Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sylwetki dowódców - Hyazinth Graf Strachwitz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Historia 130. Panzer-Lehr-Division
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Lut 14, 2007 3:01 pm    Temat postu: Sylwetki dowódców - Hyazinth Graf Strachwitz Odpowiedz z cytatem

Pułkownik Hyazinth Graf Strachwitz von Gross-Zauche und Camminetz

Pułkownik Stachwitz urodził się 30 lipca 1893 roku, na Górnym Śląsku. Ukończył szkołę wojenną w Berlinie i w 1912 roku został przydzielony do Pułku Gwardii jako oficer.
Już na początku I WŚ jako młody oficer został wzięty do niewoli i spędził w niej czas do końca wojny, oczekując na wykonanie wydanego na niego wyroku śmierci (został złapany w cywilnym ubraniu podczas patrolu rozpoznawczego, głęboko na tyłach wroga). W każdym razie przedtem zdążył jeszcze dosłużyć się Krzyża Żelaznego I i II klasy.
Po wojnie Strachwitz czynnie uczestniczył w obronie Śląska przed Polakami. Potem porzucił karierę wojskową (przeszedł do rezerwy) i zajął się majątkiem rodzinnym (Grosstein). Jako oficer rezerwy brał jednak udział w ćwiczeniach 7 Pułku Kawalerii, a w latach 30-stych 2 Pułku Pancernego, w którym służył w czasie wojny w Polsce, Francji i na Bałkanach. Brał udział w wyścigu do Belgradu wiosną 1941 roku.
W czasie inwazji na ZSRS Strachwitz (już w randze majora) dowodził pierwszym batalionem w 2 Pułku Pancernym. Otrzymał za to 25 sierpnia 1941 roku Krzyż Rycerski. A następnie, 13 Listopada 1942 został 144 żołnierzem odznaczonym Liśćmi Dębowymi do KR, dowodząc już całym 2 Pułkiem Pancernym. W czasie walk pod Stalingradem jego pułk zniszczył 105 radzieckich czołgów, samemu nie ponosząc żadnych strat. Sam Strachwitz został szczęśliwie dla niego, ciężko ranny i ewakuowany zanim kocioł stalingradzki został zlikwidowany przez Sowietów.
Od stycznie 1943 roku „Pancerny hrabia” jak przezwano Strachwitz ze względu na swoje arystokratyczne pochodzenie i sukcesy swojego pułku, awansowany został do rangi pułkownika i powierzone mu zostało dowództwo Pułku Pancernego „Grossdeutschland”. Zaraz potem 28 marca 1943 otrzymał również Miecze do KR za udział w odbiciu Charkowa.
W listopadzie 1943 roku Strachwitz składa dowodzenie Pułkiem Pancernym „GD” – oficjalnie z powodów zdrowotnych. Faktycznie jednak powodów jego odwołania upatrywać należy w konflikcie pomiędzy nim, a dowódcą Dywizji Pancernej „GD” generałem broni „Dziadkiem” Hoernlein’em. Strachwitz był zręcznym dowódcą, dobrym taktykiem na szczeblu dowodzenia batalionem i pułkiem, ale był również mało elastyczny oraz zamknięty na kompromisy.
Wiele źródeł podaje, że „Pancerny hrabia” w okresie od 8 czerwca do 23 sierpnia 1944 roku dowodził 130.PanzerLehrDivision w Normandii, gdzie zastąpił na tym stanowisku gen. F. Bayerlein’a. Na pewno w sierpniu w trakcie inspekcji frontu w Kurlandii uległ wypadkowi samochodowemu, w którym odniósł rany (sumie był już w czasie wojny ranny 13 razy). Mimo to do linii wrócił dość szybko i w styczniu 1945 roku, po promocji do stopnia Generalleutnant (generała broni), podjął się zadania obrony rodzinnego Śląska. Pomimo problemów zdrowotnych (nie mógł chodzić) dowodził swoimi oddziałami bardzo sprawnie. Dbał też o swoich ludzi. Za wszelką cenę starał się poprowadzić swoje oddziały na zachód tak by uniknęły sowieckiej niewoli i mogły poddać się Amerykanom.
Strachwitz w czasie wojny stracił dwóch synów oraz żonę. Po opuszczeniu obozu jenieckiego osiedlił się w RFN (na Śląsk nie miał już po co wracać). Następnie wyemigrował do Syrii gdzie pomagał organizować siły zbrojne. W 1951 roku osiedlił się w Bawarii, gdzie mieszkał do chwili swojej śmierci 25 kwietnia 1968 roku. Był jednym z 27 niemieckich żołnierzy odznaczonych Brylantami do KR (11 numer nadania).



Strachwitz (jeszcze w randze) pułkownika, w trakcie uroczystości nadawania Krzyża Rycerskiego jednemu z oficerów swojego pułku

portret studyjny Strachwitza w prywatnie wykonanej dla niego furażerce wojsk pancernych obszytej czarnym futrem, widać również wstążki od Medalu za Walki na Froncie Wschodnim, Krzyża Żelaznego II kasy za I WŚ z powtórnym nadaniem w II WŚ oraz Krzyż Rycerski Żelaznego Krzyża z Liśćmi Dębu

to późniejszy portret Strachwitza – ma już Miecze do KR

a tu w swojej futrzanej furażerce na „zdjęciu frontowym”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Historia 130. Panzer-Lehr-Division Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum