Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Poczty sztandarowe batalionów Wehrmachtu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Sty 28, 2014 7:41 pm    Temat postu: Poczty sztandarowe batalionów Wehrmachtu Odpowiedz z cytatem

Pomysł przywrócenia w Wehrmachcie tradycji sztandarów batalionowych, który powstał w 1935 roku, od razu napotkał na poważne przeszkody. W poprzedniku WH, Reichswerze były używane w trakcie uroczystości wyłącznie nieliczne sztandary wojsk kajzerowskich, które przetrwały IWŚ i rewolucyjną zawieruchę w Niemczech (co ciekawe 21 listopada 1918 roku w Poznaniu Niemcy spalili 65 sztandarów swoich wojsk, żeby tylko nie wpadły w nasze, polskie ręce ). Swą estetyką zupełnie nie pasowały one do wyobrażeń przywódców wojskowych III Rzeszy.
W tej sytuacji poproszono niemieckiego malarza i ilustratora Paula Casberga, o zaprojektowanie wzorców nowego sztandaru i flagi dla Wehrmachtu. W drugim kroku zaczęto w Niemczech poszukiwać fachowców o haftu artystycznego, którzy mogli by przystąpić do ich produkcji na masową skalę.
Sztandar i flaga Wehrmachtu różniły się między sobą kształtem i wymiarami – ten pierwszy był kwadratem materiału (jedwabiu), ta druga rodzajem proporca w formie „jaskółczego ogona” - ale w obu wypadkach kolor tła odpowiadał barwie broni (Waffenfarbe) przynależnej batalionowi, który go otrzymał (piechota – białe, artyleria – czerwone, kawaleria – żółte, etc.).
Nominalnie flagi (proporce) nadawane były jednostkom pieszym – czyli batalionom piechoty, pionierów, strzelców oraz strzelców górskich.

Sztandary zaś nadawane były batalionom wszystkich pozostałych ówczesnych rodzajów broni.

Hitler usankcjonował używanie flag i sztandarów, w siłach zbrojnych III Rzeszy, dekretem z 16 marca 1936 roku.
Większość batalionów otrzymała swoje sztandary / flagi w latach 1936 – 37, a do 1939 roku wszystkie funkcjonujące w Wehrmachcie, teoretycznie posiadało je. W trackie wojny już tylko nielicznym nowoutworzonym jednostkom były one wręczane.

Wręczanie przez Blonberga flag pocztom sztandarowym batalionów


Bataliony, które były zaangażowane w „przyłączenie” Austrii, Sudetów i okolic Kłajpedy do III Rzeszy, do swoich sztandarów / flag, miały prawo nosić jeszcze dodatkowe pamiątkowe wstęgi – po jednej za udział w każdej z tych operacji.
Poczet sztandarowy batalionu składał się z:
- chorążego (Fahnentrager / Standartentrager, w zależności czy batalion miał proporzec czy sztandar) w stopniu podoficerskim (czyli od Unteroffiziera wzwyż),
- dwóch młodszych oficerów (czyli od Leutnant’a do Hauptmann’a) asystujących (Fahnenoffiziren / Standartenoffizieren).
Udział w poczcie sztandarowym batalionu był naturalnie dla jego członków ogromnym zaszczytem – wybierano do niego zasłużonych, wyróżniających się podoficerów i oficerów.

Chorąży batalionu (podoficer niosący sztandar) cechował się trzema atrybutami:
- ryngrafem na ozdobnym łańcuch zakładanym w trakcie uroczystości z użyciem sztandaru,




- szarfą naramienną na której zawieszona była pochwa, w którą wkładano końcówkę drzewca sztandaru, w trackie jego przenoszenia. Wykonana była ona ze skóry pokrytej tkaniną ze srebrnym haftem na brzegach, a barwą broni batalionu w środku. Szarfa zakładana był na lewe ramię, tak by pochwa znajdowała się na prawym biodrze,

- odznaką naramienną naszywaną na prawym rękawie powyżej łokcia – zarówno na Waffenrock’ach, bluzach służbowych oraz polowych (ponieważ uroczystości z użyciem sztandaru mogły odbywać się również w warunkach polowych). Po za tym miała być ona rodzajem formalnego wyróżnienia podkreślającego prestiż chorążego. Zakładano jej naszywanie również na płaszczach, ale odnośne zarządzenie w końcu nie zostało wprowadzone – na żadnym zdjęciu dokumentalnym, gdy poczet jest w płaszczach, nie widać jej.









Naszywka we wczesnej wersji wykonywana była techniką haftu artystycznego




– późniejsze wersje produkowano metodą tkania (BeVo).





Sztandar batalionu wykorzystywany był w trakcie uroczystości:
- obchodów świąt państwowych (jak na przykład urodziny Fuhrer’a),
- pogrzebów wojskowych,
- składania przysięgi przez rekrutów,

- parad (również odbywających się w warunkach polowych).

28 sierpnia 1944 roku na mocy rozkazu OKW oficjalnie kończy się historia sztandarów i flag batalionów Wehrmachtu. Powyższa regulacja nakazywała zdanie wszystkich flag i sztandarów do depozytu muzealnego. W ich miejsce, w trackie oficjalnych uroczystości od tej pory miała być używana flaga wojenna III Rzeszy.
Rozkaz ten wprowadzony w miesiąc po zamachu na Hitlera, w mniej więcej tym samym czasie, co „partyjne pozdrowienie” zamiast salutu, w całych siłach zbrojnych, wyraźnie pokazywał gdzie od tej pory jest miejsce Wehrmachtu w III Rzeszy. Oficjalne tłumaczenie, że rozkaz ma zapobiec wpadaniu sztandarów w ręce wroga mało kogo oczywiście przekonało…

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum