Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

18. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division Horst Wessel

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Waffen-SS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ukasz



Dołączył: 11 Lip 2011
Posty: 24

PostWysłany: Pią Lut 03, 2012 10:14 am    Temat postu: 18. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division Horst Wessel Odpowiedz z cytatem

Witam, poszukuję jakiś rzetelnych informacji na temat tej dywizji. A konkretnie jej domniemanego zniszczenia w rejonie Jeleniej Góry ( źródłem tego info jest wikipedia więc nie ufam mu ale że, sam jestem z rzeczone Jeleniej to mnie to strasznie ciekawi ). Informacji w sieci jest bardzo mało więc może któryś z kolegów podratuje jakimś materiałem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piett



Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 63

PostWysłany: Pią Lut 03, 2012 10:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dużym poszerzeniem informacji o tym to nie będzie, ale Osprey poświęcony dywizjom Waffen (Men at Arms 415 Waffen SS (3)) również wspomina o Jeleniej Górze jako miejscu gdzie na przełomie kwietnia i maja rozbito trzon tej dywizji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hainrich



Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 860

PostWysłany: Pią Lut 03, 2012 12:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu masz fragment, moze cos pomoze, nazwy geograficzne musisz sobie sam przetlumaczyc. Zrodlo: Die gepanzerten und motorisierten deutschen Grossverbande, 1935-1945, Rolf Stoves.

"W połowie lutego obrona w rejonie Racibórz-Koźle, obrona w okolicy Ellguth/na zachód od Gr. Neukirch do 18 lutego 1945. Obrona w okolicy rosyjskiego przyczólka koło Koźla, na zachodnim brzegu Odry na pólnoc od Raciborza do poczatku marca 1945. Na początku marca kontruderzenie przeciw rosyjskiemu przyczółkowi na Odrze w okolicy Gr. Neukirch - obrona na zachód od Koźla przed uderzeniem rosyjskiej ofensywy od 15 marca, odwrót do Dt. Müllmen, na wschód od Neustadt/Śchlesien. Przełamanie na zachód, na zachód od Loebschütz, do 25 marca 1945 r. Od początku kwietnia rezerwa na zachód od Schweidnitz. Szczątkowa grupa bojowa 18 SS-Div znajdowała się w kwietniu/maju w okolicy Jaegerndorf, na południe od Nysy. Pod koniec kwietnia wycofywała się z obszaru Bad Warmbrunn-Hirschberg na południe od Lähn dalej."

Bibliografia poda w w/w ksiazce do (calej) historii tej dywizji, ostatnia pozycja dosc ciekawa:
- P. Hausser, "Waffen-SS im Eisnatz" (18. SS-Div) (1970)
- W. Venohr "Aufstand in der Tatra - Kampf um die Slowakei 1939-44" (2.Buch) (1979)
- H. v. Ahlfen "Kampf um Schlesien ...." (1963)
- H. Röhrs "Mit Arztbesteck und Sturmgewehr" (Bericht des Truppenarzt/SS-Pz.AA. 18) (B. 11 Reihe "Im Blick zurueck"/Vohwinckel) (1962)

_________________
Siehst Du den Spieß im Moore winken, wink zurück und laß ihn sinken.

Pioniere - durch Stahl und Beton.
Pionier 39: www, facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ukasz



Dołączył: 11 Lip 2011
Posty: 24

PostWysłany: Pią Lut 03, 2012 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzikie wielkie, to już zawsze coś. Ja sam dziś natrafiłem na ciekawą publikację niestety już dawno wyprzedał się cały nakład Sad

http://www.odk.pl/wojna-w-dolinie-bobru-boleslawiec-lwowek-slaski-jelenia-gora-w-1945-roku,7477.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bjar_1



Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 339
Skąd: MG

PostWysłany: Pią Lut 03, 2012 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/PanzergrenadierdivisonenSS/18SSPGD-R.htm

Na samym dole strony masz źródła do historii tej dywizji.

_________________
Stabskp./Gren. Rgt. 506
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Barwa i broń Waffen-SS Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum