Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Stopień służbowy WH i związny z nim zakres odpowiedzialności

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Mar 14, 2007 12:23 pm    Temat postu: Stopień służbowy WH i związny z nim zakres odpowiedzialności Odpowiedz z cytatem

Niżej podane informacje dotyczą zakresu odpowiedzialności przypisanego do określonego stopnia służbowego w Wehrmachcie na przykładzie batalionu piechoty. Są one informacjami teoretycznymi zgromadzonymi na podstawie niemieckich regulaminów. W praktyce, w sytuacji frontowej, niższym stopniem oficerom i żołnierzom bardzo często powierzano stanowiska, które w normalnych okolicznościach (w czasie pokoju) nie były dedykowane do ich stopnia służbowego.
Generalnie rzecz ujmując w Wehrmachcie wszyscy żołnierze (Mannschaften) nie mieli żadnej przypisanej odpowiedzialności dowódczej. Awans ze stopnia Gefrejter (kapral) na Obergefreiter (starszy kapral) wynikał wyłącznie z odsłużonego czasu (jak również zaangażowania w służbę i męstwa na polu walki), nie był natomiast związany z przejęciem dowodzenia jakimś pododdziałem. Awans na stopień Oberschutze (starszy żołnierz) był przyznawany tym żołnierzom, dla których nie przewidywano możliwości dalszej kariery wojskowej. Ci żołnierze zaś, którzy wykazali się zaangażowaniem w służbę awansowano do stopnia Gefrejter, a nastęnie po odsłużeniu kolejnego wymaganego okresu awansowano do stopnia Obergefreiter (na przełomie lat 1942/43 wprowadzono jeszcze stopień Stabsgefreiter (brak polskiego odpowiednika – można by go tłumaczyć starszy kapral sztabowy). Co ciekawe czas służby konieczny do awansu na Gefreiter, był krótszy niż na Oberschutze – przynajmniej żołnierz wiedział, że jak go długo nie awansują, to w wojsku już kariery raczej nie zrobi!
W roku 1942 nazwa stopnia służbowego szeregowego w piechocie Wehrmachtu z Schutze zmieniony został na Grenadier, na osobisty rozkaz Hitlera, którzy chciał swoją armię upodobnić (z nazwy) do wojsk Fryderyka Wielkiego – swego osobistego bohatera.
Teoretycznie drużyną niemieckiej piechoty powinien dowodzić Unteroffizier (plutonowy).
Podoficerowie w randze Oberfeldfebel (sierżant sztabowy) z reguły pełnili różnego rodzaju funkcje w kompanii – najważniejszą z nich była funkcja Hauptfeldwebel (der Spiess – odpowiednik szefa kompanii w Wojsku Polskim, ale tutaj tłumaczony jako „główny sierżant”). Wiązała się ona z wykonywaniem zadań administracyjnych w kompanii. Jednak w sytuacji bojowej, o ile wymagała tego, miał on również dowodzić jednym z plutonów.
Stopień służbowy Stabsfeldwebel (starszy sierżant sztabowy) przewidziany był dla tych podoficerów, którzy mogli wykazać się bardzo długim czasem służby jeszcze przed rozpoczęciem IIWŚ.

Podział odpowiedzialności pod kątem wielkości pododdziału:

Drużyna (Truppe) (10 ludzi) – teoretycznie dowodzić nią powinien Unteroffizier (plutonowy) – w praktyce dowodzić tym pododdziałem mógł każdy żołnierz / podoficer od Schutze do Unteroffiziera, w zależności od posiadanego doświadczenia bojowego.

Pluton (Zug) (50 ludzi) – teoretycznie pierwszy pluton w kompanii powinien być dowodzony przez oficera (zwykle w randze Leutnant (podporucznik), a dwa pozostałe plutony przez podoficerów w stopniu Feldwebel (starszy sierżant) lub Oberfelwebel (sierżant sztabowy) – w praktyce bardzo często zdarzało się, że wszystkie trzy plutony dowodzone były wyłącznie przez starszych podoficerów, w tym jednym z nich dowodził Hauptfeldwebel (patrz wcześniejsze uwagi).

Kompnia (Kompanie) (201 ludzi) – teoretycznie dowodzona przez oficera w randze Oberleutnant (porucznik) lub Hauptmann (kapitan). Oficer, który przeszedł specjalny trening i jednocześnie odsłużył określony czas jako dowódca kompanii nazywany był „Kompanie Chef” (szef kompanii). Oficer czasowo przydzielony do kompanii jako jej dowódca nazywany był „Kompanie Fuhrer”. Często kompaniami dowodzili oficerowie w randze Leutnant, w wypadku braku dowódcy o odpowiednich kwalifikacjach.

Batalion (Bataillon) (861 ludzi) – teoretycznie powinien być dowodzony przez oficera w randze Major (major) lub Oberstleutnant (podpułkownik). W sytuacji bojowej zdarzało się, że mocno przetrzebionym w trakcie walki batalionem, albo grupą bojową wielkości batalionu dowodzili oficerowie w randze Leutnant (podporucznik)!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mario33



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 348

PostWysłany: Wto Gru 21, 2010 12:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jednym z powszechnie popełnianych błędów jest automatyczne i bezkrytyczne transferowanie systemu oznaczeń stopni na inne rodzaje broni, bez uwzględnienia ich specyfiki.

I tak, schemat schutze - oberschutze nie zawsze może być przenoszony na inne stopnie podstawowe innego rodzaju broni.

Dla jednostek strzelców górskich stopniem podstawowym był 'Gebirgsjäger' (w skrócie: 'Jäger'). Stosowano także stopnie związane z rodzajem specjalizowanego podddziału, do którego przynależeli, poprzedzone przedrostkiem 'Gebirgs-'.

Natomiast stopień 'Oberjäger' był równoważnikiem stopnia piechoty... 'Unteroffizier'. Stopień 'oberschutze' (jak wspomniano wyżej - rzadki) używano w formie niezmienionej.

Podsumowując, w jednostkach Gebirgsjäger stosowana była następująca hierarchia stopni:

Mannschaften
1. Gebirgsjäger lub Jäger; Gebirgsartillerist; Gebirgspionier
2. Oberschütze
3. Gefreiter
4. Obergefreiter
5. Stabsgefreiter

Unteroffiziere ohne Portepee
6. Oberjäger (to samo co Unteroffizier)
7. Unterfeldwebel
8. Fähnrich

_________________
Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!

Kampfgruppe EDELWEIß, 1KP/100GJR

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Pon Cze 04, 2012 9:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ponieważ nie chcę zakładać nowego wątku o stopniach, dopiszę się z zapytaniem do tego:

Czy ktoś ma może rozpiskę graficzną stopni RAD?

Znalazłem taką ciekawą fotkę:



Po patkach wychodzi mi na RAD, ale pagony takie jakby wehrmachtowskie. No i ten odwrócony trójkąt na ramieniu.

_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Messer



Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 90

PostWysłany: Nie Cze 10, 2012 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak na początek: http://pl.wikipedia.org/wiki/Reichsarbeitsdienst
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum