Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pas główny z klamrą (Koppel und Koppelschloss)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Lut 05, 2007 12:22 pm    Temat postu: Pas główny z klamrą (Koppel und Koppelschloss) Odpowiedz z cytatem

O zastosowaniu pasa głównego chyba pisać nie muszę, bo jest to chyba dla każdego, kto choć otarł się o tematykę związaną z wojskowości wręcz oczywiste Wink
Niemcy w czasie II WŚ produkowali pasy główne generalnie w kilku odmianach, których różnice wymuszone były względami ekonomicznymi. Idąc zgodnie z chronologią:

1) pas skórzany z wszytym węższym paskiem z dziurkami na bolce klamry – wykonany z grubej (min. 4 mm grubości) skóry licowej i szerokości 4,4 cm. Mizdra (zamsz) była starannie szlifowana i barwiona na czarno, zaś lico które miało kontakt z mundurem pozostawiano w naturalnym kolorze.



I tu mała uwaga, która nie tylko dotyczy niemieckiego pasa głównego: większość niemieckiego oporządzenia z okresu II WŚ produkowana była ze skóry licowanej, w ten sposób by strona mizdry (zamszu) była na wierzchu, zaś kontakt z mundurem miało lico. Z jednej strony zabezpieczało to elementy munduru przed wycieraniem się w miejscu kontaktu ze skórzanym oporządzeniem, a po za tym mizdra jest bardziej odporna na efekty oddziaływania wody i słońca (nie pęka).
W tym typie pasa zaczep klamry wszyty był w ten sposób, że przycięty, mały fragment pasa (szeroki na 3,5 cm i długi na 8 cm) zaginano i zszywano z drugiej strony. W tym miejscu, na oryginalnych pasch można znaleźć sygnaturę jego producenta.
Na drugim końcu pasa od wewnątrz doszyty do niego był węższy kawałek skóry (szerokości 3,5 cm i długości 20 cm) z 7 parami oczek na bolce klamry – służył on do regulowania obwodu pasa.
Na tym końcu pasa w oryginalnych egzemplarzach można znaleźć wytłoczony jego rozmiar.
Do tego typu pasa klamra wyposażona była w dodatkowy kawałek skóry, na której wytłoczona była sygnatura jej producenta. Ten skórzany element z jednej strony zabezpieczał przed przypadkowym wysunięciem się bolców klamry z pasa, a po za tym modelował ułożenie pasa na sylwetce.

2) pas parciany – pierwotnie produkowany dla jednostek niemieckich walczących w Afryce Północnej, następnie ze względów ekonomicznych jego produkcję kontynuowano. Jeżeli chodzi o jego budowę , to skonstruowany był w taki sam sposób jak wyżej opisany pas skórzany (zaczep klamry zaszywany, dodatkowy pasek z dziurkami do klamry).
Klamra do niego mogła być ze skórzanym elementem, ale mogła też być już bez niego.


3) uproszczony pas skórzany – różnił się od poprzedniego modelu pasa skórzanego, brakiem dodatkowego paska z dziurkami na bolce klamry – wchodziły one bezpośrednio w skórę pass. Klamra już definitywnie bez doszytego skórzanego elementu.


4) pas wykonany z presstofu.- barwiony z jednej strony na czarno
Presstof (pol. preszpan) wielowarstwowa mocno prasowana droga tektura (surowcem jest papier) grubości od 0,1mm do 4mm, trudno nasiąkalna, niezwykle gładka, posiadająca dużą wytrzymałość mechaniczną na ścieranie i zginanie
Zaczep klamry nie był wszywany, ale przynitowywany do końca pasa. Znów pojawił się pasek z otworami na bolce klamry. Ten model pasa ze względu na zastosowany materiał do jego produkcji - charakteryzował się niską wytrzymałością w warunkach bojowych.

Z presstof’u produkowano również inne elementy niemieckiego wyposażenia, ale to opiszemy w innym wątku Wink

Jeżeli chodzi o klamry niemieckie, w okresie II WŚ funkcjonowało bardzo wiele ich odmian, w związku z tym, tylko zaznaczające temat, powiem, że generalnie rozróżnić należy klamry stalowe oraz aluminiowe. Mogły one być wyposażone w skórzany element i malowane farbą w kolorze felgrau. Oto jeden z istniejących modeli:



Najprostsza metoda wykonania we własnym zakresie repliki niemieckiego pasa głównego (przydatna też generalnie przy wykonywaniu innych elementów skórzanych do niemieckiego ekwipunku):
- nabyć pas skórzany NVA (z demobilu armii NRD) – w odpowiednim dla siebie rozmiarze,
- wycięcie i wyrzucenie zaczepu do pierwotniej klamry,
- odprucie dodatkowego paska z otworami na bolce klamry,
- zabarwienie mizdry czarnym barwnikiem do skóry zamszowej firmy Renoskór Eko – ze względu na jakość skóry polecam barwić trzykrotnie, a nie dwu jak jest napisane na opakowaniu – widać, że NRD-owska skóra słabo chłonie ten barwnik,
- przycięcie i wszycie właściwego zaczepu do klamry (wszywamy białą dratwą szewską – przedtem najlepiej wykonać otworki cienkim bolcem, a zakładkę wraz z pasem skleić taśmą do mocowania wykładzin – łatwiej się szyje, bo całość nie rozłazi nam się ciągle w rękach),
- wszycie po przeciwnej stronie paska z otworami na bolce klamry,
- przygotowanie i doszycie z dodatkowego kawałka skóry jako elementu do klamry (w odpowiednią replikę klamry można zaopatrzyć w wielu różnych miejscach, więc chyba nie ma sensu na ten temat się rozpisywać),
- porządne zapastowanie na czarno gotowego pasa – jest to konieczne, bo po barwieniu skóra ma odcień niebiesko-grantowo-czarny (i tu uwaga – nie zakładajcie pasa póki pasta nie wyschnie i go porządnie nie wytrzecie z jej nadmiaru, bo poplamicie sobie mundur).

Minusem opisanego powyżej sposobu, jest to, że otrzymujemy pas w drobnych szczegółach różny do oryginału:
- wewnętrzna strona (lico) jest czarna – w oryginale powinna pozostać w kolorze naturalnym – to efekt wywrócenia pasa – ale powiedzmy, że tego nie widać, więc to nie jest szczególnie poważny moim zdaniem problem,
- mizdra nie jest tak ładnie gładka jak w oryginalnych pasach – to jest zagadnienie techniczne, z którym nie mogłem sobie niestety poradzić. Widać, że NRD-owska skóra była kiepsko wyprawiana, bo przy szlifowaniu (próbowałem różnymi grubościami papieru ściernego) kruszy się na dość duże kawałki. Jedyne sposób, to cierpliwie pastować pas kolejnymi warstwami i polerować – to daje dobre efekty.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lut 06, 2007 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tutaj zdjęcia mojego pasa wykonanego wyżej opisaną metodą - sami oceńcie efekt Wink


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Nie Kwi 29, 2007 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja za to polecam szyć pasy od podstaw z nowej skóry, wystarczy poszukac rymarza ktory sprzedaje skore w dobrych cenach. Mój pas szyty był przez kolege (ja bardziej w tkaninach i ciezkim sprzecie dłubie a on to zrobił ładniej niz ja bym dał rade ; p ) a kosztował mnie 50 zł za skóre, org hak aluminiowy i pare gorszy za wykonanie, moim zdaniem efekt jest znakomity a cena w porównaniu z pasem nrd to w ogóle bajka. Fotki dam jutro bo mam remont i w dość polowyc warunkach siedze a i jak dopaść pas i kabel z aparatu nie mam jak ; )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Kwi 30, 2007 8:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fakt – pas szyty od podstaw to rozwiązanie znacznie lepsze – teraz na pewno na takie rozwiązanie bym się zdecydował! Smile
Ale czego by nie powiedzieć – bardzo ładne pasy poźnowojenne (bez dodatkowego paska na bolce klamry) można zrobić z pasów głównych CSLA – a ponieważ są one stosunkowo tanie (29 PLN), więc cena do jakości jest w bardzo dobrym stosunku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Pon Kwi 30, 2007 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem





Obiecane zdjęcia detali pasa ; ) Od środka jest w kolorze naturalnej jasnej skóry chociaz ciemnieje powoli od uzytkowania (nie bede go napuszczał zadnym tłuszczem czy olejem bo to później znajdzie sie na moim mundurze ;p)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Maj 01, 2007 8:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Badzo ładnie Ci wyszedł! Smile
Czym barwiłeś mizdrę - RENOSKÓR'EM EKO?

Ja swój po zabarwieniu mizdry przepastowałem na czarno i mimo wcześnieszych obaw nie brudzi na szczęście munduru Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 10:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Barwił kumpel takze nie wiem, mowil cos o czernidle do skóry wcieranym ręcznie, ale glowy nie dam.

ps:

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Lip 06, 2007 12:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W załączeniu cztery zdjęcia porównujące szczegóły wykonania oryginalnych pasów parcianych Wehrmachtu:



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 12:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam do Was pytanie – jakich klamer używacie przy swoich pasach głównych?
Pytam, ponieważ od początku używaliśmy w grupie takich klamerek:
http://www.allegro.pl/item223231522_niemiecka_klamra_wehrmacht_taniocha_.html
które po wyczyszczeniu z tej „niby patyny” i pomalowaniu na feldgrau nieźle się prezentowały (co prawda nie do końca trzymają wymiar, ale jest to niewielki mankament).
Niestety w ostatnim czasie aż w dwóch z takich klamer (w Łukasza i mojej) rozwaliło się to dwubolcowe zapięcie (wykruszył się jeden bolec) wchodzące w pomocniczy pasek do regulacji obwodu. I teraz nie wiem za jaką repliką się rozejrzeć, żeby już nas podobny problem nie spotkał. Z góry dziękuję Wam za pomoc.

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 12:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgaduje że chodzi wam raczej o późniejsze, stalowe klamry. W takim razie uderzajcie do Hero, maja piekne stalowe, tłoczone i lakierowane klamry po 60 zł, osobiscie je widziałem i są naprawde fajne, no i nie lamią się, posiadam od nich klamre SS i tez rewelacja :]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 12:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oschutze – dzięki za podpowiedź – trafiłeś – potrzebujemy stalówek – a 60 PLN to rzeczywiście nie są straszne pieniądze – z tym, że malowanie to już sobie pozostawiamy, bo mamy ładnie dobraną farbę.
Rozumiem, że kontakt z nimi tylko telefonicznie przez Dział Historyczny? Czy jest inny sposób kontaktu np. przez mail?

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oschutze



Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 328

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 1:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej pogadaj z Albertem, bo z Hero bezposrednio kontakt to jak krew z nosa, ale on ma do nich dostep taki ze moze tam w kazdej chwili zajść i kupic wam od reki a klamer raczej maja na stanie dużo.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 1:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oschutze - dzięki za wskazówkę! - już Alberta skrobnąłem Wink

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Panzergrenadier



Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 22

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Hindus dobrej jakości pasy posiada xmagnus z allegro ja jego pas posiadam i jestem zadowolony jakośc wykonania prawidłowa i sie sprawdza w terenie a trochę reco w nim przelatałem ostatnio na Helu kumple sciagali mnie z pola bitwy za niego jako rannego i się sprawdził cena to 95 zł +koszty wysyłki ale warto

Pozdrawiam
Grzegorz SGRH "FESTUNG BRESLAU"

_________________
Tam gdzie pojawi?y si? Tygrysy Alianci ......[*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Grzegorz!
Jeżeli chodzi o pasy to nie ma najmniejszego problemu u nas w grupie, bo po za mną wszyscy mają pasy szyte od podstaw przez naszego kolegę (i trudno mi wyobrazić sobie lepszą replikę Wink, a ja mam konwersję z CSLA, a drugi z NVA. Problem mamy natomiast z klamrami.

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Następny
Strona 1 z 13
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum