Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Waloryzacja (postarzanie) bluzy sukiennej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne -> Remontowanie i konserwacja sprzętu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kromal



Dołączył: 24 Lip 2016
Posty: 40

PostWysłany: Sro Lut 15, 2017 1:17 am    Temat postu: Waloryzacja (postarzanie) bluzy sukiennej Odpowiedz z cytatem

Sprawa jest niby prosta.
Kompletuję manekina z umundurowaniem i wyposażeniem wehrmachtu. Niestety chwilowo nie stać mnie na zakup oryginalnej bluzy M40. Całą resztę obszyć i sporo wyposażenia w oryginale udało mi się skompletować.
Wszystko tkwi w pudełkach, a manekin czeka golutki Wink Postanowiłem więc, jako rozwiązanie tymczasowe, zakupić replikę bluzy M40. Długo polowałem na używany egzemplarz, ale rzadko ktoś chce się pozbywać dobrych rzeczy, a jak już są, to nie ten rozmiar.
Zakup nowej repliki bluzy ma jeden minus - ona wygląda przeraźliwie "nowo". Dlatego prosiłbym o podpowiedzi, jakie metody postarzania bluz stosują rekonstruktorzy?

Ja wiem, zaraz mi ktoś napisze - "ubrać, jechać na imprezę reko, wytarzać się i wszystko samo się podniszczy i postarzy..." ALE jakoś nie wierzę, że szanujący się rekonstruktor jedzie na dużą i renomowaną imprezę w swojej świeżo zakupionej bluzie i świeci takim magazynowym stanem po gałach Wink
(Ostatnio usłyszałem, że sukienne bluzy niektórzy golą, aby nie wyglądały jak włochate niedźwiedzie).

Mogę też inaczej sformułować pytanie. Jakie czynniki uważacie za szczególnie "destrukcyjne" dla sukiennych sortów mundurowych. Podkreślam, że chodzi mi o efekt postarzenia i zużycia, a nie o rady typu "wrzuć do ogniska" albo "wysadź granatem" (bo takie już słyszałem).

P.S. Oświadczam, że nie mam zamiaru produkować "zabytków" i żenić kitów na allegro, że oryginał z szafy od Helmuta ze Śląska Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kromal



Dołączył: 24 Lip 2016
Posty: 40

PostWysłany: Pon Lut 20, 2017 2:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba mam cichego bana... albo strasznie zapracowane jest to forum, nikt nie ma czasu stuknąć w klawiaturę Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sepp



Dołączył: 30 Maj 2011
Posty: 316

PostWysłany: Pon Lut 20, 2017 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koniecznie musi być M40? Może być ściorana bluza M42 HBT?
...inna rzecz, że ludzie stosują różne sposoby, żeby postarzyć fanty. Ja noszę sukienne łachy(oczywiście bez orzełków i "takie tam" w dni powszednie; na bieżąco wrzucam do pralki. Dzięki temu łachy się zużywają, nie pocę się nadmiernie, a także nie mam obtarć, jak wielu kolegów rekonstruktorów, którzy zakładają te łachy od święta

_________________
Lokalny watażka Sepp Knoche



War does not make one great
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kromal



Dołączył: 24 Lip 2016
Posty: 40

PostWysłany: Pon Lut 20, 2017 11:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź. Uparłem się na M40, bo oryginalne obszycia mam z M36 i chyba dziwnie by wyglądało HBT z takimi eleganckimi wyszywankami Smile Czy jednak nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sepp



Dołączył: 30 Maj 2011
Posty: 316

PostWysłany: Wto Lut 21, 2017 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie widziałem takiej konwersji na zdjęciach, czy kronikach
_________________
Lokalny watażka Sepp Knoche



War does not make one great
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Mar 01, 2017 2:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Praktykowałem co najmniej cztery metody waloryzacji sukiennych elementów umundurowania – w zależności od oczekiwanych efektów można stosować je łącznie lub wymiennie:
1) zakopać w ziemi / hałdzie piachu – dać rzeczy nieco się tam odleżeć (powiedzmy dobę) – przy czym należy pamiętać, że gleba / piasek są wilgotne i wilgoć ta w sukno wejdzie. Po zabiegu bluzę wydobyć, otrzepać, wyszczotkować z resztek gruntu,
2) szczotkowanie – tu ważne jest właściwe dobranie twardości szczotki – za miękka będzie tylko sukno głaskać, za twarda może uszkodzić jego strukturę – ja swoje bluzy szczotkowałem zawsze ordynarną szczotą do szorowania podłóg,
3) golenie – stosowałem z powodzeniem, ale trzeba oczywiście uważać, bo można nieodwracalnie zepsuć materiał – golarka do ubrań w ogóle nie wchodzi w grę, bo to badziew – kupić trzeba z 5 golarek jednorazowych, uzbroić się w cierpliwość, usiąść i golić. W zależności czy chcemy usunąć tylko „miśka” czy dojść aż do osnowy sukna, mniej lub więcej czasu trzeba będzie na to poświęcić poświęcić,
4) w okresie mocnej operacji słonecznej, wystawiać regularnie bluzę na działanie promieni – barwa spłowieje.

Na marginesie – to nie Facebook – ponieważ to forum z niszowym hobby, musisz się na przyszłość uzbroić w cierpliwość – nie zawsze od razu na zadane pytanie pojawi się odpowiedź (na niektóre pytania w ogóle się może nie pojawić Razz

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kromal



Dołączył: 24 Lip 2016
Posty: 40

PostWysłany: Sro Mar 01, 2017 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję. Super sprawa, teraz mogę testować Smile

Cierpliwości mam sporo. Po prostu w pewnym momencie na głównej stronie forum, w połowie wątków widniał mój nick i się przestraszyłem, że dostanę ban za spamowanie albo, że to będzie teatr jednego widza, bo aktorzy gdzieś poszli Wink

Jeszcze raz dzięki.

A skoro już o FB mowa... macie może namiary na jakieś grupy z Facebooka zajmujące się tą tematyką (WH/SS)?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Mar 02, 2017 10:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A skoro już o FB mowa... macie może namiary na jakieś grupy z Facebooka zajmujące się tą tematyką (WH/SS)?


Co rozumiesz pod pojęciem „zajmujące się temtyką (WH/SS)? Masz na myśli fanpejdże konkretnych grup / stowarzyszeń historycznych, zajmujących się rekonstrukcją sylwetek tych żołnierzy, to jest ich multum – na czele z naszą Smile
https://www.facebook.com/sphw193945

Jeżeli natomiast chodzi Ci o grupy tematyczne poświęcone poszczególnym aspektom lub w ogóle historii Wehrmachtu to jest tego multum…Sam znalazłem sobie dwie, których jestem członkiem, poświęcone Wehrpass’om / Soldbuch’om… Smile

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kromal



Dołączył: 24 Lip 2016
Posty: 40

PostWysłany: Pią Mar 03, 2017 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Waszą stronkę już odwiedzałem Smile Reszty poszukam. Dzięki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Pon Mar 06, 2017 7:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:
Co rozumiesz pod pojęciem „zajmujące się temtyką (WH/SS)? Masz na myśli fanpejdże konkretnych grup / stowarzyszeń historycznych, zajmujących się rekonstrukcją sylwetek tych żołnierzy, to jest ich multum – na czele z naszą Smile
https://www.facebook.com/sphw193945


Michał, czemu Wasza strona jest niedostępna dla niezalogowanych? Chętnie bym do Was zajrzał od czasu do czasu, ale jako osoba niufejsbukowiona nie mam takiej możliwości (i nie, nie założę sobie fejsa Razz )

_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne -> Remontowanie i konserwacja sprzętu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 2+1 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum