Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Obszycia naszych mundurów
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 11:33 am    Temat postu: Obszycia naszych mundurów Odpowiedz z cytatem

Panowie,
w nawiązaniu do naszej wczorajszej rozmowy – załączam zdjęcie munduru podoficera artylerii szturmowej – jako mój wkład w dyskusję na temat patek kołnierzowych:
- Łukasz ma rację, że lepiej wyglądają „płotki” na węższej patce,
- zwróćcie uwagę jak przyszyte są patki względem haftki kołnierzowej (podtrzymuję moją opinię, że powinny być niżej niż zaproponował Łukasz – w połowie długości klapy kołnierza):


Dla uzasadnienia mojej opinii garść zdjęć Szturmartylerzystów w bluzach z późniejszymi obszyciami, bo na nich myślę, że powinniśmy się wzorować:














Ostatnio zmieniony przez Hindus dnia Czw Maj 10, 2007 8:25 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2007 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze kilka ładnych zbliżeń na obszycia kurtki polowej żołnierza artylerii szturmowej:



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukasz,
w nawiązaniu do naszej wczorajszej rozmowy i w kontekście wcześniej wlepionych przeze mnie w tym wątku zdjęć, proponuję patki na kołnierze naszych bluz naszyć tak jak na prawym zdjęciu z niżej zamieszczonych - moim zdniem wyglądać to będzie najlepiej:

Pozdrawiam
Hindus

Dodane po 1 godzinach 43 minutach:

Dla potwierdzenia mojej koncepcji jeszcze kilka zdjęć bluzy polowej artylerii szturmowej używanej przez grenadiera pancernego. Prawdopodobnie jest to autentyczna bluza żołnierza ze 130.PanzerLehrDivision, ale do końca pewności mieć nie można – na pewno jest autentyczna jako fant z epoki, to zostało potwierdzone – a ponieważ nie przypominam sobie, żeby w innych jednostkach grenadierów pancernych również ten typ munduru używano, więc wniosek jest prosty… Smile
Łukasz czy to nie są te zdjęcia, które mi pokazywaliście w listopadzie zeszłego roku? Wink




Ciekawe, że orzeł jest wzoru dla bluz M44 (trójkątna podkładka) – czyli kurtka powstawać musiała już pod koniec wojny.

Dodane po 12 minutach:

I jeszcze dwie fotki oryginalnej bluzy podoficera Panzerjager (niszczycieli czołgów) – to chyba najlepszy dowód na potwierdzenie słuszności mojej koncepcji Smile

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pon Kwi 16, 2007 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

„Make love, not war”

Świetne zdjęcie dwóch dziewcząt, które przebrały się w mundury artylerii szturmowej Smile Ciekawe czy te mundury należały do ich narzeczonych, braci etc…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2007 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj oszczędnościowy sposób obszywania „płotków” (poprzez naszycie lamówki bezpośrednio na mundur, a nie obszycie nią patki), o którym Wam wczoraj po południu mówiłem:



Dodane po 8 godzinach 39 minutach:

Chciałbym Was poinformować, że mam już kompletnie obszytą bluzę mundurową – jak to wyszło sami widzicie na załączonym zdjęciu. Przy okazji dokonałem kilku małych modyfikacji – ponieważ guziki dodawane standardowo przez Kifa są za małe – wymieniłem je na oryginały, które pociągnąłem farbą feldgrau, a potem przetarłem drobnym papierem ściernym, dzięki czemu wyglądają jak „używane”, dodałem haki mundurowe, no i zgodnie z ustaleniami się zdegradowałem Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Maj 10, 2007 8:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj trafiłem na zdjęcia prywatnej kolekcji obszyć z mundurów pancernych Wehrmachtu.

Jak widzicie między innymi znajduje się wśród nich również komplet obszyć na mundur grenadierów pancernych.
I porównując je z obszyciami, które przygotowł dla nas Łukasz muszę stwierdzić, że udało mu się to po prostu rewelacyjnie!
Wiem, że moja opinia jest subiektywna więc porównajcie sami Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Panzergrenadier



Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 22

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Panowie a ja mam coś z innej beczki i formacji a mianowicie

Czy wiecie a może dysponujecie wiedzą, linkami w sprawie obszyć opasek na rękawie munduru formacji SS tz.

1. Jak były naszywane w jakiej odległości i wysokości na lewym rękawie ?
2. Fotki mile widziene

Problem mój polega na tym że w naszej grupie FB ja i kolega robimy rekonsytukcje 18-stego zmotoryzowanego batalionu rozpoznawczego SS (SS-Panzer-Aufklärungs-Abteilung ) 18 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS "Horst Wessel i jedyną fotkę jaką znalazłem na necie pokazującą żołnierza tej dywizji jest ta fotka z tej strony http://tarnus.pl/1944.html (SS-Unterscharfuhrer z 18. Dywizji Grenadierów Pancernych SS "Horst Wessel" - front wschodni 1944r.)

ale na niej słabo widać umiejscowienie opaski na rękawie a szkoda może ułatwieniem dla was będzie to że bluzą jaką posiadam jest model Feldbluse M40.

Pozdrawiam
Grzegorz SGRH "FESTUNG BRESLAU"

_________________
Tam gdzie pojawi?y si? Tygrysy Alianci ......[*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sro Wrz 12, 2007 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Grzegorz!
Według J. de Lagarde "German Soldiers of World War Two" opaski z nazwami jednostek Waffen-SS naszywane były 14,5 cm powyżej krańca lewego mankietu rękawa bluzy mundurowej.
W przypadku elementów umundurowania z wywijanymi na zewnątrz mankietami (jak płaszcze) - 1 cm. nad krawędzią wywiniętego mankietu.
Jeżeli żołnierz miał prawo nosić kilka opasek - najstarsza powinna była być najwyżej - czyli najdalej od krawędzi rękawa.
Pozdrawiam
Hindus

P.S. Zdjęcia wrzucę jutro

Dodane po 13 godzinach 40 minutach:

Cześć Panzergrenadier!

Zgodnie z obietnicą dzisiaj wrzucam kilka zdjęć dokumentalnych oraz oryginalnych mundurów z zachodnich kolekcji, na których widać wcześniej przeze mnie podaną zasadę mocowania do mundurów opasek z nazwami jednostek Waffen-SS.






Pozdrowienia
Hindus

Dodane po 3 minutach:

P.S. Co prawda zdjęć z opaską “Horst Wessel” nie znalazłem, ale zasadna odnosiła się również do mundurów ej jednostki!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Panzergrenadier



Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 22

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wittman

Hindus te fotki to miód na moje oczy wszystko dokładnie pokazane pełen profesjonalizm dzięki !!!!!!!! Oto mi chodziło

Very Happy Smile Razz

Pozdrawiam
Grzegorz SGRH "FESTUNG BRESLAU"

_________________
Tam gdzie pojawi?y si? Tygrysy Alianci ......[*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cieszę się, że mogłem pomóc! Smile

Pozdrawiam
Hindus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Gru 28, 2007 9:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na Germanmilitaria.com pojawiła się ostatnio bardzo ciekawa dla nas bluza polowa starszego sierżanta z pododdziału zwiadu (jasnocytrynowa barwa broni) z jednostki artylerii szturmowej / pancernej.

Bluza o tyle interesująca dla nas, że patki kołnierzowe są już późnowojennego wzoru – zamiast aluminiowych trupich czaszek naszyte są „Kragenspigeln”. Zwróćcie uwagę, że patki wykonane są na podkładzie z tkaniny feldgrau o innym (bardziej zielonym) odcieniu niż sama bluza.
Zakładając autentyczność i kompletność prezentowanej bluz interesujący jest również fakt naszycia na nią orła w wersji wczesnowojennej (takiego jak dla bluz M36).






Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 9:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i mam potężną zagwozdkę!
Właśnie trafiłem na zdjęcie żołnierza w feldgrauowej Panzerjacke prawdopodobnie z obszyciami piechoty!!!
Początkowo przypuszczałem, że jest on z jednostki rozpoznania / zwiadu – czyli ma cytrynową wypustkę na naramiennikach i patkach, ale przypatrzcie się zdjęciom jakie zamieściłem we wcześniejszym poście, na których prezentowana jest bluza artylerii szturmowej właśnie w barwie broni zwiadu / rozpoznania, a jednocześnie porównajcie sobie kolor obszyć tego żołnierza z kolorem kołnierzyka sukienki pozującej z nim kobiety – z bardzo dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jest to kolor biały! Dla porównania dodatkowo jeszcze załączam zdjęcie obszyć z mundurów zwiadu / rozpoznania artylerii szturmowej.
Co za tym idzie – chyba właśnie mamy dowód na wykorzystywanie Panzerjacek w kolejnym rodzaju broni: byli już grenadierzy pancerni, strzelcy górscy, strzelcy, a teraz piechota.
Ciekawe kiedy zostało to zdjęcie wykonane i jednocześnie z jakiej jednostki jest ten żołnierz (nota bene specjalista od łączności).


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pią Maj 09, 2008 10:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten żołnierz ma na rękawie naszywkę z błyskawicą, co wskazuje na jego przydział do jakiegoś pododdziału łącznościowego w jednostce pieszej. Być może (co mi się wydaje prawdopodobne) on "pracował" w jakimś pojeździe (choćby dowodzenia) i stąd ta bluza dla wojsk "jezdnych"?
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Pią Maj 09, 2008 10:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej wątpię, by pod koniec wojny kwatermistrzostwo bawiło się w takie subtelności jak wymiana szeregowemu żołnierzowi piechoty całego sortu mundurowego. Ale kto wie….
Potrzebna były by inne zdjęcia potwierdzające istnienie jednostek piechoty WH mundurowanych w Panzerjacki.

Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AlexxG



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 650

PostWysłany: Pią Maj 09, 2008 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pogniewałbym się, jakby się to okazała pewna reguła, a nie wykątek Wink (mam sentyment do "krótkich" bluz mundurowych, ale M44 mi się nie podoba - jest zbyt "brytyjska" Wink ).
_________________
"Neca eos omnes. Deus suos agnoscet"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum