Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wakacyjne branżowe wyprawy
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Archiwum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Czw Lip 08, 2010 12:22 pm    Temat postu: Wakacyjne branżowe wyprawy Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich w sezonie ogórkowym.
Jako, że niedawno wróciłem z wakacyjnych wojaży po Polsce, postanowiłem urozmaicić nieco forum, zamieszczając fotoreportaże z moich branżowym ekspedycji.

Na pierwszy ogień idzie Wrocław.
Niestety nie miałem zbyt dużo czasu na zwiedzanie i programowo odpuściłem sobie Forty Sad
Do Arsenału tez się min nie udało wejść, gdyż we wtorki tenże jest niedostępny dla zwykłych zwiedzionych Sad

Pozostało mi szukanie śladów historii na ulicach Festung Breslau ( przy okazji polowania na krasnale Smile )
Z tym nie by żadnych problemów, pozostałości z walk o Festung Breslau, spotykałem prawie na każdym kroku. Oto kilka zdjęć:







Zachęcam wszystkich do przesyłania informacji z wakacyjnych podroży. Być może zachęcą innych do udania się w tamto miejsce.
Lub pomogą oszczędzić pomyłek i zbędnych kosztów.

Cdn ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Lip 08, 2010 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RTK - świetny pomysł!

Przenoszę jednak wątek do działu ogólnego, bo nie pasuje on do Fotogalerii (nie dokumentuje działalności naszej GRH).

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Czw Lip 08, 2010 12:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zwykle Hindus czuwa.
Wielkie dzięki za poprawienie lokalizacji.
Zasugerowałem się tytułem "Fotogaleria" Smile

Po Wrocławiu pora na Poznań.
Na początek:
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Bardzo ciekawa placówka muzealna, nowoczesna i ładnie wykończona, znaczny postęp w stosunku do tego, co widziałem jak tam byłem w 1995 roku.

Oto kilka zdjęć, oczywiście wybór fotografii pod temat forum:

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Pią Lip 09, 2010 9:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pora na kolejny punkt wycieczki po Poznaniu.

Muzeum Uzbrojenia, oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

Muzeum Uzbrojenia usytuowane jest na terenie dawnego Fortu Winiary [Cytadeli], wzniesionego przez Prusaków w latach 1828-42. Mimo zniszczeń, powstałych w trakcie walk o Poznań w 1945 r., Cytadela przetrwała aż do lat 60-tych XX wieku. Jej pozostałości rozebrano wówczas, tworząc ponad 100 hektarowy park, na którego obszarze zlokalizowano dwa muzea: Uzbrojenia i Armii„Poznań".

Niestety Muzeum Uzbrojenia otwarte jest tylko do 16stej, a na domiar złego trafiłem na zmianę ekspozycji i część ekspozycji zlokalizowana wewnątrz fortu była zamknięta.
Poniżej fotorelacja z tego co znajduje się na zewnątrz:




Na trenie byłej cytadeli znajduje się także Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej, Cmentarz Garnizonowy oraz miejsca spoczynku żołnierzy radzieckich.


cdn...

Zachęcam innych do dzielenia się wrażeniami ze swoich wypraw. To co dla jednych jest codzienne i oczywiste dla kogoś może być ciekawe i stanowić cenną wskazówkę w planowaniu wakacyjnych wyjazdów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Martines



Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 21

PostWysłany: Pią Lip 09, 2010 10:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie to zawsze bawi wstawianie do muzeów powojennych T-34 i postawienie na takim wieży mod.41 i udawanie wczesnego teciaka. Tak czy inaczej inicjatywa super.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Pią Lip 09, 2010 11:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny branżowym etapem mojej wakacyjnej podróży była GIERŁOŻ - KWATERA HITLERA, WILCZY SZANIEC - WOLFSCHANZE.
Niestety był to etap, który najbardziej mnie rozczarował.
Od czasu gdy byłem tam ostatni raz (1992 rok), zmiany są oszałamiające. Zdążyli ogrodzić teren i postawić parkingowych, oraz wybudować kilka budek z pamiątkami.

Opłata za parking 8 zł, bilet od osoby dorosłej 12 zł.
A za co to ? A no za prawo wejścia na teren. I to wszystko.
Teraz trza by zebrać się w większą grupę i zapłacić za przewodnika, bodajże 40 zł.
Kupiłem mapkę ale i to nie wiele mi dało.
Trasy oznakowane bardzo słabo czytelnie, tylko niektóre resztki budynków są ponumerowane zgodnie z planem. Wiem, że zaraz ktoś powie, że marudzę ale jak zapłaciłem 20 zł za prawo obejrzenia historycznych było nie było ruin, to mam prawo wymagać choćby jakiejś tabliczki opisujące co jest co.
Teraz kilka zdjęć:






Bym zapomniał, w jednym z budynków znajduję się makieta, a raczej wyrób "makietopodobny". Jakbym zagonił grupę przedszkolaków do zabawy to by wyszło lepiej. I do tego plastikowe gałązki sztucznej paprotki w roli drzew Smile

Jako modelarza najbardziej mnie rozwalił "model" Ju 52 Smile

Z kalkomaniami wyciętymi z papierem i przyklejone taśma samoprzylepną Smile

Czyżby ostatni modelarze z terenów były Prus Wschodnich uciekli w 1944 roku?
Ale to jeszcze nie koniec. Jedną z atrakcji jest przejazd czechosłowackim transportem vz.53/59 Ještěrka, pozbawionym uzbrojenia i przerobionym przedziałem transportowym, przedstawionym jako niemiecki wóz.

Były też takie atrakcje:

Można było sobie przy tym odpłatnie zrobić zdjęcia i do kompletu wypożyczyć "umundurowanie". Mój ulubieniec:

Na pytanie o "V-kę" od Yanika otrzymałem odpowiedź, że wszystkie obszycia są oryginalne Smile
Była też m.in. lniana koszula polskiej SG obszyta na DAK i cały zestaw NVA, szwajcarów itd.
Reasumując - totalna porażka. Kolejna zmarnowana szansa, tylko po to aby ktoś (czytaj znajomy królika) mógł praktycznie bez żadnych nakładów nabijać niezłą kasę Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Lip 09, 2010 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatni raz w Gierłoży byłem też w 1992 roku i prawdę mówiąc nieco przeraziło mnie to co prezentujesz na swoich zdjęciach...

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Pią Lip 09, 2010 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety tak to już u nas jest Sad

Aby nie było, że tylko czarnowidzę, pora na kolejny etap.
Z Gierłoży udałem się do pobliskiej Kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) "Mauerwald", Mamerki k/Węgorzewa.

Tu jest znacznie lepiej. Ceny bardziej przystepne a i branżowo też wyższy poziom. I do tego te schrony nie zostały w trakcie wojny i po niej wysadzone.


Na największym schronie zbudowano wieże widokową, niestety las całkowicie maskuje budowle OKH.
Do schronów można było bezproblemowo wejść. Jak ktoś nie miał swojej latarki to mógł wypożyczyć za 2 złocisze Smile



Przy wejściu oprócz biletów, gastronomi jest mały sklepiczek ze szpejem z demobilu, głownie "LWP" oraz mała ekspozycja historyczna:


Atrapa MG34 na trójnogu BW:

Drewniana atrapa 2 cm FlaK 38 z wykorzystanie elementów metalowych:



Po niezbyt budujących doświadczeniach w Gierłoży, zdegustowany odpuściłem sobie odwiedzenie ruin schronów Hochwald Polowa Kwatera Heinricha Himmlera, Pozezdrze (Possesern).

Dalej już było lepiej Smile
Cdn ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Anhedonia



Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 17

PostWysłany: Pią Lip 09, 2010 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RTK napisał:
Niestety Muzeum Uzbrojenia otwarte jest tylko do 16stej, a na domiar złego trafiłem na zmianę ekspozycji i część ekspozycji zlokalizowana wewnątrz fortu była zamknięta.

Wygląda na to, że wybraliśmy się do Posen w ten sam weekend, bo ja również trafiłam na zmianę ekspozycji Very Happy.

Dorzucam 2 godne uwagi eksponaty z muzeum:


Pocieszyłam się za to zwiedzaniem pozostałości po Reducie I.
Z zewnątrz...


I w środku...


Szału nie ma, niestety. Za to wkrótce wybieram się na kształcącą wycieczkę rowerową i pewnie przywiozę z niej jakieś ciekawsze fotki Smile

_________________
- Na, und du wirst jetzt nicht mehr weinen?
- Nein, nie mehr. Das Vaterland braucht wieder eiserne Menschen.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Artur Wisent



Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 234

PostWysłany: Pon Lip 12, 2010 11:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Można też było sobie odpłatnie zrobić zdjęcie i w tym celu wypożyczyć "umundurowanie
w skład którego wchodziła
Cytat:
lniana koszula polskiej SG obszyta na DAK i cały zestaw NVA, szwajcarów itd.
Reasumując - totalna porażka. Kolejna zmarnowana szansa, tylko po to aby ktoś (czytaj znajomy królika) mógł praktycznie bez żadnych nakładów nabijać niezłą kasę
Kolejna zmarnowana szansa... właściwie na co?
Primo - jak mawiał Don Camillo, albo się w czymś siedzi, albo się nie siedzi. Ktoś na przykład siedzi w militariach, a wcale nie zauważa, że w akcji na Kutscherę wykorzystano prawdopodobnie NRD-owskie BMW, a na pewno powojennego moskwicza jako p.o. opla kadeta (co widać na kilometr, bo wóz ma biegi pod kierownicą), nie mówiąc już o tym, że wszystkie użyte pojazdy mają migające kierunkowskazy. Ja z kolei to widzę, natomiast anachronizmów w strojach kobiet nie zauważyłbym, choćby podkradły się z tyłu i kopnęły mnie w rzyć...
Secundo - Ty siedzisz, ja właśnie siadam, a 99% społeczeństwa nie siedzi i im to robi taką różnicę jak to, jak Karewicz w "Jak rozpętałem II wojnę światową" mówi po niemiecku.
To po co usługodawca ma za 300 zł kupować bluzę zadowalającą ten 1%, skoro może za 50 zł kupić bluzę wystarczająco dobrą dla tamtych 99%?
Tertio - w dodatku targetem tej usługi jest właśnie te 99%, bo ci, co siedzą, mają ile chcieć lepszych zdjęć za darmo.

Jaszczurka jako niemiecki transporter - tak, to rzeczywiście porażka. Ale co powiedzieć o BTR-ach w dorocznym szturmie Berlina w Modlinie?

_________________
Pokaż mi zdjęcie, że tak nie było!


Ostatnio zmieniony przez Artur Wisent dnia Pon Lip 12, 2010 11:20 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Pon Lip 12, 2010 11:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Artur Wisent napisał:
Cytat:
Można też było sobie odpłatnie zrobić zdjęcie i w tym celu wypożyczyć "umundurowanie
w skład którego wchodziła
Cytat:
lniana koszula polskiej SG obszyta na DAK i cały zestaw NVA, szwajcarów itd.
Reasumując - totalna porażka. Kolejna zmarnowana szansa, tylko po to aby ktoś (czytaj znajomy królika) mógł praktycznie bez żadnych nakładów nabijać niezłą kasę
Kolejna zmarnowana szansa... właściwie na co?
Primo - jak mawiał Don Camillo, albo się w czymś siedzi, albo się nie siedzi. Ktoś na przykład siedzi w militariach, a wcale nie zauważa, że w akcji na Kutscherę wykorzystano prawdopodobnie NRD-owskie BMW, a na pewno powojennego moskwicza jako p.o. opla kadeta (co widać na kilometr, bo wóz ma biegi pod kierownicą), nie mówiąc już o tym, że wszystkie użyte pojazdy mają migające kierunkowskazy. Ja z kolei to widzę, natomiast anachronizmów w strojach kobiet nie zauważyłbym, choćby podkradły się z tyłu i kopnęły mnie w rzyć...
Secundo - Ty siedzisz, ja właśnie siadam, a 99% społeczeństwa nie siedzi i im to robi taką różnicę jak to, jak Karewicz w "Jak rozpętałem II wojnę światową" mówi po niemiecku.
To po co usługodawca ma za 300 zł kupować bluzę zadowalającą ten 1%, skoro może za 50 zł kupić bluzę wystarczająco dobrą dla tamtych 99%?
Tertio - w dodatku targetem tej usługi jest właśnie te 99%, bo ci, co siedzą, mają ile chcieć lepszych zdjęć za darmo.

Jaszczurka jako niemiecki transporter - tak, to rzeczywiście porażka. A co powiedzieć o BTR-ach w dorocznym szturmie Berlina w Modlinie?


Całkowicie zgadzam się z powyższymi uwagami.
Jednak ostatnie zdanie o "Totalnej porażce" odnosiło się do całości "Wolfschanze" a nie do tego jednego stoiska.
Przepraszam że za słabo to zaakcentowałem, przez co można było odnieść wrażenie iż dotyczy to tylko stosika z gadżetami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Artur Wisent



Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 234

PostWysłany: Pon Lip 12, 2010 11:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A, to przepraszam.
_________________
Pokaż mi zdjęcie, że tak nie było!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Pon Lip 12, 2010 11:26 am    Temat postu: MUZEUM HISTORII I TRADYCJI ŻOŁNIERZY SUWALSZCZYZNY cz.1 Odpowiedz z cytatem

Pora na kolejny fotoreportaż. Tym razem pozytywnie.

W Suwałkach znajduję się
MUZEUM HISTORII I TRADYCJI ŻOŁNIERZY SUWALSZCZYZNY
Zlokalizowane w Klubie Garnizonowym.


W tej części zdjęcia sprzętu zgromadzonego wokół budynku.



Bardzo miła i kompetentna obsługa z Kustoszem na czele. Pełen pozytyw.

Cdn ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yossarian



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 2960

PostWysłany: Pon Lip 12, 2010 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RTK napisał:
Niestety tak to już u nas jest Sad

Aby nie było, że tylko czarnowidzę, pora na kolejny etap.
Z Gierłoży udałem się do pobliskiej Kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) "Mauerwald", Mamerki k/Węgorzewa.


Witam, z uwagi, że bywam na Mamerkach minimum raz do roku, chciałbym dodać, że w porównaniu z tym co zaprezentowałeś w temacie Gierłoży, to Kwatera Główna OKW przygotowana pod kątem zwiedzania jest całkiem przyzwoicie (jak na nasze warunki). Szczególnie warto ją oglądać późną jesienią. Znacznie lepiej wszystko widać gdy liście nie zasłaniają. Zimą nie byłem, ale też może być ciekawie. Warto wiedzieć, że bunkry zostały osuszone bo jeszcze 5 lat temu stała w nich woda.
Poza częścią "płatną" wstęp na resztę kompleksu jest wolny od opłat, na jego terenie bardzo dużo ciekawych budowli ukończonych i dopiero rozpoczętych, min. piekarnia częściowo rozebrana dla uzyskania cegieł przez okoliczną ludność. Pozostały też fundamenty pod stanowiska art.plot. i wiele innych budynków całego systemu. Chętnie dodam kilka fotek, ale to dopiero wieczorem.

_________________

Historia uczy nas tylko jednego, ?e nigdy, nikogo i niczego nie nauczy?a.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RTK



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 524

PostWysłany: Wto Lip 13, 2010 1:09 pm    Temat postu: MUZEUM HISTORII I TRADYCJI ŻOŁNIERZY SUWALSZCZYZNY część 2 Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z zapowiedzią wstawiam trochę zdjęć z ekspozycji wewnętrznej w
MUZEUM HISTORII I TRADYCJI ŻOŁNIERZY SUWALSZCZYZNY.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Dział ogólny -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum