Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Podręcznik żołnierza Wehrmachtu - niespodzianka dla Was
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Gru 14, 2007 9:07 am    Temat postu: Podręcznik żołnierza Wehrmachtu - niespodzianka dla Was Odpowiedz z cytatem

Witajcie!
W tym tygodniu udało mi się wreszcie nabyć książeczkę, na którą polowałem od bardzo dawna. Po regulaminach, ta pozycja była biblią niemieckiego żołnierza. Z resztą jej autorzy chcieli by żołnierze Wehrmachtu niemalże tak właśnie ją traktowali – miała on im służyć w każdej chwili radą i pomocą – na wewnętrznej stronie okładki znajdowała się tabelka do wypełniania przez właściciela zawierająca szczegółowe informacje na temat jego służby.
Pierwotny właściciel mojego egzemplarza nie omieszkał tego w pewnym stopniu czynić – nazywał się Anton Skoba, nosił maskę pgaz o rozmiarze 2, na stanie swojego wyposażenia miał karabin o numerze broni 0.175263 oraz bagnet o identycznym numerze.
Książeczka zachowała się w stanie zadowalającym – jest kompletna (dodatkowo z reklamówką wydawnictwa) oraz ekslibrisem pierwotnego właściciela. Wszystkie strony są w pełni czytelne – książka zawiera ponad 500 ilustracji, na 330 stronach. Jej treść obejmuje w zasadzie wszelkie aspekty życia i służby żołnierza Wehrmachtu, począwszy od sposobów właściwego dobierania obuwia, przez zachowanie na warcie i szczegółowy opis celownika optycznego do lawety do MG34, a skończywszy na prawidłowym maskowaniu w warunkach polowych.

A teraz niespodzianka dla Was. Bardzo chętnie wszystkim zainteresowanym udostępnię tą książeczkę w wersji elektronicznej, ale pod pewnymi warunkami:
- Święty Mikołaj uzna, że byłem w tym roku grzeczny i dostanę od niego na Gwiazdkę wymarzony, nowy skaner Wink
- powiecie mi w jaki sposób przygotować dokument w PDF (co będzie mi do tego potrzebne) – bo do tej pory nigdy czegoś takiego nie robiłem,
- Ci z Was, którzy znają język niemiecki pomogą w tłumaczeniu istotnych części tego podręcznika (bo myślę, że historię wojskowości niemieckiej możemy sobie darować).
Co Wy na to?
Na marginesie powiem Wam, że większość informacji ze strony „Ersted Zug” pochodzi właśnie z tej książki, łącznie z zamieszczonymi na ich portalu ilustracjami.

Pozdrawiam
Hindus

NIE AKTUALNE - NIE UDOSTĘPNIAM JUŻ REIBERT'a!!!

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”


Ostatnio zmieniony przez Hindus dnia Wto Lis 05, 2013 8:10 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Pią Gru 14, 2007 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Haha, dobre, dobre, książka bardzo przydatna, dla nas swoista BIBLIA.

Co Mikołaj chce za pdf'a z książeczką? Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Gru 14, 2007 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za udostępnienie tej książeczki Mikołaj nie chce nic, po za ewentualną dobrowolną pomocą w tłumaczeniu tego podręcznika (ale oczywiście w miarę posiadanych możliwości językowych)! Smile

Uważam po prostu (choć pewnie zabrzmi to górnolotnie), że swobodny dostęp do tego podręcznika pozwoli nam wszystkim (jako środowisku rekonstrukcji niemieckiej) podnieść jakość odtwarzanych przez nas sylwetek i jeszcze bardziej zbliży nas do realizmu historycznego.
Wreszcie unikniemy wielu niepotrzebnych dyskusji i spekulacji – skoro będziemy sporo rzeczy mieli podanych czarno na białym Smile

Na marginesie Stadle powiem Ci, że dla LWFD był przygotowany osobny podręcznik z tej serii (jak i dla innych rodzajów służb)– kolega Michalczewski parę lat temu o mały włos, a byłby jego szczęśliwym posiadaczem, ale kontrahent poinformował go, że „książkę zjadł pies” Sad Tak więc chwilowo będziecie musieli zadowolić się „piechociarskim” podręcznikiem Wink

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pią Gru 14, 2007 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja też bardzo poproszę o taki prezent jak skan tej książeczki.

Co do tego, jak się robi taki skan w pdf, to do tego jest potrzebny program. Najlepiej do tego nadaje się Adobe Acrobat. Jest to program płatny - nie chodzi o wersję dodawaną do gazet "Adobe Acrobat Reader". Myślę, że sobie z tym problemem "jakoś poradzisz" Wink

Ja też o mało nie zostałem właścicielem takiego podręcznika dla LW, ale delikwent mnie wystawił. Umówiłem się z nim, że kupię od niego xero za dość wygórowaną sumę (ale niższą niż ktoś wylicytował oryginał). Czekałem na niego chyba z dwie godziny... najpierw mi powiedział, że już jedzie... poczym przestał odbierać telefony...

_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 348

PostWysłany: Sob Gru 15, 2007 12:22 am    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

Już kiedyś próbowałem 'rozkręcić' projekt 'Reibert', niestety bez odzweu... Sam nie pomoge bo niemiecki marnie marnie..

Dziwne że do dziś amerykanie nie przetłumaczyli tego na swoje. W angielskim bym pomógł...

Notabene, jest alternatywa, która tytułuje się 'Recruit (Der rekrut)', ktora istnieje przetłumaczona na angielski ale na amazonie czekam juz 3 miesiące żeby ją dostać Sad

Jeżeli to będzie 'dobro publiczne' to chętnie skorzystam...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Sob Gru 15, 2007 12:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że juz przetłumaczyli, tylko sie nie podzielili.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Gru 15, 2007 12:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Amerykanie przetłumaczyli to i sprzedają po 25 USD + przesyłka - któraś z grup to oferowała - muszę poszukać linku, bo teraz mi się gdzieś zawieruszył. Ale teraz to bez znaczenia, bo jak obiecałem każdy kto będzie chciał otrzyma ode mnie pliczek i w może sobie ze słownikiem siedzieć w długie, zimowe wieczory Wink
Myślę, że i tak taniej niż gdyby ściągać angielskie tłumaczenie Smile

Swoją drogą ciekawa ironia losu, że niemieccy rekonstruktorzy, a większość (w tym oczywiście ja) nie włąda niemieckim nawet w stopniu podstawowym Wink
Ale są na szczęście i tacy pośród nas, którzy znają ten język bardzo dobrze! Smile

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Sob Gru 15, 2007 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ironia losu jest i w tym, że w kraju przez który Wehrmacht przetaczał się tam i spowrotem, nie można znaleźć w bibliotece tych książek/materiałów, albo są tak głęboko zakopane w archiwach, że ciężko je znaleźć. Nie wiem jak jest u Was w CAW w Rembertowie, ale mnie dziwi, że w Jagiellonce nie mają.
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 13 Paź 2007
Posty: 306

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 11:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jaką czcionką jest to wydrukowane, bo jeśli gotykiem, to dodatkowo utrudnia ?
_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 12:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że gotykiem - nikt nie mówił Kiler, że będzie łatwo Wink
Ale spokojnie - po krótkim czasie człowiek się z tym oswaja i czyta się go dośc swobodnie.
Już trzeci wieczór jako lekturę do poduszki uskuteczniam (przy czym czytaniem ze zrozumieniem to bym tego nie nazwał, bo od studenckich czasów języka niemieckiego nie praktykowałem niestety Sad

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 10:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie, kolega dr filozofii czytywał Kanta w oryginale, wydania gotykiem i dawał radę Wink Jak się zna słownictwo, to potem idzie z górki Smile
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 9:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AlexxG - a czy ewentualnie ów Kolega nie podjął by się czasem przetłumaczenia co ważniejszych fragmentów?

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus, jeśli tylko on znajdzie czas to oczywiście. On pracuje obecnie w Luxemburgu. Aktualnie tłumaczy nam fragmenty wspomnień żołnierzy 28IR. Biorąc pod uwagę to, że jest w pracy w Lux., nie chcę za niego nic obiecywać. Jak dostanę tekst, to się do Radka bardzo ładnie uśmiechnę Wink
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AlexxG - trzymam za słowo i z góry serdecznie dziękuję w imieniu wszystkich! Smile

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Sty 04, 2008 1:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj wreszcie cały zeskanowany podręcznik Reiberta udało mi się przerzucić do PDF’u. Jest tylko jeden mały problem. Ponieważ chciałem zapewnić Wam jak najwyższą jakość kopii – tak by na przykład zamieszczone w książce fotografie i schematy były w pełni czytelne – w dokumencie umieściłem pliki obrazów w najwyższej rozdzielczości zapewnionej przez skaner. W związku z tym objętość całego pliku do ściągnięcia jest bardzo duża – prawie 500 MB. Nie udało mi się niestety w żaden sposób tego skompresować. Jedynym alternatywnym rozwiązaniem jest podzielenie go na mniejsze części, ale myślę, że to gra nie warta świeczki – już lepiej pomęczyć się i raz ściągnąć całość niż walczyć z tym kilka razy.
W górnych rogach każdej strony dokumentu znajdują się reklamy producenta programu, którym dokonałem transformacji zeskanowanych obrazów stron, na dokument PDF – to haracz za to, że skorzystałem z wersji trialowej Wink
No i teraz najgorsze – nie mam jak tego upchnąć na żaden serwer – i w chałupie i robocie (gdzie mam z resztą szybsze łącze) za długo trwa ładowanie i staje (na Megauploa.com jak za trzecim razem stanęło przy 89% to myślałem, że wywalę komputer przez okno – musicie bowiem wiedzieć, że to z trwa jednak trochę czasu (ok. 3h) więc się człowiek zaczyna niecierpliwić).
Radźcie co robić Sad

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum