Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oficerowie ze 136.Gebirgs Jager Regiment

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Ciekawe zdjęcia dokumentalne WH
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2007 8:21 am    Temat postu: Oficerowie ze 136.Gebirgs Jager Regiment Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy już wcześniej kiedykolwiek widzieliście to zdjęcie, ale ja przyznam szczerze, że jestem nim mocno zaskoczony.
Zostało wykonane we Włoszech w 1943 roku w okolica miejscowości Liza. Przedstawia grupę oficerów ze 136. Pułku Strzelców Górskich.
Czyżby niemieccy żołnierze w późniejszym okresie wojny, krój mundurów artylerii szturmowej cenili sobie bardziej niż klasycznych czterokieszeniowych kurtek? Muszę pogrzebać w historii tego pułku, bo ciekaw jestem co było powodem wyboru tych mundurów.
Tak czy inaczej to zdjęcie jest dla mnie świetne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michalczewski



Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 1344

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2007 10:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heh niezla ciekawostka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 252

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2007 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !!

Z tego co wiem było to spotykane w zarówno jednostkach GJ jak i Jagerów. Właśnie od 20 minut poszukuje usilnie 2, czy 3 zdjęć prezentujących podobne umundurowanie używane przez strzelców górskich i za Chiny znaleźć nie moge Sad Jeżeli sie nie uda to poprosze znajomego o podesłanie i z chęcia umieszcze.


Pozdrawiam innych zainteresowanych tematyka GJ Wink

EDIT: EUREKA !!! Cool

Leutnant Georg Hoffmann, Ski-Jäger-Regiment 1, w standardowym ubiorze Skijägera Laughing zawierającego hełm spadaków, mundur załóg dział samobieżnych, oraz spodnie górskie, :



Oberleutnant Heinrich Weber, Chef der 8. (schweren) Kompanie Ski-Jäger-Regiment 1, (były żołnierz Geb.Jäg.Rgt. 136), w bluzie dział samobieznych z kilkoma powszechnie znanymi odznaczeniami Wink :



Przyczółek Mirowicz, Oberleutnant du Bois zajada wesoło chleb ze smalcem. Nosi Gebirgsjäger Windbluse i Windhose , do kompletuz hełmem FJ . Ponadto widać pieknego STG44 - oddział ten podobno miał spory ich przydział:




Zdjęcia pochodzą z książki Georga Guntera "Die Deutschen Skijäger: Von den Anfängen bis 1945."

Berg Heil und Horrido Gebirgs kameraden !!!

_________________
War, war never changes...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2007 7:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yuri – przede wszystkim serdecznie witamy na naszym forum!!! Smile

Świetne zdjęcia! – prawdę mówiąc do tej pory tylko domyślałem się, że mundury jednostek dział szturmowych mogły być wykorzystywane również przez inne służby, ale dzięki Twojemu postowi widzę, że rzeczywiście miało to miejsce i to na bardzo szeroką skalę Smile

Zwłaszcza zaciekawiło mnie pierwsze z zamieszczonych przez Ciebie zdjęć – pewnie to przejaw ignorancji w tym temacie z mojej strony, ale zawsze kojarzyłem strzelców-narciarzy Wermachtu z umundurowaniem jednostek górskich, a tu nie dość, że ten oficer ma na sobie bluzę jednostek dział szturmowych, to jeszcze hełm oddziałów powietrznodesantowych. I właśnie o ten hełm chciałbym Cię zapytać – co spowodowało, że znalazł się on na wyposażeniu tego oficera (i czy tylko jego, czy również innych żołnierzy z jego jednostki)?

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Yuri



Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 252

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2007 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Yuri – przede wszystkim serdecznie witamy na naszym forum!!!


Witam równie serdecznie Exclamation Miło mi poznać kolege, z którego postami często spotykam sie na Odkrywcy Wink Mam nadzieje, ze kiedyś będzie nam dane spotkać sie w tzw. "realu" na jakiejś rekonstrukcji Wink

Cytat:
I właśnie o ten hełm chciałbym Cię zapytać – co spowodowało, że znalazł się on na wyposażeniu tego oficera (i czy tylko jego, czy również innych żołnierzy z jego jednostki)?


Hmmmm - daj mi chwilke czasu, a z pewnościa coś sie na ten temat dowiem i tutaj dopisze Cool

Berg Heil und Horrido !!!

_________________
War, war never changes...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2007 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hełmy spadochroniarskie były dość popularne- były lżejsze i mniejsze. Jeden z pułków dział szturmowych pewnej dywizji został zaopatrzony (na specjalne zamówienie dowódcy) w pewną ilość hełmów spadochronowych- wówczas każdy dowódca działa mógł w nim przebywać wewnątrz i co jakiś czas wyjrzeć przez luk- hełm był na tyle mały, że mieścił się w luku. Było to spore odogodnienie i zabezpieczenie głowy dowódcy działa przed odłamkami i ostrzałem z broni ręcznej (oczywiście w granicach rozsądku).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2007 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yuri - w takim razie czekam z niecierpliwoscią na informacje!

Stadler - to bardzo ciekawe co napisałeś o wykorzystywaniu spadochroniarskich hełmów przez załogi dział szturmowych - czy masz może informacje w jakiej jednostce były one używane?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ponieważ zagadnienie wykorzystywania przez inne rodzaje służb Wehrmachtu mundurów jednostek artylerii szturmowej bardzo mnie zainteresował, pogrzebałem intensywnie w poszukiwaniu informacji na ten temat. I oto efekt – zdjęcia oryginalnego munduru żołnierza z jednostki Skijager’ów – zwraca uwagę brak obszycia „płotków” taśmą w barwie broni, charakterystyczny dla jednostek pancernych i artylerii szturmowej:

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stadler



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 672

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pod koniec wojny zaczęto stosować przy wszystkich mundurach oszczędnościowe patki ("Litzen") w uniwersalnym kolorze.

Zwróćcie uwagę, żeołnierz ma chyba G41
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też wydaje mi się, że ta sylwetka jest uzbrojona w G'ietkę Wink

Pisząc o barwie broni na patce kołnierzowej miałem na myśli lamówkę którą do końca wojny były obszywane "płotki" w jednostkach pancernych i artylerii szturmowej - bo same płotki owszem pozbawiono Waffenfarbe z powodów ekonomicznych.
Tutaj przykład patek z munduru podoficera z jednostek Panzerjager (niszczycieli czołgów) wyprodukowanego w sierpniu 1944 roku:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Wrz 02, 2010 8:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeden z pułków dział szturmowych pewnej dywizji został zaopatrzony (na specjalne zamówienie dowódcy) w pewną ilość hełmów spadochronowych

Była to Sturmgeschutz Brigade 276 - w sierpniu 1944 roku otrzymali spadochroniarskie hełmy na wyposażenie:


Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Czw Wrz 02, 2010 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hindus napisał:
Cytat:
Jeden z pułków dział szturmowych pewnej dywizji został zaopatrzony (na specjalne zamówienie dowódcy) w pewną ilość hełmów spadochronowych

Była to Sturmgeschutz Brigade 276 - w sierpniu 1944 roku otrzymali spadochroniarskie hełmy na wyposażenie:


Pozdro
Hindus


A o calej historii tego "wydebienia" helmow z magazynow Luftwaffe mozna zdaje sie przeczytac we wspomnieniach zamieszczonych w ksiazce ktora niedawno sie ukazala: "Od Stalingradu do Berlina. Wspomnienia niemieckich żołnierzy z frontu wschodniego"

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Wehrmachtu -> Ciekawe zdjęcia dokumentalne WH Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum