Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kirst, 'Fabryka oficerów'.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mario33



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 348

PostWysłany: Pon Lip 11, 2011 1:32 pm    Temat postu: Kirst, 'Fabryka oficerów'. Odpowiedz z cytatem

Może ja jakiś zapóźniony jestem, ale dopiero teraz przeczytałem tą książkę (machnąłem w 1 dzień, zalety bycia chorym w łóżeczku).

I wiecie co, dano nie byłem tak zbulwersowany. Jacy ci niemcy biedni, tak ich wojna oszukała, oni pilowali honoru niemieckiego oficera a tu im ten 'frajter' AH kazał zabijać tych 'partyzantów'... I w ogóle większość to była w opozycji, protestowała, a tylko tacy Wirrmani i Hochbauerowie ich zmuszali do tych okropnych rzeczy. Tak okropnych, że nie dało się tego moralnie wytrzymać i lepiej było sie dać rozstrzelać. Szkoda, że dopiero w '44...

Przy przemówieniu na pogrzebie Hochbauera walnąłem książką o podłogę. I jeszcze ta przedmowa (wydanie z 1963 mam) - 'to było przed wojną, Pan wie z kim oni sie wtedy kumali'...

Już humor rodem z niemieckich przyśpiewek ludowych i poziom rubaszności ('chodź ze mną na siano...'etc) zniosłem jakoś, ale poziom wali kompleksami człeka z prowincji aż mdło.

Rozczarowałem się.

filmu też nie widziałem - chętnie obejrzę.

_________________
Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!

Kampfgruppe EDELWEIß, 1KP/100GJR

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Lip 11, 2011 2:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
filmu też nie widziałem - chętnie obejrzę.

Nie licz na wielkie kino - zrealizowany w konwencji telenoweli, z obsadą z tanich seriali kryminalnych i medycznych (mówię poważnie!). Aktorstwo bardzo drewniane. Co prawda to ekranizacja, więc dość wiernie trzyma się treści książki, ale kompletnie moim zdaniem nie trafiona jest obsada postaci...
O umundurowaniu oczywiście szkoda gadać.

Przeczytałem cały dorobek (imponujący wręcz) Kirsta wydany w Polsce i tendencja do wywabiania plam na honorze niemieckiego żołnierza, jest dla niego typowa. Może dobrze, że potem pisał już tylko kryminały, bo przynajmniej w nich nie politykował.

Tak na prawdę po za cyklem "08/15" nawet warsztatowo inne jego książeczki wojenne są ułomne (np. ma tendencję do powielania w nich postaci i epizodów)...

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Yossarian



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 2960

PostWysłany: Pon Lip 11, 2011 3:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:

Tak na prawdę po za cyklem "08/15" nawet warsztatowo inne jego książeczki wojenne są ułomne (np. ma tendencję do powielania w nich postaci i epizodów)...

Pozdro
Hindus


Zgadzam się z Hindusem. Na tle 08/15 "Fabryka Oficerów" jest po prostu SŁABA (moim zdaniem). Zresztą żadna inna książka H.H.Kirsta nie zbliżyła się poziomem do wspomnianej przez Hindusa "trylogii" o przygodach Ascha. W mojej ocenie "Fabryka oficerów" ciągnie się w tyle peletonu jego książek.

_________________

Historia uczy nas tylko jednego, ?e nigdy, nikogo i niczego nie nauczy?a.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
irade



Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 104

PostWysłany: Pon Lip 11, 2011 4:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do filmowej wersji "Fabryki oficrów" zrobiłem dwa podejścia. Przy pierwszym wyłączyłem po 10 minutach a przy drugim po 40. Jak dla mnie nie da się ogądać tak jak mody na sukces Wink 08/15 czyta się dobrze choć najbardziej mi podchodzą pierwsze dwa tomy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 348

PostWysłany: Pon Lip 11, 2011 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obejrzałem pierwszą część filmu... Drugiej już mi się nie chce Wink
_________________
Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!

Kampfgruppe EDELWEIß, 1KP/100GJR

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Artur Wisent



Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 234

PostWysłany: Sob Sty 28, 2012 7:45 pm    Temat postu: Re: Kirst, 'Fabryka oficerów'. Odpowiedz z cytatem

mario33 napisał:
Już humor rodem z niemieckich przyśpiewek ludowych i poziom rubaszności ('chodź ze mną na siano...'etc) zniosłem jakoś,
To akurat nie problem Kirsta, tylko normy DIN, przewidującej polot na poziomie kamaza z przyczepą. Subtelne poczucie humoru to nie jest to, za co Niemców cenię najbardziej.
_________________
Pokaż mi zdjęcie, że tak nie było!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum