Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===---
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Panzer-Lehr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak zrobić replikę odznaki specjalności wojskowej WH?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Czw Paź 20, 2016 8:37 am    Temat postu: Jak zrobić replikę odznaki specjalności wojskowej WH? Odpowiedz z cytatem

Wiem, że ten post tradycyjnie powinien zaczynać się opisem tła historycznego w/w odznak –jednak materiał do niego dopiero gromadzę. A ponieważ chciałem od razu pokazać Wam jak w nieskomplikowany sposób można taką odznakę wykonać, więc odwróciłem kolejność i tym razem najpierw będzie instrukcja.
Tytułem wstępu tylko kilka uwag technicznych: odznaki specjalności wojskowych WH zasadniczo wykonywane były dwiema technikami:
- haftem ręcznym, wypukłym (poprawcie, jeżeli niewłaściwie go nazywam, ale hafciarz ze mnie kompletny amator) – i nią zajmiemy się w niniejszym poście,
- haftem maszynowym.
Zupełnie nieliczne (takie jak na przykład specjalności artyleryjskie) były również pod koniec wojny tkane (czyli wykonywane techniką BeVo).
Odznaki produkowane były na podkładzie butelkowozielonym, a w późniejszym okresie szarozielonym (Feldgrau).

Krok 1: w dostępnych źródłach (np. germanmilitaria.com, WAF, etc.) znajdujemy informacje poglądowe n.t interesującej nas naszywki. Ja dla przykładu wykonam odznakę sanitarną WH w jej podstawowej klasie. Mam do dyspozycji szereg zdjęć jej różnych wersji:

Wiem, że ma ona 55 mm średnicy i opierając się na tych założeniach, przystępuję do projektowania.
Oczywiście optymalnie jest mieć oryginalną naszywkę w ręku – wtedy proces projektowania jest znacznie łatwiejszy.

Krok 2: na niezbyt grubej tekturze wyznaczam okrąg o średnicy 55 mm, w jego polu, wzorując się na zdjęci, szkicuję zarys haftu (koniecznie musi być on nieco mniejszy od wzoru na gotowej odznace, gdyż trzeba brać pod uwagę grubość nici, którą będziemy haftować:


Krok 3: naszkicowany wzór starannie wycinam, a następnie przymocowuję do kawałka sukna (w wybranym kolorze), na którym będę haftował odznakę (oczywiście musi być on nieco większy niż jej średnica, tak by można było ją na końcu prawidłowo z niego wyciąć. Ja przymocowuję tekturowy wzór zszywkami, ale można to zrobić równie dobrze nitką lub klejem:


Krok 4: który wymaga największej cierpliwości – czyli właściwe haftowanie. Wybieram nić (ja ma mulinę, ale może to być równie dobrze gruba nić) we właściwym kolorze i po prostu miejsce przy miejscu obszywam tekturowy wzór (robię to pojedynczą nicią – przy podwójnej idzie co prawda szybciej, ale wychodzi brzydko).



Krok 5: gotowy haft wycinam, by nadać mu kształt finalnej odznaki:

Tył odznaki można podkleić cienkim płótnem lub papierem w celu jej zabezpieczenia.

Powyższą metodą można wykonać dowolną odznakę, wszystko zależy tylko od cierpliwości i wprawy. W ramach ćwiczeń mnie udało się zrobić już kilka różnych:


Na koniec jeszcze zdjęcie oryginalnej odznaki łącznościowca WH – w przypadku której wyraźnie widać tekturowe wypełnienie, na którym wykonany był haft:


Pozdrawiam
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”


Ostatnio zmieniony przez Hindus dnia Wto Sty 10, 2017 8:39 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Irke



Dołączył: 30 Wrz 2010
Posty: 52

PostWysłany: Pią Paź 21, 2016 8:30 am    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

A co na to Twoja żona???

P.S. Podziwiam Twoją cierpliwość, czas i chęci Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus
Administrator


Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 7905

PostWysłany: Sob Paź 22, 2016 7:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat siedziałem z synem na zwolnieniu (ospa), więc miałem czas na dzierganie Smile

Pozdro
Hindus

_________________
„…Dlaczego uparcie nosz? krawat w warunkach polowych? Bo hitlerowiec w krawacie jest mniej awanturuj?cy si?!...”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
afunka



Dołączył: 19 Paź 2021
Posty: 3

PostWysłany: Wto Paź 19, 2021 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na rynku polskim jest dostępny spory wybór dobrych replik.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ---=== Forum GRH Panzer-Lehr ===--- Strona Główna -> Rekonstrukcja historyczna - informacje praktyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum