Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[offtop] wyposażenie powstańczo - zdobyczne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marian



Dołączył: 19 Mar 2007
Posty: 47

PostWysłany: Wto Mar 20, 2007 2:37 pm    Temat postu: [offtop] wyposażenie powstańczo - zdobyczne Odpowiedz z cytatem

No to jadę z moimi pytaniami Smile

Nie chodzi tu o inscenizację na Krowiej, tylko ogólne odtwarzanie PW, a konkretnie żołnierza Batalionu WIGRY.

Z naszych rozmów z weteranami wynika, że WIGRY jako batalion kadrowy był w momencie wchodzenia do Powstania bardzo słabo uzbrojony (dostali 11 Błyskawic i trochę granatów) i generalnie ubrany raczej po cywilnemu (w konspiracji żołnierze batalionu nie brali udziału w akcjach bojowych). Kombatanci z którymi rozmawialiśmy nie przypominali sobie zbyt wiele szczegółów odnośnie ubioru czy wyposażenia (pewnie nie przywiązywali do tego większej wagi), ale wspominali że po zdobyciu niemieckich magazynów, część osób miała "panterki", wspominali też o dwustronnych kurtkach zimowych. Tyle tytułem wstępu.

Panterki nie chcę, bo prawie wszyscy którzy odtwarzają Powstanie właśnie je noszą.

myślałem o takiej docelowej konfiguracji (wszystko zmiksowane celowo, żeby nie było zbyt "regularnie" - wiecie o co chodzi):

- spodnie cywilne
- buty cywilne (już mam - trzewiki milicyjne z lat 50tych)
- koszula cywilna (tu pytanie - czy macie jakiś namiar na krawca który przerabia kołnierzyki? Albo może macie jakieś wykroje kołnierzy z "różkami"?)
- kurtka załóg dział szturmowych (czarna? feldgrau?)
- pas polski wrześniowy jednobolcowy (już mam)
- początkowo furażerka + orzełek (jaki model furażerki?), z czasem hełm M42 lub M43 zrobiony "na bojowo"

jeśli chodzi o uzbrojenie to jeszcze się nie zdecydowałem, ale zastanawiam się albo nad odlewem mausera albo nad repliką krótkiej (np. denix)

Część pytań w nawiasach powyżej, a do części typowo "zdobycznej" pytanie główne - gdzie to kupić, żeby uzyskać maksymalnie "koszerny" efekt przy jednoczesnym minimalnym wkładzie finansowym?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Mar 20, 2007 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja może o broni napiszę:
- jako broń krótką mam Parabelkę z Denix’a (jestem miłośnikiem tego modelu pistoletu stąd mój wybór) i jestem z niej zadowolony - trzyma wymiary oryginału, ładnie wygląda i można pobawić się w jej rozbieranie i strzelanie na sucho (będę miał ją na Krowiej to sobie obejrzysz) - można ją było jeszcze niedawno dostać na Allegro po 280 PLN - teraz z jakiegoś dla mnie niepojętego powodu ich cena wzrosła nagle do 340 PLN,
- Łukasz ma Walthera P-38 też z Denix’a - w wykonaniu jest nawet bardziej precyzyjny niż Parabelka i tańszy,
- na wyposażeniu odtwarzanej przez mnie postaci jest karabinek Mauser 98k - odlew wsadzony w oryginalną kolbę - koszt całości ok. 370 PLN (bez pasa nośnego - to dodatkowe 70 PLN) - do tego dochodzą koszty lakieru, barwnika do skóry, narzędzi i przede wszystkim poświęconego na to czasu - ale moim zdaniem jest dobre rozwiązanie i przede wszystkim najtańsze na rynku - bardzo ładna replika Mausera 98k w wersji z drewna i metalu przeznaczona do AEG kosztuje wg słów Maćka ok. 900 PLN (ja widziałem po 1200 PLN). - jest bardzo fajna, bo można nią “pstryknąć”, ale na razie mogę o niej tylko pomażyć (odkładam na nią pieniądze Smile
Samo wykonanie takiego karabinka w domu nie jest trudne - raczej czasochłonne - w razie czego chętnie służę radą i...farbą, która bardzo ładnie imituje oksydę, bo sporo mi jej jeszcze zostało Smile
W tym wątku na dole są fotki mojego Mausera - można ocenić efekt mojej chałupniczej działalności Smile
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=27
ale pewnie już go widziałeś Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Sro Mar 21, 2007 7:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej
Co do “mixa” i odrzucenia “panterek” to bardzo dobry pomysł.

Jeżeli chodzi o twój sprzęt to proponuje.
Kurtka dla załóg dział szturmowych, oczywiście feldgrau – musisz dowiedzieć się z którego magazynu pochodził sprzęt używany przez wigierczyków. Jeżeli magazyn na Stawkach to kurtka w wersji SS jeżeli ze szkoły na Rybaki to WH.
Wystarczy że znajdziesz fotkę żołnierzy z Wigier w panterkach i juz będziesz wiedział skąd ogólnie brany były mundury. Jest to istotna sprawa bo te mundury dla sturmartillerie znacznie różnią się w tych 2 wersjach.
Jeżeli chodzi o nakrycie głowy to polecam czarna M43 dla czołgistów z orłem i przyszytym biało-czerwonym proporczykiem.
A zamiast niemieckiego hełmu, polski wz.31. Jeszcze można trafić takie do remontu w dobrej cenie.
Odpowiedniej koszuli szukaj w sklepach z używaną odzieżą.

Co do broni to polecam oczywiście broń krótką. Ja tez posiadam P38 firmy Denix, jest ładnie wykonany tylko ma stały “magazynek”, nie jest to jednak nic strasznego Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marian



Dołączył: 19 Mar 2007
Posty: 47

PostWysłany: Czw Mar 22, 2007 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba w takim razie poprzestanę na początek jeśli chodzi o broń na replice krótkiej (koszty i realizm), natomiast chętnie podłączyłbym się do zamówienia z KCS'a, tak więc szczegóły byśmy dogadali w niedzielę. Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum