Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Leworeczni w WH
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
class



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 80

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2008 2:51 pm    Temat postu: Leworeczni w WH Odpowiedz z cytatem

Witam.Moze ta kwestia wyda sie Wam banalna, ale od jakiegos czasu nurtuje mnie to zagadnienie. Czy w WH byly jakies przepisy lub regulaminy określajace sposob noszenia ekwipunku czy korzystania z broni przez osoby leworeczne?
Wiemy doskonale, wiekszosc rzeczy byla i jest przystosowana dla osob poslugujacych sie prawa reka . Regulaminy okreslajace rozmieszczenie ekwipunku na pasie, co zapewne w jakims stopniu utrudnialo korzystanie zen leworecznym. Rowniez konstrukcja broni itp. Czy wiecie cos na ten temat? pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomek



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 87

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2008 3:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
O leworęcznych mówiliśmy trochę w innym temacie(a w zasadzie to tłumaczyłem jak ciężko mają leworęczni Wink ), ale mogę powtórzyć. Mimo iż nie jestem specem w temacie WH, to mogę powiedzieć że broń czy regulaminy dla leworęcznych nie istniały i nie istnieją w żadnej armii. Jest to spowodowane po części tym, iż sprawia to duże problemy logistyczne.
Pozdrawiam
Tomek
PS. Proszę admina, o przeniesienie moich postów z tematu bodajże o płaszczu WH do tego wątku, gdyż bardziej tu pasują.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
class



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 80

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2008 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dobra.dzieki za odzew Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 348

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2008 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek napisał:
Mimo iż nie jestem specem w temacie WH, to mogę powiedzieć że broń czy regulaminy dla leworęcznych nie istniały i nie istnieją w żadnej armii.


to się trochę zagalopowałeś... W armii USA były w uzyciu karabiny snajperskie Springfielda przerobione do użytku dla leworęcznych. To tylko taki spektakularny przykład, ale na pewno nie jedyny.

_________________
Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!

Kampfgruppe EDELWEIß, 1KP/100GJR

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2008 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Admin nazywa się Hindus i woli jak się tak do niego zwracacie Wink
Tomek, ma rację już kiedyś o tym rozmawialiśmy, ale nie w wątku o płaszczach lecz o sposobie noszenia wyposażenia polowego:
http://panzerlehr.mojeforum.net/4-temat-vt137.html?postdays=0&postorder=asc&start=45

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
feldbahn
Gość





PostWysłany: Sob Lip 12, 2008 1:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Pozwolę sobie jedno słówko na temat leworęcznych osób w WH.
Leworęczność była uznana wówczas za...patologię!. Dlatego też nie uwzględniano i nie akceptowano osób leworęcznych w wojsku.
Pozdr.
Powrót do góry
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Sob Lip 12, 2008 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie tylko w Niemczech i nie tylko w latach 30-40 traktowano leworęczność jako patologię. Pamiętam jak w podstawówce we wczesnych latach 80 XXw. jeszcze zmuszano moich leworęcznych kolegów do pisania prawą ręka, ciągano ich po pedagogach szkolnych, jakichś poradniach itp.
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
feldbahn
Gość





PostWysłany: Nie Lip 13, 2008 5:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie. Sam to pamiętam z podstawówki. No i te szykany innych uczniów - kolegów. Ale to temat na inne forum.
Pozdr.
Powrót do góry
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Nie Lip 13, 2008 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasne Smile Napisałem to poto, żeby zwłaszcza młodsi koledzy nie nabrali przekonania, że "piętnowanie" leworęcznych to był "objaw" nazizmu, podczas gdy to był raczej efekt stanu ówczesnej wiedzy, nie mającym nic wspólnego z eugeniką, Rosenbergiem, czy Hitlerem.
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Sob Sie 16, 2008 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chcąc zaczynać nowego wątku, napiszę tu Wink

Mówiliśmy o leworęcznych, a co z "lewoocznymi"? Są tacy ludzie (np. ja) którzy znacznie widzą jednym okiem, niż drugim. To się w codziennym życiu specjalnie na niczym nie odbija. Natomiast przy obsłudze broni zaczyna się problem, gdy to dużo silniejsze oko jest okiem lewym. Na rekonstrukcji - egall, mogę celować prawym okiem, bo mam przecież z zasady nie celować do ludzi. Natomiast jak by to wyglądało na froncie? Bo żeby celować lewym okiem, muszę mieć kolbę przy lewym ramieniu i pociągać za spust palcem lewej ręki, dokładnie tak, jak leworęczny... natomiast już samo ładowanie broni wykonuję jako praworęczny tak jak większość ludzi. Jak to by było w WH z czymś takim?

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yossarian



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 2960

PostWysłany: Sob Sie 16, 2008 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To o czym piszesz to dwie WADY wzroku, nie ma czegoś takiego jak lewooczność. Jeżeli jedno oko masz mocniejsze niż drugie to drugie jest po prostu chore (słabe) +/-. Brak obuocznego widzenia jednoczesnego to inna wada zwana astygmatyzmem. Zatem ciężko w tym co napisałeś doszukać się analogi do leworęczności.
Na marginesie mam wadę wzroku na plusach i dodatkowo astygmatyzm Smile

_________________

Historia uczy nas tylko jednego, ?e nigdy, nikogo i niczego nie nauczy?a.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Nie Sie 17, 2008 12:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chcę Was tu epatować, a też nie jestem lekarzem więc to nie będzie fachowe. Generalnie mam "coś" z prawym okiem, co powoduje, że nie ma szans żebym nim mógł celować. Natomiast lewym - jak najbardziej.
Z leworęcznością ma to tyle wspólnego, że powoduje, że muszę tak jak napisałem, podtrzymywać karabin prawą reką, a strzelać z lewej. Inaczej nie idzie Very Happy Bron jest przecież tak "skonstruowana", że strzela się prawą ręką, celując prawym okiem, albo lewą i lewym. No chyba, że masz inny pomysł Wink

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomek



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 87

PostWysłany: Nie Sie 17, 2008 10:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Yossarian, każdy człowiek ma jedno oko mocniejsze, i nie jest to chyba wadą wzroku. A co do lewooczności w Wh nie wiem jak to było, ale znowu wiem po sobie, że da się też celować tym okiem, które jest słabsze, choć może wyniki są gorsze(jeszcze nigdy nie porównywałem).
Pozdrawiam
Tomek

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yossarian



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 2960

PostWysłany: Nie Sie 17, 2008 12:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadal twierdzę, że ZDROWE oczy nie mają prawa być jedno mocniejsza, a drugie słabsze. Owszem zgodzę się że jest coś takiego jak oko dominujące, ale nie ma to nic wspólnego z tym że jest mocniejsze. Dominujące staje się bo wymusza to na nim otoczenie (właśnie takie rzeczy jak np celowanie). Po prostu częściej z niego korzystamy. To co piszecie, że jednym okiem lepiej Wam się celuje bo drugim nie możecie może naprawdę wynikać z wady wzroku. Uwierzcie mi bo z okulistami mam do czynienia od 30 lat Smile
Ale to nie tamta na forum dotyczące GRH Smile
Pozdrawiam i życzę sokolego wzroku Smile

_________________

Historia uczy nas tylko jednego, ?e nigdy, nikogo i niczego nie nauczy?a.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Nie Sie 17, 2008 2:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ale ja mam wadę wzroku - nie twierdzę że to jest norma tak widzieć Very Happy
Natomiast piszę tu o tym nie poto, żeby mi ktoś pisał "co mi jest", bo to bez znaczenia skoro to nieuleczalne. Chodzi mi o to, jak z takimi przypadkami było w WH Wink Czy na siłę kazano strzelać "z prawego oka", nawet jak wychodziło "panu Bogu w okno", czy pozwalano na strzelanie "z lewego", jak leworęczni, jeśli efekty były pozytywne.

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum