Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Umundurowanie wojsk pancernych WH

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2008 11:26 pm    Temat postu: Umundurowanie wojsk pancernych WH Odpowiedz z cytatem

Myślę, że ten temat jest nieco bliski naszym Gospodarzom, stąd liczę na pewną pomoc. Chyba wszyscy wiemy, jak wyglądał krój standardowego munduru Panzerwaffe (jak nie wiemy, to wystarczy zerknąć na zdjęcie w "nagłówku"). Natomiast gdzieś tam czytałem o czymś takim jak "kombinezon roboczy niemieckich wojsk pancernych", ale jakoś nie mogę natrafić na dobre zdjęcia i opisy. Czy wiecie coś więcej na temat tego ubioru? Jak do tej pory, ta nazwa kojarzyła mi się z mechanikami LW, a jeśli z czołgistami to raczej tymi z RKKA Wink
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Kwi 28, 2008 10:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy temat AlexxG, więc chętnie się podzielę posiadanymi zdjęciami – wiedzą mniej, bo jest ona w tej materii dość uboga Smile

Niestety jedno małe „ale” przeszkadza mi w tym – w pracy na sieć korporacyjną nałożono mi ograniczenie uniemożliwiające mi korzystanie z serwisów pozwalających na ładowanie zdjęć na forum – w związku z tym musiałem zastosować pewne „obejście”: zdjęcia awaryjnie wrzucam na osobnego bloga, którego link zamieszczam pod tekstem głównym Smile

Owszem żołnierze jednostek pancernych stosowali coś takiego jak „kombinezon roboczy”.
Kombinezony robocze szyte były z tkaniny HBT (w kolorze białym, kremowym, szarozielonym, niebieskim), w kilku odmianach różniących się generalnie ilością i rozmieszczeniem kieszeni. Pierwotnie służyły, tak jak białe mundury HBT w innych rodzajach służb WH, jako mundury robocze – później zaś wykorzystywane były w warunkach frontowych jako mundury polowe. W warunkach polowych szyto je również z tkaniny kamuflażowej (czyli po prostu z celt).
http://hindus-panzerlehr.blogspot.com/2008/04/kombinezony-robocze.html
Ponieważ o ile pamięć mnie nie myli nasi Powstańcy używali zdobytych w jednym z niemieckich magazynów w Warszawie kombinezonów wojskowych, więc może Maciek napisze o tym epizodzie coś więcej (chyba, że napisałem głupoty, to on to sprostuje Wink

Pozdrawiam
Hindus

P.S. Czy nie chodziło Ci raczej o NSKK? Wink

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pon Kwi 28, 2008 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdecydowanie chodziło mi o "regularną Panzerwaffe" a nie o NSKK Wink
Z tego co piszesz wynika, że nie dopracowano się wersji czarnej, co jest ciekawe, bo to praca brudna Wink

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2008 7:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się z czarnym kombinezonem, który byłby używany przez żołnierzy jednostek pancernych WH rzeczywiście nie spotkałem.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
adam



Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 105

PostWysłany: Wto Maj 06, 2008 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czerne mundury jednostek pancernych były regualminowo "kombinezami roboczymi" noszonymi "przy czołgu". Dopiero w czasie wojny ich status sie poprawil. Czy były czarne bawełniane kombinezony jednoczęściowe nie wiem. Na pewno były w roznych odcieniach zieleni itp jak napisał Hindus. Byly również jednoczęściowe ocieplane kombinezony zimowe też zielone.
Czarne kombinezony mieli chyba Rosjanie.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Wto Maj 06, 2008 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sowieci mieli zdaje się raczej jakieś odcienie khaki. Czarne natomiast prawie napewno mieli Węgrzy - czyli po "ciemniej stronie Mocy" ten kolor występował.
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Maj 09, 2008 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe skąd byli ci goście w kombinezonach?


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Sty 13, 2011 10:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żołnierze z jednostki pancernej Wehrmachtu w kombinezonach polowej produkcji:


Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nomyss



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 54

PostWysłany: Nie Sty 16, 2011 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

2 ujęcia kombinezonów z mojej kolekcji fotek (sorki za tą lampę ale ciągle walczę z aparatem Wink )

1) Pancerna może nie ale na 100% zmotoryzowana. Okolice Torunia jak pamiętam...


2) Tu gość z lewej ma na sobie chyba jakiś kombinezon zielonkawy raczej niż czarny (datowane na 42)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kris



Dołączył: 18 Maj 2012
Posty: 29

PostWysłany: Wto Cze 26, 2012 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.ja czytalem ze na kobinezony robocze w warunkach polowych zakladano standardowe czarne bluzy od munduru.moze ma ktos takie zdjecia?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Norbis 97



Dołączył: 17 Maj 2018
Posty: 14

PostWysłany: Czw Wrz 12, 2019 10:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapytam tutaj aby nie tworzyć niepotrzebnych wątków Wink

Czy dopuszczalne jest użytkowanie do Sturmgeschützbluse, spodni M40 / M43 ? zamiast spodni artylerii szturmowej ?

Czy w epoce spotykane były takie przypadki ?

Z góry przepraszam jeśli pytanie nie pasuje do wątku / lub jest zbyt " laickie " ale wolę zapytać się fachowców Smile

PS : Jak oceniacie wykonanie tych replik panzerhose ?

_________________
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sepp



Dołączył: 30 Maj 2011
Posty: 316

PostWysłany: Czw Wrz 12, 2019 2:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możesz używać - w Sturmartillerie był jeszcze większy burdel, niż w Panzerwaffe. Niezależnie czy chodzi o kodowanie numerów na pojazdach, czy sposobie ubierania się załóg.
_________________
Lokalny watażka Sepp Knoche



War does not make one great
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sepp



Dołączył: 30 Maj 2011
Posty: 316

PostWysłany: Czw Wrz 12, 2019 2:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do spodni ze zdjęcia - nie wypowiem się, bo nie wiem, czy ktoś w Polsce szyje obecnie dobre portki dla czołgistów
_________________
Lokalny watażka Sepp Knoche



War does not make one great
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Umundurowanie Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum