Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Produkty STURM'a - moje wrażenia
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20, 21, 22  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jarlslav



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 27

PostWysłany: Pią Kwi 24, 2009 10:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamierzam kupić kangurkę w platanie lub dębie na wierzch (obecnie mam rosyjską bluzę SPECNAZ'u z kapturem - kangurkę w kamuflażu izlom, która fantastycznie udaje kangurkę niemiecką) - a zimą parka. Na bardzo letnie dni kupię właśnie bluzę groszkową. Na imprezach airsoftowych coraz bardziej zwraca się uwagę na umundurowanie i wyposażenie historyczne (Airsoft History). Stąd taka orientacja.

Szczerze mówiąc - wszystkie te produkty planuję kupić produkcji Sturm'a.
To chyba są produkty Sturm'a?:
http://photos01.allegroimg.pl/photos/oryginal/614/79/08/614790819
http://www.sklepmilitarny.eu/aukcjesklep/dotbl1.jpg
http://photos01.allegroimg.pl/photos/oryginal/617/76/81/617768117
http://www.koszary.pl/parka-sumpftarn/sumpf2.jpg

_________________
Pozdrawiam,
Jarl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Kwi 24, 2009 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Sorry, Hindus, ale to co piszesz, to mity, tyleż często powtarzane, co nieprawdziwe. Długość rękawów w stosunku do bluzy była tak różna, że w tej chwili co egzemplarz, to te proporcje wypadają inaczej - dotyczy to dokładnie KAŻDEGO modelu bluz polowych WH (no chyba, że mówimy o bluzach pancerniackich).

Słusznie – zbyt jednostronnie podszedłem do zagadnienia. Aczkolwiek ja pozwolę sobie nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że są to
Cytat:
mity, tyleż często powtarzane, co nieprawdziwe

Owszem w bluzach polowych Wehrmachtu rzeczywiście długość rękawów bywała różna – ale proporcja „korpus krótszy niż rękawy” była swego rodzaju kanonem wizerunkowym (jak byśmy to obecnie określili), który wśród żołnierzy obowiązywał przez całą niemal wojnę i do którego dążyli oni np. poprzez nagminne skracanie bluz, które fabrycznie miały korpus dłuższy niż rękawy. Stąd był on bardzo popularny.
Na potwierdzenie garść zdjęć z różnych okresów wojny.












Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Kwi 25, 2009 7:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze kilka zdjęć dla uzasadnienia mojego stanowiska, że stwierdzenie iż krój niemieckich mundurów „korpus krótszy niż rękawy” to nie błędny stereotyp, ale bardzo popularny w ciągu całej wojny fason, od którego oczywiście zdarzały się odstępstwa.
Co ważne nie tylko żołnierze, ale również oficerowie według tego wzorca szyli sobie mundury…


















Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jarlslav



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 27

PostWysłany: Pon Kwi 27, 2009 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdecydowałem się na mundur M40 produkcji firmy Sturm!

Mundur zostanie obszyty specjalnie dla mnie w stopniu SS-Schütze, dywizja "SS-Wiking" (Ärmelband + patka na kołnierzu - drakkar).

Może nie wypada na tym forum robić reklamy, ale proces uzgodnień i otwartość Panów z "Rekonstrukcja.pl" to rzadko spotykany poziom!

Bluzy jeszcze nie mam, ale już cieszę się jak dziecko! Very Happy

_________________
Pozdrawiam,
Jarl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
henry99



Dołączył: 30 Lip 2007
Posty: 180

PostWysłany: Pon Kwi 27, 2009 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do drakkaru..
Nie widziałem ani JEDNEGO zdjęcia, gdzie żołnierze "Wikinga" nosili by właśnie tę patkę. Została ona zaprojektowana, jednak nigdy jej nie wprowadzono do użytku... Nawet jeśli już, to z pewnością była to wesoła twórczość żołnierza. W sumie sprawa ma się podobnie jak u Walonów i ich krzyża burgundzkiego (całe jedno zdjęcie widziałem z taką patką).
Ponadto nie wiem czemu dywizja ta miałaby stosować te patki, ponieważ składała się ona z ludzi pochodzenia germańskiego (wszyscy "aryjczycy" mieli prawo noszenia patek z runami Sig).
I wracając do kolejnej kwestii: Dywizja "Wiking" była uważana za jedną z elitarnych dywizji jak LAH, Das Reich, Totenkopf, w związku z tym dostawy nowego umundurowania i wyposażenia były tam dostarczane częściej (tzn. że Twoją 5 razy zużytą w boju kurtkę M40 zamieniliby już pewnie na M43 Wink )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
retimnon



Dołączył: 02 Wrz 2008
Posty: 69

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2009 10:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I jeszcze kilka zdjęć dla uzasadnienia mojego stanowiska, że stwierdzenie iż krój niemieckich mundurów „korpus krótszy niż rękawy” to nie błędny stereotyp, ale bardzo popularny w ciągu całej wojny fason, od którego oczywiście zdarzały się odstępstwa.


Jeszcze raz, od początku.

Napisałeś, że rękawy krótsze od korpusu w bluzie Sturma są wadą.
To bzdura. Nie jest to absolutnie żadna wada, a przeświadczenie, że bluzy niemieckie (wszystkie lub większość) miały koprus krótszy niż rękawy to, podkreślam jeszcze raz, mit często powtarzany na forach rekonstrukcyjnych.

Powtarzam raz jeszcze - proporcje długości rękawów do bluzy były różne w różnych egzemplarzach, czego zresztą wyraźnie dowodzą załączone przez Ciebie zdjęcia. Wystarczy pominąć tendencyjne kółeczka (nie mówiąc już o tym, że w paru kółeczkach są rękawy k r ó t s z e niż korpus).

Kto chce, niech spojrzy na oryginalne bluzy Heer sprzedawane w tej chwili na germanmilitaria: http://www.germanmilitaria.com/Heer/05Uniforms.html

Otóż na 24 sprzedawane tam w tej chwili różne bluzy (nie liczę pancernych):
- 9 ma rękawy wyraźnie krótsze niż korpus,
- 11 ma mniej więcej równe, czasem ciut krótsze,
- 3 mają minimalnie dłuższe
- i cała 1 (słownie jedna) sztuka ma rękawy wyraźnie dłuższe.

To tyle w kwestii bardzo popularnego fasonu, od którego zdarzają się odstępstwa. 15% bardzo popularnego fasonu i 85% odstępstw.

_________________
FJR.1
www.rekonstrukcja.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2009 11:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kto chce, niech spojrzy na oryginalne bluzy Heer sprzedawane w tej chwili na germanmilitaria: http://www.germanmilitaria.com/Heer/05Uniforms.html


Akurat nie uważam Germanmilitaria.com jako dobrego źródła wiedzy statystycznej w tym zagadnieniu, bo posługując się tym argumentem w dziale Waffen-SS na 4 bluzy polowe (pomijając mundury kamuflażowe) 4 mają rękawy wyraźnie dłuższe niż korpus – więc 100%...
http://www.germanmilitaria.com/WaffenSS/01Uniforms.html

Co do bluz WH napisałeś, żę
Cytat:
cała 1 (słownie jedna) sztuka ma rękawy wyraźnie dłuższe.


według mnie to kwestia postrzegania – ale takie bluzy ja widzę tam 4

Cytat:
tendencyjne kółeczka


Kółeczka są tendencyjne, bo w tym celu je przecież tam umieściłem…

Pozostanę więc przy swoim stanowisku do czego mam prawo, gdyż mnie osobiście nie przekonałeś…

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
adam



Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 105

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2009 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyskusja na temat "długości rękawów" zawsze będzie mało precyzyjna z prostego powodu, oryginalne umundurowanie, w przeciwieństwie do tego szytego przez Sturma czy jakiegokolwiek innego obecnie szyjącego producenta była BARDZO zróżnicowana. Były mundury dla wysokich i chudych i dla wysokich i nie chudych, dla "standardowych" i nie. Sturm szyje mundury w rozmiarze 50, 52, 54 itd. zakładając, że ktoś kto ma 100 cm w klatce ma 170 cm wzrostu i rękaw długości 64 cm. Rekonstruktor, który ma 170 cm wzrostu i 120 cm w obwodzie nie znajdzie sobie odpowiedniej bluzy. Nie jest to zarzut pod adresem Struma, który szyje aby zarobic a nie bawić się z każdym jednym rekonstruktorem. Faktem jednak jest, że ktoś kto chce mieć dobrze dopasowany mundurek musi mieć sporo szczęścia lub poprawiać mundur u krawca.

Można znaleźć oryginalny mundur z dłuższymi rękawami oraz z nieco krótszymi. Rękaw nie miał mieć odpowiedniej długości w porównaniu do tuniki a odpowiednią długość do długości ramienia.

Dyskusja na temat "długości rękawów" musi uwzględnić również to że, bluza mundurowa to nie worek, bluza ma określony krój. Patrząc na bluzę z przodu można dojść do wniosku, że rękawy są krótsze niż tunika, patrząc na tę samą bluzę od tyłu można dojść do zupełnie preciwnych wniosków.
Rękaw jest tak wykrojony, że tył mankietu jest zawsze niżej niż jego przód. Dla odmiany przód tuniki jest o 5-6 cm dłuższy niż jej tył. Kawałek rękawa może więc być dłuższy a inny kawałek może być krótszy.

Zamast dyskutować czy rękawy były dłuższe czy nie i ile % miało dłuższe a ile nie trafniejsze będzie chyba dbanie o ta aby bluza mundurowa miała krótką tunikę sięgającą mniej więcej długości rękawa bo to jest sprawa bezdyskusyjna. Krótka znaczy naprawdę krótka. Pas mundurowy powinien znajdować się na żebrach Smile

Tyle teorii. W praktyce mundury były często fasowane z magazynu hurtowo jak leci bez zwracania uwagi na rozmiarówkę dzięki czemu praktyka potrafiła drastycznie rozmijać się z teorią lub probowała się do niej dopasować u koszarowego krawca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jarlslav



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 27

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2009 9:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

henry99 napisał:
Co do drakkaru..
Nie widziałem ani JEDNEGO zdjęcia, gdzie żołnierze "Wikinga" nosili by właśnie tę patkę....

I wracając do kolejnej kwestii: Dywizja "Wiking" była uważana za jedną z elitarnych dywizji jak LAH, Das Reich, Totenkopf, w związku z tym dostawy nowego umundurowania i wyposażenia były tam dostarczane częściej (tzn. że Twoją 5 razy zużytą w boju kurtkę M40 zamieniliby już pewnie na M43 Wink )


Wiem o tych sprawach i godzę się na to. Jak wiecie, wykorzystam bluzę do stylizacji w airsoftcie, a nie do rekonstrukcji. Gdy będę na to gotów by wziąć się za rekonstrukcję (bardzo bym chciał to kiedyś zacząć...), wymienię patkę z drakkarem na runy i będzie odpowiednia bluza na Barbarrosę. Very Happy

_________________
Pozdrawiam,
Jarl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jarlslav



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 27

PostWysłany: Sob Maj 09, 2009 4:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i mam moją piękną bluzę M40 Sturma w obszyciu SS-Schutze, Dywizja "Wiking". Prezentuje się bosko! Rewelacja! Nawet rękawy są dłuższe od korpusu!

Jest tylko jedna sprawa. Czy M40 Waffen SS miały zielone, czy czarne pagony?

Ja mam zielone.

_________________
Pozdrawiam,
Jarl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
henry99



Dołączył: 30 Lip 2007
Posty: 180

PostWysłany: Sob Maj 09, 2009 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czarne. Niezależnie od barwy broni, jednostki W-SS zawsze miały czarne pagony.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DyziK



Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 31

PostWysłany: Pon Sie 24, 2009 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stadler napisał:
Trzewiki sturma po jednym (niepełnym nawet) sezonie użytkowania.
Troszkę się rozklejają, u mnie jednak problem dotyczy... tylko jednego buta Very Happy Drugi sie trzyma dobrze.









trzyczęściowe trzewiki sturma po 2 sezonach ostrego używania :



jak się okazało one trzymają się na cieniutkiej warstwie kleju Confused mam nadzieję że uda się to jakoś poskładać do kupy ; ) na razie czekam aż wyschną bo po wizycie w okopach w Stępinie miałem w środku jeziorka Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Sie 24, 2009 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WOW! Dyzik, ale fajnie sobie ściorałeś buciory Wink Ale nie zazdroszczę Ci gdyż i ja tak mam Sad
_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Pon Sie 24, 2009 9:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze dziwiłem się czemu moje się tak dobrze trzymają, dobrze do czasu...
Na Stępinie w błocie został cały obcas prawego buta. Musiałem w "koszarach" reanimować bucik za pomocą wkrętów Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yossarian



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 2960

PostWysłany: Pon Sie 24, 2009 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MITEM JEST, że jest jakaś wersja poprawiona trzewików! Jeżeli poprawki zostały przez producenta dokonane to na pewno nie w samej konstrukcji buta, albo w doborze jakość skór do produkcji podeszwy.
Moje buty po każdej imprezie trafiają do szewca który je reanimuje jak się da, ale mam świadomość, że nieuchronny jest ten dzień kiedy już NIC nie da się z nimi zrobić po za wywaleniem na śmietnik, albo odesłaniu producentowi z ukłonami i pozdrowieniem. Generalnie to chyba najsłabszy element umundurowania produkcji STURM-a jakiego jestem posiadaczem.

_________________

Historia uczy nas tylko jednego, ?e nigdy, nikogo i niczego nie nauczy?a.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20, 21, 22  Następny
Strona 5 z 22
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum