Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Apfelgrau

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bialy55



Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 280

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 5:00 pm    Temat postu: Apfelgrau Odpowiedz z cytatem

Coraz częściej mówi się o tym ze rekonstruktorzy na 39' powinni mieć puszki i hełmy pomalowane na apfelgrau, podczas gdy lwia cześć rekonstruktorów nadal biega w feldgrau.
A wiec pytanie gdzie -jeśli można, zdobyć odpowiednią farbę lub tez jaki jest najbardziej zbliżony odpowiednik na palecie kolorów RAL.
Wiem ze najlepiej jest dobierać wg. zachowanych oryginałów ale nie zawsze jest to takie łatwe znaleźć zakład który będzie chciał się tym zająć i zrobi to w formie sprayu.(jeśli ktoś zna taki na terenie Warszawy to proszę o namiar Wink)
A wiec czekam na wasze propozycje Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
remius



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 2214

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możesz tutaj spróbować.Ja zawsze w tym sklepie dobieram i nabijam farbę w sprey:
http://www.pkt.pl/s/warszawa/878763/anima_3000.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jaki jest najbardziej zbliżony odpowiednik na palecie kolorów RAL.

Sęk w tym, że w palecie RAL nie ma odpowiednika, ani przybliżonego zamiennika, o ile wiem.
Cytat:
Wiem ze najlepiej jest dobierać wg. zachowanych oryginałów

Niestety to jedyna prosta metoda - skomplikowana to mieszać samodzielnie i testować, aż do osiągnięcia pożądanego efektu...

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Coraz częściej mówi się o tym ze rekonstruktorzy na 39' powinni mieć puszki i hełmy pomalowane na apfelgrau, podczas gdy lwia cześć rekonstruktorów nadal biega w feldgrau.


To zle sie mowi w takim razie. W 39 wystepowaly zarowno puszki i helmy w Feldgrau /Feldgrau, nie Dungelgrun noszony przez niektorych/ jak i Apfelgrun. Po datach na zachowanych egzemplarzach puszek /z helmami niestety nie mam do czynienia z racji przedzialow cenowych i rzadkosci dobrze zachowanych egzemplarzy/ wyraznie mozna dostrzec, ze produkcja z lat 38 czy 39 to w zdecydowanej mierze duzo bardziej Feldgrau a nie Apfelgrun. "Duzo bardziej" bo niektore kolory oscyluja miedzy jednym a drugim.

Nie mowie tutaj, ze Apfelgrun nie jest ciekawym i pozadanym urozmaiceniem, ale troche traci to wprowadzaniem w blad i dyletanctwem albo byciem za wszelka cene koszernym [oczywiscie po pomalowaniu sobie swojej puszki] przez osoby promujace takie twierdzenia.

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Klaus BOLS



Dołączył: 11 Paź 2007
Posty: 475

PostWysłany: Wto Lut 08, 2011 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktycznie, występuje kilka odcieni wczesnej farby. Czasami jest to bardziej szarośc niż jabłkowa zieleń.
_________________
GRH Kampfgruppe Hoffmeyer


Klaus w dom, Bóg w dom
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciek



Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 123

PostWysłany: Sro Mar 07, 2012 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Ostatnimi dniami tan temat też coraz bardziej mnie nurtuje i mam kilka pytań, bo w kolorkach to jestem kiepski. Chodzi o to której barwie odpowiada dana nazwa w języku niemieckim.

1. Puszka '38 rok i jej kolor jest prawie szary. Na zamknięciu jest napisane że dla Luftschutzu. Czy to feldgrau?


2. Menażka znaleziona na pozycjach z '44 roku a jej kolor wpada w oliwkowy. Czy to apfelgrun?


3. Puszka '42 rok i to jest jak na moje typowy feldgrau.


Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuje! Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Sro Mar 07, 2012 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyjęta nomenklatura jest mniej-wiecej taka

1. Wczesny (szar) Feldgrau,

2. Graugruen (RAL 7008), wprowadzony do malowania menazek w 1941 r.

3. Pozniejszy (zielonkawy) feldgrau (RAL 6006)

Przy czym:
Nazwy sa raczej umowne. Na przestrzeni lat i w zaleznosci od producenta zmienialy sie odcienie choc nomenklatura pozostawala ta sama. W zależności od daty można spotkać jeszcze coś między Apfelgruen a Feldgrau. Wczesny Apfel byl typowo jasno-szaro-zielonkawy. Twoj przyklad 1 to farba stosowana miedzy jasnozielonkawym Apfelem a Feldgrau 6006 ktora ja nazwalbym wczesny Feldgrau (nie ma odcienia zielonkawego).
Pozniej Feldgrau z szarego przechodzil bardziej w ciemno-zielony (mial zielonkawy odcien - co widac na puszce - przykladzie 3).

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciek



Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 123

PostWysłany: Sro Mar 07, 2012 8:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiekie dzięki Hainrich! na podstawie tych rarb będę starał się dobrać kamuflaż na hełm Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Velli



Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 25

PostWysłany: Sob Mar 10, 2012 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, czy ten kolor pasowałby jako apfelgrun? Porównywałem z wydrukiem i ten był najbardziej zbliżony. Wiem że są różnice w ustawieniach monitora i drukarki dlatego w miare możliwości proszę o pomoc osoby które znają sie lepiej na tym Smile

http://wwwwww.vandal.pl/files/Montana%20black%201145%20lost%20island.jpg

z góry dziękuję za pomoc!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum