Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pokrowiec na zapasowy filtr do maski pgaz - wymiary

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Archiwum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mario33



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 348

PostWysłany: Wto Gru 30, 2008 10:41 am    Temat postu: Pokrowiec na zapasowy filtr do maski pgaz - wymiary Odpowiedz z cytatem

Może ktoś z Was jest w posiadaniu pokrowca na zapasowy filtr do maski - z zielonego płótna, owalny, zamykany na dwa guziki (np od zelty).

Pokro takie było zastępczo uzywane też do innych celów - jak np. tu w ofercie jednego z dealerów zachodnich: http://www.rzmilitaria.com/shop/viewphoto.php?shoph=1357&phqu=5

Jeżeli ktoś by miał dostęp albo do egzemplarza, albo do warunków technicznych - szukam wymiarów.

_________________
Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!

Kampfgruppe EDELWEIß, 1KP/100GJR

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Czw Sty 01, 2009 5:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Mam tu zdjęcia robione chyba w realu więc spróbuj zdjąć wymiary proporcją jeśli znasz średnicę guzika Smile
Zawsze coś chyba że se kupisz oryginał Twisted Evil
http://www.bands-militaria.com/index.php?action=Listings&cat_id0=1&cat_id1=4&cat_id2=14&item_id=2970

Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Czw Sty 01, 2009 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to na pewno jest pokrowiec na zapasowy filtr? Ja za taki dlugo go uwazalem (kierujac sie tym co pisza na germanmilitaria), ale nabralem pewnych watpliwosci po tym, jak dowiedzialem sie ze w tego typu pokrowcach przenoszono oszeczednosciowa "maske" pgaz, skladajaca sie ze standardowego filtra, dokrecanego ustnika i klamerki na nos.
_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Czw Sty 01, 2009 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja również stawiam, że w tym pokrowcu, oprócz filtra, była też maska doustna.
Nie spotkałem żadnego epokowego zdjęcia z noszonym zapasowym filtrem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Czw Sty 01, 2009 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Macie rację koledzy to chyba to ale sam filtr też można w tym nosić Smile

jest do kupienia na E bay-u jako "uboat filter" czy coś w tym stylu sama guma.

Pozdrawiam
Sebol

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Pią Sty 02, 2009 2:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem, nosic mozna, ale czy takie bylo tez przeznaczenie tej torebki? Stemplowanie Waffenamtami wlasciwie o niczym nie swiadczy, bo cywilne Volgskasmaske tez mialy waffenamty.
Filtry oczywiscie w warunkach wojny gazowej trzeba bylo wymieniac, regulaminy stanowia o procedurze wymiany, ale jakos nie spotkalem sie w nich ze szczegolnymi wskazaniami, gdzie ma byc owy filtr przenoszony (spotkalem sie natomiast z duzymi skrzyniami na filtry, wykonywanymi z drewna).

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Sty 02, 2009 8:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawa sprawa – ja również spotkałem się z dwojakim przeznaczeniem tego pokrowca – „oszczędnościowa” maska pgaz (w zeszłym tygodniu poszła taka wraz z pokrowcem na Allegro za ok. 70 PLN) – i tak jak podają autorzy portalu GM (tak na marginesie tu są zgrubne wymiary tego pokrowca) – pokrowiec na zapasowy filtr.
http://www.germanmilitaria.com/Heer/photos/H057357.html

Ja się osobiście skłaniam się do wersji o oszczędnościowej masce pgaz – widziałem niedawno zdjęcia członków Luftschutzu, albo jakiejś innej paramilitarnej organizacji niemieckiej z tym czymś na pasach, a nigdy dotychczas nie widziałem czegoś takiego u żołnierzy WH / Waffen-SS…

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mario33



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 348

PostWysłany: Pią Sty 02, 2009 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe...

Literatura angielskojęzyczna, ta najnowsza też ('Deutsche Soldaten' Sainz'a), z uporem powtarza że to pokro na zapasowy filtr, wskazując nawet foto.

Z drugiej strony przeciw takiej tezie wskazuje:
- inne zdjęcia z tej pozycji pokazują, że zapasowe filtry przesyłano w opakowaniach kartonowych;
- nie wyobrażam sobie miejsca na pasie w pełni wyposażonego żołnierza na to; prędzej w przypadku służb w rodzaju Luftschutzu, flak helfer/-inn etc.;

Wbrew pozorom niemieckie pomysły wyposażeniowe były z reguly zdroworozsądkowe - nie ma w sumie uzasadnienia dla potrzeby noszenia dodatkowego filtra ze sobą w walce; a skoro nie ze sobą to po co paski do wieszania na pasie.

Może właśnie dlatego wykorzystywano je do innych celów - jak w przypadku o którym myślę właśnie - do noszenia tzw. ski-fellen Wink

W każdym razie dziękuję za pomoc, zdjęcia i opinie. Przydadzą się.

_________________
Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!

Kampfgruppe EDELWEIß, 1KP/100GJR

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Sob Sty 03, 2009 12:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gasmasklexikon.com podaje, ze filtr z dokreconym ustnikiem uzywany byl glownie przez marynarke.
_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1051

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 6:24 pm    Temat postu: Re: Pokrowiec na zapasowy filtr do maski pgaz - wymiary Odpowiedz z cytatem

mario33 napisał:
Może ktoś z Was jest w posiadaniu pokrowca na zapasowy filtr do maski - z zielonego płótna, owalny, zamykany na dwa guziki (np od zelty).

Pokro takie było zastępczo uzywane też do innych celów - jak np. tu w ofercie jednego z dealerów zachodnich: http://www.rzmilitaria.com/shop/viewphoto.php?shoph=1357&phqu=5

Jeżeli ktoś by miał dostęp albo do egzemplarza, albo do warunków technicznych - szukam wymiarów.


Cześć Mariusz zgodnie z obietnicą zwymiarowałem ten pokrowiec Wink









































Jakbyś miał jeszcze pytania o jakiś wymiar to zaznacz na zdjęciu,a ja zmierzę.

Pozdrawiam

_________________
"Bez wzgl?du na to, co si? stanie, ameryka?ska marynarka wojenna na pewno nie pozwoli si? zaskoczy?." - Frank Knox,sekretarz ds.marynarki 4.XII.1941r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 348

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki Smile
_________________
Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!

Kampfgruppe EDELWEIß, 1KP/100GJR

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum