Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Puszka na maskę przeciwgazową wz. 1930/38 (Gasmaskenbüchse)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 20, 21, 22
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Wrz 15, 2016 8:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na rycinie nr. 5, instrukcji opracowanej w 1943 roku, na podstawie Heeres Druckvorschriften 395/1 “Allgemeine Grundlagen der Gasabwehr” (15.9.1942) wyraźnie widać, że szelka nośna kanistra na maskę przeciwgazową przewieszona jest przez prawe ramię, tak by jego wieczko było po stronie lewego biodra. Praktyka frontowa pokazał, że to ustawienie pozwala na szybsze wyjęcie maski, bo przesuwany na szelce kanister nie zahacza o umieszczoną nad chlebakiem płachtę namiotową.

Dodatkowo w podręczniku Hansa Rödel “Hilfsbuch für den Hauptfeldwebel” z 1942 roku, w dziale dot. zakresu elementów poddawanych kontroli w trakcie inspekcji umundurowania / wyposażenia na szczeblu kompanii, wyraźnie podane jest, że taśma nośna puszki powinna być przełożona przez prawe ramię i tak ściągnięta, żeby nie uderzała o menażkę.

Przy czym już na zdjęciach z walk w Polsce w 1939 roku, widać, że część żołnierzy w ten sposób nosi w/w kanistry. Niewykluczone zatem, że już na wczesnym etapie IIWŚ praktyka wzięła górę nad teorią podręcznika, który w dużej mierze opierał się na doświadczeniach RW.

Nasza grupa nosi kanistry na maski pgaz wg powyższej instrukcji.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Wto Wrz 27, 2016 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:

Dodatkowo w podręczniku Hansa Rödel “Hilfsbuch für den Hauptfeldwebel” z 1942 roku, w dziale dot. zakresu elementów poddawanych kontroli w trakcie inspekcji umundurowania / wyposażenia na szczeblu kompanii, wyraźnie podane jest, że taśma nośna puszki powinna być przełożona przez prawe ramię i tak ściągnięta, żeby nie uderzała o menażkę.


Mógłbyś wrzucić ten fragment w oryginale?

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Wrz 27, 2016 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Haini, jak tylko uda mi się wydębić oryginał, na pewno Ci go udostępnię (nie będę ukrywał, że bardzo mi na tym zależy) – ja niestety musiałem oparzeć się na jego tłumaczeniu autorstwa kolegów z „3. Panzergrenadier Division” - tutaj link do artykułu:
http://www.3pgd.com/hap1.html

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Wto Wrz 27, 2016 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:
Haini, jak tylko uda mi się wydębić oryginał, na pewno Ci go udostępnię (nie będę ukrywał, że bardzo mi na tym zależy) – ja niestety musiałem oparzeć się na jego tłumaczeniu autorstwa kolegów z „3. Panzergrenadier Division” - tutaj link do artykułu:
http://www.3pgd.com/hap1.html

Pozdro
Hindus


Właśnie to tłumaczenie już kiedyś widziałem i dlatego pytam, że nie mam pewności co do jego poprawności. Mianowicie: w samym Reibercie (wersja noszenia z wieczkiem wskazującym w prawo) przy opisie zakładania pojemnika jest zdanie "der rechte Arm [wird] durch den Schultergurt durchgesteckt" czyli "prawe ramię przekłada się przez długi pasek" co rozumieć można bardzo różnie gdy nie ma się reszty opisu (a bez wątpienia chodzi o "starą" wersję noszenia).

Co do samego sposobu noszenia w praktyce, to moje spostrzeżenia są takie: na zdjęciach z 1939 r. spotkać można dużo zdjęć gdzie puszka noszona jest z wieczkiem w lewo, tak samo w 1943-1944 r. niekiedy w jednej drużynie żołnierze mają puszki w różne strony.

Jak uda Ci się wyciągnąć powyższą publikację daj znać, będę miał coś w tym temacie na wymianę Wink

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Anton_von_Strudel



Dołączył: 06 Cze 2017
Posty: 32

PostWysłany: Pon Wrz 04, 2017 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Mam do Was pytanie - czy Waszym zdaniem ta puszka jest oryginalna (właściciel twierdzi, że nie ma sygnowania):
https://www.olx.pl/oferta/ii-wojna-sw-wehrmacht-puszka-na-maske-CID767-IDnrWnc.html#637d0a02b7
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Wrz 04, 2017 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajna oryginalna.

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Wyposażenie i uzbrojenie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 20, 21, 22
Strona 22 z 22
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum