Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Salwa honorowa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Artur Wisent



Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 234

PostWysłany: Nie Lip 22, 2012 10:30 pm    Temat postu: Salwa honorowa Odpowiedz z cytatem

Zdarzyło się dziś, że musiałem na zakończenie rekonstrukcji pokierować oddaniem salwy honorowej (niestety nie w związku z treścią przedstawienia, tylko z wczorajszą śmiercią rekonstruktora). Musiałem improwizować, wydawać po niemiecku komendy stworzone ad hoc. Podobno wypadło nieźle, ale jak to się powinno odbyć lege artis? Komendy, chwyty bronią?
_________________
Pokaż mi zdjęcie, że tak nie było!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Slajmi130



Dołączył: 03 Wrz 2011
Posty: 148

PostWysłany: Pon Lip 23, 2012 7:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za tą salwę....

Wydaje mi się ze salwa honorowa będzie związana z musztrą paradna. Czyli podnoszenie karabinu od rawej nogi na ramię i strzał.

czy było by to tak?
Gewehr ab
Laden
?
Gewehr bereit
feuer?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Nie Lip 29, 2012 1:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Ciąg końcowych komend to:

-"Zur Salve"
-"Hoch legt - an"
-"Gebt - Feuer"

Więcej szczegółów wykonania nie znalazłem - zwykłe regulaminy musztry o tym nie traktują. Kwestię oddawania honorów i uroczystości (w tym pogrzebowych) regulował Standortdienstvorschrift - może tam da się coś znaleźć ja nim jednak nie dysponuję.

Znalazłem fragment regulaminu NVA, który może być pomocny. Na pewno stosuje się przejście drugiego szerego w bok (vide archiwalne zdjęcie, zresztą to dość oczywiste). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że regulamin NVA opracowany jest pod PM, a nie Mausera - pojawia się m.in. kwestia przeładowania oraz "na ramię broń".

Poszukaj nagrań z wehrmachtowskich pogrzebów, tam być może będzie widać dokładniej ciąg czynności.

Regulamin NVA:

"Zur Salve"
a) Drugi szereg przechodzi pół kroku w lewo w lukę, wszystkie szeregi wykonują zwrot o 45 stopni w prawo, jednocześnie cofając prawą nogę o pół kroku.
b) Pistolet maszynowy z kolbą na wysokości pasa. Lufa podniesiona około 50 stopni w górę, odbezpieczyć pm i ustawić na ogień pojedynczy

"Hoch legt - an!'
Przyjąć postawę strzelecką, lufa podniesiona około 60 stopni w górę

"Gebt - Feuer"
Równoczesne oddanie strzału, po czym pistolet maszynowy wraca do pozycji wyjściowej (kolba na wysokości pasa, lufa podniesiona około 50 stopni)

Komenda do drugiej i trzeciej salwy brzmi: "Hoch legt - an!" "Gebt - Feuer!"

Po oddaniu trzech salw:
a) zabezpieczyć pm
b) wszystkie szeregi zwrot o 45 stopni w lewo, z jednoczesnym dostawieniem prawej nogi do lewej
c) drugi szereg pół kroku w prawo
d) pm w pozycję "Gewehr ab!"

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Zagadnienia organizacyjne Wehrmachtu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum