Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Waloryzacja kolby ASG Mauser 98K

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne -> Remontowanie i konserwacja sprzętu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marek588



Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 1132

PostWysłany: Pią Paź 22, 2010 5:08 pm    Temat postu: Waloryzacja kolby ASG Mauser 98K Odpowiedz z cytatem

Witam
Temat o który chcę zachaczyć już był pewnie kilka razy omawiany ale wydaje mi się że warto go przypomnieć.
Dla wszystkich posiadaczy repliki mausera "Boyka" (a ja jestem jednym z nich) którzy by chcieli zmienić kolor paskudnego chińskiego drewna na coś bardziej zbliżone do orginału - poniższy link. Odnosi się on co prawda do broni myśliwskiej (ale to w niczym nie przeszkadza) i obrazuje użycie oleju o nazwie "schawtol" do nabycia w sklepach mysliwskich. Dziś sprawdzałem telefonicznie m.in. w sieci sklepów myśliwskich "M.K. Szuster" (koszt ok 30 zeta)

http://dziennik.lowiecki.pl/forum.php?f=12&t=184193&numer=1567

Dodam tylko że standardowa procedura usunięcia chińskiej farby, pokrycia drewna na nowo bejcą i zabezpieczenie jej lakierem półmatem w moim przypadku dała marne rezultaty (lakier półmat okazał się po wyschnięciu połyskiem, natomiast bejca schodzi z drewna przy każdej obcierce ukazując surowe drewno)

W niedługim czasie podejmę kolejne wyzwanie do zmierzenia się z moim mausem własnie przy pomocy m.in. powyższych wytycznych

Pozdrawiam

_________________
GRH Panzer Lehr

...?yciem ?o?nierza rz?dzi mgnienie oka, w jednym momencie jest co? do jedzenia i picia, wi?c nale?y u?ywa? ?ycia, bowiem ka?dego los wiedzie na ?lepo przez ?ycie i ka?dy nast?pny moment mo?e by? tym ostatnim. (Albrecht Wacker)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Otto



Dołączył: 17 Sie 2010
Posty: 340

PostWysłany: Sob Paź 23, 2010 7:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odradzam ładowania kasy w jakiekolwiek próby ukoszernienia tej kolby. Próbowałem kilku zabiegów i w końcu kupiłem kolbę dorabianą u Foxa z Chojnic. Pasuje jak ulał, zero przeróbek. Szkoda czasu i pieniędzy na tą od Boyi.

http://www.fox-military.com/stock.php?id_produkt=22

cena 200 zł.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MichaelH



Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 277

PostWysłany: Sob Paź 23, 2010 7:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie z chińską kolbą nie da się zrobić nic sensownego. Przy zamówieniu kolby u Foxa trzeba po prostu powiedzieć że ma pasować do chinola.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marek588



Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 1132

PostWysłany: Sob Paź 23, 2010 7:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki Otto
Jedno pytanie - w linku, ktróry zamiesciłeś stoi ze kolba jest robiona na wzór orginału a jak wiadomo boyek w orginalna kolbę nie wchodzi - jak to było w twoim przypadku? (podawałeś im jakies wymiary?)
Pozdro

Dodane po 3 minutach:

OK - pisalismy post w jednym czasie
Dzięki MichaelH
Pozdro

_________________
GRH Panzer Lehr

...?yciem ?o?nierza rz?dzi mgnienie oka, w jednym momencie jest co? do jedzenia i picia, wi?c nale?y u?ywa? ?ycia, bowiem ka?dego los wiedzie na ?lepo przez ?ycie i ka?dy nast?pny moment mo?e by? tym ostatnim. (Albrecht Wacker)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Radi



Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 558

PostWysłany: Sob Paź 23, 2010 10:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przypadku bukowej tez nie jest do końca poprawnie od 1938 mausery byly w kolbach warstwowych (sklejkowych)
_________________
Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bialy55



Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 280

PostWysłany: Sob Paź 23, 2010 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Ja swoja kolbę od DBoy'a zwaloryzowałem w następujący sposób:
- zdarłem ten badziewny lakier papierem ściernym aż do gołego drewna(pod tym udawającym drewno lakierem jest jeszcze warstwa białego podkładu która tez należny usunąć inaczej porobią się przebarwienia).
- Pobejcowałem kładąc w odstępach czasowych kilka warstw (pomiędzy jednym a drugim bejcowaniem przycierając lekko poprzednio nałożoną warstwę).
- Polakierowałem bezbarwnym lakierem do drewna(kładąc dwie warstwy).

Efekt końcowy jest o niebo lepszy niż te pseudo drewno. Nawet przy uderzeniu bejca nie schodzi, nie ma tez przebarwień. Tylko te nieszczęsne chińskie drewno jest miększe od takiego jakie powinno być. Lakier wzmacnia je trochę ale to nadal nie to.
Cały proces jest czasochłonny ale jak to mówią: bez pracy nie ma kołaczy Very Happy
marek588 napisał:
...lakier półmat okazał się po wyschnięciu połyskiem...

Z tym się akurat zgodzę ale myślę że i z tym da się coś zrobić Smile

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Radi



Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 558

PostWysłany: Sob Paź 23, 2010 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oryginalne kolby nie były lakierowane tylko olejowane żeby nie chłoneły wilgoci i lekko polerowane lakier zawsze prędzej czy pozniej zejdzie
Kolba z (drewna) w zestawie Boya mimo tych zabiegow pozostanie mieka (jest to jakiś dziwny gatunek azjatyckiego drewna? ) i raczej nie ma metody żeby je utwardzić -drewno to ma dodatkowo taka dziwną wlasciwość ,że kiepsko chłonie bejcę byc może było nasączone jakims oleistym specyfikiem /impregnatem?

_________________
Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marek588



Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 1132

PostWysłany: Nie Paź 24, 2010 3:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Radi napisał:
drewno to ma dodatkowo taka dziwną wlasciwość ,że kiepsko chłonie bejcę byc może było nasączone jakims oleistym specyfikiem /impregnatem?


Potwierdzam - na mojej położyłem dwie warstwy bejcy a chłonnosć drewna okazała sie bardzo kiepska. Bałem się kłaść więcej bo każda warstwa ściemnia dodatkowo kolor.

_________________
GRH Panzer Lehr

...?yciem ?o?nierza rz?dzi mgnienie oka, w jednym momencie jest co? do jedzenia i picia, wi?c nale?y u?ywa? ?ycia, bowiem ka?dego los wiedzie na ?lepo przez ?ycie i ka?dy nast?pny moment mo?e by? tym ostatnim. (Albrecht Wacker)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne -> Remontowanie i konserwacja sprzętu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 1+5 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum