokość wynosiła ok. 25 cm. Torki ściągnięte możliwie ściśle, klamerki skierowane w stronę ciała.
Hełm: krawędź fasunku 1 cm nad brwiami, wnętrze hełmu czyste, końcówka paska schowana, klamerka po lewej stronie (chyba, że żołnierz jest leworęczny).
Karabin i bagnet: starannie wyczyszczone, naoliwione, prawidłowo złożone. Kolba zakonserwowana.
Amunicja: czysta, lekko naoliwiona.
Strój sportowy: góra spodni schowana pod bluzą.
Książeczka strzelań: okładka książeczki strzelań i tabeli strzelań obłożona w niebieski papier. Na okładce każdej z nich przyklejona etykieta imienna użytkownika. Książeczka strzelań winna być noszona w lewej, górnej, kieszeni bluzy (moja uwaga: w czasie wojny „Siessbuch”, w formie książeczki, zastąpiony został przez dodatkowe 4 strony wklejane do Soldbucha!)
Soldbuch: w okładce, przenoszony w górnej kieszeni bluzy. W okładce nie powinny znajdować się inne dokumenty.
Okulary: pojemnik na okulary / okulary od maski pgaz winien być przenoszony w prawej kieszeni spodni.
Nieśmiertelnik / torebka na nieśmiertelnik: wraz z nieśmiertelnikiem winna być zawieszona na szyi i noszona na koszuli.
Wszystkie elementy umundurowania i wyposażenia powinny być w starannie wyczyszczone i w stanie nadającym się do użytku. Zwłaszcza elementy skórzane winny być starannie zakonserwowane. Każdy z w/w elementów powinien być oznaczony etykietą imienną użytkownika (jej brak lub uszkodzenie powinno być niezwłocznie uzupełnione).

Przed inspekcją (zakres czynności dokonywanych przed przystąpieniem do przeglądu)

Po stanięciu kompanii do przeglądu, szef kompanii, dowódcy plutonów oraz starsi podoficerowie, sprawdzają następujące rzeczy:
1. rozmieszczenie oporządzenia na pasie,
2. paski zapinające ładownic schowane pod pas, taśma nośna puszki na maskę pgaz nie jest poskręcana,
3. czy bagnet jest prawidłowo zawieszony, nasmarowany tak by nie było na nim nadmiaru smaru, a trodel zawiązany zgodnie z przepisami,
4. prawidłowe założenie hełmu, ustawienie stóp, zawiązanie trzewików (ze schowanymi sznurówkami).
Podoficer odpowiedzialny za umundurowanie sprawdza czy mundur jest prawidłowo założony, tak by nie powstawały na nim zbędne zmarszczki (które trzeba wygładzić), podkołnierzyk jest prawidłowo zamocowany, pas znajduje się na właściwym miejscu.
Na koniec szef kompanii sprawdza: czy kołnierz jest prawidłowo zapięty, mundur zapięty jest na wszystkie guziki i jeszcze raz przegląda cały mundur.

Spadochroniaże Wehrmachtu w trakcie inspekcji umundurowania

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sepp



Dołączył: 30 Maj 2011
Posty: 316

PostWysłany: Sro Maj 04, 2016 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

HA!!! Spiess z Fallschirmschützenabzeichen des Heeres! Very Happy
_________________
Lokalny watażka Sepp Knoche



War does not make one great
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum