Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Barwy hełmów 39 - 45
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Waffen Wolf



Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 29

PostWysłany: Sro Maj 05, 2010 10:28 pm    Temat postu: Barwy hełmów 39 - 45 Odpowiedz z cytatem

Witam,
przeszukiwałem fora ale nic nie znalazłem, choć coś mogło uciec mojej uwadze.
Otóż chciałbym tutaj poruszyć temat wykorzystywanych barw w malowaniach hełmów waffen ss / wh od roku 1939 - 45. Pomińmy oczywiście porę zimową, interesują mnie standardy.

Przepisowy kolor ponoć jest Apfelgr€n.
W reko zawsze stanowczo mówią feldgrau, jednak jestem przekonany iż używano również innych barw. Mnie osobiście zawsze podobał się ciemny szary, jak to określałem jeszcze gdy się nie znałem.
Czekam na wypowiedzi, i wrzucam zdjęcie repliki hełmu w kolorze Panzergrau.



PS: Oprócz standardów, malowania camo również mile widziane.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Maj 05, 2010 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy na forum!

W temacie polecam lekturę - m.in. ładne duże zdjęcia zachowanych egzemplarzy:
http://www.german-helmets.com/

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Richard



Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 189

PostWysłany: Sro Maj 19, 2010 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Między innymi na stronie cytowanej przez Hindusa, ale równierz w ksiązce autorstwa M. Beavera o hełmach ss, autorzy podają, że od chwili wprowadzenia dla oddziałów SS Vt, totenkopf oraz LAH hełmów m35, były one malowane kolorem feldgrau. W ss nie uzywano koloru apfelgrun
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
retimnon



Dołączył: 02 Wrz 2008
Posty: 69

PostWysłany: Pią Maj 21, 2010 8:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że używano.

Apfelgrün to nazwa kolekcjonerska (podobnie, jak M40 czy M43 w stosunku do bluz). Jedyną oficjalną nazwą stosowaną w odniesieniu do koloru hełmów było Feldgrau. W tym sensie rzeczywiście Waffen SS nie używało innych kolorów. Noo, nie mówię tu o Schiefergrau - ta nazwa wykończenia z 1940 dotyczyła w sumie bardziej faktury, chociaż w istocie przekłada się też na kolor.

W sensie natomiast barwy, zarówno apple green, jak i pea green jak najbardziej pojawiają się na hełmach M35 dla Waffen SS. Pea green to kolor wcześniejszy i jaśniejszy, apple green ciemniejszy i późniejszy, z okolic 39 roku. Co więcej, odcienie różniły się w zależności od producentów - dla przykładu apple green Quista był bardziej szary, mniej nasycony niż apple green Eisenhüttenwerk Thale. Tu zresztą jest klucz do całej sprawy. Producenci nie malowali hełmów dla WSS w żaden szczególny sposób, szczególne były tylko kalkomanie. WSS dostawało hełmy wykańczane dokładnie tak samo, jak armia czy Kriegsmarine. Wyjątkiem było tylko Luftwaffe.

Co do pytania o szare hełmy, to, po pierwsze, Schiefergrau Quista czy Emailier-Werke AG Fulda były znacznie bardziej szare, niż hełmy Thale, w przypadku EF prawie neutralnie szare. Po drugie, Quist, jako ostatni producent hełmów M40, malował je w późnym okresie na szaro. Po trzecie (i równie ważne, bo owocowało całą masą różnych fajnych wybryków), w okresie wojny hełmy były "remontowane" i standaryzowane, w wyniku czego "zszarzeć" mógł hełm w zasadzie dowolnego typu i producenta.

Pokazana w pierwszym poście sturmowa (i skąd inąd niezbyt udana) replika to M40, więc jej szarość jest uzasadniona. Inna sprawa, że tam jest chyba bicie ET, więc jeśli to ma być hełm WSS, to kolor jest niezgodny z biciem Wink

Nawiasem mówiąc, nie mieszajmy tego z kolorem Panzergrau Wink Jeśli koniecznie chcesz to nazwać po niemiecku, to nazwij "Mittelgrau" Smile

_________________
FJR.1
www.rekonstrukcja.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Waffen Wolf



Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 29

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 11:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@retimnon
Wielkie dzięki za Twoje treściwe wypracowanie dot. hełmów.
Objaśniłeś kilka spraw, więc jestem skory Ci uwierzyćWink
Co do fotki z pierwszego posta, to nie sturm, ale l0max.
Jak sami mówicie, kolory mogły szarzeć.
Chyba się pokuszę o ciemniejsze zabarwienie mojego dzwonu.
Mam farbę feldgrau, to teraz przemalować go na nowo, czy może są jakieś ciekawe metody na kosmetykę tego typu ?

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Radi



Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 558

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mozesz go blotem ponacierać delikatnie Wink a po 3 - 4 solidnych wypadach w teren zacznie wygladac jak frontowy
_________________
Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Waffen Wolf



Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 29

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak znajdę chwilę to się tym zajmę Smile
Błoto będzie dobrym rozwiązaniem, w tej chwili pomysłów innych nie mam, ale jak już będę robił to wpadnie kilka i będzie można poeksperymentować Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
retimnon



Dołączył: 02 Wrz 2008
Posty: 69

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 10:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co do fotki z pierwszego posta, to nie sturm, ale l0max.


Lomax to (okrutnie drogi) niemiecki sprzedawca, który handluje trochę Sturmem, trochę Atthefrontem, trochę Czechami... A ten garnek akurat jest ze Sturma.

_________________
FJR.1
www.rekonstrukcja.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Waffen Wolf



Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 29

PostWysłany: Nie Maj 23, 2010 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w takim razie zwracam honor, widziałem tylko raz garniec od sturma.
Co do definicji wymienionego wyżej sklepu, to się zgodzę.
Niektóre rzeczy posiada również z demobilu BW, które sprzedaje trzykroć drożej.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Radi



Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 558

PostWysłany: Nie Maj 23, 2010 5:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sturm co nie jest tajemnicą (zamawia) hełmy w Chinach podobnie jak resztę swojej oferty sprzedazowej co ciekawe sami chińczycy maja chyba kilku podwykonawców (widzialem już kilka repro hełmow rozniących się jakością wykonania i nawet ksztaltem) oczywiście pierwsza partia ktora trafila juz lata temu na nasz rynek była dośc starannie wykonana pozniej jakosc szla w doł (kolega ktory duzo plywa twierdzi nawet ,że chinczycy zamawiaja teraz dzwony helmów w Indiach bo wykonanie ich jest jeszcze tańsze) tam rzemieślnicy klepia to podobno ręcznie wprost na ulicy na kopytach z kiepskiej blachy .
_________________
Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Waffen Wolf



Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 29

PostWysłany: Wto Maj 25, 2010 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No lekko to mną wstrząsneło.
Nic już chyba nie można kupić bez ingerencji żółtych przyjaciół.
Pomniejsze firmy, które zajmowały się robieniem własnoręcznie i na maszynach niestety poznikały.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Radi



Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 558

PostWysłany: Wto Maj 25, 2010 4:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie tyle poznikały co doszły do wniosku ,ze taniej jest zamowic i sprowadzic i pozmieniali sie w dystrybutorow zreszta czego sie spodziewac w dobie sklepów internetowych
_________________
Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Waffen Wolf



Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 29

PostWysłany: Wto Maj 25, 2010 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie o to chodzi Wink
Zresztą zamawiając przez internet nie stwierdzisz czy nie jest to chińczyk jeśli jest dobrze wykonany. W ogóle ciężko jest rozpoznać.
Ale szczerze wolałbym zamiast 200, to za taki hełm powiedzmy dać te ~ 270
ale mieć wykonany jak należy i przez kogo trzeba.
Taka moja opinia...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
petronius



Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 35

PostWysłany: Nie Maj 30, 2010 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem szczerze, że mam gdzieś kto wyklepał hełm, który noszę na głowie. Kupiłem ładnie zrobionego chinolka (nie tego bezkształtnego klopsa) za 120 zł. Mam zdrowy dzwon, replikę fasunku i podpinki, a co najważneisze gwarancję, że nie będę straszyć odpryskującą szpachlą i w razie czego nikt nie wbije mi jej w łeb razem z przegniłą blachą.

Ps. Nie wiem po co na forum drugią wątek o hełmach?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Radi



Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 558

PostWysłany: Nie Maj 30, 2010 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

petronius napisał:
Powiem szczerze, że mam gdzieś kto wyklepał hełm, który noszę na głowie. Kupiłem ładnie zrobionego chinolka (nie tego bezkształtnego klopsa) za 120 zł. Ps. Nie wiem po co na forum drugią wątek o hełmach?

To są wersje za 120? chyba są plastykowe

(cyt.Powiem szczerze mam gdzieś kto wyklepał hełm ktory nosze na glowie )
Ps. Importer jest za to bardzo zainteresowany kto go klepał (chodzi o cenę im taniej tym dla importera lepiej)

_________________
Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum