Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czapka służbowa
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zielik



Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 127

PostWysłany: Wto Lut 14, 2012 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zakupiłem czapkę garnizonową, gdzie na fotkach kolor daszku był czarny, kiedy przyszła okazał się brązowy...
Sprzedawca może wykorzystał brąz bo zewnętrznej stronie z braku odpowiedniego surowca(?) nie wiem, ale mimo tego dokonam reklamacji, no cóż Wink

"Ciężkie jest życie rekonstruktora"

Dzięki za szybką odpowiedź i pozdrawiam
Zielik

_________________
"Mieli do wyboru wojn?, lub ha?b?, wybrali ha?b?, a wojn? b?d? mieli tak?e. "
Winston Churchill
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Lut 14, 2012 4:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to faktycznie chałowo - napisz kogo się wystrzegać.
_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zielik



Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 127

PostWysłany: Wto Lut 14, 2012 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa zakończona "happy endem", także już nie trzeba obawiać się nikogo Wink
Sprzedający nie wysyłał tej paczki lecz jego pracownicy, którzy uprościli robotę dając felerny daszek. Sprzedający przeprosił, oczywiście przyjmie zwrot i nada czapce odpowiedni wygląd po czym odeśle wraz z gratisem za swoją "wpadkę" w jak najszybszym terminie.

Także sprawa zakończona pomyślne i ja już spokojny Wink

Pozdrawiam serdecznie!

_________________
"Mieli do wyboru wojn?, lub ha?b?, wybrali ha?b?, a wojn? b?d? mieli tak?e. "
Winston Churchill
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czesio



Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 52

PostWysłany: Wto Mar 13, 2012 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To moja czapka oficerska zrobiona przez "Marke Standart". Nie mam niestety pewności co do tej czaski czy aby na pewno nie dodana po wojnie Wink
_________________
ZAPRASZAM WSZYSTKICH NA MÓJ BLOG: http://odrugiejwojnieswiatowej.blogspot.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wiciowiec



Dołączył: 27 Maj 2014
Posty: 2

PostWysłany: Wto Maj 27, 2014 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Mam (chyba) problem. Czy ta czapka http://nestof.pl/towar/czapka-oficerska-wh-gabardynowa

nadaje się do rekonstrukcji wojsk pancernych ( kapitan panzerwaffe 1939). Oczywiście waffenfarbe przerobię na różowo. Kolor to nie jest idealny feldgrau niestety. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Wiciowiec

PS. Może pytanie jest infantylne, ale dopiero od niedawna "bawię się" w rekonstrukcje (mimo chrystusowego wieku) i po prostu brakuje mi wiedzy w wielu tematach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Maj 27, 2014 9:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjęcie przekłamuje kolor gabardyny, z której wykonana jest czapka z oferty Nestoffa (a wyprodukowana przez Zib-Militaria.de). Kolor w rzeczywistości jest bardzo dobry. Czapka uszyta jest starannie. Trzeba nieco nad nią popracować, żeby nadać jej właściwy kształt.
Do wymiany są insygnia dołączone do czapki, bo są niskiej jakości.
Sam używam tej czapki od 2 lat.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wiciowiec



Dołączył: 27 Maj 2014
Posty: 2

PostWysłany: Sro Maj 28, 2014 7:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus - wielkie dzięki! Trochę mnie uspokoiłeś. A mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak nadać jej prawidłowy kształt? Mam nadzieję, że spotkamy się na jakimś zlocie (vide Bytom za niecałe 2 tyg., czy też OP w Bielsku-Białej). Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stachu



Dołączył: 22 Lip 2011
Posty: 32

PostWysłany: Wto Cze 03, 2014 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:
... czapka z oferty Nestofa (a wyprodukowana przez Zib-Militaria.de).


Przepraszam lecz muszę sprostować, czapka ta nie ma nic wspólnego z Zib-Militaria.de tak samo jak ich produkt z Niemcami. Nie wiem skąd oni biorą czapki ale po wyglądzie oceniam że także z rejonów średnio i dalekowschodnich. Czapki są nienajlepszej jakości dlatego są w niskiej cenie - wyprzedaż.

Obecnie jako autoryzowany dystrybutor firmy Erich Lubstein /EREL/ z Niemiec - w Nestofie stawa się na ich produkty i te już z czystym sumieniem polecam...

Ps. Cenię fachowość tego forum więc jeśli to nie problem będę prostował wszystkie informacje które mijają się z prawdą, odnośnie produktów Nestofa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Cze 03, 2014 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cenię fachowość tego forum więc jeśli to nie problem będę prostował wszystkie informacje które mijają się z prawdą, odnośnie produktów Nestofa
.
Problemu w tym żadnego nie ma, a wręcz bym sam o to prosił, bo jak widzisz niekiedy budzą one wątpliwości, tym bardziej, że w opisie oferowanych artykułów nie podajecie często jego producenta (stąd moja jego mylna identyfikacja, za którą przepraszam).
A w przypadku tej czapeczki akurat marka producenta podnosi jej walor - przynajmniej w oczach zorientowanych chociaż nieco w temacie, nabywców.

Tak czy siak, ja jestem z niej bardzo zadowolony!

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stachu



Dołączył: 22 Lip 2011
Posty: 32

PostWysłany: Czw Cze 05, 2014 9:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:
... tym bardziej, że w opisie oferowanych artykułów nie podajecie często jego producenta ...

Owszem, nie podajemy. Zbyt wiele osób kieruje się samą marką/producentem przy swojej ocenie. Wysuwa mylne wnioski. Zdecydowanie lepiej gdy robimy dobre zdjęcia - i tylko tym kierują się kupujący.
To już zdecydowanie potwierdzone, ot takie zjawisko wśród rekonstruktorów.

Hindus napisał:

A w przypadku tej czapeczki akurat marka producenta podnosi jej walor - przynajmniej w oczach zorientowanych chociaż nieco w temacie, nabywców.

Produkcja dalekowschodnia podnosi jej walor Smile ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Cze 05, 2014 9:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pośpiechu za duży skrót myślowy mi wyszedł – chodziło mi o to, że akurat w przypadku produktów Ericha Lubstein’e „EREL” nazwa producenta nobilituje!

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kromal



Dołączył: 24 Lip 2016
Posty: 40

PostWysłany: Pią Sie 17, 2018 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedawno stałem się posiadaczem oryginalnej czapki służbowej szeregowych i podoficerów. Czapka jest pozbawiona usztywnienia oraz paska podpinki. Orzeł jest aluminiowy, ale już wieniec haftowany bajorkiem. Czy możliwe, żeby to była nadal czapka podoficera, czy może kogoś kto awansował do stopnia oficerskiego i przerobił swoją służbową czapkę?

Kompletuję sylwetkę szefa kompanii, podoficera w stopniu feldfebel i nie wiem, czy takie nakrycie głowy będzie odpowiednie. Ma ktoś może fotki historyczne podoficerów w takich kombinowanych crusherach (bez usztywnienia i bez paska)?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Sie 17, 2018 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Niedawno stałem się posiadaczem oryginalnej czapki służbowej szeregowych i podoficerów. Czapka jest pozbawiona usztywnienia oraz paska podpinki. Orzeł jest aluminiowy, ale już wieniec haftowany bajorkiem. Czy możliwe, żeby to była nadal czapka podoficera, czy może kogoś kto awansował do stopnia oficerskiego i przerobił swoją służbową czapkę?

Czapka, którą masz, sądząc z opisu została rzeczywiście upodobniona do „oficerskiej czapki polowe starego wzoru” (Feldmütze alte Art (a/A.) für Offiziere (Knautschmütze) ), potocznie nazywanej z angielska „crusher”.
Czy modyfikacja nastąpiła w trakcie wojny – gdy jej posiadacz został awansowany na pierwszy stopień oficerski i chcąc zaoszczędzić na umundurowaniu przerabiał swój posiadany komplet (co często było przez młodszych oficerów czynione – więcej o tym w wątku „Mundury żołnierskie przerabiane na oficerskie”), czy też na przestrzeni 70 lat, gdy ktoś chciał zwiększyć jej wartość na rynku kolekcjonerskim, ciężko bez zdjęć wyrokować…
Co do insygniów na Twojej czapce, kombinacja nie jest standardowa, ale występowała również w przypadku czapek służbowych dla żołnierzy / podoficerów.
Cytat:
Kompletuję sylwetkę szefa kompanii, podoficera w stopniu feldfebel i nie wiem, czy takie nakrycie głowy będzie odpowiednie. Ma ktoś może fotki historyczne podoficerów w takich kombinowanych crusherach (bez usztywnienia i bez paska)?

W kontekście kompletowanej przez Ciebie sylwetki jedna uwaga – w odróżnieniu od Waffen-SS, podoficerowie Wehrmachtu (czy starsi, czy tym bardziej młodsi) nigdy nie nosili „crusher’ów” – to było w Wehrmachcie nakrycie głowy, jak sama jego nazwa wskazuje wyłącznie dla oficerów! Niestety wśród rekonstruktorów nadal są tacy, którzy popełniają ten błąd…
Raz jeden natknąłem się na portret studyjny Oberstabsfeldwebla w czapce służbowej ze zdjętym paskiem podpinki. Ale na portretach studyjnych pozwalano sobie na szerokie odstępstwa od regulaminu mundurowego...

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kromal



Dołączył: 24 Lip 2016
Posty: 40

PostWysłany: Pią Sie 17, 2018 10:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo.
Tylko w takim razie wpisy na początku tego wątku są nieco mylące:

"W ślad za oficerami poszli również starsi podoficerowie WH, którzy bardzo często korzystali z czapek służbowych w warunkach polowych,
a część z nich upodabniała je do oficerskich Crusher’ów poprzez zdjęcie skórzanego paska do zapinania pod brodą. "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Sie 18, 2018 5:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tylko w takim razie wpisy na początku tego wątku są nieco mylące

Wręcz kłamliwy! Na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć tylko, że tamten wpis popełniłem 9 lat temu, gdy z braku wiedzy często bezkrytycznie tłumaczyłem informacje z zachodnich źródeł. Nie da się zaprzeczyć (co choćby widać na zdjęciu na pierwszej stronie tego wątku), że niektórzy podoficerowie starali się swoje czapki służbowe upodabniać do oficerskich „crusher’ów” (osobiście nie lubię tej zangielszczonej nazwy, ale niech już będzie).
Ale po pierwsze w warunkach polowych ich nie nosili (tam używali furażerek M34/M42 i czapek polowych M43), a po drugie widać to tylko na studyjnych zdjęciach, gdzie jak już wcześniej pisałem panowała pełna dowolność i tylko fantazja osoby fotografowanej ograniczała to co na siebie założyła… Smile

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum