Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wehrpass – Heinrich Petersen

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wehrpass / Soldbuch
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Lis 25, 2016 11:27 pm    Temat postu: Wehrpass – Heinrich Petersen Odpowiedz z cytatem

Dwa tygodnie temu wszedłem w posiadanie ładnie zachowanego egzemplarza Wehrpass’u - jego cena była bardziej niż zachęcająca, więc traktując go jako materiał do studiów nie wahałem się go nabyć. Stan zachowania w pełni dla mnie akceptowalny – kompletny, czytelny, nie modyfikowany po wojnie. Na jego cenę miał niewątpliwie wpływ fakt, że jego właściciel nie był prawdziwą „frontową świnią” - lista otrzymanych odznaczeń obejmowała tylko jedną pozycję, natomiast zestawienie miejsc w których walczył jest puste. Mimo to sam dokument okazuje się ciekawy – dlatego pokusiłem się o prezentację jego analizy poniżej.


Strona 1 - niniejszy dokument został wystawiony na nazwisko Heinrich Petersen, w dniu 13/8/1940 r., w okręgowej komendzie uzupełnień w Schleswig’u (Wehrbezirkskommando Schleswig)– osobą poświadczającą jego wystawienie był oficer Kriegsmarine w radze Korwettenkapita (Inżynier) o niestety nieczytelnym nazwisku. Fakt występowania w składzie komendy uzupełnień oficera KM nie powinien dziwić, bo mogli w nich pracować przedstawiciele wszystkich rodzajów broni, tym bardziej, że Schleswig jest miastem portowym.
Heinrich Petersen został zewidencjonowany w Wehrmacie pod numerem Schleswig 03/157/1/2 – gdyż administracyjnie jego miejsce urodzenia / zamieszkania administracji powiatowej tej miejscowości podlegało (ostatnie cyfry oznaczają numer i stronę księgi meldunkowej).
Na pewno został zarejestrowany w RAD (Reichsarbeitsdienst) pod numerem 95/17361, ale czy odbywał w niej rzeczywiście służbę (przed poborem do Wehrmachtu) nie wiem – brak wpisów na stronach na to przeznaczonych.
Pierwszy wydany Heinrichowi Petersenowi nieśmiertelnik wystawiony został w 3. Schwadron Fahr-Ersatz Abteilung 10 (3. Szwadron 10 Zapasowego Batalionu Transportowego) i miał w tej jednostece numer nieśmiertelnika 1350.


Strony 2 i 3 – Heinrich Friedrich Petersen urodził się 5 października 1903 roku w Thumby (https://pl.wikipedia.org/wiki/Thumby ) wsi w powiecie Schleswig. Z pochodzenia był czystej krwi Niemcem (Deutsches Reich), ale nazwisko rodowe wskazywać by mogło, że przodkowie pochodzi z odległej o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów Danii. Był ewangelikiem. Nie miał żony – mieszkał z rodzicami we wsi swojego urodzenia. Z zawodu był kowalem, ale pracował w administracji rolnej.
Jego ojciec August również był kowalem, pozostającym w związku małżeńskim z Louise (z domu Boysen) – zapewne matką Heinricha.


Strona 4 – Heinrich ukończył tylko szkolę ludową (odpowiednik naszej szkoły podstawowej). Jako osobę upoważnioną do otrzymywania oficjalnej korespondencji wojskowej wskazał swojego ojca zamieszkałego w Thumby (stąd mój wniosek z poprzedniego akapitu, że mieszkał z rodzicami).
Strona 5 – dnia 13 sierpnia 1940 roku okręgowa komenda uzupełnień w Schleswig’u podjęła decyzje, że Heinrich Petersen jest zdolny do służby wojskowej . Tutaj pojawia się pierwsza z interesujących informacji – Petersen staje do poboru dopiero w wieku 37 lat! Komisja daje mu jednak kategorię Ersatz-Reserve I (z adnotacją, że zdolny do służby w terenie). Oznaczało to, że nie kwalifikował się do regularnej służby lub służby w obronie terytorialnej i mógł byś wykorzystany jako uzupełnienie w razie wyższej konieczności. Należy przypuszczać, że obie rzeczy (wiek w jakim powołano Heinricha oraz kategoria, którą otrzymał) wynikała przede wszystkim z faktu, że był pracownikiem rolnym, czyli gałęzi gospodarki niezbędnej dla wojennego wysiłku III Rzeszy.


Strona 11 – roku później jednak Wehrmacht upomniał się o Heinricha Petersena – dnia 2 września 1941 roku został wcielony do 3. Schwadron Fahr-Ersatz Abteilung 10 (http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/FahrAbtErs/FahrAbtErs10-R.htm ) w Neumunster (czyli jakieś 70 km od miejsca swojego zamieszkania). Przysięgę wojskową złoży dwa tygodnie później: 17 września 1941 roku. Data powołania do służby wyraźnie sugeruje, że zapotrzebowanie na uzupełnienia, właśnie otwartego Frontu Wschodniego jest ogromne i stąd pewnie nadana mu kategoria i miejsce pracy nie uchroniło go od zaszczytnej służby.


Strona 12 – niezwykle ciekawa jest lista jednostek, w których Heinrich Petersen służył w trakcie wojny.
1) otwiera ją 3. Schwadron Fahr-Ersatz Abteilung 10 (3. Szwadron 10 Zapasowego Batalionu Transportowego), gdzie odbywał służbę przygotowawczą od 2 września roku do 20 grudnia 1941 roku,
2) po zakończeniu „unitarki” zostaje przeniesiony do służby w Fahr. Kol. 4/329 (czyli do Fahr Kolonne 4 / 329 Infanterie Division – 4 Kolumny Transportowej w składzie 329. Dywizji Piechoty - http://www.axishistory.com/axis-nations/150-germany-heer/heer-divisionen/3502-329-infanterie-division ). W tej jednostce służył najdłużej, bo 21 grudnia 1941 roku do 21 lutego 1943 roku,
3) 29 lutego 1943 roku zostaje przeniesiony do Genes.-Schwadron Fahr-Ers. und Ausb. Abt. 6 (Genesung Schwadron Fahr Ersatz und Ausbildung Abteilung 6. – czyli Szwadronu Ozdrowieńców w 6. Zapasowym Batalionie Transportowym), gdzie służy do 20 kwietnia 1943 roku.
4) na jeden tydzień (21 – 27/4/1943 trafia do Stamm Schwadron w/w batalionu (czyli pododdziału organizującego żołnierzy w kompanie przed wysłaniem na front)
5) a następnie przez jeden dzień jest w Marsch-Schwadron / Fahr Ersatz und Ausbildung Abteilung 6. (czyli jednostki, z której pododdziału uzupełnień wysyłane były na front). Tutaj dygresja – w wątku o strzelcach obrony terytorialnej zamieściłem diagram pokazujący jak ranny żołnierz ewakuowany z frontu, był przenoszony między jednostkami w trakcie procesu zdrowienia i rekonwalescencji, aż finalnie znowu na front wrócił: http://panzerlehr.forumoteka.pl/temat,2943,landesschutzen-strzelcy-obrony-terytorialnej-wehrmachtu.html )
6) po wysłaniu na front trafia 28 kwietnia 1943 roku do Armme-Pferdepark 526 (jednostki będącej bazą / gospodarstwem koni armijnych http://www.wwiidaybyday.com/kstn/kstn14411okt38.htm ), gdzie służy przez 6 dni do 4/5/1943
7) na siedem dni (5-12/5/1943) wraca do Stamm Schwadron / Fahr Ersatz und Ausbildung Abteilung 6.
8.) a potem jest na jeden dzień (12-13/5/1943) skierowany do Auffangstelle VI (jednostki zajmującej się gromadzeniem żołnierzy przysłanych z uzupełnienia i przydzielającej ich do nowych pododdziałów)
9) 14 maja 1943 roku zostaje wcielony do 5. Komp. Landeschutzen-Batl. 319 (czyli 5 kompanii 319 Batalionu Strzelców Obrony Terytorialnej – o jednostkach tych pisałem już poście, do którego link podałem wyżej: http://panzerlehr.forumoteka.pl/temat,2943,landesschutzen-strzelcy-obrony-terytorialnej-wehrmachtu.html ), gdzie służy do 23 grudnia 1943 roku. W związku z tym z frontu wschodniego przemieszcza się do Zachodnich Niemiec, bo jednostka stacjonuje wtedy w VI Wehrkreis (okręgu wojskowym w okolicach m.in. Hanoweru: http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/LandschtzBat/Gliederung.htm )
10) w Wigilię 1943 roku zostaje przeniesiony do Landseschutz.-Ers. u. Ausb.-Batl. 6 Genesu.-Komp. (czyli Kompanii Ozdrowieńców 6 Zapasowego Batalionu Strzelców Obrony Terytorialnej), gdzie służy do 19 lutego 1944 roku,
11) 20 lutego trafia do Landesschutzen Ausb. Batl.6 4. Kompanie (czyli 4. Kompanii 6 Zapasowego Batalionu Strzelców Obrony Terytorialnej) i służy w niej do 16 kwietnia 1944 roku,
12) na trzy dni (17 – 20/4/1944) znowu trafia do skierowany do Auffangstelle VI (jednostki zajmującej się gromadzeniem żołnierzy przysłanych z uzupełnienia i przydzielającej ich do nowych pododdziałów)
13) tutaj następuje 9 dniowa dziura w przebiegu służby (być może udzielono mu urlopu związanego ze zmianą miejsca służby, gdyż z zachodnich Niemiec musiał przyjechać do Zamościa) i 29 kwietnia 1944 roku rozpoczyna służbę w 3./Sich. Batl. Lublin z.b.V. (Sicherung Battalion – 3. Batalion Ochronny w Lublinie),
14) w ramach tej jednostki, miesiąc później (29/5/1944) zostaje przydzielony do jej sztabu.
Tu urywa się ślad po wojennych losach Heinricha Petersena (dokładniej ostatni wpis pochodzi z 1/7/1994 i jest to jego awans) – wyprzedzając narrację, w jego Wehrpassie brak informacji o tym by zginął, ale mniej więcej dwadzieścia dni później Lublin / Zamość przeszły w ręce polskie. Być może dostał się do niewoli…


Strona 20 i 21 – zawiera informacje o szkoleniach odbytych przez Heinricha w trakcie jego służby: nauczono go obsługiwać Karabiner 98k (Mauser K98k) oraz i tu kolejna ciekawostka w jego wojennych życiorysie: Gewehr 304 (f), czyli francuski, zdobyczny karabin z okresu IWŚ Fusil Mle 1916 8 mm (http://armesfrancaises.free.fr/FR%20Mle%201916.html )
Ponadto zdobył umiejętność powożenia transportowymi wozami konnymi Wehrmachtu („Fahrer vom Bock”), co tłumaczy jego służbę w konnych jednostkach transportowych, a jest zrozumiałe biorąc pod uwagę jego zawodowe przygotowanie (i pewnie obcowanie z końmi w życiu cywilnym).


Strona 22 i 23 – Heinrich Petersen awansował trzy razy:
1/6/1942 roku, czyli w trakcie służby na Froncie Wschodnim w 4 Kolumnie Transportowej / 329. Dywizji Piechoty, został Oberschutze’em
1/2/1943 roku, czyli niedługo przez zakończeniem służby w/w jednostce, został Gefreiter’em
a w końcu 1/7/1944 roku, służąc w sztabie 3. Kompania Batalionu Ochronnego w Lublinie nadany mu zostaje stopień Obergefreiter.
Odznaczono go tylko jednym medalem: Winterschlacht im Osten 1941-42 – nadano mu go 1/8/1942 roku, na podstawie rozkazu dowódcy 329. Dywizji Piechoty. Brak innych odznaczeń bojowych z tego okresu oraz odznak za odniesione rany, wskazuje że podstawą nadania musiało być odsłużenie min. 60 dni w strefie działań bojowych (niewykluczone, że będąc woźnicą dostarczał zaopatrzenie / amunicję / uzupełnienia do jednostek walczących dywizji).


Strona 26 – ówczesny dowódca 5. Kompanii 319 Batalionu Strzelców Obrony Terytorialnej , w której służył wtedy Heinrich Petersen, pisemnie potwierdził, że dnia 1/6/43 zapoznał się on z rozkazem służbowym dot. szpiegostwa, przeciwdziałaniu szpiegostwu oraz ochronie tajemnicy wojskowej.


Strona 32 – przez cały czas służby w 5. Kompanii 319 Batalionu Strzelców Obrony Terytorialnej, w okresie 14/5 – 23/12/1943 roku pełnił służbę wartowniczą w obozach jenieckich na terenie VI okręgu wojskowego („Kriegsgefangenen-Wachdienst im Wehrkreis VI”) – czyli podręcznikowy przypadek zadania służbowego dla żołnierza Batalionu Obrony Terytorialnej.


Strona 34 – zawiera adnotacje o przebiegu leczenia szpitalnego:
11/4 – 14/1/1943 – Heinrichowi obandażowano klatkę piersiową (Brustband) – być może miał złamane żebra,
a w okresach 19/1 – 4/2/1943 oraz 9/2 – 13/3/1943 leczono u niego schorzenia skóry (być może odmrożenia) – był wtedy jeszcze na froncie wschodnim i po tym leczeniu trafił do kompanii ozdrowieńców (Genesung Schwadron Fahr Ersatz und Ausbildung Abteilung 6.)
Strona 35 – zawiera nieczytelne niestety dla mnie wpisy, dokonane przez lekarzy wojskowych – drugi z Krankenrevier III. Sich. Batl. Lublin z.b.V. Zamosc


Strona 40 – zawiera wybrane informacje personalne Heinricha:
Grupa krwi B
Rozmiar maski gazowej 2
Rozmiar fasunku hełmu 58
Rozmiar czapki 57
Rozmiar buta 42
oraz orzeczenie lekarza z Landseschutz.-Ers. u. Ausb.-Batl. 6 z 13/3/1944 roku o zdolności do służby frontowej. Było to pewnie podstawą przeniesienia Heinricha do 3. Batalion Ochronnego w Lublinie.


Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wehrpass / Soldbuch Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum